Kaz Yetiştiriciliği Neden Karlıdır

Kaz Yetiştiriciliği Neden Karlıdır ?

Kaz yetiştiriciliği kurmak neden karlıdır?

kaz kanatlılar arasında dayanıklı bir kuş olmaktadır. ve bu yüzden yetiştirmesi ve bakımı daha kolay olmaktadır. kaz çiftliğinin en çok maliyeti yem ile alakalı olmaktadır. çünkü yem tüketimleri yüksek olmaktadır. ve eğer cüsselerine bakılır ise bu doğal olmaktadır. ama insanlar için ise en organik besin kaynağı olmaktadır. ve bu yüzden bir çok insanın ilgisini çekmektedir.

kaz etinin talebinin artması ise kaz çiftliklerinin daha yüksek satışlarının olmasına neden olmaktadır. kaz ürünlerinden ise ciğeri lüks bir yemek olarak sayılmaktadır ve hatta yurt dışına bile ihracatı yapılmaktadır. bu yüzden çiftlik sahipleri için ve aynı zamanda ülkemizin ekonomisi için faydalı olmaktadır.

kazların yumurta üretimi düşük olmaktadır ve bu yüzden kaz yumurtası nadiren satılmaktadır. ama yetiştiricilerin en çok geliri kaz eti ve tüylerinden olmaktadır. ve en çok eti ve kara ciğeri talep almaktadır.

ama ticari olarak kaz yetiştiriciliği yapa bilmek için bazı konullarda bilgili olmanız gerekmektedir. özelliklede kazların hastalıkları, beslenmesi ve üremesi önemli olmaktadır. kaz üremesi için uygun olan kuluçka makinesi ve kalitesi ile alakalı bilgi edinmenizde fayda vardır. kaz yetiştiriciliği için kuluçka makinesi fiyatları web sitemizde paylaşılmaktadır. ve incelemenizi tavsiye ederiz.

Eti tencereye, tüyü yastığa ve ciğeri ise yurtdışına gönderilen bu kuşların yetiştiriciliği son derece karlı olmaktadır ve bu sektörde çalışanlara fazlasıyla faydası dokunmaktadır. kaz yetiştiriciliği için bazılarına göre en zor kısım suni yöntem ile kuluçka yapımı olmaktadır. kaz yumurtasından kuluçka yapımı için önemli noktalara diğer makalelerimizde detaylı olarak paylaşılmaktadır.

ve daha önemlisi kazların kuluçka süresi diğer kuşlardan uzun sürmektedir ve bazı ırklarda 35 güne kadar kuluçka süresi sürmektedir. bu yüzden doğal yöntem ile kazların üremesi ekonomik olarak kar yararlı değildir. Ve kuluçka makinesi kullanmanız gerekmektedir. kaz kuluçka makinesi için Altın kuluçka Web sitesini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Profesyonel kuluçka makinesi olarak üretilen Turna kuluçka makineleri, kuluçkası zor olan kuşlar için tasarlanmıştır.

Kaz yetiştiriciliği ve ciğerinin ihracatı 

Kazların eti ve yumurtasının yanı sıra ciğeri ise başka bir değere sahip olmaktadır ve Avrupa ve Amerika’da lüks lokantalarda kaz ciğeri pahalı yemekler içinde yer almaktadır. Dünyada en çok kaz ciğeri tüketilen ülkeler Fransa, Rusya, Polonya, Macaristan ve İsrail olmaktadır.

Kaz yetiştiriciliği ve ciğerinin ihracatı 

Bu yüzden kaz yetiştiriciliği ekonomik açıdan ülkemize ve aynı anda yetiştiriciye karlı olmaktadır. Kazların yetiştiriciliği aslında kolay olmaktadır ve sadece yerlerini temiz tutmanız yeterli olacaktır ve en önemlisi besleme alanlarında havuz veya dere suyu olması gerekir. 

Kaz Yetiştiriciliği için hangi ırklar tercih edilir?

Kaz yetiştiriciliğinde tercih edilen en iyi kaz ırkları 3 cins olmaktadır ve aşağıda detaylı bir şekilde sizler için anlatılmaktadır.

Toulouse kaz ırkı : kaz yetiştiriciliği için en sevilen kazlardan birisi olarak bilinmektedir ve fazlasıyla yetiştiriciler tarafından tercih edilmektedir. Toulouse kaz ırkının anavatanı adlarından da Anlaşılmak üzere Fransa olmaktadır ve yumurtlama oranı ise bir yumurtlama sezonunda 35 – 50 yumurta yaparlar, lakin Toulouse kaz ırkının eti bazılarına göre daha lezzetli olmaktadır ve bu sebepten dolayı tercih edilir.

Emden (Embden) : Emden kazı anavatanı Almanya’da Hannover şehri olmaktadır ve ağır cüsseli ve etlik için ideal kaz olarak bilinmektedir. Embden kazı yumurtlama oranı 30 – 40 adet yumurta yapabilir, emden kazları yüksek oranda yumurta yapmasalar da tüyleri fazlasıyla değerli olmaktadır ve yüksek oranda et üretimi bu kazların yetiştiricilikte tercih edilmesine neden olmaktadır. Emden kazlar eti ve ciğeri sebebi ile yetiştirilmesi ekonomik açıdan değerli olmaktadır. Ve tüyleri ise başka bir gelir kaynağı sayılır.

Çin kazları : Çin kazları  diğer ırklara karşı daha küçük cüsseli olsalar da yumurtlama oranları daha yüksek olmaktadır ve yumurtlama sezonunda yaklaşık 60 dan fazla yumurta yapabilirler, Çin kazları görünüm olarak yaban kazlarına benzetildiği için bazı insanlar tarafından tercih edilir ve bu sebepten dolayı yetiştiriciliklerde ise en çok yetiştirilen kaz ırkı olmaktadır.

Kaz üretimi nasıl yapılır ?

Son zamanlarda kuluçka makinesi kullanarak kaz kuluçka yapımı yaygın bir hale gelmektedir. Kuluçka makinesi kullanarak kaz üretimi kazların daha hızlı çoğalmasını sağlar ve devamlı kuluçka yaparak kazlarınızın sayısını arttırabilirsiniz.

Kazların kuluçka süresi toplam 30 gün olmaktadır yani 27 gün gelişim ve son 3 -4 gün çıkım süreci olmaktadır. Kazların kuluçka yapımı diğer kuşlar ile farklı olmaktadır ve kuluçka yapımında dikkat etmeniz gereken konular olmaktadır, kaz yumurtalarını kuluçka makinesine yerleştirmeden önce mutlaka dezenfekte edilmeli ve mikroplardan arındırılmalıdır.

goose farming

Kaz döllü yumurtaları kuluçka makinesine yüklendikten 1 hafta sonra haftada bir kez döl kontrolu yapılması gerekir ve en önemlisi yumurtaların en az günde 2 kere su spreyi yapılmalıdır. Ama dikkat edin kullandığınız su çeşme suyu olmamalıdır ve mutlaka damıtılmış su veya kaynatılmış su kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kaz yetiştiriciliği yapmak isterseniz geleneksel yöntem ile üremesi zaman alır ve bu yüzden zaman kaybı sermaye dönüşünün uzamasına neden olur ve sonuç olarak kazanç elde edemezsiniz. Kaz yetiştiriciliği eğer ticari amaçla yapılıyorsa kuluçka makinesi kullanmanız daha yararlı olacaktır. 

Kaz yetiştiriciliği için kuluçka makinesi nasıl olur ?

Kaz yetiştiriciliği için kuluçka makinesi almak isterseniz bazı konulara dikkat etmeniz gerekir, kuluçka makineleri genel olarak aynı özelliklerde olmaktadır ve maalesef ülkemizde kuluçka makinesi üretimi ise teknoloji açısından durgun bir zaman geçirmektedir.

Kaz üretimi için kuluçka makinesi almak isterseniz kuluçka makinesinde kullanılan mekanizmalara ve kabin yapısına dikkat ediniz ve almadan önce araştırmanız ve incelemenizi tavsiye ederiz.

Aslında kaz yetiştiriciliği için kullanılan kuluçka makinesi ile diğer kuşlar için kullanılan kuluçka makinelerinde bir fark yok ve sadece reklam amaçlı kaz kuluçka makinesi kelimesi kullanılmaktadır.

Kaz üretiminde ve kuluçka yapımında bazı püf noktalar olmaktadır ve başlamadan önce bu konular ile alakalı bilgi toplamanız yararınıza olacaktır. Kaz kuluçka yapımında yüksek çıkım almanızı sağlayacak önemli bir nokta vardır ve oda çevirme açısı olmaktadır. Diğer makalelerimizde bu konu ile alakalı detaylı bir şekilde konuşulmuştur.

Kaz bakımı ve beslemesi nasıl olur ?

Kazlar genel olarak diğer kanatlılardan hastalık karşısında daha dayanıklı olmaktadırlar ve bu yüzden kaz yetiştiriciliği daha ekonomik ve karlı olmaktadır. Lakin herhangi bir hayvanın yaşam ve beslenme alanı pis ve kirli olursa hastalığa kapılması kaçınılmaz olmaktadır ve mutlaka hastalanacaktır.

Kazlar bile bazı koşullarda hastalanabilirler, bu yüzden beslenme alanları ve yemlik ve suluklar temiz tutulmalıdır. Kapalı alanlarında mutlaka havalandırma sistemi olmalıdır ve kapalı alanda hava sirkülasyonu sağlanmalıdır. Belki düşünürsünüz kazlar bu kadar dayanıklı iken neden havalandırma bu kadar önemli olmaktadır ? 

Kaz bakımı ve beslemesi nasıl olur

Kazlar için tesis ettiğiniz kapalı alanda ısıtma sistemi bulunmaktadır ve ayrıca kazların sayısı fazla olunca dışkıları birikir ve sıcaklık ile beraber amonyak gazı üretir. Amonyak gazı kazlarda solunum hastalıklarına yol açabilir ve son derece sağlık açısından zararlı gaz olmaktadır. Ayrıca hava dolaşımı taze havanın salon içine aktarılmasına ve karbondioksit gazının def edilmesine neden olur.

Kaz yetiştiriciliğinde olmazsa olmazlardan diğeri ise yüzme havuzu olmaktadır, kazların çiftleşmesi için mutlaka su olması şart ve eğer olmazsa çiftleşme işlemi kaliteli bir şekilde olmaz ve döllü yumurta elde edemezsiniz. Ve hatta su dan uzak kalmaları fazla sürerse kazlar cinsellik güçlerini kaybederler ve kaz yetiştiriciliği kurma hayali tamamen kaybolur.

Son söz :

Kaz yetiştiriciliği girişimcilik için en kolay ve karlı sektör olmaktadır ve eğer bakımları ve beslenmeleri ihmal edilmezse yetiştirici için iyi bir gelir kaynağı olmaktadır, ve ne kadar işlerinizi büyütürseniz daha fazla kazanç elde edebilirsiniz, ayrıca sadece kendiniz değil ülkemize de ekonomik açıdan faydanız dokunabilir. Gelecek makalelerde kaz yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgiler paylaşılacaktır.

Altın kuluçka firması olarak her zaman kümes hayvanları yetiştiriciliği yapmak isteyenleri desteklemeye çalışmaktayız ve bu konu ile alakalı güncel bilgiler paylaşarak işinizde başarılı olmanızı düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu