Evcil gri papağanları tehdit eden tehlikeler

Evcil gri papağanları tehdit eden tehlikeler

Evcil gri papağanları tehdit eden tehlikeler :

Afrika gri papağanları, yetenekleri nedeni ile insanlar tarafından sevilmektedir. Bu kuşların taklit yetenekleri evcil kuşlar olarak bir çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Olağanüstü zekaları ve yetenekleri daha çok bir 4 yaşında çocuk gibi davranmalarına neden olmaktadır. 

Ama en az doğada yaşadıkları kadar, esarette  ise bu sevimli kuşları tehdit eden tehlikeler vardır. Ve bu yazımızda bu tehlikeler ile alakalı bilgiler paylaşmaktayız. Ve sizi okumaya davet ediyorum. 

Jako papağan kafesi :

Jako papağan kafesi sağlığı açısından önemli olmaktadır. Ve bu yüzden papağan sahiplenmeden önce uygun ve standart bir kafes temin etmeniz gerekmektedir. Boyutu ve üretimi için kullanılan malzeme önemli olmaktadır. 

Jako papağanlar bildiğiniz gibi kemirmeyi seven kuşlar olmaktadırlar. Ve bu yüzden kafeslerinde boya kullanmaması gerekmektedir. Çünkü gagaları ile tutunarak, kafes tellerine tırmanmayı severler. Ve gagaları ile tellere tutunması anda boyadan küçük bir parça bile yutarsa, hasta olmasına neden olabilir. 

Jako papağan kafesi

Bu yüzden kafesin paslanmaz çelikten olması tavsiye edilmektedir. Hatta bazı jako sahipleri, kuşları için bir cam ile kapalı veranda hazırlarlar ve veranda içinde ise küçük ağaç dallarından tünekler koyarlar. Kafes içinde oyuncakların olması kuşunuzun onlar ile zaman geçirmesine ve depres olmamasına neden olacaktır. 

Ama oyuncak alırken ise dikkatli olmanızda fayda vardır. Ve oyuncaklardaki kimyasal maddelerin olması kuşunuzun hasta olması ve bir çok zaman ise telef olmasına neden olabilir. Bu yüzden kuşlar için sağlıklı olan oyuncaklar temin etmeniz gerekmektedir. 

Maalesef bazı kişiler jako papağanları sadece taklit yeteneği için satın almaktadırlar. Ve bu kuşların içgüdüsel istekleri ile ilgilenmemektedirler. Bu durumda kuşun psikolojik hastalıklara yakalanması kaçınılmaz olmaktadır. Ve tüy yolma ve ardından ise başka hastalıkların gelmesi mümkün olmaktadır. 

Unutmayınız gri papağanların ne kadar doğal isteklerini temin edersek, kuşların daha sağlıklı olmasına ve neşeli kalmasına neden olacaktır. Bu yüzden özelliklede çiftleşme döneminde ona bir eş bulmamız, psikolojik açıdan sağlıklı olmasına neden olacaktır. 

Kafes düzeni ve boyutu ve kuşunuzun ihtiyacı olanları temin etmek onun tüy yolma ve depresyon gibi hastalıklardan uzak kalmasına neden olmaktadır. Ve maalesef, bazı bilinçsiz sahiplenmeler, kuşların sağlığını tehlikeye atmaktadır. 

👉papağanlar son derece zeki ve sevimli kuşlar olmaktadırlar. ve bu yüzden bir çok kişinin ilgisini çekmektedir. jako papağan yetiştiriciliği ise taleplerin artması ile para kazandıran bir sektör olmaktadır. her ne kadar jako papağanların evcil hayvanlar olmadığını söylesede yine birileri alıcı ve birileri satıcı olacaktır.

Yem zehirlenmesi :

Afrika gri papağanları küçük cüsseleri nedeni ile vücutlarındaki metabolizma hızı yüksek olmaktadır. Ve hareketli olmaları ise vücutlarındaki yağ oranı ise oldukça düşük olmaktadır. Ayrıca kuşların solunum sistemleri ise son derece hassas olmaktadır ve eğer havada veya yemlerinde zararlı madde veya gaz olur ise telef olmaları kaçınılmaz olmaktadır. 

Eğer havası kirli olan bir bölgede yaşıyorsanız veya kuşunuza bilmeden, temiz olmayan veya küflenmiş bir yem verirseniz, kısa sürede ölmesine neden olabilir. Ve zehirli gazlardan dolayı ve sağlıksız yemden dolayı zehirlenmesi mümkün olmaktadır. 

Jako papağan yeminde doğal olarak çeşitli sebze ve meyveler kullanılmaktadır. Ve bir bölümü ise, tahıllar ve tohumlar olmaktadır. Ama maalesef, bazı, papağan sahiplerinin en çok verdikeri yem, ayçiçeği çekirdeği, olmaktadır.

Yem zehirlenmesi

Ve uzmanlara göre bu yapılmaması gereken bir iş olmaktadır.  Ve papağanlar için oldukça zararlı olmaktadır. Ayçiçeği çekirdeği yağ oranı oldukça yüksek olmaktadır ve bu kuşların, sağlığını tehlikeye atmaktadır. 

Ama yem karışımında, ayçiçeği çekirdeğinin olması papağanlar için tehlikeli olmaktadır. Ve bu yüzden çok nadiren ve az oranda sadece ödül olarak kullanmanız tavsiye edilmektedir.  Kuşunuzun yemler ile zehirlenmemesi için tavsiyemiz uzman bir veterinerden bir yem programı almanız ve uygulamanız olmaktadır. 

Teflon tava ve tencerelerden oluşan gaz zehirlenmesi :

Bazı mutfakta kullanılan eşyalarda (tava ve tencereler) Politetraflor ve etilen maddeleri kullanılmaktadır. Bu maddeler, yüksek sıcaklık etkisinde bazı zararlı gazların üretilmesine neden olmaktadırlar. Ve bu gazlar, jako papağanlar için oldukça zararlı olmaktadır. 

Jako papağan kafesinin mutfağa yakın olması kuşunuzun şüphesiz hasta olmasına neden olmaktadır. Bu gazlar insanlar için ise tehlikeli olmaktadırlar. Ama kuşların solunum sistemleri çok hassas olmaktadır. Ve bu yüzden kuşunuzun mutfaktan uzak olması gerekmektedir.  Teflon eşyalardan oluşan gazlar sadece papağanlar için değil, diğer evcil kuşlar için ise son derece tehlikeli olmaktadır. 

Teflon mutfak aletlerinde oluşan gaz zehirlenmesi

Ancak yeni yapışmaz tabaklarla yemek pişirirken ve ihmalden dolayı boş bir kabın veya yeni yağ döktüğünüz bir kabın aşırı ısınmasından kaynaklanan kötü bir koku fark ettiğinizde, kokunun bununla ilgili olduğunu bilmelisiniz. 

Kokusu hem aile bireylerinin solunum sistemi için hem de evinizde bulunan kuş veya gri papağan için tehlikeli olan organik gazlar ve hidroflorik asit yaymak tehlikelidir. Ortalama 65-70 kg ağırlığındaki bir insanın gaz ve asidi solumasının tehlikeli olmasına rağmen küçük bir kuş için çok daha tehlikeli olduğu açıktır. 

Bu nedenle kişilerin, bu tür yemeklerden yayılabilecek gaz ve asitlerden kaynaklanan solunum problemleri yaşamamaları için, yapışmaz tabaklarla pişirmenin rahatlığını bir kenara bırakıp geleneksel tabakları kullanmaları önerilebilir.

Papağanların başka maddelerden dolayı zehirlenmesi :

Halı veya kilim veya halılar için nemlendiriciler ve deodorantlar, dumanlı mumlar, temizlik kimyasalları, parfümler, fırın temizleyiciler (gaz temizleyiciler), oda spreyleri ve spreyler gibi maddeler evcil kuşların zehirlenme kaynakları olabilir. Parmaklarında ve dudaklarında nikotin bulunan sigara içenler, nikotin bulaşmış elleri ve dudakları ile jako ile temas etmemelidir.

Kurşun, çinko ve kadmiyum içeren herhangi bir ürün kuşu zehirleyebilir. Bu ürünler, anahtarlıklarınızı, madeni paralarınızı ve mücevherlerinizi, tablolarınızı, kalemlerinizi vb.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu