Kaz yetiştiriciliği

Kaz Yetiştiriciliği Neden Karlıdır ?

Kaz yetiştiriciliği karlı mı ?

Bu yazıda kaz çiftliği kurmak ile nasıl para kazanacağınıza dair bilgileri paylaşmaya çalışacağız. kaz eti, yumurtası, tüyü ve hatta kuluçkalık yumurtalarını satarak parakazanabilirsiniz. son zamanlarda kaz yetiştiriciliği daha hızlı gelişmeye başlamıştır. ve ürünleri ise zaman içinde insanların dikkatini çekmektedir.

ayrıca bu büyük cüsseli kuşların diğer kümes hayvanlarından daha kolay yetiştirilmesi ve çiftlik kurmak için daha az masraf yapılması, çiftçilerini dikkatini çekmektedir.

eğer bir damızlık sürünüz varsa üremesi ile yavrularını veya kuluçkalık yumurtalarını satarak para kazanabilirsiniz. veya yavruları besleyerek etlik olarak pazarda satmanız size parakazandırabilir.

ama kümesin verimli olması için kuşlarınızın beslenmesine dikkat etmeniz ve ihtiyaçları olan besin değerlerini uygun yem rasyonu ile temin etmeniz gerekir. bunan ziyade kaz yetiştiriciliğinden amacınız son derece önemlidir. çünkü doğru bir ırk seçimi yapmanız ileri zamanda başarılı olmanızda en önemli konudur.

Eti tencereye, tüyü yastığa ve ciğeri ise yurtdışına gönderilen kazların yetiştiricliği son derece karlıdır. hatta kaz gübresi bile bahçeler için kullanılmak üzere satılır. kaz yetiştiriciliğinde yeni başlamak isteyenleri bir süre uğraştıracak tek konu kuluçka makinesi ile kazların üremesidir. ve bu konuda ise gerekli teknikler ve bilgiler web sitemizde detaylı olarak paylaşılmıştır.

Kaz yetiştiriciliği ve ciğerinin ihracatı

Kazların eti ve yumurtasının yanı sıra ciğeri ise başka bir değere sahip olmaktadır ve Avrupa ve Amerika’da lüks lokantalarda kaz ciğeri pahalı yemekler içinde yer almaktadır. Dünyada en çok kaz ciğeri tüketilen ülkeler Fransa, Rusya, Polonya, Macaristan ve İsrail olmaktadır.

Kaz yetiştiriciliği ve ciğerinin ihracatı 

Bu yüzden kaz yetiştiriciliği ekonomik açıdan ülkemize ve aynı anda yetiştiriciye karlı olmaktadır. Kazların yetiştiriciliği aslında kolay olmaktadır ve sadece yerlerini temiz tutmanız yeterli olacaktır ve en önemlisi besleme alanlarında havuz veya dere suyu olması gerekir.

Kaz Yetiştiriciliği için hangi ırklar tercih edilir?

kaz yetiştiriciliği sektöründe ırk seçimi önemlidir, ve bu yüzden bu konuda bilgi edinmeniz gerekir. web sitemizde en iyi kaz ırkları hakkında gerekli bilgiler paylaşılmıştır. yetiştiricilik için profesyoneller tarafından tercih edilen kaz ırkları arasında, çin kazı, toulouse kazı, emden, linda kazı ve ülkemizde ise mast kazı tercih edilmektedir.

kaz ırkları ise etlik ve yumurtalık olarak ayrılmaktadır. ve yetiştirme amacına göre ırk seçimi yapılmasına dikkat etmeniz gerekir.

Kaz üretimi nasıl yapılır ?

Kazların kuluçka süresi toplam 30 gün olmaktadır yani 27 gün gelişim ve son 3 -4 gün çıkım süreci olmaktadır. Kazların kuluçka yapımı diğer kuşlar ile farklı olmaktadır ve kuluçka yapımında dikkat etmeniz gereken konular olmaktadır, kaz yumurtalarını kuluçka makinesine yerleştirmeden önce mutlaka dezenfekte edilmeli ve mikroplardan arındırılmalıdır.

kuşların kuluçka süresi 2 bölümden ibarettir, gelişim dönemi ve çıkım dönemi, kaz yumurtası için ise 27 gün gelişim dönemi ve son 3 gün ise çıkım dönemi olarak bilinir. çıkım dönemi bazen 4 veya 5 güne kadar sürebilir. yani kuluçka dönemi toplam olarak 30 günü geçtiğinde bazı civcivler yumurtadan çıkmamış olabilir. ve biraz daha beklemeniz gerekebilir.

suni kuluçka yönteminde bu tür olaylar doğal dır ve endişe etmenize gerek yoktur. hatta eğer ilk deneyiminiz ise kabul edilir bir çıkım oranı elde edemeyebilirsiniz. bazı basit hatalar kuluçka makinesi randımanını etkileyebilir.

goose farming

Kaz döllü yumurtaları kuluçka makinesine yüklendikten 1 hafta sonra haftada bir kez döl kontrolu yapılması gerekir ve en önemlisi yumurtaların en az günde 2 kere su spreyi yapılmalıdır. Ama dikkat edin kullandığınız su çeşme suyu olmamalıdır ve mutlaka damıtılmış su veya kaynatılmış su kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kaz yetiştiriciliği için hibe ve devlet desteği

kaz çiftliği kurmak için tarım ve orman bakanlığı tarafından belirlenen şartların yerine getirilmesi ve başvuranın belirlenen şartlara uygun olması gerekmektedir. kaz çiftliği hibesi başvurusu için genel olarak bir aylık süre verilir. ve girişimcinin gerekli evrak ve belgeleri direkt olarak tarım ve orman bakanlığı müdürlüğüne teslim etmesi gerekir.

ayrıca başvuru yapmak için çiftlik yeri veya hayvanların satın alınması gerekir. ve tahmini yatırım mikatrı ve sermaye tablosu ise hazırlanmalıdır. ve tüm evraklar eksiksiz olarak teslim edildikten sonra değerlendirilmeye alınacaktır.

Kaz bakımı ve beslemesi nasıl olur ?

kaz yetiştirmenin daha kolay olma nedeni diğer kümes hayvanlarına göre daha güçlü bağışıklık sistemine sahip olmalarıdır. ama buna rağmen bazı hastalıklara yakalanması mümkündür ve önelem almanız gerekir. kuşların yatağı ve altlığının temiz olması bir çok hastalığın bulaşmasına engel olacaktır.

tavuk ve diğer kümes hayvanları için mekanize salonlar gerekir. ama kaz için pahalı sistemler ve salonlara gerek yoktur. ve sadece yataklarının temiz olması, altlıklarının değiştirilmesi yeterli olacaktır. ayrıca yavruların aşılarının zamanında yapılması ise önemlidir. çünkü genel olarak newcastle gibi viral hastalıklar veya kuş gribi gibi ölümcül hastalıkların tüm kümesin imha edilmesine neden olur.

kaz yetiştiriciliği sektöründe asıl masrafı yem teminidir. ve doğal olarak kazlar cüsselerine göre diğer kümes hayvanlarından daha fazla yeme ihtiyaç duyarlar. ve eğer yemlerini karşılyabilirseniz, verimli bir kümese sahip olabilirsiniz.

Kaz bakımı ve beslemesi nasıl olur

Kazlar için tesis ettiğiniz kapalı alanda ısıtma sistemi bulunmaktadır ve ayrıca kazların sayısı fazla olunca dışkıları birikir ve sıcaklık ile beraber amonyak gazı üretir. Amonyak gazı kazlarda solunum hastalıklarına yol açabilir ve son derece sağlık açısından zararlı gaz olmaktadır. Ayrıca hava dolaşımı taze havanın salon içine aktarılmasına ve karbondioksit gazının def edilmesine neden olur.

Kaz yetiştiriciliğinde olmazsa olmazlardan diğeri ise yüzme havuzu olmaktadır, kazların çiftleşmesi için mutlaka su olması şart ve eğer olmazsa çiftleşme işlemi kaliteli bir şekilde olmaz ve döllü yumurta elde edemezsiniz. Ve hatta su dan uzak kalmaları fazla sürerse kazlar cinsellik güçlerini kaybederler ve kaz yetiştiriciliği kurma hayali tamamen kaybolur.

Son söz :

Kaz yetiştiriciliği girişimcilik için en kolay ve karlı sektör olmaktadır ve eğer bakımları ve beslenmeleri ihmal edilmezse yetiştirici için iyi bir gelir kaynağı olmaktadır, ve ne kadar işlerinizi büyütürseniz daha fazla kazanç elde edebilirsiniz, ayrıca sadece kendiniz değil ülkemize de ekonomik açıdan faydanız dokunabilir. Gelecek makalelerde kaz yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgiler paylaşılacaktır.

Altın kuluçka firması olarak her zaman kümes hayvanları yetiştiriciliği yapmak isteyenleri desteklemeye çalışmaktayız ve bu konu ile alakalı güncel bilgiler paylaşarak işinizde başarılı olmanızı düşünüyoruz.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu