Gezen tavuk yetiştiriciliği

Gezen tavuk yetiştiriciliği

Salma Tavukçuluk nasıl yapılır?

Altın kuluçka web sitesinde paylaşılan makaleler, tavuk yetiştiriciliğine yeni başlayanlar için bir bilgi kaynağı oluşturmak amacı ile düzenlenmiştir, ve ırk seçimi ve bakımlarının nasıl yapılacağı uzmanlar ve bu sektörde çalışan deneyimli kişilerin tavsiyeleri kullanıcılar için paylaşılmaktadır.

Salma tavukçuluk sektörüne ilk kez girecek olanların merak ettikleri ve bilmek istedikleri her türlü bilgiler en ince ayrıntısına kadar bu kategorimiz içerisinde yer alacaktır.

gezen tavuk yetiştitiriciliğinde en verimli ve yetitiricilikte tercih edilen tavuk ırkları hakkında gereken bilgileri size aktarmaktayız. umarız faydamız dokunmuştur. Bu paylaşımda yer alan bilgiler altın kuluçka uzmanları tarafından yazılmaktadır ve salma tavukçuluk ile alakalı, eğer kafanızda sorular varsa yorumlardan yazarak sorabilirsiniz. sorularınız en kısa zaman uzmanlarımız tarafından cevaplanacaktır.

ama yapabildiğimiz kadar gezen tavuk yetiştiriciliği yapanlar ve yapmak isteyenlerin sorularının cevabını bu yazıda cevaplamaya çalıştık ve sizin için faydalı olduğunu düşünüyoruz.

gezen tavuk veya salma tavukçulukta bilinçsizlik veya en ufak bir ihmal yetiştirici için bu işin bir kabusa dönüşmesine neden olacaktır ve bu yüzden dikkatli ve bilinçli olarak bu işe başlamanız gerekmektedir.

tavuklar genel olarak hassas kuşlar olmaktadırlar ve eğer çok sayıda tavuk beslemek isterseniz, yaşam alanlarının nasıl olması ve yemi ve ırkları hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız ve bu bilgiler ve deneyimlere dayanarak kümesi yönetmeniz gerekmektedir.

İlk olarak bu yazıda salma tavukçuluk için kullanılması gereken kümes ve kuralları hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız, çünkü en önemli faktörlerden birisi olmaktadır.

gezen tavuk yetiştiriciliğinde kuluçka yapımı nasıl olur ?

salma tavukçuluk veya diğer yöntemler ile tavuk yetiştiriciliğinin devam etmesi için tavukların üremesi yapılmak gerekir ve belki az sayıda tavuklar için geleneksel yöntem ile kuluçka yapımı yeterli olabilir ama çok sayıda tavuk için neredeyse imkansız.

tavukların hızlı çoğalması için gereken iş bir kuluçka makinası temin etmek olacaktır ve kuluçka makinası alırken önceden kuluçka makinesi hakkında ve kuluçka makinesi fiyatı konusunda bilgi toplamanız gerekir.

Salma tavukçuluk ve Kümes

salma tavukçuluk sektörüne yeni olarak girecekseniz, kümesin hazırlanmasında dikkatli olmanız gerekmektedir, salma tavukçuluk kümesi için kullanılan material ne olursa olsun, hijyenik ve sağlıklı olması gerekmektedir ve hatta yalıtımlı olması ise önemli olmaktadır. bu yüzden bazı önemli kriterlerin dikkate alınması gerekmektedir.

gezen tavuk çiftliği

tavukçuluk için standart alan her 6 adet tavuk için, 1 metre kare olmaktadır ve bu standart ile yapmak istediğiniz kümesin kapasitesini hesaplamanız mümkün olmaktadır.

yani eğer 1000 adet tavuk beslemek isterseniz yaklaşık 166 M²lik bir salon yapmanız gerekmektedir. tavsiyemi salonun genişliği 10 metre ve uzunluğu ise 16-17 metre arası olmasından yanadır. salon yapılırken bina cephesi önemli olmaktadır ve salonun uzun yanı güneye doğru olması tavsiye edilmektedir, çünkü bu cephede pencerelerin olması güneş ışığının salona düşmesine neden olacaktır.

Ama arkadaşlar unutmayınız, kümesin içi ne kadar önemli ise dışı da o’kadar önemli olmaktadır. kümes etrafından tavukları korkutacak ve rahatsız edecek sesler, duman ve gereksiz ışık olmaması öneli bir konu olmaktadır. ve genel olarak zararlı durumlardan uzak olması şarttır.

ayrıca hastalıklara karşı aşılama işlemi yapılmalıdır, ve en önemlisi yalancı veba veya newcastle hastalığı mutlaka ciddiye alınmalıdır.

Salma Tavukçuluk ve Işıklandırma Sistemi

yarka tavukların salona geldikleri zaman 10 güne kadar 24 saat ışıkta kalmaları gerekmektedir, ve yolculuk nedeni ile korkuda oldukları için stres yaşamaktadırlar.

eğer ilk 10 günde tavuklar karanlıkta kalırsalar, şiddetli stres nedeni ile telef olmaları mümkün olmaktadır ve bu yüzden başlamadan zararlı olabilirsiniz. ama 10 gün sürekli ışıkta kaldıktan sonra tavuklar meraya çıkmak için hazır olurlar ve salon aydınlatması ise normal olarak ayarlanabilir.

salma tavukçulukta tavukların 17 saat aydınlıkta kalması gerekmektedir ve o

Tavuklar için genel konuşacak olursak onların alacakaranlığı sevmedikleri bilinir bunun içinde gün doğmadan ya da akşam karanlık çökmede önce tavukların ışıklarının açık olması gerekir. Bunun için tavuklarınızı beslediğiniz bölgeye göre ışıkların saatlerini 17 saat şeklinde ayarlamanız gerekiyor.

Salma Tavukçulukta Kümes Isısı Nasıl Olmalı?

tavuklar için uygun sıcaklık 21 ila 25 derece arasında olmaktadır ve daha düşük veya daha sıcak olması tavukların yem tüketiminin azalmasına ve karşılığında yumurta üretiminin düşük olmasına neden olacaktır.

bu yüzden sıcaklığın kontrol edilmesi ve her zaman belirlenen sıcaklıkta tutulması gerekmektedir. tavsiyemiz kümeste ve yere yakın bir vaziyette yani en fazla 30cm yükseklikte farklı yerlerde termometre olması gerekmektedir.

Salma Tavukçuluk Kümesi Nasıl Olmalı?

salma tavukçuluk kümesi çadır, betonarme, veya prefabrik olarak yapılması mümkün olmaktadır. ama kümesin yalıtımlı olması önemli bir konu olmaktadır ve daha önemlisi kümes yapımı için kullanılan malzemenin hijyenik olmasıdır.

çünkü tavukların sağlığı önemli olmaktadır. ve eğer bir hastalık etkeni kümese bulaşırsa sizin yüksek zarara maruz kalmasına neden olacaktır. bu yüzden kümesin sıhhi koşullara uygun olması önemli bir faktör olmaktadır.

Salma Tavukçuluk Kümesi Nasıl Olmalı

kümes çatısı için eğer metal kullanılmış ise, çatının izole olması önemli olmaktadır. ayrıca tavanda plastik cam panelleri kullanarak, kümesi için ışık temin etmeniz mümkün olmaktadır ve bunun yanı sıra elektrik ve aydınlatmada tasarruf sağlamanıza neden olacaktır.

kümes sıcaklığı ise önemli bir faktördür ve bu yüzden kümesin tamamen izole olması, önemli olmaktadır. ve kümesi içinde sıcaklığın kontrol edilmesi ve sabit kalması açısından son derece etkili ve yararlı olmaktadır.

Salma Tavukçulukta Tünekler Nasıl Olmalı?

gezen tavuk yetiştiriciliğinde en az kümes kadar önemli olan tünekler vardır ve tavukların tüneyecek bir alanlarının olması onların mutlu olması için etkili olmaktadır.

tüneklerin güvenli ve huzurlu bir yerde olması önerilmektedir ve ışık açısından ise düşük olması ve fazla karanlık olmaması bir yerde olması gerekmektedir. ayrıca tünekler farklı yükseklikte yapılması tavsiye edilmektedir.

bazı tavuklar yüksekte yatmayı sever ve bazıları ise aşağıda yatmayı sever bu yüzden tüneklerin farklı yüksekliklerde yapılması önerilmektedir. tünek için standart uzunluk 18cm olmaktadır.

eğer kümeste tüm tünekler aynı yükseklikte olsalar, tavukların birbirinin üzerine çıkması mümkün olmaktadır ve hatta bazıları yerde yatarak haşereler tarafından rahatsız edilir ve hatta hasta olmaları ise kaçınılmaz olmaktadır.

Salma Tavukçulukta Folluklar Nasıl Olmalıdır?

salma tavukçuluk için olması gereken malzemelerden bir diğeri ise folluk olmaktadır ve genel olarak 6 tavuk için bir folluk olması gerekmektedir. tavuk follukları yerden en az 1 metre yükseklikte olması tavsiye edilmektedir.

follukların olması tavukların yumurtalarının kirli olmasına ve haşerelerin yumurtalar ile temas etmesine engel olacaktır, ve hijyenik koşullar açısından olması gerekmektedir. ama eğer folluk için para harcamak istemezseniz, meyve kasalarından folluk yapabilirsiniz.

Salma Tavuklarda Yemlik Nasıl Olmalıdır?

eğer kümeste tavuk sayısı 3 bin veya daha fazla ise otomatik yemlikler kullanmanız tavsiye edilmektedir. salma tavukçulukta otomatik yemlikler işçiliğin azalmasına neden olur ve  daha önemlisi yem israfına engel olacaktır.

ama eğer asma yemlik kullanıyorsanız yemliklerin dikkatli bir şekilde salona asılması gerekir. eğer kümes içine traktör girişi  gerekirse küçük asma yemlikler kullanmanız gerekmektedir ve bu yemliklerin sürekli kontrol edilmesi ger

Salma Tavuklarda Yemlik Nasıl Olmalıdır

özelliklde kümeste traktör için geçiş yeri bırakmak için küçük asma yemliklerin kullanılması gerekmektedir ve, bu yüzden sürekli yemlikleri doldurmak gerekmektedir, tavsiyemiz asma yemlik olarak 12 kiloluk yemlikler kullanmanız olmaktadır.

Araziniz geniş ve yeşillik ise o zaman birkaç noktaya da yemlik koyabilirsiniz. gezen tavuk yem rasyonu yetiştiricilik yöntemine uygun olmalıdır ve tavuklar için gereken mineralleri temin etmelidir.

Salma Tavukçulukta Kümes Dışı Nasıl Olmalıdır?

salma tavukçulukta kümes etrafında yeşil arazi olması önemli olmaktadır ve bu araziye dikkat etmeniz gerekmektedir, doğal yumurta üretimi için bu arazilerden faydalanmanız gerekecektir.

gezen tavuk yetiştiriciliğinde başarı elde etmek için her şeyin planlı olması gerekmektedir, ve ilk ve önemli faktörlerden ise bu arazinin çevresi sarılmalıdır. bu iş tavukların sağlığı ve güvenliği açısından, ve ayrıca sizin kontrollü olmanız için önemli olmaktadır.

arazi etrafını düzenli ve sağlam bir şekilde bahçe teli ile sarmanız gerekmektedir, ve arazide çimen ve otlar ile beraber tavukların eşine bileceği bir alan yapmanız ise şarttır. tavuklar eşinmeyi seven kuşlar olmaktadır ve eğer arazide yemlik ve suluklar ise bulunursa tavukların mutlu olmasını sağlayacaktır.

unutmayınız tavukların mutlu olması aynı zamanda onların verimli olmasına neden olacaktır ve bu sizin için başarı ve maddi kar demektir, bu yüzden tavuklarınızın mutlu olmasını sağlayınız.

Hangi Tür Irk Seçmelisiniz?

gezen tavuk yetiştiriciliği için kümes, arazi, yemlik ve diğer malzemeler hakkında yeterli bilgi paylaştığımızı düşünüyorum, ve tabi ki bu bilgiler gelecekte tavukların verimli olmasını sağlamak için önemli ve etkili olmaktadırlar.

Ama salma tavukçuluk için ırk seçimi ise bir o kadar önemli olmaktadır ve beslemek için doğru tavuk ırkını seçmeniz sizin verimli ve karlı bir işletmeye sahip olmanıza neden olacaktır. bu yüzden deneyimli ve uzman kişilerden destek almanızı tavsiye ederiz.
son zamanlarda salma tavukçuluk iyi derecede gelişmektedir ve bu tavukçuluk yöntemi köy yumurtasına en yakın yumurtaların üretilmesi olmaktadır ve tavukların beslenmesi köy tavukları gibi olmaktadır. bu yüzden en sağlıklı yumurtalar oldukları nitelendirilmektedir.

Hangi Tür Irk Seçmelisiniz

salma tavukçulukta genel olarak doğal imkanlardan faydalandığınız için, üretim maliyeti ise düşük olacaktır, havalandırma, aydınlatma ve yem konusunda doğal kaynaklar bir çok konuda tasarruf sağlamanıza neden olacaktır.

Gezen tavuk yetiştiriciliği ile alakalı genel bilgiler :

eğer dikkat ederseniz son zamanlarda insanların organik ürünlere taraf yönelmesi tavukçuluk sektörünü ise etkilemektedir. Kafes yöntemi ile tavuk yetiştiriciliği girişimciliği düşüşe uğramaktadır. 

Salma tavukçuluk bildiğiniz gibi tavukların açık alanlarda ve daha doğrusu meralarda beslenmesi ile gerçekleşmektedir. Ve bu yüzden eti ve yumurtası daha organik olmaktadır. Salma tavukçuluk yapmak büyük şehirlerde pek mümkün olmasada, köylerde ve şehir etrafındaki kasabalarda yaygın olarak yapılmaktadır. 

Çünkü gezen tavuk yetiştiriciliği için ilk ihtiyacınız, güzel ve geniş bir araziye sahip olmanızdır. Ve arazi boyutuna göre kaç tavuk beslemenizi hesaplamanız gerekmektedir. Genel olarak 200 adet tavuk için bir dönüm arazi gerekmektedir. 

Ama arazinin başka kümes ve büyük ve küçükbaş hayvan çiftliklerinden uzak olması gerekmektedir. Ve kümes çevresinde, fabrikaların olmamasına dikkat etmelisiniz. 

Bu önlemler tavukların sağlıkları açısından alınmaktadır. Ve başka hayvanlardan ölümcül hastalıkların kümesinize bulaşması mümkün olmaktadır. Ve bu yüzden dikkate alınması gerekmektedir. 

Tavukların dinlenmesi için arazide gölgelikler veya ağaçların olması gerekmektedir ve bu çatılı alanlarda yemlik ve suluk bulunması gerekir. Ayrıca arazinin etrafının çıt kullanarak kapanması, tavukların yırtıcılar tarafından avlanmasına engel olacaktır. Tavukların aynı ırklar olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ve kesinlikle, ördek, tavuk ve kaz gibi kanatlıların bir arada olmaması gerekmektedir. 

Kaz ve ördekler viral hastalıklara karşı dayanıklı olmaktadırlar ve taşıyıcı olmaları mümkün olmaktadır. Ama salma tavukçuluk için ise bir barınak veya kapalı tesis olması gerekmektedir. Ve tavukların geceler ve soğuk mevsimlerde soğuktan korunmaları için önemli olmaktadır. Tavukların sayısına göre yemlikler ve sulukların sayısına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ve yani her 50 tavuk için 5 adet suluk ve 5 adet yemlik olması gerekmektedir. 

Ama salma tavukçuluk sektöründe başarılı olmak için tavuk ırk seçimi ise önemli olmaktadır ve bu yönteme uygun tavukların yetiştirilmesi gerekmektedir. Genel olarak en yaygın ırklar, lohmann brown ve ataks tavukları olmaktadır. 

Bu tavuklar arazide yem arama ve bulma uzmanı olmaktadırlar ve bu yüzden organik yumurta üretimi için ideal seçenek olmaktadırlar. Bir makalemizde tavuk ırkları ile alakalı gereken bilgiler paylaşılmaktadır. 

Ama en yüksek yumurtlama oranına sahip ligorin tavukları ise unutmayalım. Bu tavuklar ideal koşullarda yaklaşık 300 adete kadar yumurta üretebilirler ve bu yüzden en verimli tavuklar arasında yer almaktadırlar. 

Ligorin tavukları hibrit tavuklar olmaktadırlar ve bu yüzden sağlıklarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ama ataks ve lohman tavukları diğer ırklara göre daha dayanıklı olmaktadırlar. Ve bu yüzden salma tavukçuluk için tavsiye edilmektedir. Özelliklede ataks ırkı son derece aktif ırklar olmaktadırlar, sadece yem tüketim oranları diğer ırklardan daha yüksek olmaktadır. 

► son söz :

Bu hayvanlar kümes çevresinde ne bulurlarsa onları yerler toprağa eşeleyerek ne çıkarsa onu yerler genelde börtü böcek, çıyan, küçük yılan hatta akrepler bile vardır yediklerinin arasında ayrınca bu kümes hayvanları ot yemeyi de severler yonca bitkileri ve etlikler en bu tarz tavuklar için en ideal yiyecektir. Bu şekilde doğal beslenme ile tavuk yumurtaları daha protein ve daha sağlıklı olmaktadır. Kümes çevresinde yaşayan tavuklar için horoz gereklidir.

Not : kuluçka makinesi fiyatı ve özellikleri hakkında bilgi almak için altın kuluçka web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Tavuklar horoz olmadan da yumurta yapabilir ancak yumurtalarda civciv çıkmaz döllenme olması ve üretim sağlama adına tavukların arasında horoz bulundurmanız gerekir.

Özellikle bu işi ticari olarak yapmayı düşünen kişiler üreme sağlamalıdır bunun içinde horoz gereklidir. Genel olarak horoz olmadan yumurta olmaz kanısı yaygın olsa da bu durum yanlış bilinmektedir horoz olmadan da tavuklar yumurta yaparlar ancak döllenme olmadığı için üreme dolayısıyla civciv olmaz. Siz bu işi ticari olarak düşünüyorsanız hem civciv üretimi yapmalı hem de yumurta üretimine devam etmelisiniz.

Salman tavukçuluk için çok iyi bir araştırma yapmanızı gerekiyor en doğru ırkı seçerek ve doğru yaşam şartlarını oluşturarak ilgili kontrolleri de sağlayarak kaliteli tavuk yetiştiricisi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu