En iyi kaz ırkı

En iyi kaz ırkı

En ünlü kaz ırkları :

kazlar ise diğer kanatlılar gibi farklı ırklara sahip olmaktadırlar. ama yetiştiricilik için uygun ırklar genel olarak et üretimi için tercih edilmektedir. kaz ürünleri sadce kaz eti üretimi ile sınırlı olmaktadır. kaz ciğeri, ve tüyleri ise piyasada büyük ilgi görmektedir. kaz ciğeri lüx restoranlarda pahalı bir yemek olarak müşterilerine sunulmaktadır.

ama bu sektör için uygun olan ırkların özellikleri ise bu makalemizde yer almaktadır. en verimli kaz ırkları ve özelliklerini paylaşarak doğru bir seçim yapabilmenize yardımcı olmaya çalıştık ve yazının sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

firmamız kaz kuluçka makinesi üretiminin yanı sıra, kanatlılar ile alakalı detaylı bilgileri paylaşmaktadır. ve kanatlıların üremesi ve hastalıkları ve bakımı ile alakalı bilgiler farklı paylaşımlarda sunulmaktadır.

1.Tablo bazı cinsler için yetişkin kazların ortalama ağırlığını göstermektedir :

Kaz ırkı Erkek (KG) Dişi(KG)
Toulouse 12.0 9.0
Emden 12.0 9.0
Çin ırkı 6.0 5.5
Sebastopo 5.5 5.0

1.Tablo Yetişkin kazların ortalama ağırlığı

Toulouse kazlar

farklı kaz ırkları farklı yumurtlama oranına sahip olmaktadır ve bazen et üretimi için ve bazısı yumurtlama oranı yüksek olduğu için uygun özelliklere sahip olmaktadır.

Toulouse kazlar

Toulouse, Fransa kökenli ağır ırklardan biridir. Bazı kuşlar broody değildir ve ağır ırklardan Toulouse sadece adil bir tabakadır (sezon başına 35 yumurtaya kadar).

Kuşlar yavaş büyüme eğilimindedir ve pazara hazır olmadan önce diğer ırklardan biraz daha yaşlı bir yaşta tutulmalıdır. Boyutları nedeniyle iyi yem arama makineleri değildir, ancak hapsedilirler. Et, Emden’inkinden daha kaba ve kemik ve sakatat oranı yüksektir. Emden ırkı ile çaprazlanmış bir Toulouse kazının dölü hızla büyür ve iyi et niteliklerine sahiptir.

Kafa – Güçlü ve masif. Tasarı güçlü ve kısa, gözleri kahverengi ve boynu boğazda bol gırtlak ile uzun ve kalın.

Vücut – Çok belirgin bir göğüs kemiği ile uzun, geniş ve derin. Sırt boyundan kuyruğa hafifçe kıvrılır ve taşıyıcı yataydır.

Renk – Bill, bacaklar ve ayaklar turuncu. Tüyler farklı gri tonları arasında değişir, her tüy beyaz bir kenarla bağlanır. Kıç, göbek ve kuyruk beyazdır.

NOT : kaz ırkları arasında başka bir ünlü cins bulunmaktadır. kanada kaz ırkı hakkında neler biliyorsunuz ? öğrenmek için tıklayınız. bu kazlar, yabani kazlar olarak bilinmektedir ve evcil olarak yetiştirilmesi ve özellikleri ile alakalı bilgiler paylaşılmaktadır.

Embden Kazları

Emden (bazen yazılan Embden), Almanya’daki Hannover’den kaynaklanan ağır bir cins. Üretken bir yetiştiricidir ve sessiz bir eğilime sahiptir. Şu anda Yeni Güney Galler’deki en popüler cins.

Cins, diğer ırklarla geçmek için en uygunudur. Emdenler oldukça iyi yumurta üreticisidir (sezon başına 40 yumurtaya kadar); onlar iyi bakıcılar, erken olgunlaşma ve iyi yemlerdir. Emden tüyleri beyaz olduğu için diğer kazlardan elde edilen tüylerden daha değerlidirler. Dişiler, erkeklerde daha koyu olduğundan, günlük olarak makul bir doğrulukla cinsiyetlendirilebilir. Ancak birkaç gün sonra tüy renginde bir fark yoktur.

Kafa – Uzun ve düz. Tasarı kısa ve tabanda sağlam, gözleri cesur ve açık mavi, boynu uzun ve kuğu benzeri.

Gövde – Geniş, kalın ve yuvarlak. Meme yuvarlak, sırt uzun ve düzdür. Bacaklar oldukça kısa ama güçlü ve taşıma dik.

Renk – Bill, bacaklar ve ayaklar parlak turuncu ve sert, sıkı tüyler saf parlak beyazdır.

Çin ırkı kazlar

Bu cinsin iki renk çeşidi vardır: Beyaz Çinliler ve Kahverengi Çinliler. Her ikisi de Çin menşelidir ve Toulouse veya Emden’den daha küçüktür. Çinliler, başındaki düğme veya çıkıntı ile diğer kazlardan ayırt edilebilir.

Çin ırkı kazlar

Çin kazları karamsar gider ve daha iyi katmanlar, bir sezonda 50 yumurta yumurtlar. Bu nedenle diğer ırklarla geçmek için idealdir.

Çin ve Emden haçları, saf ırklardan daha ekonomik olarak arzu edilen beyaz et nitelikleri üretmektedir. Çinliler en uygun “bekçi köpeği” ırkıdır.

Kafa – Üst faturanın dibinde bir düğme ile oldukça büyük.

Gövde – Toulouse ve Emden’den daha küçük olması dışında belirgin bir özellik yoktur.

Kahverengi çeşidinin rengi – Kahverengi fatura ve gözler, turuncu bacaklar. Vücut tüyleri kahverengi ve kuşun alt tarafında daha hafiftir.

Beyaz çeşitliliğin rengi – Parlak turuncu fatura ve bacaklar, kahverengi gözler ve saf beyaz vücut tüyleri.

Roma

Anlaşılmaz bir cins olan Roman, Avrupa’da Toulouse ve Emden’den kaynaklanmıştır. Emden’e benziyor ve tüm Avrupa ırklarının en eskisi.

Afrikalı

Afrika ırkı, Toulouse infüzyonu nedeniyle biraz daha büyük olan, cinse bir çırpma veren çeşitli Çinlilerdir. Cins muhtemelen Hindistan kökenli ve Çinliler kadar iyi bir yumurta üreticisi değil.

Sivastopol

Sebastopol temel olarak süslü bir cins. Sırtında uzun, kavisli beyaz tüyler, vücudun alt kısmında kısa, beyaz, kıvrılmış tüyler var.

Damızlık Kazlar

Kazlar esas olarak et üretimi için tutulur, bu nedenle üreme stoğu öncelikle kompakt etli gövdeli hızlı büyüyen, erken olgunlaşan kaz yavruları üretmek için beklenen genetik yeteneklerine göre seçilir.

Düşük doğurganlığı önlemek için, yetiştiriciler aşırı yağ veya aşırı büyük olmamalıdır. Sadece normal pazarlama yaşı ve vücut ağırlığındaki kuşlardan sağlıklı, dinç stok seçin.

Damızlık Kazlar

Yumurta üretimi için seçim yapılırken kayıtlar son derece değerlidir; hangi kazların sürüden çıkarılması gerektiğini gösterirler. ama kaz yetiştiriciliği neden karlıdır hiç düşündünüz mü ? kaz ürünleri kendi tüketimimizin yanı sıra ihracatı yapılmaktadır. ve bu yüzden hem yetiştirici için ve hemde ülkemiz için kar sağlamaktadır.

2.Tablo yaygın ticari kaz türlerinden beklenen yumurta üretimi için bir rehberdir :

Irklar Yıllık ortalama yumurta üretimi
Toulouse 35
Emden 40
Çin ırkı 50

2.Tablo Beklenen yumurta üretimi

Damızlık çiftleşmeden önce en az 1 yaşında olmalıdır. Bazı çiftlik yöneticileri kazları 2 yaşına gelene kadar eşleştirmezler ve bütün bir yılın kaz yavrularını kaybederler. Kazlar 10 yaşına gelene kadar üreme için tutulabilir, ancak 6 yaşına ulaştıklarında topaklar çıkarılmalıdır.

Yetiştiricilerin tutulduğu süre, performanslarına bağlıdır. Kuşları sadece dört üreme mevsiminden sonra değiştirmek gerekebilir.

Kazların çiftleşmesi :

Bir Erkek için kaz sayısı değişir; genel olarak, doğurganlık ve kuluçka randımanının etkilenmemesi şartıyla, daha fazla kaz daha iyidir.

Daha ağır ırklarda, üç kaz için bir Erkek kullanın.

Çin ırkı ile, yaklaşık beş kaz için bir Erkek kullanın.

Kazlar su üzerinde çiftleşmeyi tercih ederler. Kazlara yüzme tesisleri sağlamak zorunlu olmasa da, yüzmek için yeterince derin su sağlandığında ağır ırklarda doğurganlık en iyisidir. Yüzme suyu sadece üreme mevsiminde gereklidir.

Genellikle kazların durumunu iyileştirir ve onları temiz tutmaya yardımcı olur, bu da yumurtaları temiz tutmaya yardımcı olur.

kaz ırkları

kaz çiftliğ

Kazlar üreme mevsimi başlamadan en az 1 ay önce çiftleştirilmelidir. Kazlar eşlerini seçerken seçici davranırlar ve başarılı çiftleşmeler kurulduktan sonra ömür boyu birlikte kalırlar. Kuşların eşlerini seçmelerine izin verilirse, seçimler yapılana kadar bir kalemde gerekli sayıdan daha fazlasını koymak en iyisidir. Eşleri değiştirmek zorunda kalmanız durumunda, kuşların korkmasını önlemek için ayrılmış kuşları mümkün olduğunca birbirinden uzaklaştırın.

Kazların çiftleşmesi bazen zordur. Bazen bir kızak dişi bir veya iki dişiyle çiftleşmez, bu da doğurganlık ve kuluçka randımanının düşeceği anlamına gelir.

Eğer erkek tüm dişilere eşit dikkat gösterirse, muhtemelen hepsiyle çiftleşir. Çiftleşmelerin başarılı olup olmadığını test etmek için dişileri her seferinde bir erkek ile çıkarın. Eğer memnun ise ve endişe etmiyorsa, o kaz ile çiftleşme şansı yoktur. Ancak, erkek tedirgin görünüyorsa, muhtemelen onunla çiftleşiyor.

Kazları zorla eşleştirmek istendiğinde, dişiyi dişlerinden çıkarın ve tüm dişilerin birbirlerini ilk önce kabul etmelerini sağlamak için eşleştiği yeni dişileri ekleyin.

Sürü çiftleşmelerinin uygulandığı yerlerde, oyuncular savaşabilir, ancak eşit olarak eşleşmeleri durumunda ciddi bir hasar meydana gelmez. Zorbalıklara ve sürekli zorbalığa maruz kalan kuşların sürüsünden uzaklaştırılması gerekir – yumurtaları kısır olacağından kendi başlarına dolaşan kazlar da. Üreme için seçilen toplayıcılar birlikte yetiştirilirse daha az kavga olacaktır.

Bir yaşındaki kızlar genellikle 2 yaşındaki kuşlarınkinden daha çok eşleriyle iki kat daha fazla çiftleşecekler. Doğurganlık (bol miktarda yavru üretme kabiliyeti) genellikle 5 yaşına kadar yetişkinlerin yaşı ile artacaktır.

Yapay dölleme :

Ağır kaz ırkları üçten fazla dişi ile başarılı bir şekilde çiftleşeceğinden ve kazlar doğal olarak sadece mevsimlik yetiştiriciler olduğundan, yetiştiriciler büyük miktarda yem tükettiklerinde bir sürüyü sürdürmenin maliyeti pahalı olabilir.

Kaz yumurtası ve kuluçka yapımı tekniği  için bazı noktaları bilmeniz gerekmektedir, aksi halde çıkım almanız tam bir mucize olabilir.

Denizaşırı ülkelerde AI teknikleri başarıyla kullanılmaktadır. Yapay zeka ek çalışma gerektirse de, bir sürüde daha az sayıda toplayıcıya ihtiyaç duyulduğu ve meni ve doğurganlığın kolayca değerlendirilebileceği anlamına gelir.

► Dişiler tohumlamadan 3 gün sonra bereketli yumurta bırakırlar ve tohumlamadan 10 gün sonrasına kadar verimli yumurta bırakmaya devam ederler.

► Dişiler 6 günde bir tohumlanır.

► Sperm her 3 günde bir toplanır.

► Bir kanaldan toplanan meni 12 kadında kullanım için yeterlidir

Sonuç :

kazlar hakkında daha detaylı bilgiler için Altın kuluçka web sitesinin blog kısmında eğitim videoları ve açıklamalar paylaşılmaktadır ayrıca kaz üretimi için uygun kuluçka makinesi ve özelliklerinin yanı sıra kuluçka makinesi fiyatları paylaşılmaktadır.

Sıkça sorulan sorular : 

kazcılık için en verimli kaz ırkları hangisidir ?

kazlar ise diğer kanatlılar gibi farklı ırklara sahip olmaktadır. bu yüzden çiftlik kurmadan önce hangi ırkı beslemek istediğinizi belirlemeniz gerekmektedir. kazların genelde yumurta üretimi açısından düşük seviyede oldukları bilinmektedir. ama bazı ırklar et üretimi için son derece uygun olmaktadırlar. bu ırklar ile alakalı makalemizde detaylı bilgiler paylaşılmaktadır.

kazlar ne zaman çiftleşir ?

kazların yumurtlama dönemi ocak ve şubat aylarında başlar ve eğer beslenmesi ve bakımı açısından dikkatli olursanız. kaliteli ve verimli döllü yumurtalar elde edebilirsiniz.

evcil kazlar ne zaman yumurtlamaya başlar ?

kazların yumurtlama dönemi ocak veya şubat ayında olmaktadır, bu dönemde kazlar yem açısından temin edilmelidir ve besin değeri yüksek olan yemler kazların yumurtlama oranını yükseltecektir.

kazlar yılda kaç adet yumurta yapar ?

kazların yumurtlama sayısı genel olarak ırklarına bağlı olmaktadır ve, her ırkın farklı yumurta yapma oranına sahip olmaktadır. ama en düşük sayı ideal koşullar ile 45 adet ve en fazla 90 adet olmaktadır.

kaz kuluçkası için hangi kuluçka makinesi iyidir ?

kaz üremesi için kuluçka makinesi önemli olmaktadır. çünkü kazlar için suni kuluçka yöntemi ise farklı olmaktadır. bu yüzden dikkatli olmanız ve doğru seçim yapmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu