Devekuşu kuluçka makinesi kullanımı ve kurulumu

Devekuşu kuluçka makinesi kullanımı ve kurulumu

Devekuşu kuluçka makinesi kurulumu ve kullanımı :

Devekuşu ismindende az çok belli olduğu gibi dünya genelinde en büyük kuş türü olarak bilinmektedir. Bu kuşların eti ve yumurtası ise insanlar tarafından zengin bir protein kaynağı olarak, tüketilmektedir. Ama bu büyük cüsseli kuşların üremesi ve yetiştiriciliği diğer kuşlar ile farklı olmaktadır. Ve bu yüzden eğitim almadan ve bu sektör ile alakalı bilgi edinmeden başarılı olmanız zor olmaktadır. 

Devekuşunun eti ve yumurtasının yanı sıra, tüyleri ve derisi ise yüksek fiyatlara satılmaktadır. Ve bu yüzden bu kuşların güzel bir para kaynağı olduğunu diyebiliriz. Özelliklede devekuşu derisi modacılık sektöründe, lüks ve pahalı giysilerde ve çantalarda kullanılmaktadır. Ve bazı ayakkabılar için ise kullanılmaktadır. 

Bu kadar para kazanma yönü olan devekuşları, kanatlı yetiştiricilerinin ilgisini çekmektedir. Ama bildiğiniz gibi devekuşu yumurtasının kuluçka süresi diğer kanatlılardan çok fazla olmaktadır. Ve bu yüzden doğal yöntemler ile, devekuşu üremesi ticaret açısından, işletme sahibi için pek faydalı olmayacaktır. 

Bu yazıda devekuşu için üretilen özel kuluçka makineleri kurulumu ve kullanımı ile alakalı bilgiler vermeye çalıştık ve umarız sizin için faydalı olmuştur. Sizi yazının devamını okumaya davet ediyorum.

Deve kuşu kuluçka makinesi kurulumu :

Suni olarak kuluçka yapımı kanatlı üremesinde hassas bir aşama olmaktadır. Ve bazı zaman başarısızlık yüksek oranda zarara neden olabilir. Bu yüzden inkübasyona  başlamadan önce, kuluçka makinesinin sağlam olmasından ve çalışmasından emin olmanız gerekmektedir. 

Ayrıcak kuluçka dönemini başlatmadan makinenin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Aksi halde zararlı bakteriler ve mikroorganizmaların, makine içinde kalması civcivlerin hastalıklı olmasına veya çıkımdan önce telef olmalarına neden olabilir. 

Eğer başarılı bir kuluçka dönemi geçirmek istersek, yumurtaları depodan direkt olarak kuluçka makinesine yüklememek gerekmektedir. Döllü yumurtaların depo koşulları ile alakalı bilgiler bir başka makalemizde detayları ile paylaşılmaktadır. Ve okumanızı tavsiye ederiz. 

Deve kuşu kuluçka makinesi kurulumu

Depo sıcaklığı ile kuluçka makinesi kabininde oluşan sıcaklığın farkı yüksek olmaktadır. Ve bu yüzden yumurtaların içinde bulunan embriyo ısı şokuna maruz kalabilir. En doğru yöntem kuluçka makinesini 2 – 3 saat önceden çalıştırmak ve ısı değerini 30℃ üzerinde ayarlamak olmaktadır. 

Ve diğer eğitimlerde ve paylaşımlarda vurgulayarak tekrar ettiğimiz gibi, oda sıcaklığının 20-25 ℃ arasında olması gerekmektedir. Kuluçka makinesi kabininde sıcaklık stabil olana kadar, yumurtaları oda sıcaklığında bekletmeniz, gerekmektedir. Ve bu süre içinde yavaş yavaş yumurtalar ile 20-25 derecelik bir sıcaklığa gelecekler. 

Makine sıcaklığı 30 dereceye vardığında yumurtaları kuluçka makinesine yüklemenizde bir sakınca olmamaktadır. Bu işin nedeni, yumurtalarda ani sıcaklık değişimine engel olmak ve embriyoları ısı şokundan korumak olmaktadır. 

Isı ve nem kontrolu :

Devekuşu yumurtasından kuluçka yapımında ısı ve nem değerleri ve bu değerlerin kontrol edilmesi diğer kuşlardan farklı ve daha önemli olmaktadır. Ve bu yüzden en doğru ve standart değerlerin uygulanması gerekmektedir. 

Devekuşu yumurtasında, yumurta ağırlığı önemli olmaktadır ve bu yüzden bu kuşların yumurtalarında, döl kontrol yerine ağırlıkları kuluçka dönemi başlamadan ve başladıktan sonra belirli aralıklarla kontrol edilir. 

Döl kontrolü hakkında detaylı bilgiler için bir başka makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Isı ve nem kontrolu

Yani bir operatör olarak, yumurtaların ağırlık kaybını kontrol etmelisiniz. Ve eğer bu ağırlık kaybı standarttan fazla ise, gereken önlemlerin alınması gerekmektedir. Genel olarak yumurtaların tartılması, kuluçka süreci başlamasından bir hafta aralıklarla gerçekleşmektedir. 

Ve gelişim dönemi sonunda yumurtaların sadece %15 ağırlığını kaybetmesi gerekmektedir. Ama yumurtanin ağırlık kaybetmesinde başka nedenler ise etkili olmaktadır. Yumurta yapan devekuşunun yani anne kuşun yaşı, yumurta kabuğunun kalınlığı, ve depolama süresi yumurtaların ağırlık kaybında etkili olan faktörlerden olmaktadır. 

Nem ayarı :

Gelişim dönemi için ne oranı kuluçka makinesinde %25 üzerinde olması gerekmektedir. Ve bu durumda yumurtaların her hafta en az %3 ağırlığının azalması gerekmektedir. Eğer bu kilo kaybı gerçekleşmez ise ve daha az oranda kilo kaybı varsa, nem oranını düşürmeniz gerekmektedir.  Ve tam aksine eğer daha fazla kilo kaybı varsa nem oranının yükselmesi gerekli olmaktadır. 

Isı değeri :

Gelişim dönemi için uygun sıcaklık, 36,5 ℃ olmaktadır. Ve çıkım dönemi yani son 3 güne geldiğinde ise bu değerin 36 ℃ üzerinde ayarlanması gerekmektedir. Ayrıca çıkım döneminde nem oranının %20 – 25 den %35 – 40 değerine getirmeniz gerekmektedir. Nem oranının yükselmesi yumurta kabuğunun daha kolay kırılmasına neden olmaktadır. 

NOT : tüm kuşların yumurtaları farklı ağırlıkta ve şekillerde olmaktadırlar. Ve bu yüzden kuluçka yapımı için yumurta seçerken, görünüm ve ağırlık açısından birbirine yakın olan yumurtaları seçmeniz gerekmektedir. Fazla farklı olan yumurtalar kilo kaybı kontrolünde yanılmanıza neden olabilir. 

Devekuşu kuluçkasında çıkım dönemi hassasiyeti :

Genel olarak kanatlı üremesinde, çıkım dönemi en kritik dönem olmaktadır. Ve bu yüzden fiziki koşullara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu dönemde çevirme sistemi tamamen durdurulur ve çıkım sepetlerinde yumurta içinde gelişen civcivler, kabuğu gagaları ile kırmaya başlarlar. Bu dönemde herhangi bir hata civcivlerin telef olmasına neden olmaktadır. 

Devekuşu kuluçkasında çıkım dönemi hassasiyeti

Ayrıca bu süreçte civcivler yumurtadan çıka bilmek için yüksek oranda oksijene gerek duymaktadırlar ve ventilatör kapakların doğru bir şekilde ayarlanması gerekmektedir. Aksi halde civcivlerin boğulmasına neden olur. 

Devekuşu kuluçka makinesi seçimi :

Şüphesiz, kuluçka makinesi kanatlı üretimini hızlandırmak da  büyük bir etkisi olmaktadır. Ve eğer kaliteli ve randımanı yüksek bir kuluçka makinesi temin ederseniz. Başarı oranınız büyük ölçüde artacaktır. 

Devekuşu kuluçka makinesi satın alırken dikkat etmeniz gereken faktörler, nemlendirme ve ısıtma sistemi, sensörler, ve kabin yalıtımından ibarettir. Ama bunlardan daha önemlisi, kuluçka makinesi termostatı olmaktadır. 

Altın kuluçka firması günümüzde ünlü kuluçka makinesi üreticilerinden olmaktadır. Ve genel olarak ortadoğu ülkelerinde faaliyet etmektedir. Son zamanlarda ise 3 farklı kapasitede devekuşuna özel kuluçka makinelerini üreterek bu sektörün daha hızlı gelişmesine destek olmaya çalışmaktadır. 

Akıllı termostata sahip devekuşu kuluçka makinesi altın kuluçka markası ile kullanıcılara sunulmaktadır ve gelişmiş teknolojisi ile randıman odaklı makineler sunmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu