Kuluçka makinesi kalibrasyonu nasıl yapılır ?

Kuluçka makinesi kalibrasyonu nasıl yapılır ?

Kuluçka makinası nasıl kalibre Edilir ?

Kuluçka makinelerinde kullanılan kontrol sistemi sensörlerden gelen verilere dayanarak kuluçka makinesi ısıtma, nemlendirme ve havalandırma sistemlerini yönlendirmektedir.

Altın Kuluçka uzmanları tarafından kuluçka makinesi kalibrasyonu ile alakalı detaylı ve doğru bilgiler bu makalede yer almaktadır ve yüksek çıkım almak için ve kuluçka makinesi sensörü hatasının silmek için profesyonel yöntemler detaylı olarak paylaşılmaktadır.

Bu yüzden eğer sensörlerden hatalı veriler kontrol sistemine (kuluçka makinesi termostatı) gönderilir ise ısı ve nem değerleri, ise hatalı olacaktar ve bu yüzden sensörlerin ayarlanması gerekmektedir.

Ama kalibre kelimesi ne anlama gelmektedir ? kalibrasyon veya kalibre etmek bir cihazın ve aletin standart koşullar ile farkını bir başka cihaz ile test etmek ve aradaki farkı silmek anlamına gelmektedir.

Kuluçka makinelerinde ise bu işlem sensörler için yapılmaktadır. Kuluçka makinası kalibrasyonu için bazı önemli noktalar bulunmaktadır ve bu yazıda bu noktaları sizinle paylaşmaktayız ve doğru bir şekilde sensörlerin kalibresi nasıl yapılır, size öğreteceğiz.

Kuluçka makinası kalibrasyonu :

Kuluçka makinası kalibrasyonu tüm makineler için neredeyse aynı olmaktadır ve sadece ne zaman kalibrasyon yapılması konusunda farklı olmaktadırlar.

Ve kalibrasyon zamanı ise kuluçka makinesinde kullanılan sensör tipine bağlı olmaktadır. Ve kuluçka makinesi kalibrasyonu için, çevre koşulları ise önemli olmaktadır.

Bazı kuluçka makinelerinde analog sensörler kullanılmaktadır ve bu sensörlerin bazı dezavantajları olmaktadır.

Kuluçka makinası kalibrasyonu

Analog sensörler LM35 ısı sensörü ve NTC nem ölçüm sensörü olmaktadır ve maalesef hala bazı kuluçka makinelerinde kullanılmaktadır.

Bu sensörler, genel olarak her 14 günde bir ve en iyi şekilde her kuluçka döneminde, kalibre edilmesi gerekmektedir. Eğer bu tür kuluçka makinesine sahipseniz, tavsiyemiz her kullandığınızda sensörlerin doğruluğunu test etmeniz, gerekmektedir.

Çünkü bu sensörlerin, hatalı ölçüm yapmalarının yanı sıra, sürekli kalibre edilmesi gerekmektedir ve kullanıcının her kuluçka döneminde kalibre ile uğraşması gerekmektedir.

Ama son zamanlarda üretilen yeni nesil kuluçka makinelerinde SHT sensörler kullanılmaktadır, SHT sensör yeni nesil akıllı sensör tipi olmaktadır, ve ısı ve nem değerlerini aynı anda en düşük hata ile ölçmektedir.

Bu sensörler genel olarak üretici firma tarafından bir kere kalibre edilir ve kuluçka makinesi üreticileri ise makine üzerine montaj ettikten sonra, kullanıcıya göndermeden önce kalibre ederler ve en az 2 yıla kadar kalibre olmasına gerek yoktur.

Bu yüzden, kuluçka makinesi satın alırken sensör tipine dikkat etmeniz uzmanlarımız tarafından tavsiye edilmektedir.

Ama sensörlerin farklı olmasına rağmen kalibre edilmesi için, aynı yöntem kullanılmaktadır. Diğer mesele kuluçka makinesi kalibrasyonu makine randımanında etkili olmaktadır ve eğer sensörler doğru bir şekilde ölçüm yapamazlar ise, ısı ve nem değerlerinde hatalar olacaktır ve civcivlerin sağlıksız bir şekilde doğmasına veya hatta telef olmasına neden olacaktır.

Kuluçka makinesini kalibre etmek için gereken koşullar :

Sensörü kalibre etmek için bazı koşulların temin edilmesi gerekmektedir, ilk ve en önemlisi kuluçka makinesi çalışması için standart çevre koşulları olmaktadır.

Bildiğiniz gibi kuluçka makinesinin doğru bir şekilde çalışması için, belli ısı ve nem oranı gerekmektedir ve bulunduğu odada hava dolaşımı olması şarttır.

Kuluçka makinesi kullanımı makalesinde koşullar hakkında gerekli bilgiler paylaşılmıştır, ve okumanız tavsiye edilmektedir.

Diğer önemli faktörlerden ise kuluçka makinesinin çalışır halde olmasıdır. Kuluçka makinesi sensörünün kalibre edilmesi için, makinenin çalışması gerekmektedir ve rezistanslar ve nemlendirme sistemi, ve diğer mekanizmaların çalışması gerekmektedir.

NOT : kuluçka makinesi kalibrasyonunda çoğu profesyonellerin bile dikkate almadığı bir konu vardır ve oda kalibre yapmadan önce kuluçka makinesi viyollerinin kabinde olması gerekmektedir, çünkü makine içinde oluşan sirkülasyon boş olurken ve sepetler makine içindeyken farklı olmaktadır ve bu yüzden eğer doğru bir şekilde kalibrasyon yapmanız gerekirse, sepetlerin kuluçka makinesinde olması gerekmektedir.

Hatta tavsiyemiz yumurtaların bile viyollere yüklenmesinden yana olmaktadır, ama eğer bu iş mümkün değilse, sadece sepetleri koymanız yeterli olmaktadır.

Kuluçka odası ise yetkisiz kişilerin girip çıkmasına yasaklanmalıdır, çünkü oda sıcaklığı ve diğer fiziki koşullar ayarlanırken sürekli oda kapısı açılıp ve kapandığı zaman, sıcaklık düşecektir ve sizin tüm hesapların bozulmasına neden olacaktır.

Bu yüzden yapabildiğiniz kadar, yetkisiz kişilerin odaya veya salona gelip gitmesine engel olmanız tavsiye edilmektedir.

Kuluçka makinesi havalandırma kapakları (Ventilator kapaklar) kuluçka döneminde açık olduğu kadar açık olması gerekmektedir. Ve hava dolaşımının sağlanması önemli olmaktadır.

Kalibrasyon için kullanılan termometre :

Kuluçka makinasını kalibre etmek için kullanmak istediğiniz termometre çok hayati bir önem taşımaktadır ve özelliklede ticari amaçlar ile kullanılan kuluçka makinesi için kaliteli ve dikkatli bir termometre kullanmanız gerekmektedir.

Genel olarak profesyonel yetiştiriciler ve kuluçkacılar kuluçka makinesi için Testo markası veya Kimo markası termometreler kullanmaktadırlar, bu termometreler biraz pahalı olmaktadırlar, ama eğer kuluçka makinesi sensörlerinin doğru bir şekilde kalibre olmasını isterseniz, kaliteli bir termometre kullanmanız gerekmektedir.

Bu cihazları tavsiye etme nedenlerimizden bir diğeri ise kuluçka makinesi çalışırken değerleri okuyabilmeniz için bu cihazların akıllı telefon uygulamaları bulunmaktadır ve bu uygulama üzerinden kuluçka makinası kapısını açmadan değerleri okumanız mümkün olmaktadır.

Bu yüzden standart bir termometre kullanmanız önemli olmaktadır. Herhangi bir termometre ile kalibre yapmanız, özelliklede analog sensörlerde aradaki farkın kapanması yerine, hata payının artmasına neden olur ve kuluçka makinası gereken değerleri temin edemez, sonuç kuluçka dönemi bittiği zaman kabul edilmez bir çıkım oranı olmaktadır.

Kalibrasyon için kullanılan termometre

Eğer yüksek kapasiteli Ticari kuluçka makinesi kullanıyorsanız, bir adet termometre kuluçka makinesi kalibre edilmesi için yeterli olmamaktadır ve en az 3-4 adet termometre kuluçka makinesi kabininin farklı noktalarında olması gerekmektedir. Ve farklı noktalarda nem ve ısı değerlerini görebilmeniz gerekmektedir. Ama küçük kuluçka makineleri için bir adet termometre ile kalibre yapılabilir.

Ama kuluçka makinesi kalibrasyonu bilimsel bir iş olmaktadır ve eğer doğru bir şekilde kalibre yapmak istiyorsanız aşağıda söylediğim gibi kalibrasyon yapmanız gerekmektedir.

Yani bazılarının dediği gibi bir termometre ile kuluçka makinasında bulunan ısı ve nem değerlerini ölçüp ve makine panelinde sensör kalibrasyon menüsünde ayarları değişmekle olmuyor ve doğru bir yöntem değildir.

Az evvel söylediğimiz gibi kuluçka makinesini viyolleri içinde olarak çalıştırmanız gerekmektedir ve standart oda koşulları ise sağlanmalıdır.

Sonra kuluçka makinesi kabinine termometreler yerleştirilmeli ve makinenin ayarladığınız değerlerine varana kadar çalışması gerekmektedir. Buraya kadar yapmanız gereken iş sadece beklemek olmaktadır.

Kuluçka makinesi kabininde ısı ve nem oranı ayarlanan değerlere geldiği zaman, en az 2 saat fazladan çalışması gerekmektedir ve sonra yapmanız gereken iş kağıt üzerinde aşağıdaki gibi bir tablo çiziniz :

Kuluçka makinesi değerleri Termometre değerleri 
Isı (℃) Nem (%) Isı (℃) Nem (%)
37,7 58 37,2 54
37,5 60 37,5 59
37,8 62 37,1 55
37,9 65 36,8 53
37,7 60 37 56

Bu tabloda gördüğünüz gibi bir saatlik aralıklar ile değerlerin yazılması gerekmektedir ve tabloda gördüğünüz gibi en az 5 kere bu değerlerden not alınmalıdır.

Değerler yazıldıktan sonra bu rakamlardan ortalama bir adet çıkarmanız gerekmektedir. Yani toplamını hesaplayınız ve 5’e bölmeniz gerekmektedir. Bu işlem termometreden alınan değerler ve makinenin gösterdiği değerler için yapılır ve ele geçirilen rakamlar kuluçka makinesinin ve termometrenin ortalama ölçtüğü değerler olmaktadır.

Kuluçka makinesi ortalama ısı değeri termometreden elde edilen değerden eksilir ve elde edilen rakam kuluçka makinası sensörünün hata payı olmaktadır. Ve ayarlama panelinde kalibrasyon menüsünden doğru ayarları geçebilirsiniz.

Ve aynı bu işlemler nem oranı içinde yapılması gerekmektedir.

Son Söz :

Gördüğünüz gibi kuluçka makinesi kalibrasyonu bazıları tarafından anlatıldığı gibi kolay değildir ve genel olarak yanlış yöntemler kuluçka makinesi kalibrasyonu için paylaşılmaktadır.

Çünkü kuluçka makinasını kalibre etmekten amaç sensör hatasını bertaraf etmektir ve eğer hata payı olan bir termometre ile yine de hata payı olan bir analog sensörü kalibre etmek isterseniz, en az 2-3 derecelik bir fark ile sensör ayarlanır.

siz örnek olarak ısı değerini 37,7 üzerine ayarlarsanız kuluçka makinesi ±3 derece hata ile ısı ve nem değerlerini temin edecektir ve kuluçka dönemi sonunda ya haşlanmış yumurtalar elde edersiniz veya telef olmuş ve yumurtadan çıkamamış civcivler elde edersiniz.

Eğer kalibrasyon ve sensörler ile alakalı bir sorunuz varsa yorumlardan bize yazabilirsiniz. Uzmanlarımız en kısa zamanda cevaplayacaklar.

Sıkça sorulan sorular :

kuluçka makinesi kalibrasyonu nedir ?

kuluçka makinası kalibrasyonu makinenin sensörlerindeki değer ile çevere sıcaklığı ile ayarlamak ve aradaki farkı silmek olmaktadır. bunun için ise başka bir alet gerekmektedir.

Neden sensör hatalı değerler gösterir ?

kuluçka makineleri için farklı sensörler kullanılmaktadır, ve bazı sensörlerin her kuluçka döneminden sonra kalibre olması gerekmektedir. çünkü kuluçka dönemi sonrası sensörde hata oluşur ve bu hataların silinmesi gerekmektedir.

kuluçka makinesi sensör hastası nasıl silinir ?

aslında kuluçka makinesi kalibrasyonu, bilgi ve uzmanlık gerektiren bir konu olmaktadır. bazı firmalar tarafından ne kadar basit gösterilsede, tam aksine dikkat gerektiren bir iş olmaktadır. bu yazıda detaylı olarak bu işlemin nasıl yapıldığı anlatılmaktadır.

kuluçka makinesi kalibrasyonu ne zaman yapılır ?

Altın kuluçka firması tarafından kullanılan sensörler SHT oldukları için, en az 2 yıla kadar kalibre olmasına gerek olmaktadır. ama eğer kullandığınız kuluçka makinesi sensörü LM35 modeli ise her 1-2 kuluçka döneminde bir kere kalibre edilmesi gerekmektedir. bazen her kuluçka döneminde bile kalibre gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu