Kuluçka makinesi kullanımı

Küçük yumurtaların kuluçka randımanı neden yüksek ?

küçük boyutlu yumurtaların kuluçka randımanı neden yüksek ?

Küçük yumurtalardan eğer kuluçka deneyiminiz varsa, kuluçka randımanının ne kadar yüksek olduğunu bilirsinizdir. Ve eğer yumurtalar döllü ve taze ise en yüksek çıkım oranını elde edebilirsiniz. Ama tam aksine kaz, ördek, hindi gibi kuşların yumurtalarında kuluçka koşulları ve randıman oldukça farklıdır.

Ama küçük yumurtaların randımanının yüksek olmasında bazı etkili faktörler vardır. Ve bu yazıda bu faktörler ile ilgili bilgi paylaşmaya çalıştık.

Küçük yumurtaların kabuğu daha incedir :

Yumurta ne kadar küçük olursa, kabuğu ise daha ince olacaktır. Ve bu faktör çıkım döneminde kabuğun daha kırılgan olmasına ve civcivlerin kabuğu daha kolay kırmasına neden olacaktır.

bıldırcın yumurtası

Ama kaz veya devekuşu gibi kuşların yumurtalarında kabuk daha kalındır. Ve bazı zamanlarda civcivin yumurtadan çıkabilmesi için sizin yardım etmeniz gerekir. Çünkü civcivin kabuğu kırmak için gücü yeterli değildir. Ama bu tür sorunlar, bıldırcın, keklik, sülün gibi kuşların yumurtalarında yoktur.

Küçük yumurtalarda metabolik sıcaklık düşüktür :

Civcivlerin yumurta içinde gelişmesi ile vücut sıcaklığından dolayı yumurta içinde sıcaklık artmaya başlar. Ve çıkım dönemine yaklaştıkça bu sıcaklık daha fazla olur.

Bıldırcın gibi kuşların yumurtasında metabolik sıcaklık son derece düşük olur ve neden ise civcivlerin küçük olması ve vücut sıcaklığının ise kabuğun daha ince olmasından dolayı sıcaklığı daha kolay kontrol edilir.

Bu yüzden küçük yumurtaların ısı şokuna maruz kalma olasılığı çok düşük olur. Ve neticede çıkım oranı ise daha fazla olur.

Bu yüzden kuluçka makinesinde havalandırma sisteminin hız düşüklüğü bile randımanda pek etkili değildir. Ama iri yumurtalar için durum farklıdır.

Döl kalitesi küçük boyutlu yumurtalarda daha yüksek :

Aktivite ve hareketlilik döl kalitesinde yüksek etkiye sahiptir. Ve küçük cüsseli kümes hayvanları daha aktif ve hareketli olurlar. Bu yüzden döl kaliteleri ise yüksektir. Kaz gibi büyük cüsseli kuşların daha az hareket etmesi embriyo kalitesinin daha düşük olmasına ve aynı zamanda daha hassas olmasına sebep olur.

Ayrıca bıldırcının küçük cüsseli olması, yazın sıcak havasında bile hareketli olmasına neden olur. Ve yaz mevsiminde bile çiftleşmeleri mümkündür.

Hindi ve kaz gibi kuşların sıcak mevsimlerde çiftleşmesi zordur. Ve bu yüzden bazı modern çiftliklerde yapay dölleme yöntemi kullanılmaktadır.

Küçük yumurtalar daha az oksijen tüketirler :

Küçük yumurtalar doğal olarak daha az oksijen tüketirler. Ve civcivlerin cüssesi ne kadar büyük olursa oksijen tüketimi ise artacaktır. Bu yüzden iri yumurtaların kuluçkasında havalandırma kapaklarının daha fazla açık olması gerekmektedir. Özelliklede eğer makine tam kapasite olarak kullanılıyorsa bu konuyu dikkate almanız tavsiye edilir.

Genelde amatör kullanıcılar kuluçka makinesi kullanırken bu mevzuyu dikkate almazlar. Ve iri ve küçük yumurtalar için havalandırma kapaklarının aynı miktarda açık olması civcivlerin iri yumurtalarda telef olmasına yol açar.

Son söz :

Bu yazıda küçük boyutlu yumurtaların neden yüksek çıkım oranına sahip olduğu ile ilgili önemli bilgileri sizinle paylaşmaya çalıştık. Bu teknikler ve bilgiler özel bir kuluçka makinesi için değildir ve tüm kuluçka makineleri için geçerlidir.

Paylaşılan sebeplerden dolayı küçük boyutlu yumurtaların çıkım oranı ve kuluçka yapımı iri yumurtalardan daha fazla olur. Ve mutlaka dikkate alınması tavsiye edilir.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu