Bıldırcın Yetiştiriciliği

Bıldırcın kaç yumurta yapar ?

Bıldırcın yumurtlama oranı

Bıldırcın yetiştiriciliği bu alanda gerekli bilgileri en iyi şekilde edindiğiniz zaman sizin için faydalı olabilir. Bu alanda edinmeniz gereken en özel bilgilerden biri de farklı zaman oyunlarında bıldırcınların ne kadar yumurtladığıdır. Bıldırcın yumurtası satarak çok para kazanmak istiyorsanız, öncelikle yılın farklı dönemlerinde bırakılan yumurta miktarını bilmeniz ve bunları satmak için gerekli planlamayı yapmanız gerekir. Pravar sitesinden aldığımız bu yazıda, sizi bıldırcın yumurtlama oranını tam olarak tanıtmayı amaçlıyoruz.

Ayrıca bıldırcın yumurtlamasını artırarak sizi daha fazla kâra yaklaştırabilecek faktörleri de anlatacağız. Daha fazla bilgi için yazının sonuna kadar bizimle kalmanızı öneririz. Bu yazıyı okumak 5 dakikanızı alıyor.

bıldırcın yumurtlama oranı

Yıllık ortalama bıldırcın yumurtası miktarı

İlk yılda bıldırcın yumurtası sayısı 200 ila 300 yumurta civarındadır. Bıldırcın yetiştiriciliği de kolaydır ve boyutları çok küçük olduğundan; Uygulama için çok fazla alana, zamana ve kaynağa ihtiyaç duymazlar. Çoğu kümes hayvanının aksine bıldırcın 6 ila 8 haftada olgunlaşır. Aynı anda yumurtlamaya başlarlar ve genellikle tam yumurtlama kapasitelerine sekizinci haftada ulaşırlar.

Doğal aydınlatma, iyi yem ve tatlı su nedeniyle bıldırcın yumurtlama oranının ilk yılda 300 yumurtaya ulaşması beklenebilir. Taze ve daha fazla yumurtlamak, bıldırcınların nasıl tutulduğuna bağlıdır! Bıldırcın yumurtası yumurtadan daha küçüktür.

Bir bıldırcın haftada kaç yumurta bırakır?

2 ila 8 aylıkken dişi bıldırcınların yumurtlama oranı haftada yaklaşık 5 yumurta olup yılda 200 ila 300 yumurtaya ulaşabilir, yaklaşık 9 aydan sonra verim düşer. İdeal yumurtlama koşullarını sağlamak için bıldırcınların iyi beslenmesi ve günde 16 saate kadar ışık alması gerekir. İkinci yılın başında bıldırcın yumurtlama oranı düşer, bu yumurtlama azalma hızı, tüm yıl boyunca suni ışıkla yumurtlayıp yumurtlamamasından etkilenebilir. Kış mevsiminin başlamasıyla birlikte bıldırcın yumurtlamasında önemli bir azalma olur ve ikinci yılda haftada 5-6’ya ulaşır.

Diyetin yumurtlama hızına etkisi

Keten tohumu diyetinin yumurtacı bıldırcınların yumurta kalitesine etkisini araştırmak amacıyla bir deneme yapılmış, haftada toplam 320 Coturnix bıldırcını 20 bıldırcın içeren 4 tedavi grubuna atanmıştır. 4 grup kuşun diyetinde sırasıyla %0, %2, %4 ve %6 keten tohumu bulunmaktaydı.Tüm deney boyunca kuşlara su ve serbest yem verildi. Yumurta kalite özellikleri birbirini takip eden 21 günlük 3 periyotta incelenmiştir.

Endüstriyel ve evde ıslahta bıldırcın yumurtlama oranı

Endüstriyel ve evcil ıslahta yumurtlama miktarı farklı tür ve ırklarda farklıdır ve tüm ırklar arasında Japon ırkı dikkate alınır ve tavsiye edilir.

Bıldırcın yumurtlamasını artırmanın yolları

Bıldırcın yumurtası üretimini artırmak için kullanabileceğiniz birçok yöntem vardır. Bıldırcın yetiştiriciliğinde ciddiye almadığınız yöntemler yumurtlamayı arttırma yollarından biri olabilir. Aşağıdaki yazımızda, bıldırcın yumurtasını artırmak için yumurtlama sırasında ciddiye almanız gereken faktörlerin her birini size anlatacağız.

  • Uygun bir aydınlatma programının sağlanması ve uygulanması
  • zamanında aşılama
  • Çatışmayı önlemek
  • Temizliğe uyulması
  • Günlük atık bertarafı
  • Yeterli kalsiyum sağlanması
  • Bıldırcınlarda stresi önleme
  • Doğru beslenmenin sağlanması
  • Sürünün zamanında değiştirilmesi

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu