Döllü yumurta depolama koşulları

Döllü yumurta depolama koşulları

Döllü yumurtalar için depo koşulları :

Son zamanlarda zorlu ekonomi koşulları ve pandemi, insanların başka yollardan ise para kazanmaya yönlendirmektedir. Ve kanatlıların üremesi ve yetiştiriciliği ise en kolay ve verimli bir gelir kaynağı olmaktadır. 

Bu sektör birçok insanın para kazanabilmesine neden olmaktadır. Hatta bazı kişiler kendi mesleklerini bırakarak kanatlı yetiştiriciliğine başlamışlar. Ve küçük ölçüde kümesler kurarak veya eğer maddi durumları izin verirse büyük işletmeler kurarak, tavuk, hindi, ördek, bıldırcın veya diğer kümes hayvanları yetiştiriciliğine başlamışlar.

Ama her kuş için kuluçka koşulları farklı olmaktadır, yani yumurtaların civcive dönüşmesi için farklı ısı ve nem değerleri gerekmektedir. Ama deneyimli kişiler tarafından paylaşılan bilgilere göre kuluçka makinası randımanında ve yumurtaların civcive dönüşmesi için başka faktörler ise bulunmaktadır ve oldukça etkili olmaktadır.

Bu faktörlerin her birisi kuluçka randımanında son derece etkili olmaktadır ve farklı paylaşımlarda bu önemli konular ile alakalı detaylı bilgiler paylaşmaktayız. 

Döllü yumurtalar için depo koşulları

Ama bu yazımızda paylaşmak istediğimiz konu döllü yumurtaların depolanma koşulları olmaktadır. Ve eğer depolama işlemi doğru bir şekilde yapılmazsa, kuluçka randımanının oldukça düşük olmasına neden olacaktır.

Ve hatta bazılarında tamamen yumurtaların kaybedilmesi ise mümkün olmaktadır. Bu yüzden bu paylaşımda yumurtaların depolanması ve gereken koşulların temin edilmesi ile alakalı bazı bilgileri sizinle paylaşmaya karar verdik ve umarız beğenmişsinizdir.

Yeni üretilen yumurtalar, hemen toplanmasından sonra kuluçka makinesine yüklenmesi yanlış olmaktadır ve en az 24 saat bekletilmesi gerekmektedir. Bu beklemenin neden yeni üretilen yumurtalarda amonyak gazının üretilmesi olmaktadır. Bu yüzden kuluçka yapımına başlamadan önce bir gün bekletilmesi önerilmektedir.

Kuluçka yapımında yumurta ne kadar taze olursa civcive dönüşme olasılığı ise artmaktadır. Yani eğer yumurtaların üretiminden bir gün geçmiş ise civcive dönüşme yüzdesi 90 olmaktadır ve ne kadar yumurtaların üretiminde zaman geçiyorsa bu oran düşecektir.

Daha detaylı söylemek istersek, her gün için bu düşüş oranı %15 olmaktadır. Ve eğer yumurtalar 1 hafta boyunca depoda bekletilir ise civcive dönüşme olasılığı en fazla %30-35 olması tahmin edilmektedir.

Yumurtalar için depo koşulları :

Döllü yumurtaların doğru bir şekilde depolanması biraz zor olmaktadır. Döllü yumurta depolaması için depo sıcaklığının %16-18 olması gerekmektedir. Ve döllü yumurtaların en çok depolanma süresi bir hafta olmaktadır. 

Bir haftadan daha fazla yumurtaların bekletilmesi döllerin telef olmasına neden olacaktır ve bu yüzden her zaman bu konuda uyarılar yapmaktayız. Eğer başka bir çiftlikten veya herhangi bir satıcıdan döllü yumurta satın alacaksanız yumurtaların taze olmasından emin olun. 

NOT : eğer yumurtalar tam olarak bir hafta boyunca bekletilecek ise mutlaka depo sıcaklığını düşürmeniz gerekmektedir. Çünkü düşük sıcaklık yumurta döllerinin korunmasına neden olmaktadır. Yani eğer depo sıcaklığı bir veya 2 gün için 21 derece ise bir hafta için 16-18 derece arasında olması tavsiye edilmektedir.

Yumurtalar için depo koşulları

Oda sıcaklığına dikkat edilmesi önemli bir konu olmaktadır ve deponun her yerinde sıcaklığın aynı olması gerekmektedir. Bu yüzden mutlaka bir termometre olması tavsiye edilmektedir. 

Sıcaklık bildiğiniz gibi soğuk havadan daha hafif olmaktadır ve her zaman, yukarı doğru gider bu yüzden hava dolaşımını sağlamak için tavan fanlarından kullanılması tavsiye edilmektedir. 

Uyarı : kuluçka deposunda kullanılan termometreleri duvarlardan uzak bir şekilde koymanız tavsiye edilmektedir. Çünkü eğer duvara yapışır ise duvar sıcaklığından etkilenmesi mümkün olmaktadır.

Kuluçkalık yumurta deposu için nem oranı %50-60 olması gerekmektedir. Nem oranı yumurtaların suyunu kaybetmesine engel olmaktadır ve kesinlikle bu orandan düşük veya fazla olmaması gerekmektedir.

Döllü yumurtaların deposu için dikkat edilmesi gereken aşamalar :

  • Döllü yumurtaların her zaman az sayıda depolenmesi gerekmektedir. Ve bu eğer depolama işleminde bir sorun olursa muhtemel zarar oranı düşük olabilir. Ayrıca depoda bulunan ısıtma, nemlendirme ve diğer mekanizmaların sağlam olmasından ve çalışmasından emin olmanız gerekmektedir.
  • Isı ve nem kuluçka yapımında ve hatta yumurtaların depolanmasında 2 önemli faktör olmaktadır. Ve eğer bu faktörlerin birisi doğru ayarda olmazsa yumurtaların bozulmasına neden olabilir. Depo için standart sıcaklık 15-18 derece arasında ve nem oranı ise %50-60 arasında olması gerekmektedir.
  • Yumurtalar depodayken bile sabit kalmaması gerekmektedir. Ve bu yüzden en az her 2 saatte bir çevrilmesi gerekmektedir. Genel olarak döllü yumurta depoları için ise otomatik çevirme sistemi kullanılmaktadır ve yumurtalar viyollerde çevirme motoruna sahip tekerlekli raflar üzerine yüklenir ve otomatik olarak depolanma sürecinde son derece yavaş bir şekilde dönmesi sağlanır. 

Ama eğer böyle bir imkan sizde bulunmuyorsa yumurtaları her 2 saatte bir elinizle dikkatli bir şekilde çevirmeniz tavsiye edilmektedir.

Döllü yumurtaların deposu için dikkat edilmesi gereken aşamalar

Yumurtaların uzun süre sabit kalması döllerin kabuğa yapışmasına neden olur ve kuluçka yapımında düşük randıman elde etmenize sebep olacaktır ve bu yüzden çevirme işlemi önemli olmaktadır.

  • Yumurtaların dezenfekte edilmesi için kesinlikle kimyasal maddeler ve fermalin gazı kullanmayınız. Eğer yumurta kabuğu üzerinde bir kirlilik varsa bir adet diş fırçası ve su ile yıkamanız yeterli olmaktadır.
  • Boyut olarak fazla küçük olan veya büyük olan yumurtaları kuluçka yapımı için kullanmayınız. Bu tür yumurtalar genel olarak dölsüz olmaktadır ve çıkım alma mümkün değildir. Hatta a normal şekli olan yumurtalar ise kuluçka yapımı için kullanılmaması gerekmektedir ve bu yumurtaların civcive dönüşme olasılığı bulunmamaktadır.
  • Yumurtaları depodan kuluçka makinesine aktarmadan önce en az 12 saat kuluçka makinesinin bulunduğu odada bekletmeniz gerekmektedir. Bu işlemin nedeni yumurtaların oda sıcaklığına gelmesi amacı ile yapılmaktadır ve bu durumda ısı şokuna maruz kalmaları mümkün olmamaktadır.
  • Diğer mesele kuluçka makinesinin doğru çalışmasından emin olmaktır. Bu yüzden tavsiyemiz kuluçka makinesini 2 gün önceden hazırlamanız ve test etmeniz olmaktadır. Kuluçka makinesinde dikkat edilmesi gereken en önemli parça ise sensörlerin çalışması olmaktadır. Yani doğru ayarları ve göstermesi ve kalibresinin bozulmaması olmaktadır.
  • Yumurtaları kuluçka makinesine götürürken dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü ani bir hareket veya darbe yumurtanın kırılmasına veya döllerin hasar görmesine neden olmaktadır.
  • Kuluçka döneminde döl kontrolü yapmayı unutmayınız, tavuk yumurtası için genel olarak 3, 7 ve 14.gün döl kontrolü yapılması önerilmektedir. Ama tabi ki bu işlem kuşa bağlı ve kuluçka süresine göre farklı olabilir. Döl kontrolu hakkında detaylı bilgiler bir başka makalemizde paylaşılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu