Hint kargası konuşturma teknikleri

Hint kargası konuşturma teknikleri

Mayna kargası ve çiğdeci kuşu konuşturma yöntemleri :

Seslerin taklidi konusunda olağanüstü bir yetenek sahibi mayna kuşları ülkemizde farklı isimlerle bilinmektedir. Çiğdeci kuşu, hint kargası, konuşan karga olarak halk arasında meşhur olmaktadırlar. Mayna kuşları veya hint kargası hatta papağanlardan bile daha yüksek bir yeteneğe sahip olmaktadır. Hint kargalarının zekaları papağanlar gibi yüksek olmaktadır. Ve bu yüzden doğru bir eğitim yöntemi ile bu kuşlara konuşma öğretebilirsiniz. 

Bu makalemizde mayna kargasının konuşması için bazı teknikleri sizinle paylaşmaktayız ve eğer bir çiğdeci kuşu sahibi iseniz veya sahiplenmek istiyorsanız, okumanızı tavsiye ederiz. 

💭 Ayrıca başka makalelerimizde bu ilginç kuşların üremesi ile alakalı detaylı bilgiler bulunmaktadır ve hatta bu kuşların kuluçka makinesi ile üretimi için gereken koşullar ise paylaşılmaktadır. 

Hangisi daha iyi konuşur ? Erkek mayna kuşu yoksa dişi mayna kuşu mu ?

Konuşma yeteneği olan kuşlarda, genel olarak erkek veya dişi fark etmez, ve her ikiside bu yeteneğe sahip olmaktadırlar. Ama uzmanlara göre erkek hint kargaları, daha kaliteli konuşabilirler. Ve bu yüzden bir çok kişi erkek mayna kuşu tercih etmektedir. 

Ama erkek çiğdeci kuşu cinsel olgunluğa geldiği zaman, kontrolu daha zor olmaktadır. Ve hatta fırsat bulduğunda kendine eş aramak için evden kaçabilir. Ayrıca konuşma yeteneği her ırka göre farklı olmaktadır. 

Hangisi daha iyi konuşur ?

En yetenekli mayna ırkı common mayna olmaktadır. Common myna ırkının gagasından gözlerine kadar deri cinsinden sarı bir çizgi bulunmaktadır. Common myna türü genel olarak insanlar tarafından tercih edilmektedir. Ve en yaygın hint kargası türü olmaktadır. 

💭Çiğdeci kuşu ırkları ve özellikleri ile ilgili bir makale uzmanlarımız tarafından paylaşılmaktadır. Ve bu yazıda her ırkın özellikleri ve alt türleri tamamen yazılmaktadır. 

Konuşan kargaların eğitimi için uygun yaş :

Genel olarak konuşma yeteneği olan kuşların eğitilmesi için genç kuşlar satın almak tavsiye edilmektedir. Genel olarak uzmanların tavsiyesi 2 aylık çiğdeci kuşları daha iyi eğitilebilirler. Daha büyük yaşta kuşlar ise eğitilmesi besleme koşullarına göre mümkün olmaktadır. 

Çiğdeci kuşu konuşturması için her zaman geç kuşlar sahiplenin !

Konuşan kargalar genel olarak 15 yıla kadar yaşayabilirler. Ve erkek mayna kuşları ise 2 yaşlarında eşeysel olgunluğa gelirler. Ama eğer kuşunuzun kolay eğitilmesini istiyorsanız, mutlaka daha olgunluğa erişmemiş kuş seçmeniz tavsiye edilir. 

Konuşan kargalar esarette ve ideal koşullarda yaklaşık 8 – 10 yı yaşamlarını sürdürebilirler. Bu kuşlar doğada hepçil kuşlar olarak bilinmektedir. Ama evcil hayvanlar olarak beslenmelerine dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir. Çünkü zamanlarının çoğunu kafeste geçirmektedirler. 

Mayna kuşları yumurtadan çıktıklarından beri, çevrelerindeki seslere dikkat etmektedirler. Ve eğer bazı sesler veya cümleleri sürekli duyarlar ise o sesi kaliteli bir şekilde ve birebir aynı olarak, taklit edebilirler. Bu yüzden genç kuşları tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. 

Birçok insan hint kargalarının konuşma yeteneğinden habersizdir. Ancak bu kuşların kendine has özellikleri vardır. Bu kuş çok sosyaldir ve kolayca evcilleştirilir. Myna kuşu  konuşma eğitimi de çok sabır ve zaman gerektirir. 

Yetişkin bir çiğdeci kuşu kelimeleri taklit etmesi 3 aydan az sürebilir ve bir başkası ise  bir yıldan fazla sürebilir, ancak kuş ne kadar küçükse o kadar hızlı öğrenir. Tabii ki, olgun myna kuşu da eğitilebilir ve kelimelerin tekrarını taklit edebilir. Ancak bu kuşlarda konuşma eğitimi çok zaman alacaktır.

mynahların bir başka doğal özelliği de kıskançlık duygusu ve saldırgan davranışlarıdır. Bu kuş sevgi eksikliği hissederse, yaramaz olur ve öfkesini ve protestosunu ifade eder. Konuşan bir çiğdeci kuşu da yabancıların varlığında konuşma eğilimindedir. Bazı papağanlar ise sadece sahipleriyle konuşurlar.

Konuşma eğitimi için başka bir mynah kuşu sesi gerekli mi ?

Bir hint kargasını konuşturmak için illa ki başka bir kuşun sesini kaydetmek zorunda değilsiniz. Bu yöntem kuşunuzu kaybettiğiniz zaman veya çiftleşme döneminde işe yarar. Ve konuşma eğitimi için öğretmek istediğiniz, kelimeleri tekrar etmeniz daha etkili olmaktadır. 

Konuşan karga eğitimi için basit kelimeler ile başlayınız.

Öğrenmeye başlamak için basit kelimeleri seçin. Örneğin, merhaba kelimesiyle başlayın. Bu kelime çok basittir ve elbette yaygın olarak kullanılmaktadır. Çiğdeci kuşu selamlaması da izleyicileri için çok çekici olacaktır.

Konuşan karga eğitimi için basit kelimeler ile başlayınız.

Kelimeyi her tekrarladığınızda, kelimeyi tam olarak önceki tonla tekrarlamanız gerekir. Ayrıca, mynah kuşunun konuşmasını öğretmek için yumuşak sesler daha uygun olacaktır. Bu nedenle konuşan kuşlar dişi sesini erkek sesine göre çok daha net ve yüksek sesle taklit ederler. Kuşla konuşmayı sadece bir kişiye öğretmek de en iyisidir. Çünkü konuşan birçok kuş için dişi selamlama, erkek selamlamadan tamamen farklıdır ve her biri ayrı bir kelimedir.

⚠ Önemli : konuşan karga, eğitiminde ödüllendirme son derece etkili olmaktadır. ama ödül olarak kullanılan yemlere dikkat etmeniz gerekmektedir. mayna kuşları papağanlar ile farklı olmaktadır. ve bazı yemler bu kuşlar için oldukça tehlikeli olmaktadır. çiğdeci kuşu için verilmesi gereken yemler hakkında bir detaylı makale uzmanlarımız tarafından paylaşılmaktadır. her şeyden önce 👉🏼Çiğdeci kuşu beslenmesi ve yem rasyonu makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kelimeleri zamanında ve yerinde tekrarlamak :

Mynah kuşu ile konuşma başarınızın anahtarı tekrarlamak olacaktır. Bu kuşlar genellikle gürültülü bir kuştur. Konuşan kargaları rahatsız edici seslerden, ıslıklardan ve çığlıklardan uzak tutmak daha iyidir. Çünkü mayna kuşları sık sık rahatsız edici seslere maruz kalırsa, onları taklit edecek ve bu da sahipleri için hiç de tatmin edici olmayacaktır.

Mayna kuşunun önünde belirli zamanlarda seçilen kelimeyi günde en az dört kez tekrarlayın. Bunu yaparken kuşun tam önünde durmaya ve kuşla göz teması kurmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca her tekrarda en az 5 ila 10 saniye duraklayın ve ardından kelimeyi tekrar edin. Bu kelime tekrarını beş dakika boyunca yapabilirsiniz. Gösteriden sonra myna kuşunun ödülünü unutmayın. Myna kuşu için ödül olarak kullanılabilecek favori yiyecekleri arasında üzüm, böğürtlen, kiraz ve incir gibi tatlı meyveler yer alır.

Çünkü çiğdeci kuşu sizin davranış ve tepkinize bağlı hale getirir ve kuşu konuşmaya hazırlar. Myna kuşları mükemmelliği ilk öğrenir öğrenmez konuşma süreci hızlanır. kuşunuza ikinci kelimeyi ilk kelime gibi öğretebilirsin.

Bu kuşlar çok zekidir. Kelimeleri anlayamasalar da kısa cümleler öğretilebilirler.

Eğitim süresi kısa olmalıdır :

Kelimeyi her öğrenip tekrarladığınızda, 20 dakikadan fazla harcamamaya çalışın. Ayrıca hint kargasına söylediğin sözleri düşünmesi için yeterince zaman vermelisin. Genellikle sabah ve akşam erken saatlerde daha iyi hazırlanırlar.

Bazı durumlarda yoğun programınız nedeniyle gün içerisinde kuşla fazla vakit geçiremeyebilirsiniz. Bu durumlarda, bir kayıt cihazı veya ses kayıt cihazı kullanmak daha iyidir. İstediğiniz kelimeyi veya cümleyi cihaza kaydedin ve kuşun kafesinin yanına yerleştirin. Ve 4 ila 5 dakikalık bir ara ile günde yarım saat sesinizi çalabilirsiniz.

💭 NOT : Myna kuşları olağanüstü taklit yetenekleri, nedeni ile birçok insanın ilgisini çekmektedirler. be bazı kişiler bu fırsattan yararlanıp ve bu kuşların üretimi ile para kazanmaya başlamışlar. eğer bir çift çiğdeci kuşuna sahipseniz, Mayna kuşu kuluçkası ve üremesi makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.
Eğitim için uygun bir yer seçiniz :

Myna bird speaks persian and beatboxes

Bir myna kuşu öğretirken yüzlerce sıkıntıdan uzak sakin bir yer seçmelisiniz. Gece tam olarak kuşun dinlendiği zamandır. Erken saatlerde loş ve karanlık bir ortamda muhabbet kuşu eğitimine devam etmek mümkündür. Çünkü gecenin bu saatinde kuşunuz oldukça sakindir ve etrafındaki seslere çok dikkat edebilir. Gözleri kapalıysa endişelenmeyin ve kelimeyi tekrar etmeye devam edin.

Çiğdeci kuşu eğitiminde ödülün etkisi :

Hint kargasına konuşma eğitimi verirken ödüllendirme oldukça etkili olmaktadır. Bu kuşların zekası oldukça yüksek olmaktadır. Ve bu yüzden ödüller ile kuşunuzu konuşmaya teşvik edebilirsiniz. Ama ödül ise kontrollu olarak verilmesi gerekmektedir. 

Kuşun size ve çevresine alışması için zaman verin :

Kuşunuzu aldığınızda veya birinden hediye aldığınızda, kuşun yeni sahibine ve ortama alışmasını beklemeniz gerekir. İlk günler ve haftalar sessiz kalacak, hatta depresyonda görünebilir. Bu nedenle ilk günlerde kuşun yeni sahibine alışması için daha fazla özen gösterilmelidir. Myna kuşu, duyguları anlayabilir. Her mayna kuşunun kendine özgü bir kişiliği vardır. Bazı hint kargaları çocuklardan nefret ederken bazıları sadece çocukları önemser.

Eğer mayna kuşu sahibi iseniz, başka evcil kuşlar ile bir yerde tutmamanız gerekmektedir. Ve konuşma eğitimi için çifti ile bir yerde olmaması tavsiye edilmektedir. Çünkü dikkatini size veremez.

2 Comments

  1. merhabalar, ben mayna kuşlarını çok seviyorum ama arkadaşlarım, bu kuşların bakımının zor olduğunu söylediler. hakkaten öyle mi ?
    • Merhaba, çiğdeci kuşu veya mayna kuşları son derece yetenekli ve zeki kuşlar olmaktadır. ama bekımı ve beslenmesi diğer evcil kuşlar ile biraz farklı olmaktadır. özelliklede beslenmesi çok önemli olmaktadır. bu konu ile ilgili detaylar için web sitemizde çiğdeci kuşu kategorimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu