Çiğdeci kuşu

Hint kargası konuşturma teknikleri

Mayna kargası ve çiğdeci kuşu konuşturma yöntemleri :

Mayna kuşları veya ülkemizde hint kargası olarak bilinen bu kuşlar, tam bir taklit ustasıdırlar. ama taklit yapabilmeleri için eğitim vermeniz gerekir. bu yazıda mayna kuşlarının eğitimi ve taklit yapabilmesi ile ilgili bilgiler ve yöntemleri paylaşacağız. umarız sizin için faydalı olmuştur.

mayna kuşu sesleri birebir aynı tonda taklit edebilir. bu konuda papağanlardan daha uzmandır. hatta sahiplerinin bazen yanılmasına neden olabilir. özelliklede telefon zili veya kapı zili gibi sesleri aynı şekilde taklit ederek sahiplerinin yanılmasına neden olur ve bundan çok zevk alır.

Hangisi daha iyi konuşur ? Erkek mayna kuşu yoksa dişi mayna kuşu mu ?

papağanlarda ve mayna kuşlarında hem erkek ve hem dişi kuşlarda aynı seviyede taklit yeteneği bulunmaktadır. ama bazı kişilere göre erkek cinsinin taklit kalitesi dişilerden daha yüksektir. bu konuda güvenilir bir neden bulamadık, sadece söylentiler vardır. yani bilimsel olarak ispat edilmemiştir.

mayna kuşlarının konuşma eğitiminde dikkate alınacak bir diğer konu, kuşların çift olmasıdır. bir çift mayna kuşuna taklit eğitimi vermek çok zordur. çünkü dikkati sürekli eşindedir. bu yüzden sizin eğitimler ile ilgilenemez.

eğer bir çift mayna kuşunuz varsa eğitim zamanında yalnız olması gerekir veya eğer konuşmasını istiyorsanız, tek kuş beslemeniz tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

Hangisi daha iyi konuşur ?

konuşma yeteneği konusunda en iyi ırk common mayna ırkıdır. ülkemizde bu kuşlar küpeli mayna cinsi olarak bilinir. olağanüstü yetenekleri nedeni ile evcil olarak en çok tercih edilen ırktır.

Konuşan kargaların eğitimi için uygun yaş :

taklit yeteneği olan kuşların küçük yaşta satın alınması gerekir. çünkü büyüdükleri zaman eğitimleri zor olur. hatta bazen mümkün olmuyor. mayna kuşu için en iyi yaş 2-3 aylıktır. normalde 1 yaştan aşağı olan kuşların eğitimi mümkündür. ama daha kolay eğitilmesi için 2-3 aylık kuşlar tavsiye edilir.

Çiğdeci kuşu konuşturması için her zaman genç kuşlar sahiplenin !

çiğdeci kuşu evcil olarak en fazla 15 yıla kadar yaşayabilir. erkek mayna kuşları ise 2 yaşlarında cinsel olgunluğa gelirler. bu yaştaki kuş eğer eğitim almamışsa, bu yaştan sonra eğitimi zordur. bu yüzden kesinlikle 6 ayını geçmemiş kuşlar tercih etmeniz tavsiye edilir.

mayna yavruları yumurtadan çıktıktan beri çevrelerindeki seslere dikkat ederler. bu yüzden eğer bir sesi sürekli duyarlarsa o sesi taklit etmeye başlarlar. hatta ormanlarda bile diğer canlıların sesini taklit ederler.

mayna kuşları sosyal kuşlardır. ve her ortma hızlı birşekilde uyum sağlayabilirler. ama taklit yeteneğini geliştirmek için biraz sabırlı olmanız gerekir. bazen zaman alabilir. 

Konuşma eğitimi için başka bir mynah kuşu sesi gerekli mi ?

çiğdeci kuşu konuşması için başka bir kuşun sesine gerek yoktur. çünkü söylemesini istediğiniz, kelimeleri tekrar etmeniz gerekir. bu yöntem kanaryalar için işe yarar papağanlar veya mayna kuşları için uygun değildir.

Konuşan karga eğitimi için basit kelimeler ile başlayınız.

Öğrenmeye başlamak için basit kelimeleri seçin. Örneğin, merhaba kelimesiyle başlayın. Bu kelime çok basittir ve elbette yaygın olarak kullanılmaktadır. Çiğdeci kuşu selamlaması da izleyicileri için çok çekici olacaktır.

Konuşan karga eğitimi için basit kelimeler ile başlayınız.

Doğru bir şekilde eğitim vermek için kelimeyi sabit bir tonda teklerlemeniz tavsiye edilir. ayrıca mayna kuşları yumuşak tonlu sesleri daha çok severler. bu yüzden bir bayan sesini taklit etmeyi daha hızlı ve kolay öğrenirler. mayna kuşuna sadece bir kişi eğitim vermelidir. farklı tonlar kuşun yanılmasına neden olur ve doğru bir şekilde taklit yapamaz.

Kelimeleri zamanında ve yerinde tekrarlamak :

Mynah kuşu ile konuşma başarınızın anahtarı tekrarlamak olacaktır. Bu kuşlar genellikle gürültülü bir kuştur. Konuşan kargaları rahatsız edici seslerden, ıslıklardan ve çığlıklardan uzak tutmak daha iyidir. Çünkü mayna kuşları sık sık rahatsız edici seslere maruz kalırsa, onları taklit edecek ve bu da sahipleri için hiç de tatmin edici olmayacaktır.

Mayna kuşunun önünde belirli zamanlarda seçilen kelimeyi günde en az dört kez tekrarlayın. Bunu yaparken kuşun tam önünde durmaya ve kuşla göz teması kurmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca her tekrarda en az 5 ila 10 saniye duraklayın ve ardından kelimeyi tekrar edin. Bu kelime tekrarını beş dakika boyunca yapabilirsiniz. Gösteriden sonra myna kuşunun ödülünü unutmayın. Myna kuşu için ödül olarak kullanılabilecek favori yiyecekleri arasında üzüm, böğürtlen, kiraz ve incir gibi tatlı meyveler yer alır.

Çünkü çiğdeci kuşu sizin davranış ve tepkinize bağlı hale getirir ve kuşu konuşmaya hazırlar. Myna kuşları mükemmelliği ilk öğrenir öğrenmez konuşma süreci hızlanır. kuşunuza ikinci kelimeyi ilk kelime gibi öğretebilirsin. Bu kuşlar çok zekidir. Kelimeleri anlayamasalar da kısa cümleler öğretilebilirler.

Eğitim süresi kısa olmalıdır :

Kelimeyi her öğrenip tekrarladığınızda, 20 dakikadan fazla harcamamaya çalışın. Ayrıca hint kargasına söylediğin sözleri düşünmesi için yeterince zaman vermelisin. Genellikle sabah ve akşam erken saatlerde daha iyi hazırlanırlar.

Bazı durumlarda yoğun programınız nedeniyle gün içerisinde kuşla fazla vakit geçiremeyebilirsiniz. Bu durumlarda, bir kayıt cihazı veya ses kayıt cihazı kullanmak daha iyidir. İstediğiniz kelimeyi veya cümleyi cihaza kaydedin ve kuşun kafesinin yanına yerleştirin. Ve 4 ila 5 dakikalık bir ara ile günde yarım saat sesinizi çalabilirsiniz.

Eğitim için uygun bir yer seçiniz :

Myna bird speaks persian and beatboxes

Bir myna kuşu öğretirken yüzlerce sıkıntıdan uzak sakin bir yer seçmelisiniz. Gece tam olarak kuşun dinlendiği zamandır. Erken saatlerde loş ve karanlık bir ortamda muhabbet kuşu eğitimine devam etmek mümkündür. Çünkü gecenin bu saatinde kuşunuz oldukça sakindir ve etrafındaki seslere çok dikkat edebilir. Gözleri kapalıysa endişelenmeyin ve kelimeyi tekrar etmeye devam edin.

Çiğdeci kuşu eğitiminde ödülün etkisi :

Hint kargasına konuşma eğitimi verirken ödüllendirme oldukça etkili olmaktadır. Bu kuşların zekası oldukça yüksek olmaktadır. Ve bu yüzden ödüller ile kuşunuzu konuşmaya teşvik edebilirsiniz. Ama ödül ise kontrollu olarak verilmesi gerekmektedir. 

Kuşun size ve çevresine alışması için zaman verin :

Kuşunuzu aldığınızda veya birinden hediye aldığınızda, kuşun yeni sahibine ve ortama alışmasını beklemeniz gerekir. İlk günler ve haftalar sessiz kalacak, hatta depresyonda görünebilir. Bu nedenle ilk günlerde kuşun yeni sahibine alışması için daha fazla özen gösterilmelidir. Myna kuşu, duyguları anlayabilir. Her mayna kuşunun kendine özgü bir kişiliği vardır. Bazı hint kargaları çocuklardan nefret ederken bazıları sadece çocukları önemser.

Eğer mayna kuşu sahibi iseniz, başka evcil kuşlar ile bir yerde tutmamanız gerekmektedir. Ve konuşma eğitimi için çifti ile bir yerde olmaması tavsiye edilmektedir. Çünkü dikkatini size veremez.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. merhabalar, ben mayna kuşlarını çok seviyorum ama arkadaşlarım, bu kuşların bakımının zor olduğunu söylediler. hakkaten öyle mi ?

    1. Merhaba, çiğdeci kuşu veya mayna kuşları son derece yetenekli ve zeki kuşlar olmaktadır. ama bekımı ve beslenmesi diğer evcil kuşlar ile biraz farklı olmaktadır. özelliklede beslenmesi çok önemli olmaktadır. bu konu ile ilgili detaylar için web sitemizde çiğdeci kuşu kategorimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

  2. selamun aleykum
    abi benim kuş ne yapdıysam konuşmadı, söylediklerinizi harfiyen yaptım ama namussuz, sinirleniyor. başka bir yöntem var mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu