Kanada kaz ırkı hakkında neler biliyorsunuz ?

Kanada kaz ırkı hakkında neler biliyorsunuz ?

Kanada kazı özellikleri :

Canada Goose bir ünlü mont markasının yanı sıra Kuzey Amerika’nın bir kaz ırkı olmaktadır. ve ve bu kazların sabah erkenden gökyüzünde uçması doğaya olağanüstü bir güzellik katmaktadır. Evet arkadaşlar kanada kazları ilkbahar mevsiminde Kuzey Amerika bölgesine gelirler ve yaz bitene kadar kanada sahil kıyılarında ve alaska bölgesinde yaşamaktadırlar. Kanada kazlarının kafası ve gagası siyah renkte olmaktadır ve gaga altından, göz kenarına kadar bir beyaz renk bulunmaktadır.

Kanada kazları rengi genel olarak koyu kahve rengi ve siyah karışımı olmaktadır. Ve kanada kazlarının farklı mutasyonları bulunmaktadır. Kanada kazlarının farklı mutasyonlarının birbirleri ile çiftleşmesi sonucunda görünüş özelliklerinin birbirlerine yakın olmasına neden olmaktadır. ve bu yüzden tanımaları zor olmaktadır.

Kanada kazlarının en belirgin özellikleri, grup halinde uçma tarzları olmaktadır ve yorulmadan uzun mesafeler kat edebilmeleri için bir yönetim sistemleri bulunmaktadır. Kanada kazları ilkbahar geldiğinde ve buzlar erimeye başladığı zaman, kuzeye doğru ilerlemeye başlarlar ve bu dönem bu kuşların çiftleşme zamanı olmaktadır.

Kanada kazlarının uçuş yöntemi :

Kanada kazları göç zamanında, V şeklinde uçarlar ve en uc kısmında olan kaz diğerlerinden aşağıda uçarak liderlik yapar ve aynı zamanda aerodinamik açıdan diğer kazların daha az yorulması için bir avantaj sağlanır.

Lider kaz yorulduğu zaman yerini bir başkasına verir ve en sona gider ve dinlenir. Bu düzen rutin olarak maksata varana kadar devam etmektedir. Kanada kazları genel olarak 75-110 cm kadar boyları olmaktadır. Kanat genişliği ise 1 metreden 2 metreye kadar değişmektedir. Yani farklı mutasyonlarda ise boyutları normal olarak farklıdır.

bu kazlar, genel olarak yaban hayatında bulunmaktadırlar ve kaz  yetiştiriciliği için tercih edilmemektedir. dünya genelinde bu kaz ırkının yaban kazları olarak bilinmektedir ve göç dönemlerinde gök yüzü görünümüne olağanüstü güzellik katmaktadırlar.

Kanada kazlarının uçuş yöntemi

Kanada kazlarında erkek ve dişlerin görünüm açısından farkları olmamaktadır. Ve sadece dişi kazlar erkeklerden çok az miktarda küçük boyuta sahip olmaktadırlar. Kanada kazı otçul bir hayvan olmaktadır ve genel olarak nehirler ve göllerin kenarında yaşamaktadırlar ve bazen, küçük balıklar, böcekler, ve küçük yengeçlerden beslenir.

Ama maalesef son zamanlarda şehirlerin büyümesi, bu kuşların yaşam bölgelerinin küçülmesine neden olmaktadır ve bu yüzden genel olarak şehir içinde ve parklarda kanada kazları görünmektedir. Kanada kazları 2 yıldan sonra cinsel olgunluğa gelirler, ve sadece bir eş kendilerine seçerler. Ve bazılarının düşüncelerinin tam aksine göre eğer eşleri ölürse kendilerine başka bir eş bulmaya çalışırlar.

Dişi kanada kazları genel olarak, yılda 2 den, 9 adete kadar yumurta yapmaktadırlar. Yuvaları ise genel olarak yabani köpeklerin ve diğer yırtıcıların terk ettikleri yuvararın yeri olmaktadır. Erkek ve dişi kazlar yumurtalar üzerinde yatmak vazifesini paylaşırlar, ama buna rağmen dişi kazlar erkeklerden daha çok yumurtalar üzerinde yatmayı tercih ederler.

Ama eğer kaz yetiştiriciliği yapmak isterseniz en iyi kaz ırkları ile makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. bu makalede kazcılık için tercih edilen ırkların özellikleri ve verimlilikleri ile alakalı detaylı bilgiler paylaşılmaktadır.

Kanada kazı üreme mevsimi ve kuluçka dönemi :

Kanada kazı yavruları 24-28 gün arasında yumurtadan çıkarlar ve ilk günlerden bile suda yüzme ve yürüme yetenekleri vardır. Ve ebeveynleri ile beraber yem bulmaya giderler. Ama bazı yırtıcıların bu esnada saldırması ise kaçınılmaz olmaktadır.

Genel olarak kanada kazları yumurtaları, tilkiler, rakunlar ve çakallar tarafından yem olarak tüketilir ve hatta bu kazların yumurtalarına kargalar tarafından ise saldırı yapılmaktadır. Kanada kazı yavruları, 6-8 haftadan sonra tüyleri çıkmaya başlar ve uçmak için hazırlanırlar. Ve ebeveynleri ise kuluçka döneminde tüy dökümü ise yapmaktadır ve yavrularının tüyleri çıkana kadar onların ise yeni tüyleri çıkmaya başlayacaktır.

Kanada kazı üreme mevsimi ve kuluçka dönemi

Kanada kazları genel olarak sonbahar mevsiminde ve soğuklar tam olarak başlanmadan, göç etmeye başlarlar ve güney bölgesine doğru giderler. Kanada kazları yırtıcı kuşlardan kendilerini korumak için genel olarak gece boyunca uçarlar ve gündüzler ise dinlenirler.

Geceler onlar için daha güvenli olmaktadır ve sıcaklık açısından ise daha iyi olmaktadır ve rüzgar açısından daha ise hava daha sakin olmaktadır. Göç zamanında ve uçuş esnasında kanada kazları vücudunda bazı hormonlar üretilir ve kuşların uzun mesafeli uçuşlarda enerji tüketimi ve metabolizmasını kontrol eder ve kanat kaslarının performansının artmasına neden olmaktadır.

Kanada kazları yaşama süreleri 24 yıl olmaktadır ve hayatları boyunca farklı tehlikelerle karşı karşıya kalmaktadır. Kanada kazlarının tehdit eden faktörler insanlar (avcılar), çakal, tilki atmaca ve kartallar olmaktadırlar.

Bu kazların büyük cüssesi ve sinirli davranışları, genel olarak kurtulmalarına neden olmaktadır. Kanada kazları en düşük uçuş yüksekliği 1 Kilometre olmaktadır ve en çok yükseklik ise belirlenmemiştir. Ama en son 9 kilometre yerden yükseklikte uçmaları tespit edilmiştir. Bu yüzden bu kuşların uçaklar ile çarpması en yaygın olaylardan olmaktadır.

Bu kaz ırkı bazı parazit ve viral hastalıklara göre son derece hassas olmaktadırlar, örnek olarak kuş gribi dünyaya yayıldığı zaman, yüksek oranda kanada kazlarından telef olmuştur. Bilinçsiz avlanma ve yaşam alanlarının insanlar tarafından tahrip edilmesi bu kuşların sayısının oldukça düşük olmasına neden olmaktadır. Ve hatta bazı mutasyonlarının ise soyunun tüketildiği düşünülmektedir.

Eğer bu yılın yaz mevsiminde, Kanada’nın parklarında ve yeşil çimenliklerde gezmeye karar verdiyseniz, bu kazların suda banyo yapmaları ve sudan yüzen yavrularını görebilirsiniz. Yavruları ise son derece komik olarak annelerinin peşinden giderler. Bu görüntüleri kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu