Herşey dahil

Konyada kuluçka makinesi kullanımı

Konyada yumurta tavukçuluğu :

Konya ülkemizin değerli ve tarihi illerinden birisidir. Konya’nın iklim koşulları kümes hayvanları yetiştiriciliği için uygun olması bu sektörün gelişmesi ve yayılmasına neden olmuştur. Özelliklede yumurtacı tavuk yetiştiriciliği sektöründe hızlı bir şekilde gelişmiştir.

Bu yazıda konyada yumurta tavukçuluğu ve bu bölgenin iklim koşullarına uygun kuluçka makinesi ile ilgili önemli bilgiler paylaşacağız.

Konya iklim koşulları :

Konyada hava koşulları nerdeyse normal diyebiliriz. Yani, sıcaklık ve soğuk fazla değildir. Ayrıca bu bölgede nem oranı ise standart seviyede olur. Sadece kış ve ilkbahar mevsiminde nem oranı %70 kadar yükselir.

Konyada en yüksek ortalama sıcaklık temmuz ayındadır. Bu ayda sıcaklık 30 °C kadar yükselebilir. Ve en düşük sıcaklık seviyesi ise – 4 °C ocak ayında olabilir. Bu koşullar kümes hayvanları yetiştiriciliği sektöründe bir sorun yaratmaz. 

Ama doğal olarak kümeslerin standart olması gerekir. Özelliklede soğuk mevsimlerde kümeslerde standart koşulların sağlanması gerekmektedir.

konyada tavukçuluk

Ticari kümeslerde havalandırma sistemi, ısıtma sistemi ve nemlendirme sistemi olması gerekmektedir. Çünkü tavuklar için stabil koşulların sağlanması, yumurta veriminin artmasına neden olur.

Özelliklede yumurtacı tavuklar için ışık programı ve kümes ışığının kontrol edilir olması gerekir. Işık süresi tavukların yumurtlama performansını etkiler.

Konya için uygun kuluçka makinesi :

Ticari tavuk yetiştiriciliği için kuluçka makinesi kalitesi kadar operatörün tecrübesi ve bilgisi ise önemlidir. Yanlış koşullarda dünyanın en iyi kuluçka makinesine sahip olmanız bile düşük randıman sergiler. Bu yüzden kullanım koşulları son derece önemli bir faktördür.

Ama kuluçka makinaları kalitesini etkileyen 3 önemli faktör vardır. Birincisi kuluçka makinesi termostatı dır. İkincisi makinelerde kullanılan sensörlerin dikkati ve hata oranıdır. Sonuncu ise kabin yalıtımıdır. 

Kaliteli bir kuluçka makinesi standart çevre koşullarında ısı ve nem değerlerini satbil olarak temin etmesi gerekir. Kabinin farklı kısımlarında ısı ve nem değerlerinin eşit olarak sağlanması gerekir. Aksi halde bazı civcivlerin yumurta içinde telef olmasına neden olur.

Bu yüzden bir kuluçka makinesi kullanımı için önce çevre koşullarının uygun olması gerekir. Bu durumda siberyada bile kuluçka yapımı mümkündür.

Kuluçka makinesi için gerekli çevre koşulları :

Bir civciv çıkarma makinesinin doğru bir şekilde çalışması için çevre sıcaklığının 21-25 derece arasında olması gerekir. Bu değerlerden daha düşük veya yüksek sıcaklık kuluçka makinası çalışmasında, hatalara neden olur ve bu hatalar civciv çıkım oranının düşük olmasına neden olur.

konyada yumurta tavukçuluğu

Kuluçka odasında gerekli nem oranı %40 – 50 oranında olması tavsiye edilir. Nem oranı ise eğer fazla olursa, makine kabininde nem oranının artmasına ve civcivlerin yumurta içinde telef olmasına neden olur.

Kuluçka odasında mutlaka bir adet termometre olması gerekir. Ayrıca odada ısıtma ve havalandırma sistemi olması önemlidir. Kış mevsiminde ise gece ve gündüzün sıcaklık farkı dikkate alınmalıdır. Çünkü genel olarak amatör kuluçkacılıkta civcivlerin yumurta içinde telef olmasına neden olan faktörlerden birisi gece ve gündüzün sıcaklık farkıdır.

Gece sıcaklığın düşmesi ile makinenin kabininde sıcaklık düşer ve yumurtalar ısı şokuna maruz kalır. Bu konular ile ilgili gerekli bilgiler web sitemizde paylaşılmıştır. 

Sonuç :

Konyada kuluçka makinesi kullanımı için iklim koşulları uygundur. Ve eğer çevre koşullarını standart seviyede temin ederseniz, normal bir kuluçka makinesi ile çok sayıda civciv çıkarabilirsiniz.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu