Kaz kuluçkasında sulama nedeni ve yöntemi

Kaz kuluçkasında sulama nedeni ve yöntemi

Kaz yumurtasından kuluçka yaparken sulama eğitimi 

Genel olarak kaz ve ördekler suda yüzmeyi seven kuşlar olmaktadırlar ve hatta doğru bir şekilde çiftleşmeleri için ise su olması önemli olmaktadır. Bu yüzden gurk olurken ise ıslak vücut ile yumurtalar üzerinde yatarlar ve yumurtaları için ise hiçbir sorun olmamaktadır.

Bu nedenden dolay kaz yumurtasından yapay yöntem ile civciv çıkarmak için yani kuluçka makinası kullanarak bu işlemi uygulamak gerekmektedir. Ve düzenli olarak kaz yumurtalarının sulanması gerekir.

Ama sulama için bazı konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Ve Altın Kuluçka uzmanları tarafından bu önemli noktalar değerli okurlar ile paylaşılmaktadır ve umarız faydalı olmuştur.

Bu işlem hakkında detaylı bilgileri öğrenmek için yazının devamını okumanızı tavsiye ederim .

Neden kaz yumurtasının sulanması gerekir ?

Az önce de söylediğimiz gib kaz ve ördekler su kenarında yaşamayı ve suda yüzmeyi seven kuşlar olmaktadır ve içgüdüsel olarak doğal kuluçka yapımında ise ıslak tüyler ile yumurtalar üzerinde yatarlar. Bu yüzden civcivler ise suya alışkın olmaktadırlar. 

Kuluçka makinası ile kaz yumurtasından kuluçka yapmak için ise aynı davranışların etkilerini uygulamak gerekmektedir.

Kaz yumurtasının sulama nedenlerinden bir diğeri ise kaz yumurtasının kabuğunun diğer kuşlara göre daha sert ve kalın olmasıdır. Ve civcivlerin kolay bir şekilde yumurtadan çıkması için sulama ile kabuğunun yumuşak olmasını sağlamak olmaktadır.

Anne kaz içgüdüsel olarak ıslak vücudu ile yumurtaların üzerinde yatar ve yem için her yuvanı terk ettiğinde tüylerini ıslatır ve yeniden yumurtalar üzerinde yatar. Kuluçka makinasında ise aynı koşullar operatör tarafından sağlanmalıdır ve çıkım randımanında önemli bir konu olmaktadır.

Yani bir su sprey şişesi ile (su fıskiyesi) yumurtaları belirli zaman aralıklarında sulamak gerekmektedir.

kaz yumurtası ve kuluçka yapımı tekniği ile ilgili detaylı bilgiler için diğer makalelerimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Kaz yumurtasını sulamak için en iyi zaman 

Yumurtaların sulamasına başlamak için en iyi zaman, ilk döl kontrolu yapıldıktan sonra olmaktadır, yani kuluçka döneminden 6 ila 10 gün geçtikten sonra, sulama işleminin başlaması gerekmektedir ve yazının devamında bu işin nasıl yapılacağı detaylı olarak anlatılmaktadır.

İlk haftadan sonra döl kontrolu yapılması önemli olmaktadır ve dölsüz yumurtaların kuluçka makinesinden çıkarılması gerekmektedir. Sulama işi çıkım dönemine gelene kadar her gün yapılması gerekir ve her gün belirli saate yapılması gerekir. Örnek olarak eğer her gün gece saat 10 civarında boş zamanınız varsa sulamayı o saate yapmanız tavsiye edilir.

Sulama yapmadan önce dikkat etmeniz gereken konular :

Sulama yapmadan önce dikkat etmeniz gereken konular

Başarılı bir kuluçka yapımı için ve yüksek çıkım almak için aşağıdaki konulara dikkat etmeniz gerekmektedir :

 1. Sulama için kesinlikle musluk suyu veya maden suyu kullanmayınız. Çünkü musluk suyunda bol miktarda kireç ve mineral maddeler bulunmaktadır ve bu kireç ve mineraller yumurta üzerindeki hava gözeneklerini kapatarak, civcivlere oksijen ulaşmasına engel olacaktır.
 2. Sulama için standart fıskiye şişesi kullanmanız tavsiye edilir, çünkü bu fıskiyeler suyu pudra halinde yumurtalar üzerine püskürtür.
 3. Mutlaka sulama için damıtılmış su kullanmanız tavsiye edilmektedir, saf su veya damıtılmış su mineralsiz ve kireçsiz su olmaktadır ve bu yüzden, yumurtalar ve hatta kuluçka makinesi sistemleri için zararsız olmaktadır.
 4. Yumurtaların dezenfekte olması için fıskiye şişesine 2 çay kaşığı kadar germicide dezenfektanı dökün ve iyice karıştırınız, bu madde özel olarak kuluçkalık yumurtaların dezenfekte edilmesi için üretilmektedir ve hiçbir zararı yoktur.

Eğer dezenfektana erişiminiz yoksa, dezenfekte olması için, elma sirkesi veya üzüm sirkesi, veya etanol kullanabilirsiniz. Bu maddelerden 2 çay kaşığı yeterli olmaktadır.

 1. Bu işlem her gün bir kere ve belirli saate yapılması gerekmektedir. Ve sadece çıkım dönemine kadar devam etmesi gerekir.
Kaz yumurtası sulaması nasıl yapılır ?

Bu bölümde sulamanın nasıl yapıldığı adım adım yazılmaktadır ve söylenilenler aynen uygulanması gerekir :

 1. İlk olarak kuluçka makinesinin bulunduğu odanın sıcaklığı 32 derece de ayarlanmalıdır, böylece yumurtaları ısı şokundan korumuş olursunuz.
 2. Odada lambaları kapatınız ve hafif bir ışık olursa yeterli olacaktır.
 3. Kuluçka makinesini kapattıktan sonra kapısını açın ve viyolleri tek tek dışarı çıkarın ve kuluçka makinesi kapısını açık bırakınız.
 4. Viyolleri direkt olarak yere bırakmayınız ve en az 1,5 meter yerden yüksekte olmaları gerekir, bunun için bir masa kullanmanız tavsiye edilmektedir.
 5. Ellerinize lateks eldiven takınız ve yumurtalar dokunmadan önce dezenfekte etmeniz tavsiye edilir. Her ihtimale karşı dikkatli olmanızda fayda var.
 6. Yumurtaları 7 ila 8 dakika masa üzerinde bekletmeniz gerekir ve çok düşük oranda soğumaları gerekmektedir. Bu sürede kuluçka makinası içi ve içinde bulunan yumurtalar ise soğuyacaktır.
 7. 50 santimlik bir mesafeden fıskiye ile yumurtaları sulamaya başlayınız, bu işlemden amaç yumurtaların tamamen ıslatılması değildir ve sadece yumurtalar üzerinde hafif bir nem oturması olmaktadır. Bu yüzden fıskiyeyi sprey ayarında yapmanız ve denilen mesafeden yumurtalar üzerine püskürtmeniz gerekmektedir.
 8. Sulamayi bir kaç saniye devam ettirdikten sonra, sadece yumurtaların bir tarafı nem olmuştur ve diğer tarafı için son derece dikkatli ve sakin bir şekilde çevirmeniz ve aynı işlemi yapmanız gerekmektedir.

Eğer çok amaçlı viyol kullanıyorsanız, yumurtaların çevirmesi kolay olmaktadır ve bu viyollerde yumurtalar yatay olarak viyolde bulunmaktadır.

Ama turner viyollerde yumurtalar dikey olarak dizilmektedir ve sulama için tavsiyemiz yumurtaları bu viyollerden çıkım sepetine aktarmanız ve suladıktan sonra viyole dizmeniz olmaktadır.

 1. Bu işle kuluçka makinesinde bulunan tüm yumurtalar için her gün yapılması gerekir.
NOT :

Bazı yetiştiriciler sulama işleminden sonra kuluçka makinesinde nem oranının yükselmesinden şikayet etmektedirler, ama bu olay normal olmaktadır ve eğer Altın Kuluçka makinelerinden kullanıyorsanız, ayarlarda hiç bir değişikliğe gerek olmamaktadır ve sulamadan sonra kuluçka makinesinin kontrol sistemi havalandırma ve nemlendirme sistemlerini yöneterek, nem oranını gereken değerde ayarlayacaktır.

Altın Kuluçka firması kaliteli ve yüksek randımanlı kuluçka makinalarının yanı sıra kuşların üremesi ve kuluçkası ile alakalı gereken bilgileri sizler için paylaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu