Çiğdeci kuşu

Çiğdeci kuşu için yuva yapmak

Mayna kuşu için uygun kafes ve yuva :

Mayna kuşu sahiplenmek için kafes seçimi ve yuvası önemli olmaktadır. Kafes içinde oyuncakların olması ve yemlik, suluk, ve tünek bulunması şarttır. Bu yazıda çiğdeci kuşu yuvası hakkında sizin için bilgi vereceğiz ve kuşunuz için nasıl konforlu bir yuva yapabileceğiniz hakkında bilgiler paylaşacağız. 

El yapımı mayna kuşu yuvasının bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Ve bu özellikleri öğrenmek için sizi yazının devamını okumaya davet ediyorum.

Mayna kuşu kafesi nasıl olmalıdır ?

Yuva yapımına başlamadan önce mayna kuşu kafesi ile alakalı bilgileri paylaşmak istedim, ve kafes boyutu bu kuşlar için önemli bir konu olmaktadır. 

Mayna kuşları hareketli ve aktif kuşlar olmaktadırlar. Ve bu yüzden eğer kafes küçük olur ise kuşun sıkılmasına neden olacaktır. Mayna kuşu için kafes boyutu, uzunluk açısından 100-190 Cm ve genişliği ve yüksekliği ise 60 Cm olması gerekmektedir. 

Mayna kuşu kafesi nasıl olmalıdır ?

Genel olarak pazarda bulunan kafesler, papağanlar ve kanaryalar için uygun olmaktadırlar. Ve bu kafesleri mayna kuşuna kullanmak uygun değildir. Ve kuşunuzun rahat olması için, 2 adet papağan kafesini birbirine kaynaklamanız gerekmektedir. Ve ara telleri kesmeniz tavsiye edilmektedir. 

Çiğdeci kuşu, doğada genel olarak yerde zıplayarak hareket ederler. Ve bu yüzden kafeslerinin yeterli miktarda geniş olması gerekmektedir. Ve en azından kısa zıplamalar yapabilmesi gerekmektedir.  Mayna kuşları papağanlar kadar oyuncakları sevmezler. Ama eğer kuşunuz yalnız ise ve eşi yoksa mayna kuşlarına özel olarak üretilen oyuncaklar kullanmanız tavsiye edilmektedir. 

Çiğdeci kuşu kafesi ve yuvasının yeri :

Çiğdeci kuşu kafesi ve yuvası, ışık alacak bir yerde olması gerekmektedir. Ama kesinlikle direkt olarak güneş ışığına maruz kalmaması gerekmektedir. Çünkü kuşunuzda ısı şokuna neden olmaktadır. Ve kuşun hasta olması ve telef olması mümkün olmaktadır.

Mayna kuşları yabani kuşlar olmaktadır. Ve doğada yuvalarını genel olarak ağaçların dallarının yoğun olduğu bir yerde veya şehirde ise genel olarak balkonların altında veya üçgen çatıların kenarlarında yapmaktadırlar. Bu kuşlar yuvalarını kendilerini güvende hissettikleri yerde yaparlar. Ve yuvanın içine ise kuşların tüyleri, kuru otlar veya son derece ince dallardan kullanmaktadırlar. Hatta kağıt parçaları ve başka yumuşak malzemeler ise kullanırlar. 
Çiğdeci kuşlarının zekası dillere desten olmaktadır. Ve yeteneklerinden bir diğeri ise yuvasının yakınlarına bir yılan kabuğu koyması olmaktadır. Bu davranışın nedeni düşmanlarını korkutmak olmaktadır. Ve böylece yavrularını korumuş olmaktadır. 

Kafeste farklı kalınlıklarda tüneklerin bulunması gerekmektedir. Ve kuşunuzun ayaklarının egzersiz yapması için iyi olmaktadır. Mayna kuşları diğer evcil kuşlar ile farklı olmaktadırlar. Ve bu yüzden kafesinde bir yuva olması tavsiye edilmektedir. Ve bu kuşlar geceleri yuvada yatmayı tercih ederler.

Çünkü uyuma zamanında çevresinin sakin ve karanlık olması gerekmektedir. Hatta bunun için geceler kafesin üzerini fazla kalın olmayan siyah kumaş ile kapatabilirsiniz. 

Mayna kuşu için ahşap yuva yapımı :

Bir mayna kuşu için yuva yapmak isterseniz, en iyi malzeme ahşap tahta olmaktadır. Yani basit ve son derece kolay bir şekilde, biraz çivi veya vida ile kuşunuz için güzel bir yuva yapabilirsiniz. 

Mayna kuşu yuvası yapmak için gerekli malzemeler :

  • Ahşap tahta 150*1170 Cm 
  • Yeterli miktarda çivi ve vida 
  • Kapak için menteşe 
  • Kurşun kalem (işaretleme için)
  • Çekiç, matkap ve testere delme ve kesme için

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi, yazılan ölçülerde tahtaları kesmeniz gerekmektedir. Ve kesim yerlerinin düz ve pürüzsüz olması tahtaların tam olarak yerine oturmasına neden olacaktır. Tahtaların aynı kalınlıkta olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Mayna kuşu için ahşap yuva yapımı

Kesilmesi gereken ölçüler :

Yuvanın tabanı : 150*120 mm

Kenarlari : 2 parça olmaktadır ve dikdörtgen şeklinde kesilmesi gerekir. Ve uzunluk olarak 200 mm ve yükseklik olarak ise 150 mm olması gerekmektedir. Tam olarak nasıl kesileceğini şekilden anlamanız mümkün olmaktadır.

Yuvanın ön kısmı için : 150*170 mm

Arka taraf : 300*150 mm

Tavan : 200*150 mm

Yuvanın önü için bir giriş yapılması gerekmektedir. Ve bu girişin boyutu önemli olmaktadır. Çünkü kuş kolay bir şekilde yuvasına girip çıkması gerekmektedir. Ve aynı zamanda fazla büyük olmaması tavsiye edilir. 

32 mm çapında bir giriş açılması gerekmektedir. Ve matkap yardımı ile bu girişi yapabilirsiniz. Girişin taban ile 13 cm arası olması gerekmektedir. Aksi halde üreme döneminde yavruların yuvadan dışarı düşmesi mümkün olmaktadır.

Yuvanın tavanı hariç tüm kısımları çivi veya vida ile sıkı bir şekilde sabitlemeniz gerekmektedir. Eğer yuva ev dışında olacak ise tabanda 2 küçük delik açılması tavsiye edilmektedir. Ve eğer yağmur suyu yuvaya dolur ise, bu deliklerden dışarı çıkabilir ve yuvanın içine toplanmaz.

Yuvanın tavanına menteşeleri montajlamanız gerekmektedir. Ve aynı zamanda menteşenin diğer tarafı ise gövdeye sabitlenir. Böylece yuvanın için temizlemeniz mümkün olmaktadır.  Yuvanın girişinin aşağısına ise kuşların üzerinde durabileceği bir tünek koymanız ise gereklidir. Çünkü üreme mevsiminde genel olarak erkek kuş yuva dışında beklemektedir. 

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu