Kaz yumurtası ve kuluçka yapımı tekniği

Kaz yumurtası ve kuluçka yapımı tekniği

Kaz kuluçka dönemi ve çıkım oranı :

kaz yetiştiriciliğinde önemli olan noktalardan birisi, yapay olarak kaz kuluçka yapımı olmaktadır. kazların üremesi ve koşulları diğer kümes hayvanlarından farklı olmaktadır. aslında bu koşullar genel olarak tüm su kuşları için geçerli olmaktadır. ve kuluçka makinesi kullanarak kaz yumurtalarından civciv çıkarmak kaz yetiştiriciliğinin temellerinden olmaktadır.

genel olarak kaz kuluçka makinesi fiyatı diğer makinelerden yüksek olmaktadır. ama asıl mesel bu makinelerin diğerleri ile pk farkı bulunmamaktadır. bu konu ile alakalı blog sayfamızda bir detaylı makale paylaşılmaktadır. ve okumanızı tavsiye ederiz. ama bir üretici olarak tavsiyemiz kuluçka makinesi satın almadan makine kalitesine ve özelliklerine dikkat etmeniz gerekmektedir. ve makine üretiminde kullanılan mekanizmalar ve sistemler önemli olmaktadır.

ama asıl konumuza yani kaz yumurtasından nasıl kuluçka yapılacağına geri dönelim. kaz yumurtası kabuğu diğer kanatlı yumurtalarına göre daha kalın ve sert olmaktadır ve bu yüzden çıkım alabilmek için bazı işlemlerin ek olarak uygulanması gerekmektedir. bu paylaşımda kaz kuluçkası ile alakalı gereken bilgiler paylaşılmaktadır. ve yüksek oranda çıkım elde edebilmek için dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

ayrıca kaz besiciliği için profesyonellerin tercih ettikleri en iyi kaz ırkları hakkında bir makale paylaşılmaktadır. verimli bir kaz çiftliğine sahip olmanız doğru ırk seçimine bağlı olmaktadır. ve bu yüzden dikkat etmeniz gerekmektedir. çünkü verimlilik oranı kaz ırklarında farklı olmaktadır ve et ve yumurta üretimi için tercih edilen ırklar vardır.

ama en çok kullanılan kaz ırkları arasında, mast kazı, çin kazı, linda kazı embden kazı ve toulouse kazı yer almaktadır. örnek olarak linda kazı yeni başlamak isteyenler için uygun olmaktadır ve son derece dayanıklı bir kaz ırkı olmaktadır. ama bu ırkın doğal yöntemler ile üremesi biraz zor olmaktadır.

çünkü linda kazlarının gurk olması düşük bir ihtimal olmaktadır. ama eğer kuluçka makineniz varsa bu ırkın yumurtalarından yüksek oranda çıkım alabilirsiniz. linda kazı özellikleri ile alakalı bir makale paylaşılmaktadır ve tüm detayları öğrenebilirsiniz.

mast kazı ile almanyaya ait bir ırk olmaktadır ve en çok tercih edilen ırklar arasında yer almaktadır. bu ırkın hakkında ise bir paylaşım yapılmaktadır. ve bakımı ve beslenmesi ve hatta hastalıkları ile alakalı bilgiler paylaşılmaktadır.

Kazlardan kuluçka yapımı ve yüksek çıkım :

Kazların hastalık karşısında fazlasıyla dayanıklı olması ve viral ve paraziter hastalıklar karşısında etkilenmemesi için kaz yetiştiriciliği daha kolay ve düşük maliyetli olmaktadır ve genellikle açık alanlarda ve meralarda serbest yetiştiricilik yöntemi ile büyütülürler. Ama bu dayanıklılık sebebi ile kazlar diğer kümes hayvanlarından ayrı tutulur, çünkü hastalık virüsünü diğer kuşlara bulaştırabilirler.

Ama kuluçka makinesi ile kaz yumurtasından kuluçka yapımının kaç önemli tekniği vardır ve bu teknikleri uygulamanız yüksek randıman almanızı sağlayacaktır. Bu tekniklerden birisi kaz yumurtasına kuluçka döneminde su spreyi yapmaktır. Yazımızda bütün bunları detaylı bir şekilde sizinle paylaştık.

NOT : kaz yumurtasından kuluçka yapmak için gereken koşulların ve tekniklerin yanı sıra kuluçka makinesi ise önemli olmaktadır. kaz kuluçka makinesi özellikleri hakkında bilgiler için kuluçka makinası makalelerini okumanızı tavsiye ederim.

Kazlardan kuluçka yapımı ve yüksek çıkım

Kazlar genelde tarlalar ve bahçeler için faydalı hayvanlar olmaktadırlar, bu kuşlar zararlı böcekleri ve bitkileri yiyerek tarımcılara faydaları dokunmaktadır ve en önemlisi dışkıları bitkiler için faydalı olmaktadır. Doğal besin kaynağına sahip oldukları için son derece organik ve lezzetli ete sahip olmaktadır.

NOT : kazların yumurtalarından yüksek oranda çıkım almak erkek ve dişi kazın çiftleşme kalitesine bağlı olmaktadır. bu yüzden çiftleşme mevsimlerinde kaz çiftleşmesi için uygun koşullar hakkında bilgi edinmeniz gereken hazırlıkları yapmanız tavsiye edilmektedir. aksi halde dölsüz yumurtalar elde etmeniz mümkün olmaktadır.

Kaz kuluçka yapımında geleneksel yöntemler pek karlı değildir, eğer döğal kuluçka yapımında kazlarda 28 ila 35 gün kuluçka dönemini düşünürsek ve anne kazın kuluçkaya yatabileceği yumurta sayısını bu düşüncenin yanlış olması mantıklı gelmiyordur. Bu yüzden kaz yetiştiriciliğinden kar sağlamanız için kaliteli kuluçka makinesi kullanmanız önerilir.

► Kaz kuluçka yapımında dikkat etmeniz gereken konular :

1. Yanlış bir düşünce :

► Kaz için özel kuluçka makinesi alalım !!!

Sizce her kuş için özel kuluçka makinesi üretiliyor ? cevabınız hayır .

Kuluçka makineleri günümüzde ilerleyen teknoloji sayesinde kuş yumurtalarının gelişmesi için gereken sıcalıkve nemi temin eder ve kuluçka dönemi boyunca çevrilmelerini sağlar ve havalandırma sistemi ise gereken oksijeni içine aktarır.

Peki neden bazı satıcılar kaz kuluçka makinesi diğe reklam yapıyorlar ?

Aslında bu satıcılar müşterinin kuluçka makinesi hakkında bilgisi olmadığını anlarlar ve bu yöntem ile kuluçka makinesini daha yüksek fiyata satırlar. Ve bu tarz reklamlar satıcıların hilesi olmaktadır. Ama kuluçka makinesinde bulunan mekanizmalar ve teknolojiyi göz önünde alarak kaz için ideal kuluçka makinesi önerilmesi normaldir ve bazı kuluçka makineleri yalıtımı ve çevirme sistemi tipi için kaz yumurtasından kuluçka yapımında daha iyi çıkım almanızı sağlar. Ama genelde kuluçka makinesi önerisi için iki konu dikkate alınır :

A) Kuluçka makinesinin kapasitesi

B) Kuluçka makinesinde tasarlanan çevirme sistemi ve tipi

2. kuluçka makinesinin ısı ayarı :

Kaz embriyosu yumurta içinde gelişimi için özel ısı sıcaklık şartlarına ihtiyaç duymaktadır ve   embriyonun yumurtada doğru bir şekilde gelişmesi için bu şartlar sağlanmalıdır. Ve gelişim ve çıkım dönemindeki ayarlar doğru yapılmalıdır.

Hindi ve ördek kuluçka döneminde uygulanan sıcaklık değişimleri aynı şekilde kaz yumurtası için uygulanmalıdır. Yumurtaları kuluçka makinesine yerleştirirken makinenin sıcaklığı 38.5° C olmalıdır ve bir haftadan sonra bu sıcaklık 37.7° C üzerinde ayarlanmalıdır ve 3.haftadan sıcaklığı daha az düşürerek 37.5° C olarak sabitleyin. Çıkım dönemine geldiğinde kuluçka makinesi için ısı ayarını 37.2° kadar indirin ve civcivlerin çıkmasını ekleyiniz.

NOT : kaz kuluçkası diğer kuşlar ile farklı olması nedeni ile ve bazılarının düşüncesine göre zor olması yüzünden genellikle yetiştiriciler tarafından Profesyonel kuluçka makinesi kullanılmaktadır.

kaz kuluçkası

3. Kuluçka döneminde yumurtaların su spreyi yapılması :

Kaz kuluçka yapımında çıkım oranını iyi yönde etkileyen konu yumurtaların üzerine su spreyi yapılması olmaktadır. Bu işlemi uygulamnız dan önce nasıl su kullanmanız gerektiği hakkında bir açıklama yapalım.

Yumurtalar üzerinde göz ile görünmeyecek hava hücreleri bulunmaktadır ve yumurta içinde bulunan döl bu hücrelerden nefes alır ve gelişir. Eğer yumurtaları ıslatmak için normal musluk suyu kullanırsanız suda bulunan mineraller bu gözenekleri kapatır ve yumurta içinde bulunan cenin nefes alamaz ve telef olur. Bu durumda kuluçka dönemi sonunda muhtemelen çıkım oranınız fazlasıyla düşük olacaktır.

Yumurtaları ıslatmak için tavsiyemiz endüstriyel seviyede damıtılmış su kullanmanız olmaktadır. Damıtılmış su mineralsiz su olmaktadır ve yumurtalara hiç bir zararı yoktur. Diğer konu suyun temiz olması ve hiçbir mikrop veya bakteri barındırmaması önemlidir. Aksi halde çıkım alırsanız bile hastalıklı civcivlere sahip olursunuz.

Suyun sıcaklığı ise fazla düşük veya fazla sıcak olmamalıdır, normal sıcaklık +25°C civarında olmaktadır veya suyu bir süre kuluçka makinesinin bulunduğu oda veya alanda bırakın ve sonra kullanın. Kaz yumurtası sulama işlemi 8. Haftanın başlangıcından başlar ve en az gün boyunca 2 kere yapılması tavsiye edilir.

NOT : kuluçka makinesinin kapısını açmadan önce alan sıcaklığını kontrol ediniz, çevre sıcaklığı +25°C dan düşük olmasın.

Bu uygulama amacı kaz yumurtalarına düşük oranda ısı şoku verilmesi olmaktadır, eğer geleneksel yöntemde anne kazın davranışlarına dikkat ederseniz nedenini daha iyi anlarsınız.

Bazı insanlar bu işlemin yumurtaların oksijen alması için yapıldığını düşünürler, ama öyle değil bu sadece yumurtalara küçük bir ısı şoku uygulamak içindir. Ama bu sulama işlemi ve kuluçka makinesinin kapatılması 10 dakikadan fazla sürerse yumurtalarınız zarar görebilir.

4. Kaz yumurtası kuluçka yapımı için gereken nem oranı :

Kaz yumurtası için gereken nem oranı gelişim döneminde %60 olmaktadır ve çıkım dönemine geçtiğinde nem oranı %70 ila 75’e kadar yükseltilir. Aslında nem oranı kaz yumurtası için tavuklar ile aynı olmaktadır.

kaz kuluçkasında nem oranı önemli olmaktadır . nedeni ise ilk başta söylediğimiz gibi kabuğunun sert olmasıdır. yumurtalarda sulama işlemi ise bu yüzden yapılmaktadır. yumurtaların sulaması, kabuğunun zaman içinde daha kırılgan olmasına neden olmaktadır. ve civcivler ise yumurta kabuğunu daha kolay kırabilirler.

5. Kaz yumurtası için gereken oksijen :

Kaz yumurtası kuluçka yapımını kesinlikle düşük oksijenli alanlarda yapmayınız, çünkü kaz yumurtası oksijen tüketimi yüksek olmaktadır ve eğer yeteri kadar oksijen olmazsa yumurta içinde gelişmek üzere olan cenin oksijen yetersizliği yüzünden telef olur.

Bu yüzde kuluçka makinesini kurduğunuz alanda hava sirkülasyonu sağlanmalıdır. Ayrıca belirli zaman aralıklarında döl kontrolü yapılmalı ve dölsüz veya çatlak yumurtalar makineden çıkarılmalıdır. Çünkü bu yumurtalar makine koşulları etkisinde zararlı gazlar üretip ve diğer yumurtalara zarar verebilirler. Hatta bu yumurtaların makine içinde patlaması muhtemel bir olasılıktır.

6. Kuluçka makinesinde Yumurtaların çevrilmesi :

Kaz yumurtasında çevirme açısı en yüksek çıkım oranında en yüksek etkiye sahip olmaktadır.

Kaz yumurtasının kuluçka makinesinde dizilim şekli ve çevirme açısı çok önemli olmaktadır, genelde yüksek kapasiteli kuluçka makineleri 90°lik çevirme açısı uygulamaktadırlar, ama kaz yumurtasından yüksek çıkım almak için yumurtaların gelişim döneminde 180°lik bir açı ile çevrilmesi lazım.

Peki bu durumda yumurtaların 180° dönmeleri nasıl sağlanır ?

Yumurtaları kuluçka makinesi viyoluna dizerken yatay bir şekilde yerleştirmeniz lazım, ve yumurtalar tam yatay bir şekilde olmayacak aşağıda gördüğünüz şekilde olması önerilir :

Sivri uçları aşağıya doğru olacak şekilde dizilir.

Yumurtaların sulama esnasında yumurtaları oldukları yönün tam tersine koymanız gerekir, böylece yumurtaları her gün suladığınız için 180 derece dönmelerini sağlamış olursunuz.

7. Döllü yumurta ve kalitesi :

Kaz yumurtasından yüksek çıkım almanız için yumurtaların nereden alındığı ve döllerinin kalitesi önemli olmaktadır.

Genelde kazlar 1 yıllık oldukları zaman yumurtlamaya başlarlar, ama döllü yumurta için en kaliteli yumurtalar 2 ila 10 yaşındaki kaz yumurtaları olmaktadır. Ve erkek kazlarda ise 7 yaşa kadar kaliteli döle sahip olurlar.

Bu yüzden gittiğiniz çiftlikte kazların yaşlarına ve erkek ve dişilerin oransal sayılarına dikkat ediniz, kaz sürülerinde kaliteli döllü kaz yumurtası üretimi için her erkek kaz için 2 ila 3 adet dişi kaz olması gerekir ve daha fazla olursa döl kalitesi düşük olur ve kuluçka yapımında çıkım oranını kötü yönde etkiler.

8. Kaz yumurtasının dezenfekte edilmesi :

Kaz dışkısı genelde sıvı olduğu için yumurtalara bulaşma ihtimali kaçınılmaz olmaktadır ve temiz olmayan yumurtalar kuluçka yapımı için uygun değildir, bu yüzden mutlaka temizlenmesi gereklidir aksi halde kuluçka makinesi içinde bakteri oluşumuna sebep olur ve yumurtaları ve civcivleri kaybetmenize sebep olur.

Ama yumurtala nasıl temizlenmelidir?

Kimyevi maddeler veya sert fırçalar yumurta üzerinde bulunan koruyucu katmanın zarar görmesine sebep olur ve bakteriler karşısında savunmasız kalır. Yumurtaları temizlemek ve dezenfekte etmek için yumuşak bez ve hafif tuzlu su kullanmanız tavsiye edilir. Ve tuzlu su ve bez ile yıkadıktan sonra başka bir kuru bez ile hemen kurulayın ki tuz yumurta kabuğu üzerinde kalmasın.

Son söz :

Kaz yumurtası ile kuluçka yapımı için bu konulara dikkat edip ve harfiyyen uygularsanız %100 yakın bir çıkım oranı sizin için kaçınılmaz olacaktır. Artık kuluçka makinesi alırken normal kuluçka makineleri için gerektiğinden fazla para ödemezsiniz.

Altın kuluçka her zaman müşterilerinin yanında olmaktadır ve her zaman halkımızın menfaatleri doğrultusunda hareket etmektedir. Biz size her zaman başarıyı sunmak isteriz. kaz kuluçka yapımı için uygun makineleri görmek için web sitede Ticari kuluçka makinesi bölümüne tıklamanız yeterli olacaktır.

► sıkça sorulan sorular :

Kaz kuluçkası nasıl yapılır ?

Kaz yumurtasından kuluçka yapmak için bazı teknikler hakkında bilgi edinmeniz gerekmektedir. Çünkü diğer kümes hayvanlarından farklı koşullara sahip olmaktadır. Detaylı bilgiler makalemizde yer almaktadır.

Kaz kuluçka süresi ne kadar olur ?

Kazların kuluçka süresi ırklara göre bazen farklı olabilir, ama bu süre genel olarak 28-35 gün arasında olmaktadır. Bu yüzden yetiştirmek istediğiniz, ırka göre bilgi edinmeniz gerekmektedir.

Kaz kuluçkasında sulama nasıl yapılır ?

Kaz yumurtasından kuluçka makinesi kullanarak civciv çıkarmak için, ara sıra soğutma işlemi ve sulama yapılması gerekmektedir. Bu konu ile alakalı detaylı bilgiler paylaşılmaktadır. Ve okumanızı tavsiye ederiz.

Kaz kuluçka dönemi ısı ve nem ne kadar olmalıdır ?

Genel olarak suni kuluçka yapımı için gelişim ve çıkım için ısı ve nem değerleri farklı olmaktadır. Bu yüzden makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu