Kışta kuluçka yapmak nasıl olmaktadır ?

Kışta kuluçka yapmak nasıl olmaktadır ?

Soğuk mevsimlerde nasıl kuluçka yapılır ?

Bildiğiniz gibi kuluçka yapmak için bazı koşullar gerekmektedir ve doğal kuluçka yapımında, bu koşullar tavuk tarafından temin edilmektedir. Ama kuluçka makinesi kullanmak için bazı önemli noktalar vardır ve bazen kullanıcılar bu konuda bilgileri olmadığı için zarara uğramaları kaçınılmaz olmaktadır.

Bu yüzden Altın kuluçka uzmanları farklı mevsimlerde kuluçka makinesi için temin edilmesi gereken koşulları sizinle paylaşmaktadır ve başarılı olmanız için bir katkıda bulunmak istemektedir.

Ama kışta ve soğuk aylarda, kuluçka makinesi randımanı nasıl yükselir ? kış mevsiminde normal olarak hava sıcaklığı son derece düşük olmaktadır, ve bu yüzden kuluçka makinesinin bulunduğu odada, ısıtıcı olması gerekmektedir. 

Çünkü kuluçka makinesinin bulunduğu oda sıcaklığı, 23 ile 26 ℃ olması gerekmektedir ve daha düşük veya daha fazla olması yumurtalar için zararlı olmaktadır ve kuluçka dönemi sonucunda, çıkım oranı oldukça düşük olacaktır.

Soğuk mevsimlerde nasıl kuluçka yapılır

Ama ısıtıcılar ile alakalı önemli bir nokta vardır, kuluçka makinesinin çalıştığı odada kesinlikle fosil yakıt ile çalışan ısıtıcılar kullanmayınız. Fosil yanacaklar ile çalışan ısıtıcılar yanma için oksijen tüketirler, ve bu yüzden odada oksijen oranı, düşecektir ve bu sorun, kuluçka randımanını etkileyecektir.

Kuluçka odası için, tavsiyemiz doğal gaz, mazot, odun veya kömür ile çalışan ısıtıcılar kullanmamanız ve yerine petekli kombi veya ısıtıcı özelliği olan klimalar kullanmanız olmaktadır.

Elektrikli sobalar ise kuluçka odası için uygun değildir, çünkü ufo sobalar, sınırlı bir bölgeyi, ısıtabilirler ve bu yüzden kuluçka odası için uygun olmamaktadır. Yani güçleri yettiği kadar ısıtabilirler.

Kışta gece ve gündüz sıcaklık farkı :

Soğuk mevsimlerde kuluçka yapımı için dikkat edilmesi gereken diğer konu, gece ve gündüz için sıcaklık farkı olmaktadır. Sonbahar, ve kış mevsiminde geceler ve gündüzler sıcaklık farklı olmaktadır, genel olarak, gündüzler sıcaklık fazla olur ve geceler daha düşük olmaktadır, bu yüzden geceler ısıtıcı ayarını yükseltmeniz tavsiye edilmektedir.

Gece boyunca sıcaklığın düşmesi kuluçka makinesi elementlerinin gereken ısıyı temin etmesi için daha fazla çalışması gerekmektedir ve bu nedenden dolayı kuluçka makinası mekanizmaları hasar görebilir ve daha önemlisi civcivleri kaybetme olasılığı bulunmaktadır. Bu yüzden oda sıcaklığına dikkat edilmesi ve kış mevsiminde makinenin bulunduğu odanın geceler için artırılması önerilmektedir.

Kuluçka odasında termometre kullanmak :

Bazı kullanıcılar oda sıcaklığını doğru bir oranda tutmak için termometre kullanırlar ve tabi doğru bir iş, ama eğer termometre odada 2 metre yükseklikte olursa doğru sıcaklığı tutturmak zor olacaktır, çünkü bildiğiniz gibi sıcak hava soğuk havadan daha hafif olmaktadır ve her zaman yukarı doğru gider. Bu yüzden doğru sıcaklığı kuluçka makinesi için temin etmek isterseniz, termometre oda tabanına yakın bir yükseklikte olması gerekmektedir.

En azından kuluçka makinesi ile bir hizada olması sizin için doğru sıcaklığı ayarlamanıza yardımcı olacaktır. bu arada kuluçka makinesi kalibrasyonu ise önemli olmaktadır, kuluçka makinesi randımanında özelliklede kış mevsiminde etkili olmaktadır. web sitemizde kuluçka makinesi kalibrasyonu nasıl yapılır? sorusuna detaylı olarak cevap yazılmaktadır. 

Yumurtadan çıkan civcivlerin yemi :

Yaz mevsiminde normal olarak taze tahıllar kolay bir şekilde bulunmaktadır kolay bir şekilde civcivlerin yemini hazırlamak için buğday, arpa ve diğer tahıllardan temin edebilirsiniz.

Yumurtadan çıkan civcivlerin yemi

Ama kışta tahıl veya hazır yemler satın alırken dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü civcivler için hazırlanan yemler depolarda bozulabilir veya küflenmiş olabilir, bu yüzden civcivler için yem satın alırken güvenilir satıcılar dan almanız ve eğer mümkünse şahsen gidip ve temin etmeniz gerekmektedir. Böylece yem karışımında hangi tahıllar ve besin kaynakları kullanıldığını görebilir ve eğer bir sorun olursa fark edebilirsiniz.

Çıkım döneminden sonra civcivlerin sıcaklık temini :

Kış mevsiminde kuluçka yapımı evrelerinden sonra sıra çıkan civcivlerin bakımı ve beslemesine gelmektedir. Civcivler yumurtadan çıkmadan önce salonları için gereken malzemelerin temin edilmesi gerekmektedir. 

Civcivler sıcaklığa karşı son derece hassas olmaktadırlar ve özelliklede eğer soğuk aylarda civciv çıkardıysanız, civcivler yumurtadan çıkmadan önce ısıtma sistemleri hazır olmalıdır.

Civcivler sıcaklığa karşı son derece hassas olmaktadırlar ve bu yüzden mutlaka ısıtma sistemleri hazır olması gerekmektedir. Yani eğer civcivler çıktıktan sonra, kızılötesi lambalar almaya giderseniz, bu sürede mutlaka civcivlerde hastalıklar ortaya çıkar ve telef olmasına neden olur. Bu yüzden civcivlerin salonunda önceden her şeyin hazır olması gerekmektedir.

Unutmayınız soğuk her zamana kuluçka randımanında ve hatta çıkan civcivlerin sağlığında her zaman negatif etkisi olmaktadır ve bu yüzden kış ve sonbahar aylarında sıcaklık konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir.

Son Söz :

Uzmanlarımız tarafından her zaman vurgulayarak tekrar edilen konu kuluçka makinelerinin hassas olduklarıdır. Bu yüzden, yüksek randıman almak için bazı koşulların temin edilmesi gerekmektedir. Altın kuluçka uzmanları, her zaman, kullanıcıların başarılı olması için makinelerin kullanım tekniklerini paylaşmaktadırlar ve detaylı olarak farklı mevsimlerde kuluçka makinelerinin nasıl kullanılması gerektiğini sizinle paylaşmak tadırlar.

Hatta daha fazla bilgi için sosyal medya hesaplarımızdan, veya destek hattımızdan bize ulaşmanız mümkün olmaktadır. Kuluçka makinesi fiyatı ve özellikleri, hakkında gerekli bilgiler için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu