Herşey dahil

Kuluçka döneminde ısı şoku etkisi

Kuluçka makinesi randımanında ısı şoku etkisi :

Kuluçka makinesi kalitesi dışında randımanı etkileyen birçok faktör vardır ve dikkate alınması gerekmektedir. Ama yorumlarda en çok sorulardan birisi ısı şoku ile alakalı olmaktadır. Kuluçkacılık ve kanatlı yetiştiriciliği ile uğraşanlardan gelen soruda, doğal kuluçka yapımında tavuk bazen yumurtaları terk eder ve kısa bir süre yuvasına geri döner. Bu durumda şüphesiz yumurtalarda sıcaklık düşüşü olur. Neden yapay olarak yani kuluçka makinesi kullanırken sıcaklık düşmesi çıkım oranının düşük olmasına neden olmaktadır ?

Bu sorunun cevabı biraz bilimsel olmaktadır. Ve biz bu konuyu daha basit bir şekilde anlatmaya çalıştık. Ve sizi yazının devamını okumaya davet ediyorum. 

Bu bilgiler dünya genelinde paylaşılan bilimsel makalelerden, toplanarak ve tercüme edilerek paylaşılmaktadır. Ve amacımız sizin bu sektörde başarılı olmanız, ve hızlı bir şekilde gelişmenizde küçükte olsa bir katkıda bulunmaktır.

Yumurta içi ve dışı ile sıcaklık farkı :

Döllü yumurtalarda bulunan embriyo gelişmesi ile beraber yumurta içinde sıcaklık dışından daha fazla olmaya başlar. Bu olay nedeni ise gelişmek üzere olan civcivin metabolizmadan dolayı, vücudunda sıcaklık oluşması olmaktadır. 

Doğal kuluçka yapımında tavuk içgüdüsel olarak belirli zamanlarda ve aralıklarda yumurtalar üzerinden kalkarak belli miktarda yumurtaların sıcaklığının düşmesini sağlar. Ve bu bilgiler allah tarafından tavukların doğasında bulunmaktadır. Hatta iklim koşullarına göre sıcaklığın ne kadar düşeceğini ayarlamaktadırlar. 

Yumurta içi ve dışı ile sıcaklık farkı

Bu davranış ile yumurta sıcaklığını kontrol etmektedirler. Ve genel olarak ise sağlıklı yumurtaların tümü kuluçka dönemi sonucunda civcivlere dönüşmektedir. 

Hatta yumurtaların içinde civcivlerin büyümesi ile metabolizmadan dolayı oluşan sıcaklık artmaktadır. Ve tavuk tarafından sağlanan hafif ısı şoku süreleri ve aralıkları ise farklı olmaktadır. 

Neden kuluçka makinesi kullanırken ısı şoku civcivlerin telef olmasına neden olur ?

Kuluçka makinesi kullanırken ise eğer ısı şoku için doğru miktarı ve zamanı bilmeniz gerekmektedir. Ve bu biraz zor olmaktadır. Tavuk yumurtası için doğru zamanda ve miktarda ısı şoku, randımanın %5-10 artmasına neden olur. Ama eğer yanlış olarak uygulanır ise yumurtaların %90 oranının telef olması muhtemel olmaktadır. Bu yüzden bu konuda dikkatli olmanız gerekmektedir. 

Bu işlem genel olarak uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Ve eğitimlerde ise her zaman yumurtalara ısı şoku verilmemesi konusunda uyarılar yapılmaktadır. 

Civcivlerin telef olması

Yapay kuluçka yapımında ısı şoku uygulama 2 tarafı keskin bir bıçak olmaktadır. Ve bu yüzden eğer bu konuda yeterli bilginiz yoksa risk almamanız gerekmektedir. 

Çünkü en ufak bir hata ile tüm yumurtaları kaybetmeniz mümkün olmaktadır. Ve özelliklede ticari bir işletme için yüksek oranda zarara neden olması kaçınılmaz olmaktadır.

kuluçka makinesi sıcaklığı :

Kuluçka makinesi sıcaklığı çıkım oranında ve civcivlerin gelişiminde en önemli faktör olmaktadır. Ve mutlaka stabil olarak temin edilmesi gerekmektedir. Sıcaklığın kuluçka makinası kabininde 38 °C den fazla olması civcivlerin direkt olarak telef olmasına neden olur. 

Ve 37 °C den düşük olması ise süreye bağlı olarak çıkım oranının mutlak düşük olmasına neden olmaktadır. Ve bazı civcivlerde ise çıkımdan sonra hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Son söz :

Profesyonel olarak kuluçka yapımı yüksek oranda civciv çıkımına neden olmaktadır. Ve bunun için sürekli olarak araştırma yapıp ve güncel bilgiler edinmeniz gerekmektedir. 

Her zaman güncel olmanız ve modern yöntemler ile işinizi yapmanız, karlı olmanıza neden olacaktır. Ve işletmenizin hızlı büyümesi ve gelişmesi ise fazla zaman almayacaktır. 

Biz ise Altın kuluçka firması olarak bu bilgileri bir araya toplamaya çalışmaktayız ve kanatlı yetiştiriciliği sektöründe çalışanlar ve hatta çalışmak isteyenler için gerekli bilgileri ulaştırmaya çalışmaktayız.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu