Kuluçka makinesi problemleri ve nedenleri

Kuluçka makinesi problemleri ve nedenleri

Kuluçka makinesi problemleri ve nedenleri :

Suni olarak kuluçka yapımı için kullanılan makineler ise diğer makineler gibi arıza yapabilir ve bu bazen, onlardan fazla iş çektiğiniz için veya kullanım koşullarına doğru bir şekilde uymamanız için ortaya çıkabilir. 

Doğal olarak bir cihazı, veya makineyi uzun yıllardır kullanıyorsanız, arıza yapması mümkün olmaktadır. Örnek olarak bir arabanız var ve bu araba, 1980 dan beri size çalışmaktadır. Ve bu yüzden her an bozulması mümkün olmaktadır. 

Ama bunlara rağmen bir kuluçka makinesinin, ömründe kalitesi ise önemli olmaktadır, ve üretiminde kullanılan parçalar ve mekanizmaların, gelişmiş ve dayanıklı olması, makinenin çalışmasında önemli olmaktadır. 

Ama genel olarak kuluçka makinelerinde, bazı parçalar diğerlerinden daha sık arıza yapmaktadır. Ve kullanıcıların zararlı olmasına neden olmaktadır. Bu yazımızda bu problemler, hakkında, ve nedenleri ile alakalı bilgileri sizinle paylaşmaya çalışmaktayız.

Kuluçka makinesi fanı : 

kuluçka makinelerinde kullanılan fanlar, makine kabininde hava dolaşımına neden olmaktadır. Ve bu fanlar ticari ve hobi kuluçka makineleri için farklı olmaktadır.  Hobi kuluçka makinesi için, kullanılan fanlar genel olarak, genel olarak 12*12 sert plastikten üretilen, sürekli çalışan fanlar olmaktadır. Ve ticari modeller için ise aksiyal fan kullanılmaktadır. 

Ama bu fanlar neden bozulur ? kuluçka makinesinde fanların ve hatta diğer mekanizmaların bozulmasınas neden olan faktörlerden birisi, kireç olmaktadır.  Nemlendirme için kullanılan suyun, kireçli olması zaman içinde fanların kireç ile kaplanmasına neden olacaktır. Ve bu yüzden hiç beklemediğiniz zaman arıza yapması mümkün olmaktadır. 

Kuluçka makinesi fanı

Diğer konu ısıtıcı elementler ile alakalı olmaktadır. Bu sorun genel olarak hobi modellerde ortaya çıkmaktadır. Bildiğiniz gibi hobi kuluçka makinelerinde, ısıtma elementleri tam fanın karşısında olmaktadır. Ve kuluçka odasının soğuk olması elementlerin sürekli çalışmasına neden olmaktadır. Bu yüzden gereken sıcaklığın temin edilmesi için ısıtıcılar, sürekli çalışmak zorunda olmaktadır ve bu yüksek oranda elektrik tüketimi ile beraber yakınında olan mekanizmalara, zarar vermesi ise mümkün olmaktadır. 

Fanların bozulmasına sebep olan bir diğer faktör ise, civcivlerin tüyleri olmaktadır. Ve civcivler yumurtadan çıktıktan sonra vücutlarındaki tüylerden hava dolaşımı ile beraber, fanlara takılmaktadır. Ve bu fanın çalışmasına zaman içinde engel olmaktadır. 

NOT : kuluçka makinesini her kullanımdan sonra temizlemeniz gerekmektedir. Ve özelliklede fanların temizliği önemli olmaktadır. Eğer uzun süre temizliği yapılmaz ise tüylerin toplanması bir süre sonra fanlarda ciddi arızalara neden olabilir. Ve fanın değişmesi gerekmektedir. 

Bu sorunlar marka veya kalite ile alakalı değildir, en iyi kuluçka makinesine sahip olsanız bile, temizliğinin yapılmadığı nedeni ile erken bozulması mümkün olmaktadır. 

Nemlendirme cihazı : 

Nemlendirme sistemi ise dikkat edilmesi gereken bir sistem olmaktadır ve bozulması fazla zarara neden olması bile, işinizi zorlaştırabilir. Nemlendirme sisteminin bozulması nedeni kireçli su kullanmak olmaktadır. Ve maalesef makinede birçok elektronik ve mekaniksel sistemlere zarar vermekle kalmayarak, düşük randımana ise neden olmaktadır. 

Otomatik veya manuel nemlendirme sistemlerinde, normal musluk suyu kullanmak yanlış bir kullanım tarzı olmaktadır. Musluk suyundan gelen suda bol miktarda kireç ve mineraller bulunmaktadır. 

Su buhara dönüştüğünde bu kireçler buhar ile beraber kuluçka makinesine aktarılır. Ve zaman içinde makinenin çevirme motoru, sensör, fanlar ve hatta kabin kireçle kaplanır ve sistemlerin arıza yapmasına neden olur. 

Ayrıca bu kireçlerib bir kısmı ise, nemlendirme cihazında kalır ve tamamen, bozulmasına neden olur. Bu yüzden sürekli makineniz, tamire gitmesi gerekmektedir veya bazı parçaların değişmesi gerekmektedir. 

NOT : nemlendirme sistemi tarafından, kuluçka makinesi kabinine aktarılan, kireç yumurtaların üzerini ise kaplamaktadır. Ve kabuk üzerinde bulunan gözeneklerin kapanmasına ve gelişmek üzere olan civcivlerin boğulmasına neden olabilir. Bu yüzden her zaman damıtılmış suyun kullanılması tavsiye edilmektedir. 

Sensör problemleri :

Sensörlerin doğru çalışmaması ise birçok marka şikayetlerinde bulunmaktadır. Veya kısa sürede sensörün bozulması ise kuluçka döneminde kullanıcıların zararlı olmasına neden olmaktadır. 

Ama sensörler nasıl olurda bozulur ? sensör tipi kuluçka makinesinde önemli olmaktadır. Genel olarak yerli kuluçka makinelerinde kullanılan sensörler, LM35 ısı sensörü ve bir başka nem sensörü olmaktadır. Bu sensörler, eski teknoloji oldukları nedeni ile, yeni nesil sensörlerden daha fazla hata payına sahip olmaktadırlar. 

Sensör problemleri

Ve kireçlenme veya başka sebeplerden dolayı ise bozulması veya hata payının artması mümkün olmaktadır. Altın kuluçka firması tarafından üretilen kuluçka makinelerinde 3.nesil SHT sensörler kullanılmaktadır, bu sensörler ısı ve nem değerlerini aynı anda ölçmektedirler. Ve en düşük hata payına sahip olmaktadırlar. Ama sensörlerde problemlere neden olan faktörler :

  • Kuluçka makinesini temizlerken sensörleri su ile yıkamak 
  • Temizlik için kimyasal maddeler ve dezenfektanların kullanılması
  • Nemlendirme için musluk suyu kullanılması

Ve kuluçka makinesi sensörlerine en çok hasara neden olan faktörler, kireç ve kimyasal dezenfektanlar olmaktadır ve dikkat edilmesi gerekmektedir. Ama bazen sensörlerin doğru değerleri göstermemesi, kalibrasyondan çıkması olmaktadır. Ve bu konu ile alakalı detaylı bilgiler almak isterseniz aşağıdaki makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

►►► Kuluçka makinesi kalibrasyonu nasıl yapılır ?

Çevirme sistemi :

Çevirme sistemi farklı bileşenlerden oluşmaktadır. Ve en önemlisi motor olmaktadır. Ama motorda probleme neden olan faktör genel olarak kalitesi ile alakalı olmaktadır. Bu motorlar son derece düşük hızla çalışan motorlar olmaktadır ve yumurtaların ağırlıklarını kaldıracak güçte olması gerekmektedir. 

Senkron motorların için dişli çarklar bulunmaktadır ve bu çarkların genel olarak paslanmaz çelikten üretilmesi gerekmektedir. Özelliklede ticari ve büyük kapasiteli kuluçka makinelerinde bu önemli olmaktadır. 

Altın kuluçka firması için özel olarak üretilen, senkron motorlar, kuluçka makinesi koşullarına dayanıklı olmaktadırlar. Ve elektrik salınımlarına karşı ve ağırlığa karşı dayanıklı olmaktadırlar.

Son söz :

Değerli kullanıcılarımız, sadece altın kuluçka için değil herhangi markayı tercih ederseniz, kullanmadan önce, kullanma kılavuzunu okumanız gerekmektedir. Çünkü her makinenin kullanım tarzı farklı olmaktadır ve randıman almak için bu koşulların temin edilmesi ve uygulanması önemli olmaktadır. 

Aksi halde makinenin yeni olmasına rağmen, birçok problemlerin ortaya çıkması mümkün olmaktadır. Ayrıca firmamız tarafından ürünler için 1 yıl boyunca koşulsuz şartsız garanti sunulmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu