kazların felç olma nedenleri

kazların felç olma nedenleri

Kazların ayaklarının felç olması sebepleri ve tedavisi :

Kazlar bildiğiniz gibi direnci yüksek kuşlar olmaktadırlar. Ve bu yüzden bu kuşlarda yaygın hastalıkların oranı düşük olmaktadır. Ama yinede eğer bakımlarında ihmal edilirse, hastalık olasılıpğı bulunmaktadır.

Yabani kazlar ise genel olarak soğuk bölgelerde yaşamaktadırlar ve bu yüzden, iklim değişimlerine karşı dayanıklı olmaktadırlar. Ve özelliklede kuş gribi ve nezle gibi bulaşıcı hastalıklara karşı dirençleri yüksek olmaktadır.

Ama bazı hastalıklar, kazlarda bile etkili olmaktadır. Ve kazların bile hasta olmasına neden olmaktadır. Bu hastalıklardan birisi kaz ayağının felç olması veya aksak olmasıdır. Ve en çok yeni doğan civcivlerde ortaya çıkmaktadır. 

Bu yazıda kaz ayağının felç olmasının nedenleri ve tedavisi ile alakalı detaylı bilgileri sizinle paylaşacağız ve umarız faydalı olmuştur. kazlar dayanıklı kuşlar olmalarına rağmen bazı hastalıklara yakalanmaları mümkün olmaktadır. ama eğer nasıl bir kaz çiftliği kurabilirim gibi sorunuz varsa ilgili makalemiz okumanızda fayda vardır.

Kaz ayağının felç olmasına neden olan faktörler :

Kaz ayağının felç olmasına neden olan faktörler

Kazların ayaklarının felç olması için farklı sebepler vardır. Ve bazen bir hastalık nedeni ile felç olma gibi problemler ise ortaya çıkabilir. Kazların felç olmasına yol açan nedenler aşağıdakilereden ibaret olmaktadır :

 • Anatid herpesvirüs

Bu virüs genel olarak temiz olmayan yem veya su yolu ile kuşlara bulaşmaktadır. Bazen ise yabani hayvanların yolu ile kümesinize bulaşması mümkün olmaktadır. Hastalık belirtileri :

 • Aşırı susamak 
 • Ayakların felç olması
 • ishal 
 • İştahsızlık 
 • Gözlerde iltihap ve şişmeler 

Bu hastalığa karşı alınması gereken önlemler ise aşağıdakilerden ibaret olmaktadır :

 • Yemlerin temiz bir depoda tutulması ve yemliklerin sürekli kontrol edilmesi ve temizlenmesi
 • Sularının temiz ve taze olması ve tavsiyemiz nipel su sistemi kullanılması 
 • Yabani kuşların kümes yemlik ve suluklarından kullanmalarına engel olmak ve gerekli önlemlerin alınması 
 • fare , hamam böceği, ve diğer hastalık taşıyan canlıların kümese ve depolara girmesine engel olmak ve önlemler almak 
 • Kuşların yaşadıkları kümes ve alan hijyenik açısından bakımlı ve temiz olması 
 • Kemik enfeksiyonu :

Bu hastalığın, asıl neden, Poliartrit, osteoartrit, osteomiyelit virüsleri olmaktadır. Ve genel olarak civcivlerin ayak kemiklerini hedef almaktadır. Ve en çok yavru kazlarda ortaya çıkmaktadır. Hastalık belirtileri aşağıdakilerden ibaret olmaktadır :

 • Ayakların yaralanması 
 • Felç olması 
 • Ayak tendonu iltihabı
 • Aşırı susamak 
 • İshal ve bağırsakların iltihabı 

Yaşı 2 haftadan düşük olan yavru kazlarda bu hastalık hızla ilerlemektedir, ve genel olarak civcivlerde telef olmalarına neden olmaktadır. Ama 2 haftalık ve daha fazla yaşlarda olan kaz yavrularında hastalık belirtileri, halsizlik, ve iştahsızlığa neden olmaktadır. Ama eğer hasta kuşların direnci yüksek ise, tedavi sürecinde aksayarak yürüyecektir ve 2 ila 3 hafta sonra ise sağlığına kavuşacaktır. 

Bu hastalık için özel olarak bir ilaç bulunmamaktadır, ama hastalığın ilerlemesi için bazı ilaçlar bulunmaktadır ve sadece hasta kuşları diğerlerinde ayrı olarak beslemek gerekmektedir. Ve sürekli olarak altlıklarının temizlenmesi ve dışkılarının def edilmesi gerekmektedir. 

Ayrıca hastalığın ilerlemesine engel olmak için, bazı antibiyotikler kullanılmaktadır. Bu ilaçların mutlaka ve mutlaka veteriner hekim tarafından verilmesi gerekmektedir. Kuşların vücutları insanlar ile farklı olmaktadır ve bu yüzden bilginiz olmadan daha yüksek dozda ilaç vermeniz kazlarda başka sorunlara neden olabilir. 

NOT : kaz yetiştiriciliği konusunda her şey en ince detaylar ile altın kuluçka blog sayfasında yer almaktadır.

 • Botulizm virüsü

Bu virüs son derece ölümcül virüs olmaktadır. Ve yem ve su yolu ile kuşlara bulaşması mümkün olmaktadır. Hastalık sürecinde, kuşların felç olması ise görünmektedir. Bu virüs en çok toprakta, bazı sebzelerde ve küflenmiş yiyeceklerde bulunmaktadır. Bu yüzden eğer ticari olarak kaz yetiştiriciliği yapmak isterseniz, kesinlikle, temiz ve taze yem ve su vermeniz tavsiye edilmektedir. 

Bu hastalığa karşı önlemler almak için kuşların kümeslerinde altlık malzemesi olarak, toprak kullanılmaması gerekmektedir. Ve sadece temiz talaşların olması tavsiye edilmektedir. 

Botulizm virüsü

Ve özelliklede civcivler için hijyenik koşullar önemli olmaktadır. Ve aksi halde civcivlerin hasta olmasına neden olmaktadır. Bu virüs genel olarak toprakta ve virüs bulaşmış karkaslarda bulunmaktadır. Bu yüzden civcivlerin bağışıklık sistemi güçlü olana kadar meraya ve yüzme alanlarına bırakmamanız tavsiye edilmektedir. 

Sivrisinekler, ve diğer haşereler, fare ve bireler hastalık taşıyıcısı olabilirler ve bu yüzden kümeslerin dezenfekte edilmesi ve ilaçlanması gerekmektedir. Birçok hastalık bu haşereler yolu ile diğer canlılara bulaşır.

 damızlık kazların sağlığı ve bakımı civciv üretimi için önemli olmaktadır ve bu tür hastalıklar  (felç olma) karşısında ise önlem alınmasına neden olmaktadır. bu yüzden bir başka makalemizde Damızlık kaz yem rasyonu ve verimlilik oranı ile alakalı detaylı bilgiler paylaşılmaktadır.

 • Erkek ve dişi kuşların yakın akraba olması

Bir kaz kümesinde yönetimin ve çiftliğin yönetilme metodu önemli olmaktadır. Erkek ve dişi kazların birbirleri ile yakın akraba olması bazı genetik sorunlara neden olmaktadır. Ve bu genetik sorunlardan en yaygını kaz yavrularının felç olmasıdır. Bu yüzden bunu önlemek için gereken önlemlerin alınması gerekmektedir. 

 • Kuluçka makinesinde ısı ve nem salınımları 

Eğer kaz üremesi için kuluçka makinesi kullanıyorsanız, ısı ve nem değerlerinin stabil olması kuluçka yapımı için önemli olmaktadır. Eğer ısı ve nem oranlarını standart değerlerde sabit tutamazsanız, elde edilen civcivlerin felç olmasına neden olacaktır. 

Bu yüzden her zaman kaz kuluçkası yapmak için güvenilir ve kalitesi yüksek kuluçka makinesi kullanmanız tavsiye edilmektedir. 

 • Kümes zeminin Eğimli olması 

Yeni doğan civcivlerin ayakları son derece hassas olmaktadır. Ve kemikler, kıkırdak şeklinde olmaktadır. Ve düzensiz zemin yavruların, ayaklarının felç olmasına neden olabilir ve bacak kayma problemine yol açmaktadır. 

Kümes zeminin Eğimli olması 

Bu yüzden kazların kümeslerinde altlık olarak talaş kullanmanız ve düz bir yer olması gerekmektedir. Bacak kayması ile alakalı bir makalemiz bulunmaktadır. Ve okumanızı tavsiye ederiz. 

 • Yetersiz beslenme 

Kaz yavrularının kemiklerinin güçlenmesi için, kaliteli yemler ile beslenmeleri gerekmektedir. Ayrıca kalsiyumlu yemler gelişme sürecinde dayanıklı ve sağlam olmalarına neden olacaktır. Bu yüzden her zaman kazlar için uygun bir yem rasyonu uygulamanız gerekmektedir. 

Aksi halde yavruların kemiklerinin hassas olmasına neden olur ve özelliklede ayaklarda, felç olamaların bir nedeni kalitesiz yem karışımı olmaktadır. 

 • Newcastle hastalığı 

Viral hastalıklardan felç olmaya neden olan en ünlü hastalık newcastle veya yalancı veba hastalığı olmaktadır. Bu hastalık direkt olarak sinir sistemini hedef almaktadır. Ve bu yüzden kazlarda felç olma gibi sorunlara neden olabilir. 

Bu hastalık son derece bulaşıcı bir hastalık olmaktadır. Ve maalesef kesin tedavisi için hiç bir ilaç bulunmamaktadır. Sadece hastalık bulaşmadan önce aşısının zamanında yapılması gerekmektedir. 

Son söz :

Kanatlılarda felçlik genel olarak aynı nedenlerden olmaktadır ve bu nedenler hastalıklar ile direkt olarak ilgisi olmaktadır. Bu yüzden kümeslerin bakımı ve hijyenik olması önemli bir faktör olmaktadır. 

Eğer bir kümes sahibiseniz kesinlikle temizliğini ihmal etmemeniz tavsiye edilmektedir. Ve bu kuşlarınızın sağlığı açısından önemli bir faktör olmaktadır. Ayrıca aşıların zamanında yapılması sağlıklı bir kümes sahibi olmanıza yardımcı olmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu