Hasta muhabbet kuşu bakımı

Hasta muhabbet kuşu bakımı

Hasta muhabbet kuşu bakımı beslenmesi :

Evcil hayvan sahiplenmek küçük çocuk sahibi olmak gibidir. Her zaman kontrol etmeniz gerekmektedir. Özelliklede sahiplendiğiniz kuş papağan ailesinden ise, daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Muhabbet kuşları genelde direnci yüksek kuşlar olmaktadırlar. Ama sahipleri tarafından yapılan bazı yanlışlar bu sevimli kuşların hasta olmasına neden olabilir.

Bu yüzden tavsiyemiz en 2 meşhur veterinerin, telefon numarası olması tavsiye edilmektedir. Ve hastalık durumunda veya hastalık belirtilerini kuşunuzda fark ettiğiniz an aramanız ve destek almanız gerekmektedir. Veya acil durumlarda tedavisi için randevu almanız için önemli olmaktadır.

evcil kuşların yaşam süresi bu kuşların bakımı ve beslenmesine bağlı olmaktadır. muhabbet kuşu kaç yıl yaşar ? bilmek isterseniz, ilgili makalemizi okumanızı tavsiye ederim. bu yazımızda muhabbet kuşlarının daha fazla yaşamaları için öneriler yer almaktadır.

Hasta muhabbet kuşu bakımı beslenmesi

👉 Ama bu yazıda ise Altın kuluçka firması olarak bu konular ile alakalı bilgileri sizinle paylaşacağız. blog sayfamızda kanatlı hastalıkları ile alakalı yazılan paylaşımlarda ilaçlar önerilmemektedir ve sadece hastalıkların tanımı ve bulaşma yolları ve önlemleri yer almaktadır.

Değerli okurlarımız her zaman tavsiye ettiğimiz gibi eğer bir evcil hayvanın bakımını kabul ediyorsanız onun sağlığından ve hayatından sorumlusunuz. Ve bu yüzden hastalık durumunda ise mutlaka uzman bir veteriner hekim ile danışmanız tavsiye edilmektedir. Ve ne mutlu bize ki dünya genelinde en hayvansever halka sahip olan bir ülkede yaşıyoruz. Ama dönelim asıl konumuza, yani muhabbet kuşlarının hastalık bakımı için neler yapmamız gerekir.

Hasta muhabbet kuşu bakımı :

Eğer muhabbet kuşunuzda aşağıdaki belirtiler varsa kuşunuz hasta demektir :

  • Çevresine ilgisiz bir şekilde tünek üzerinde hareketsiz kalmak 
  • Kuyruğunun aşağı doğru düşük olması
  • Tüylerinin kabarık olması
  • Kuşun kafasının geri dönük olması ve kanadı altında gizlemesi 
  • Genel olarak papağanlar tek ayak üzerinde tünek üzerinde dinlenirler. Ama eğer kuşunuz çift ayak üzerinde durmuş ise ve gözleri yarı açık bir şekilde uyuyorsa, hastalık belirtisi olabilir. 
  • Kuşun tünek üzerinde durgun bir şekilde durması ve yem ve suya ilgisizliği

Bu belirtilere sahip muhabbet kuşları şüphesiz hasta olmaktadırlar. Ve geciktirmeden tedavilerinin yapılması gerekmektedir. Ve tedavinin gecikmesi kuşun enerjisinin bitmesi ve tünek üzerinde kafes tabanına düşmesi mümkün olmaktadır.  Unutmayınız muhabbet kuşları içgüdüsel olarak hastalıklarını olabildiği kadar gizlemeye çalışırlar. Ve bu yüzden dikkatli olmanız ve kuşunuzun huylarını ve davranışlarını bilmeniz gerekmektedir. 

Bu tür durumlarda kesinlikle beklemeyin ve hemen bir veteriner hekim ile görüşmeniz gerekmektedir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu, eğer kuşunuz, bazen uyku zamanında esniyorsa veya midesinden yem çıkarıyorsa, hasta değildir ve bu davranışlar doğal olmaktadır. Bunun için muhabbet kuşlarının vücut dili ile alakalı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. 

Hasta muhabbet kuşuna nasıl yardımcı olabiliriz ?

Hasta bir muhabbet kuşu odası sıcak ve sessiz olmalıdır. Hasta kuşun sakin tutulabilmesi, yaşadığı ortamın sıcak tutulabilmesi ve hastalığının diğer kuşlara bulaşmaması için ayrı bir kafesi olmalıdır.

Hasta muhabbet kuşuna nasıl yardımcı olabiliriz ?

Kuşun hayatını kurtarmak istiyorsanız, veterinerinizle iletişime geçin ve gerekirse veterinere götürün ve ona papatya infüzyonu içmenin uygun olup olmadığını sorun. Hasta kuşun kızılötesi lamba ile tedavi edilmesi de tavsiye edilir.

Veterineri ziyaret edin :

Maalesef bazı muhabbet kuşu sahibi olan insanlar kuşlarının hastalığını ciddiye almazlar ve internetten ve diğer kişilerden ilaç aramaya başlarlar. Ve bunun en kötü yanı kuşun fiyatı ile veteriner masraflarını karşılaştırıp ve veteriner tarafından tedavisinin yapılmasının kuştan daha pahalı olduğunu düşünürler. 

Ama hastalık ilerledikçe ve zavallı kuşun ölüme yaklaştığını görünce yumuşak kalpleri dayanamaz ve veterinere götürmeyi düşünürler. Ama ne yazık ki artık geç olmuş ve ölüm halinde olan bir kuş için veteriner mucize yapamaz.  Bu yüzden en mantıklı ve doğrusu olan, hastalığı fark ettiğiniz an bir uzman veteriner hekim ile iletişime geçmeniz ve kuşunuzun durumu dahada kötü olmadan, doktordan destek almanız tavsiye edilmektedir. 

Hiçbir veteriner süs kuşları konusunda çalışmamış ve deneyim kazanmamış, kendinizden şikayet edeceksiniz, ancak şimdi bazı veterinerler çalışmalarını süs kuşlarına odakladığından, çoğu kuş gözlemcileri onları ziyaret etmeyi reddederse, sadece gelirleri azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda tüm harekete geçmezler veya geç hareket ederlerse kendi kuşlarını öldürürler

Bu nedenle boşuna beklemek yerine hastalığın belirtilerini görür görmez bir veterinerden profesyonel yardım almanız, ölümü sizi üzmesin daha doğru olur. Süs kuşları üzerinde herhangi bir veterinerlik çalışması ve garnitür yapmazsanız, bunu kendiniz şikayet edeceksiniz, ancak şimdi bazı veterinerler çalışmalarını süs kuşlarına odakladığından, çoğu kuş gözlemcisine giderse, eğer reddederlerse, sadece gelirleri azalmakla kalmaz, ama bu tür insanların hepsi geç hareket etmezlerse veya geç hareket etmezlerse kendi kuşlarını öldürürler.

📢 Önemli ! muhabbet kuşu beslenmesi ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmanız, kuşunuzun daha uzun süre ve sağlıklı yaşamasına neden olacaktır. bu yüzden uzmanlarımız tarafında muhabbet kuşlarına verilmemesi veya kontrollü verilmesi gereken yemler başka  makalede paylaşılmaktadır.👉🏼Muhabbet kuşları için yasaklı yemler makalemizi mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Veterineri ziyaret edin

Öte yandan, çalışmalarını süs kuşlarını muayene ve tedavi etmeye odaklamış olan veteriner hekimler, “sadece veteriner ünvanına sahip olmanın ya da veterinerlik diplomasına sahip olmanın” onları tüm süs kuşlarını muayene ve tedavi etmeye hak kazanmadığını da bilmelidirler. Aksine, süs kuşları ve evcil hayvanlar, her bir türün sağlık sorunları insanlarla karşılaştırılabilecek canlılardır.

Bu nedenle hiçbir veteriner, hiçbir koşulda kendisini tüm kuş ve hayvan türleri konusunda uzman sayamaz ve hepsini ziyarete kabul edemez. Aslında her veteriner, insanlara çok faydalı olmak ve aynı zamanda kendisine çokça itibar kazanmak istiyorsa, sırayla en fazla bir veya iki tür kuş veya hayvan üzerinde çalışma, deneyim ve araştırma yapmaktan başka çaresi yoktur.

Bu konuda ne yazık ki her kuşu veya hayvanı ziyaret eden çok sayıda veterinerimiz var. Bu tür insanlar, geçmişte ve gelecekte tüm türler hakkında tam olarak bilgilenme ve deneyim kazanma fırsatına asla ve asla sahip olmayacakları için çoğu zaman hiçbir tür hakkında gerekli deneyim ve bilgiyi elde edememekte ve kaçınılmaz olarak insanların bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.

Bu tür Bireylere atıfta bulunmak ya kişisel değildir ya da felakettir. Bu nedenle, her veteriner hekimin işini uzmanlığa çevirmesi ve deneyim kazanırken insanların ihtiyaçlarına iyi cevap verebilmesi için çok çalışması yararınadır.

Muhabbet kuşu hastasına yardımcı olmak için, veteriner hekim hasta kuşu, özellikle dışkısını görebilir, hastalığın doğru teşhisini koyabilir veya size kuşun dışkısını veya kanını test ettirmenizi emredebilir ve ardından muayenehanesini inceleyerek sizin için kendi reçetesini yazabilir. laboratuvar sonuçları.. Test belirli bir sonuç göstermezse, veteriner hekiminiz kendi teşhisine göre bir ilaç reçete edebilir.

Herhangi bir sorunuz varsa veterinerinize sorun. Özellikle size bir parça deri, mukus dokusu veya başka bir doku verilirse, daha fazla tedavinin kuşun iyileşmesine yardımcı olup olmayacağını sorun. Ve tedavi kuşun iyileşmesini nasıl etkiler? Ve başka şeyler yapılabilir mi? Ayrıca, önerilerine uyulmazsa ne olacağını sorun.

💭 NOT : yavru muhabbet kuşları ve çiftleşme döneminde yetişkin kuşlar için, takviye yemi verilmesi önemli olmaktadır. Ama takviye yemi neler içerir ? 👉🏼Muhabbet kuşu takviye yemi ile ilgili bilgiler başka bir makalemizde paylaşılmaktadır.

Veteriner tarafından verilen ilaçlar :

Hasta muhabbet kuşuna ilaç verecekseniz hasta muhabbet kuşuna yardımcı olmak için miktar, süre ve kullanım şekli konusunda veteriner hekiminizin talimatlarına tam olarak uyunuz. Elde edilen tohum karışımının üzerine toz veya sıvı ilaçlar püskürtülmeli veya kullanılan suya eklenmeli, tablet ise ezilerek suya dökülmelidir. 

Tabii ki, sudaki kuşa ilacı yedirmek istediğinizde, herhangi bir su kaynağına erişiminiz olduğundan emin olmalısınız; Meyve ve sebze sularını dahil etmeyin. Kuşunuz tat değişikliği nedeniyle su tüketmiyorsa başka bir yöntem kullanmalısınız. 

Sıvı ilacı kuşun boğazına dökmek zorunda kalırsanız, gevşekçe tutmalı, başınızı hafifçe geriye doğru eğmeli ve sıvı ilacı ağzının bir köşesinden diline gereken miktarda damlatmalısınız. Bir hata yaparsanız ve ilaç yemek borusuna girmek yerine yemek borusuna girerse boğulabileceğini unutmayın.

Altın kuluçka danışmanları muhabbet kuşları ve diğer kanatlılar ile ilgili detaylı bilgiler paylaşarak, bir bilgi kaynağı oluşturmaya çalışmaktadırlar. ve özelliklede süs kuşlarının daha sağlıklı ve uzun süre yaşamasına yardımcı olmaya çalışmaktadırlar. umarız yazılarımız sizin için faydalı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu