Jako papağanların çığlık atması

Jako papağanların çığlık atması

Jako papağan çığlık atma nedenleri :

Eğer bir jako papağanınız varsa ve bazen bağırmaları nedeni ile rahatsız olabilirsiniz. Ve büyük olasılık ile bu sorunu çözmek için bir yol arayışındaysınız. Bu makalede jako papağanların bağırma nedenleri ve bu sorunun çözümleri ile alakalı gerekli bilgiler paylaşılmaktadır. 

Papağan seslerini tamamen durduramayız çünkü iniş çıkışlar ve garip sesler ve çığlıklar kuşun sağlığının ve canlılığının belirtileridir ve papağanın varlığının bir parçasıdır ve bu tamamen normaldir. Bu paylaşımdan amacımız normal olmayan çığlıkları durdurmak ve jako papağanımıza doğru bir eğitim vermek olmaktadır. Papağanınızın yanındayken yüksek ve rahatsız edici sesi olan eşyalara yaklaşmayınız. 

Çünkü bu hareket papağan tarafından yanlış algılanır. Yani bu tür sesler sizin ilginizi çektiğini sanır ve sizin ilginizi çekmek için çığlık atmaya başlar. Bu yüzden jako papağanınız çığlık attığı zaman ilgilenmemeniz gerekmektedir. 

Eğer çığlıklara karşı onunla ilgilenirseniz bu huy kuşunuzda kalıcı olacaktır. Ve her zaman sizin ilginizi çekmek için çığlık atmaya başlayacaktır. Kuşunuzun çığlık atması bittikten biraz geçtikten sonra kuşunuza yaklaşmanız tavsiye edilmektedir. 

Hatta ailenize bu konuda bilgi vermeniz tavsiye edilmektedir. Ve papağanınız bağırmaya başladığı zaman yaklaşmamalarını söyleyiniz. Jako papağan sakin olduktan sonra ona eğitim vermeniz tavsiye edilmektedir. Ve çığlıklar yerine kelimeler ve ıslık çalmayı öğretmeniz daha uygun olmaktadır.  Jako papağan konuşma eğitimi ile alakalı bir detaylı makale video ile paylaşılmaktadır ve aşağıdaki link üzerine tıklayarak detaylı olarak öğrenmeniz mümkün olmaktadır. 

Jako papağanların bağırması yerine ıslık çalması veya konuşması daha iyi olmaktadır. Ama ister istemez papağanlar doğaları gereği günün farklı saatlerinde bazı sesler çıkarmaları normal olmaktadır.  Papağanların eğitiminde ödül vermeyi unutmayınız, ödüller genel olarak papağanların sevdikleri yiyecek veya en sevdikleri oyuncaklar olmaktadır. Ama onları daha çok mutlu edecek, ödül kafesten çıkmaları ve evde sebest dolaşmaları olmaktadır. 

evcil kuşların ani ölüm nedenleri ile alakalı bilginiz var mı ?

Jako papağanların çığlık atma sorunu :

Jako papağanlar son derece sosyal kuşlar olmaktadırlar, ama maalesef bir ailede herkesi eşit olarak sevmezler. Ve aile üyelerinden bir kişi ile güçlü bir duygu bağı kurarlar. Bu yüzden kuşunuzun sosyalleşmesini sağlamanız gerekmektedir. 

Eğer kuşunuzun sosyalleşme eğitimini iyi bir şekilde yapmazsanız bir kişiye daha fazla bağlı olacaktır. Ve evde olmadığı zaman huysuzluk yapması mümkün olmaktadır. Ve bu çığlıklar ve bağırmalar ise bu nedenden dolayı olabilir.

Bu davranış sizin için yorucu ve sıkıcı olabilir, çünkü evde olmadığınız zaman jako kimseyi yaklaştırmaz ve saldırgan tavırlar göstermesi ve diğer kişileri ısırması mümkün olmaktadır. Ve gri papağanların sevdiği kişi sadece dokunmasına izin verdiği kişi olmaktadır. 

Jako papağanların çığlık atma sorunu

Size bir iyi haberim var, ve oda bu sorunun nasıl çözüleceği olmaktadır. Yazımızın devamında jako papağanların bu sorunun giderilmesi için bazı evreler paylaşılmaktadır. Ve bu önerileri uygulamanız, kuşunuzun daha sakin ve uysal bir kuşa dönüştüğünü görebilirsiniz. 

1.adım : jako papağanınız ile daha az zaman geçirmenizi tavsiye ederiz. Jako papağanlar ilgiye ihtiyaçları olmaktadır. Ve eğer bir kişi daha fazla onunla ilgilenir ve zaman geçirir ise daha fazla duygusal bağ kurmaları mümkün olmaktadır. Bu sizin için zor olabilir, ve kuşunuz ile daha fazla zaman geçirmek isteyebilirsiniz. Ama bu kuşunuzun diğerlerini ısırma ve çığlık atma adetini terk etmesine yardımcı olacaktır ve daha sosyal olmasına neden olacaktır. 

2.adım : kuşunuz başka birisine bağırdığı zaman veya ısırmak istediğinde istemeden veya isteyerek kesinlikle ödül vermemeniz gerekmektedir. Ve hiçbir zaman kuşunuzu başkalarından uzaklaştırmaya çalışmayınız. Tam aksine onu sosyalleştirmeye çalışmanız gerekmektedir. Birisine saldırdığı zaman reaksiyon vermemeniz ve hatta gülmemeniz gerekmektedir. 

Çünkü gri papağanlar sahipleri tarafından gelen reaksiyonları severler ve eğer sizin bu hareketten hoşlandığınızı görürselere yeniden tekrar ederler. 

3.adım : kuşunuzu ödüllendirmek istediğinizde ailenin başka üyeleri tarafından alması daha iyi olmaktadır ve onlara güvenmesine neden olacaktır. Ve olabildiği kadar sizin tarafınızdan kuşunuza ödül verilmemesi gerekmektedir. 

4.adım : kuşunuzu kafesten çıkarırken, başkaları tarafından yapılmasına izin veriniz. Bu durumda papağan diğer kişilerinde onu eğlendirmek istediğini anlayacaktır. 

5.adım : bu eğitim sırasında, jakonun sevdiği kişinin yaptıkları, ailenin diğer üyeleri tarafından yapılması gerekmektedir. Bu durumda jakonun sevdiği kişinin diğerleri kadar eğlenceli olmadığı düşünülecektir. Bu eğitimden amaç kuşun diğer kişileri ile daha fazla bağ kurması olmaktadır. Ama ilk olarak sevdiği kişiyi kesinlikle unutturamazsınız. 

6.adım : Bir papağan sevilen biriyle etkileşime girdiğinde, göz seviyesinin altında olmalıdır Bu, papağanın insanların grubun lideri olduğu fikrini pekiştirir. Aslında herkesten papağanı göz hizasının altına tutmasını istemelisiniz.

7.adım : eğer kuşunuz sevdiği kişini görmek için bağırıyorsa, ilgilenmemeniz gerekmektedir ve sakin olduğu zaman ödüllendirmelisiniz. Bu durumda sakin durma süresi artacaktır. Yani kuşunuza bu hareket ile bunu öğretiyorsunuz, ‘’ uslu olursan ödül alırsın’’.

Unutmayınız kuşunuza ödül verirken, bu durumdan mutlu olduğunuzu ona hissettirmeniz gerekmektedir. 

Bu alıştırmayı bir süre yaparsanız, sorun çözülecek ve büyük olasılıkla sona erecektir. Papağanlar insanlarla iletişim kurmak için seslerini kullanırlar, ancak sürekli çığlık atmamalıdırlar. Bu tür bir iletişim göz ardı edilmelidir ya da bu seslere cevap vermek istiyorsanız eğitim bitene kadar tüm papağan çığlıklarını görmezden gelebilirsiniz. Bu sorun çözüldükten sonra eski alışkanlıklara geri dönerek sorunu yeniden yaratmaya çalışmayın. Papağan, tüm aile üyeleriniz ve arkadaşlarınızla etkileşime girmelidir. Tekrar papağanın ana karakteri olur olmaz geçmişin tüm alışkanlıklarını tekrarlayacaktır.

Papağanlar, sürünün diğer üyeleriyle iletişim kurmak, korku, saldırganlık, mutluluk, sabah ve akşam sesleri, can sıkıntısı ve dikkat çekmek için ağlama, alışılmış çığlıklar ve kalıplar ve daha az ölçüde Adlandırma gibi çeşitli nedenlerle gürültü yapar. papağanların çıkardığı gürültü miktarı türlerine bağlıdır ve nasıl oldukları önemli değildir, çünkü bu küçük papağanlar hayal edilemez yüksek sesler çıkarabilir. 

Çığlık atmak içgüdüsel bir davranıştır. Bunu unutmayın.

jako papağan ısırma nedenleri hakkında önemli bilgiler ve öneriler için tıkla !

Kafeste olan jako papağanların çığlık atma nedenleri ve çözümleri :

  • Çevre koşulları :

Papağanınız çok zeki bir yaratıktır. Konuşma, sayıları sayma, bulmaca çözme ve bulmacalarla çalışma gibi muazzam bir yeteneğe sahiptir. Sadece bir tür oyuncakla bir papağanı saatlerce kafese koymak, kuşu belli bir yerde olmakla sınırlamak, Göz atma imkanı olmaması, araştır ve keşfet ve farklı oyun alanlarındaki çeşitlilik eksikliği bu kuşlar için sıkıcı bir hayat tarzı olmaktadır. Kuşun çeşitli habitatlara sahip olduğundan ve yaşaması için doğru ortam olduğundan emin olun. 

Jako papağanların Çevre koşulları

Yaşam ortamını farklı tür oyuncaklarla çeşitlendirin ve belirli bir süre boyunca hareket ettirin.Ayrıca çiğnemek için dallar sağlayın (dalların kimyasal toksinler ve hava kirleticileri ile mikrobiyal kontaminasyon kirlenmediğini unutmayın). Kuşun oynaması ve eğlendirmesi için kafesin dışında birkaç farklı yer sağlayın.

  • Yem rasyonu :

Kuş için uygun olmayan beslenme, fiziksel rahatsızlığa ve hastalığa neden olur ve genellikle kuşu çığlık atma gibi davranışsal sorunlara yatkın hale getirir. Taze meyve ve sebzeler de dahil olmak üzere kuşunuz için çeşitli uygun yiyecekler hazırlayın. Ödül olarak biraz pişmiş fasulye, kontrollü bir miktarda fındık ve az miktarda tohum düşünün.

  • Yalnızlık :

Bazı papağanlar genellikle yalnız olduklarında çığlık atarlar. Papağanlar gün içinde yalnız bırakılmamalıdır. Eğer evden sabah 8’de çıkıyorsanız ve akşam 6’ya kadar eve dönmüyorsanız bu zaman aralığını göz önünde bulundurun. Bir diğer yol da ona eşlik edecek bir kuş seçmektir.Ayrı kafeslerde tutulan ve hiç yoldaş olmamış farklı cins kuşlar bile birbirleri için dostça bir ortam sağlayabilirler. (ama bu yöntem pek etkili olmayabilir. Çünkü jako papağanlar kıskanç kuşlar olmaktadırlar)

  • Çevrede gürültü kirliliğinin varlığı :

Çığlık atmak kolayca alışkanlık haline gelebilir. Papağanların çoğu gürültüyü ve heyecanı severler ve çoğu zaman tüm varlıklarıyla şarkı söylemek ve gürültü yapmakla meşguldürler. Suyun sesi, elektrikli süpürgelerin ve diğer elektrikli aletlerin sesi bir dereceye kadar dikkatlerini çekebilir. 

Kuşunuz bu tür seslerden uyarılırsa ve çığlık atmaya başlarsa, çığlığı azaltmanın en kolay yolu kuştaki başlama nedenini belirlemek ve mümkünse etkeni kuş ortamından uzaklaştırmaktır.

Taşınabilir T şeklinde bir çubuk yapabilirsiniz. Bu cihaz, kurutma makinesi vb. ev aletlerinin gürültüsü gürültüden uzak olduğunda papağanınızı başka bir odaya götürmenizi sağlar.

Çevrede gürültü kirliliğinin varlığı

Tabii ki, gürültülü ev eşyalarını her kullandığınızda papağanınızı başka bir odaya götüremezsiniz, bu durumda plastik bir kapak veya mantar şişe kapağı veya bir logo parçası gibi yeni bir oyuncak ona eğlenmesi için verin. 

onu gürültüden uzaklaştırın. Bu, çevrenin istenmeyen gürültüsüne olan dikkatini azaltır ve onu çığlık atmak yerine oynamaya daha fazla ilgilendirir, bazen papağanı tekrar ısıtan araba alarmlarının sesi gibi dışarıdaki papağanın sesi kışkırtır.Yukarıdaki tavsiye edilir.

Sonuç

Papağanınızın davranışını iyileştirmeye veya değiştirmeye çalışıyorsanız, kendine has özellikleri ve varoluşunun bir parçası olan davranış kalıpları olan vahşi bir hayvanla karşı karşıya olduğunuzu unutmamak çok önemlidir. 

Kesinlikle bu özellikleri ve davranışları ortadan kaldırmaya çalışmak, bu özelliklerin tüm kimliğinden kaybolmasına neden olacaktır. Papağanımıza neyi sevdiğimizi ve nasıl gerçekçi davrandığını öğretmeliyiz. 

Güneş papağanları gibi bazı türler birden fazla Senegalli papağan yapmayı sever. Tüm papağanlar zaman zaman özgür olabilmelidir (her halükarda onlar papağandır, insan değil). Onu zorlamak yerine yukarıdaki önerileri yaparak papağanınızı çığlık atmayı tercih etmeye zorluyorsunuz.

Bir papağanı eğitirken sabırlı olmalısınız ve çok çabuk öğrenmesini beklememelisiniz. Sürekli bağırmak gibi davranışları iyileştirmek zaman alacaktır, ancak doğru yaklaşım ve biraz çaba ile sabrınız kesinlikle işe yarayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu