Bazı civcivler neden yumurtadan çıkamıyorlar ?

Bazı civcivler neden yumurtadan çıkamıyorlar ?

Yumurtadan çıkamayan civcivler :

Kuluçka makinesi kullanarak civciv çıkarmak son derece hassas bir işlem olmaktadır. Farklı kuşların suni yöntem ile üremesinde bazı nedenlerden dolayı civcivlerin yumurta içinde telef olmasına neden olmaktadır. Ve bu nedenlerden birisi, civcivlerin yumurta kabuğunu kırabilememesi olmaktadır. Ve civciv maalesef zamanında yumurtadan çıkamaz ve telef olur.

Genel olarak civcivlerin %2 oranı yumurtadan çıkamaz. Ve gagası ile yumurta kabuğunu kırmasına rağmen bazı nedenlerden dolayı yumurtadan çıkmayı başaramazlar. Bu yazıda civcivlerin neden yumurtadan çıkamadığı ile alakalı size bilgi vermeye çalışmaktayız ve umarız sizin için faydalı olmuştur.

Ve bu yazıda civcivlerin yumurtadan çıkabilmesi için neler yapmanız gerektiği ise yer almaktadır. Yüksek çıkım oranı elde edebilmeniz için bu makaleni okumayı kaçırmayınız. 

kaliteli kuluçka makinası satın almak isterseniz altın kuluçka web sitesinde gereken bilgiler paylaşılmaktadır. ve kuluçka makinelerinde kullanılan güncel teknoloji hakkında ise açıklamalar yapılmaktadır.

Civcivler neden yumurtadan çıkamazlar :

Çeşitli kuşlardan kuluçka yapımında, ve çıkım döneminde yani son 3-5 günde civcivler gagaları ile yumurta kabuğunu kırmaya ve çıkmaya çalışırlar. Ama bazı civcivler kabuğu kırmalarına rağmen başaramazlar. Yumurtalardan inkübasyon işleminde bunun farklı nedenleri olmaktadır. Ve civcivlerin yumurtalarını kırmakta başarısız olma nedenleri aşağıdakilerden ibarettir :

Kuluçkalık yumurtaların eskimiş olması :

döllü yumurtalardan inkübasyon işlemi zamanında yapılması gerekmektedir. Çünkü döllü yumurtaların depolanmasında ne kadar standart koşullar sağlansa bile 1 günden fazla depoda kalması embriyonun gücünü kaybetmesine neden olacaktır. Döllü yumurtaların 48 saate kadar kuluçka makinasına yüklenmesi gerekmektedir. 

Ayrıca yumurtaların depoda tutulma süresi 7 gün olmaktadır. Ama 7 gün depoda kalan yumurtalardan en iyi koşullarda %50 çıkım almanız mucize olmaktadır. Bu tür yumurtalar gelişim dönemini bitirip ve çıkım dönemine kadar gelebilirler. Ama çıkım döneminde yumurta kabuğunu kırmak ve dışarı çıkmak için yeterli güce sahip olmadıkları için çıkamazlar.

NOT : yumurtaların depolanma koşulları hakkında bilgi edinmek için Döllü yumurta depolama koşulları makalemizi okumanızı tavsiye ederim. altın kuluçka uzmanları tarafından bu konu ile alakalı son derece önemli olan noktalar paylaşılmaktadır.

Civcivler neden yumurtadan çıkamazlar

Bu yüzden yumurta içinde boğulurlar. Bazı makine kullanıcıları bu tür sorunları kuluçka makinesinden görürler, ama asıl nedeni eski yumurtaların kuluçka için kullanılması olmaktadır. Hatta bazı civcivler tam olarak gelişemezler. Ve gelişim döneminin sonlarında yumurta içinde telef olurlar. 

Yumurta dölünun kalitesiz ve güçsüz olması :

az önce söylediğimiz gibi civcivlerin yumurta kabuğunu kırabilmeleri için yeterli güce sahip olmaları gerekmektedir. Ve eğer yumurta içinde bulunan embriyo kalitesiz olursa çıkım döneminde yumurta içinde telef olmasına neden olacaktır. Yumurtanın kalitesiz olması tavuk ve horozun sağlığı ile alakalı olmaktadır. 

Eğer üretken sürüde tavukların ve horozların yem kalitesi düşük olursa veya sağlık açısından sorunları varsa, kalitesiz yumurtalar elde etmenize neden olacaktır. Diğer sebepler, yumurtaların ve kuluçka makinesinin hijyenik ve temiz olmaması olmaktadır.

Ve tavuk veya horozdan hastalık etkenlerinin yumurtalara ve sonra civcivlere bulaşmasına neden olmaktadır. Ayrıca tavuk ve horozların oransal sayısı ise döllü yumurta kalitesinde önemli olmaktadır. 

Genel olarak uzmanların tavsiyesi her 5 adet tavuk için bir horoz olmaktadır. Ve daha fazlası ve daha düşük olması kalitesiz yumurtalar elde etmenize neden olacaktır. Kısacası civcivlerin yumurtadan çıkma sorunu yumurtaların kalitesi ile alakalı olmaktadır. 

Erkek ve dişi kuşların oransal sayısı :

Ağır cüsseli kuşlarda (kaz, ördek, hindi vb..) yumurtaların dölleme oranı düşük olmaktadır. Çünkü ağır cüsseli kuşların çiftleşmesi zor olmaktadır. Ve doğru bir şekilde çeftleşmedikleri için dölsüz veya kalitesiz döle sahip yumurtaların sayısı yüksek olmaktadır.

Ayrıca bu tür kuşlarda erkek ve dişilerin oransal sayısına dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer erkek kuşların sayısı sürüde düşük olursa tüm dişi kuşlarda çiftleşme doğru bir şekilde olamaz ve döllü yumurta elde edemezsiniz. Bu yüzden kuş türüne göre erkek ve dişi kuşların sayısına dikkat ediniz.

Dişi kuşlarda enfeksiyonel hastalıkların bulaşması :

bazı enfeksiyon menşeli hastalıklar kuşların cinsel organlarını etkilemektedirler. Bu yüzden döllü yumurtaların kalitesinin düşük olmasına neden olmaktadır. Ve çıkım döneminde telef olmalara yol açmaktadır. 

Eğer yumurta üreten kuşların bağırsaklarında ve yumurtlama organlarında enfeksiyon olursa, üretilen döllü yumurtaların, içinde bulunan embriyo güçsüz olacaktır. Ve bu yumurtalardan üretilen civcivler ise genel olarak çıkım dönemi veya hatta gelişim döneminin ortalarında telef olurlar.

Dişi kuşlarda enfeksiyonel hastalıkların bulaşması

Bu tür yumurtalarda civcivler eğer kuluçka döneminde telef olmasalar bile, yumurtadan çıkamazlar ve eğer müdahale etmezseniz. Yumurta içinde boğulmaları mümkün olmaktadır. Bir başka makalemizde civcivlerde bacak kayma hastalığı ile alakalı detaylı bilgiler paylaşılmaktadır ve okumanızı tavsiye ederiz.

Civcivlerin yumurta içinde oluşma durumu :

çok düşük bir ihtimal olsada civcivlerin yumurta içinde yanlış bir şekilde oluşması yumurta içinde telef olmasına neden olmaktadır. Bazı civcivlerin kafası bazı nedenlerden dolayı ayaklarının arasında yer alır ve bu durumda civciv yumurta içinde hava kesesinden yararlanmak için dönemez. Ve boğulmasına neden olur. 

Bu olay çok nadiren olur. Ama çıkım döneminde civcivlerin telef olma nedenlerinden birisi olmaktadır. Ve bunun nedeni ise, çevirme sisteminden kaynaklanmaktadır. Ve yumurtaların viyole diziliş şekli ise etkili olmaktadır. 

Civcivin kafası normalde sağ kanadı altında olur ve yumurtanın oval tarafına doğru olmaktadır. Bu yüzden çıkım döneminde yavru hava kesesini yırtarak yumurta kabuğunu kırmak için gereken oksijene ulaşabilir.

Düşük nem oranı :

kuluçka makinesi kullanırken nem oranına dikkat etmelisiniz. Özelliklede çıkım döneminde nem oranı civcivlerin yumurtasından çıkabilmesi için önemli olmaktadır. Bu yüzden çıkım döneminde nem oranı ayarlarına dikkat etmelisiniz. genel olarak çıkım döneminde nem oranı gelişim dönemine göre %10 daha yüksek olmaktadır. Ve eğer düşük olursa yumurta içinde bulunan zar kuru ve sert olacaktır. Bu yüzden civciv yumurta kabuğunu kıramaz ve boğulmasına neden olur. 

Genetik sorunlar :

bazı zamanlarda nem, ısı ve çevirme işlemi doğru bir şekilde gerçekleşir. Ve döllü yumurta kalitesi ise kabul edilir olmaktadır. Ama yinede civcivler yumurtadan çıkamaz. Bu durumda civcivlerde bazı genetik sorunların olması yumurtadan çıkabilmesinde etkili olmaktadır. 

Bu tür sorunlar, diğer nesillerde ise devam edebilir. Mesela ayakların anormal olması, kafalarının eğri olması, çarpık gaga vb.. Sorunlar genetik kaynaklı arızalar olmaktadırlar. 

Bu civcivler yumurtadan çıkabilmek için yeterli güce sahip olamazlar, ve çıkın döneminde boğulmalarına neden olmaktadır. Zaten bu civcivler, yumurtadan çıksalar bile yinede sağlıklı olmadıkları için pek faydalı olamazlar.

Yumurta kabuğunun normalinden kalın olması :

suni kuluçka yapımı için her zaman hatırlattığımız konu standart boyutlara sahip yumurtaların kullanılması olmaktadır. Çünkü küçük yumurtaların kabukları daha sert olmaktadır ve çıkım döneminde civciv kabuğu kırmaya gücü yetmez. Yumurta kabuğunun sert olması tavukların yemlerinde kalsiyumun yüksek olması ise etkili olmaktadır. Ve bu yüzden tavukların yem rasyonlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. 

NOT : az önce söylenilen nedenlerden dolayı, başka sorunların ise ortaya çıkması mümkün olmaktadır. bir makalemizde civcivlerin ayaklarının felç olması veya bacak kayması ile alakalı detaylar yer almaktadır. ve uzmanlarımız tarafından paylaşılan bu bilgiler sağlıklı civcivlere sahip olmanız için yardımcı olacaktır.

Çıkım döneminde kuluçka makinası kapısının fazla açılıp kapanması :

Bazı kanatlı yetiştiricileri, merakları yüzünden sürekli kuluçka makinası kapısını açar ve kapatırlar. Ve bu yüzden kuluçka makinesi içinde oluşan nem, oranında değişimlere neden olur ve yumurta kabuğunun sertleşmesine neden olmaktadır.

Çıkım döneminde kuluçka makinası kapısının fala açılıp kapanması

Unutmayınız çıkım dönemi gelişim döneminden daha hassas olmaktadır. Ve bu yüzden dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu yüzden çıkım döneminde kuluçka makinesi kapısının olabildiği kadar az açılıp ve kapanması olmaktadır. Ve çıkımdan sonra civcivlerin 24 saata kadar kuluçka makinesinde olması gerekmektedir. 

Yumurtadan çıkamayan civcivlere ne zaman müdahale etmemiz gerekmektedir ?

Eğer yumurtalarda kırık varsa ama civcivler yumurtadan çıkamamış ise müdahale edip ve çıkarmanız gerekmektedir. Ama civcivin yumurtanı kırmasından 20 saat geçmesi gerekmektedir. Bu saatten sonra hava kesesinin bulunduğu bölgeden yumurta kabuğunu kırmanız ve civcivin çıkmasına yardım etmesine yardım etmeniz gerekmektedir. 

Eğer bu işi yaparken kanama olursa biraz beklemeniz gerekmektedir. Çünkü hava kesesinin tamamen kuruması gerekmektedir. Ve kan damarlarının tamamen kapanması gerekmektedir. Aksi halde kabuğu kırarken civcivin yaralanmasına ve kanama olmasına neden olabilirsiniz. 

Kabuğu kırarken acele etmemelisiniz. Ve son derece dikkatli bir şekilde kabuğu almanız gerekmektedir. Genel olarak üreticiler tüm koşulların ideal olmasına dikkat ederler. Ve civcivlerin kendilerinin yumurtadan çıkabilmesini beklerler. Kısacası eğer civcivler sağlıklı olursalar ve her şey yerinde ise normal bir şekilde yumurtadan çıkabilirler.

Son söz :

Kuluçka yapımı deneyim ve dikkat gerektiren bir iş olmaktadır ve bu yüzden, ticari olarak bu işe başlamadan önce farklı konularda bilgi ve deneyim kazanmanız tavsiye edilmektedir. Altın kuluçka uzmanları tarafından paylaşılan bu bilgiler ise sizin başarılı olmanız için yazılmaktadır ve umarız sizin için faydalı olmuştur. 

Paylaşımlarımıza yorum yaparak, daha faydalı ve kaliteli paylaşımlar yapabilmeniz için destek olabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu