Kaz eti faydaları

Kaz eti faydaları

Kaz eti faydaları ve özellikleri :

Kaz eti ile alakalı yazmaya başlamadan, kaz yetiştiriciliği ile alakalı kısa bir bilgi vermeden geçemedim. Kaz yetiştiriciliği son zamanlarda ülkemizde oldukça gelişmektedir ve kar açısından iyi bir sektör haline gelmektedir.

Ama bu ilerleme ve gelişme nedeni kaz eti ve diğer ürünlerinin insanlar için faydalı olmasıdır. Bu yüzden tüketimi ise zaman içinde artmaktadır. Son zamanlarda bu kuşların eti ve yumurtasının faydaları nedeni ile besin sepetlerinde yer almaktadır.  Bu yüzden kaz yetiştiriciliği ise hızla gelişmektedir. Ama kaz eti ve yumurtasının faydalarını öğrenmek için bu makalemizi okumanızı tavsiye ederim.

ama kaz çiftliği kurmak isteyenler için ise detaylı bir makale yazılmaktadır ve nasıl bir kaz çiftliği kurabilirim? derseniz. makalemizi okumanızı tavsiye ederim. belki sizde kendi işletmenizi kurmak istersiniz.

Kaz eti faydaları ve özellikleri

Kaz etinde yer alan protein ve vitaminler :

Kaz eti sindirimi kolay ve tamamen organik üretilen bir et olmaktadır ve bu yüzden sağlık için faydalı olmaktadır. Kaz etinin besin değeri aşağıdakilerden ibarettir :

  • Yağ 21 gram
  • Kolesterol yaklaşık, 91 miligram
  • Sodyum 72 miligram
  • B12 vitamini yaklaşık %43
  • Protein 25 gram
  • Demir %10 
  • Kaleri 294 

Kaz etinin besin değeri bu veriler ile gayet açıklayıcı olmaktadır, ama insan sağlığı için yer alan özellikleri ise detaylı olarak aşağıda paylaşılmaktadır :

Kasların güçlenmesi : kaz etinin yüksek oranda proteine sahip olması kasların sağlığı için önemli olmaktadır. Protein kasların gelişmesi için önemli bir besin değeri olmaktadır ve bu yüzden kaz eti kas gelişimi ve sağlığı için faydalı olmaktadır.

Saç ve deri sağlığı : kaz eti erken yaşlanmaya engel olmaktadır ve bu ise kaz etinde bulunan B5 vitamini nedeni ile olmaktadır. Bu vitamin deri ve saçların güçlenmesi için önemli olmaktadır.

Bağışıklık sistemi takviyesi : kaz eti vücut bağışıklık sistemi için etkili bir besin kaynağıdır. Son zamanlarda hava kirlenmesi ve pandemi gibi olaylar, varken bağışıklık sistemi gücü önemli olmaktadır ve kaz eti tüketimi bu dönemde son derece faydalı olmaktadır.

B6 vitamini kaz etinde yüksek oranda bulunmaktadır, vücut bağışıklık sisteminin virüsler ve enfeksiyon karşısında dayanıklı olmasına yardımcı olmaktadır.

Kaz etinin kolay sindirilmesi : kaz eti kolay hazmedilen bir besin kaynağı olmaktadır ve bu yüzden sindirim sistemi için ise faydalı olmaktadır.

Kaz etinin beyin çalışması için faydası : kaz etinde bulunan fosfor ve omega 3 değerleri beyinin daha iyi ve dikkatli çalışmasına neden olmaktadır. Ama kaz etinin faydaları daha çoktur ve eğer yazmak istersek kaç sayfa olabilir. 

Kaz etinin kanser önleyici özellikleri

Kaz eti kanda anti kanser faktörleri içerir ve humoral bağışıklığı güçlendirir ve kanda antikor üretimine neden olabilir. Vücuttaki azalmış bağışıklık fonksiyonunun tümör oluşumu ile ilişkili olduğunu söylemeye gerek yok. bu besin kaynağında bulunan immunoglobulinleri kanser önleyici aktiviteye sahiptir ve bağışıklık sistemini güçlendirerek kanserin tedavisinde faydalı olabilir.

Kaz eti yağının özellikleri

Kaz eti yağı geleneksel tıpta kullanılır ve doymamış yağ asitleri içerir ve bu nedenle iyileştirici özellikleri hayvansal yağlara göre önceliklidir ve bu nedenle kan damarlarına ve kalbe zarar vermez.

Kaz eti yağının özellikleri

Koreliler kaz yağının tümörleri öldürebileceğine inanıyor. Ayrıca safra kesesi taşı olan kişiler için önerilir. Koreli doktorlar, kaz eti yağının toksinleri vücuttan attığına ve bu nedenle zehirlenme için de kullanıldığına inanıyor. Kaz yağı, moleküler yapı olmaksızın yüksek sıcaklıklara dayanma özelliğine sahiptir. Bu nedenle vücut tarafından kolaylıkla emilir.

Uyarı : Kaz eti kalorisi yüksek değildir ancak çok fazla tüketirseniz kilo alırsınız. Çocuğunuz altı yaşından küçükse henüz kaz eti yemeye başlamayın ve altı yaşından sonra yavaş yavaş başlayın çünkü etin sindirimi çocuklar için zordur.

Kaz etinin yaşlılar için faydaları :

Yaş ilerledikçe insanlarda deri yıpranması ve yaşlılık belirtileri artmaktadır, veye bağışıklık sistemi ise gücünü kaybetmektedir. Kaz eti derinin daha genç kalmasına ve bağışıklık sistemini takviyesine neden olmaktadır.

Ayrıca yetişkin zekasını artırmaya yardımcı olur. B12 vitamini varlığından dolayı vücuttaki yorgunluğu giderir. Çok aktif olan yetişkinler halsizlik ve yorgunluktan kurtulmak için kaz eti tüketebilirler. Tabii ki mesele şu ki kaz eti çok fazla kalori içermiyor ancak fazla tüketilirse ve fazla tüketilirse obeziteye neden olabilir.

Kaz etinin çocuklar için özellikleri

Büyüyen çocukların hem zekalarına yardımcı olan hem de büyümelerini sağlayan çok besleyici yiyeceklere ihtiyaçları vardır. Kaz eti, içerdiği değerli besin maddeleri nedeniyle çocukların zekasının yanı sıra çocukların gelişimine de çok yardımcı olur.

Kaz etinin çocuklar için özellikleri

Çocukların vücutları bazen düşük bağışıklığa sahip olduğu için kaz eti tüketilerek çocukların bağışıklığı da artırılabilir. Çocuklar, iyi büyümek ve aktif olmak için özel dikkat gerektiren yaşa duyarlı durumlardadır. Bu nedenle bu organik protein kaynağı faydalarından yararlanmak için kullanmanızı öneririz.

Kaz etinin kullanım alanları

sofralarımızda son zamanlarda görülen lezzetli bir yemektir. Kaz eti, pirinçle birlikte tam bir öğün olarak kullanılabilir. Yukarıda belirtildiği gibi, kalorisi yüksek değildir, bu yüzden obezite ve benzeri şeyler için endişelenmeyin. Ancak herhangi bir gıdanın tüketiminde fazlalık olmaması gerektiğini unutmayın. Aşırı tüketimi de size sorun yaratabilir.

Kaz eti de iyi bir mineral kaynağı olduğu için demir eksikliği olanlar ve bu eti de kullanabilir. Makalenin bu bölümünde bize katıldığınız için teşekkür ederiz. Kaz etinin özellikleri hakkında bilgi sahibi olduğunuzu umuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu