kuluçka yapımında sıcaklığın önemi

kuluçka yapımında sıcaklığın önemi

Yapay kuluçka yapımında en önemli faktör :

Başarılı ve verimli kuluçka yapabilmeniz için Altın Kuluçka danışmanları tarafından kuluçka makinesi ile alakalı detaylı bilgiler paylaşılarak yardımcı olmaya çalışmaktayız. Kuluçka yapımında deneyimli lerinde bildiği gibi kuluçka makinesi kullanarak kuluçka yapmak için 3 önemli faktör bulunmaktadır. Bu faktörler ısı, nem, ve çevirme sistemi olmaktadır.

Ama bu faktörlerden birisi diğerlerinden daha etkili ve önemli olmaktadır. Isı faktörü kuluçka sürecinde son derece etkili bir unsurdur ve en az değişiklik çıkım oranını olumlu veya olumsuz olarak etkilemesi mümkün olmaktadır.

Bu konu ile alakalı detaylı bilgiler için yazının devamını okumanızı tavsiye ederim…

Kuluçka yapımında sıcaklık ne kadar etkili olmaktadır ?

Yapay kuluçka yapımında yani kuluçka makinesi kullanarak civciv çıkarma konusunda bazı sorunlar ortaya çıkabilir.

Örnek olarak eğer kuluçka makinesi acil elektrik sistemine bağlı olmazsa geceler sizin haberiniz olmadan elektrik kesilir ise kuluçka makinesi içinde oluşan fiziki koşullar değişecektir ve bu yumurtalar ve içinde bulunan civcivler için son derece zararlı olmaktadır.

Ama bu sürede yani 1, 2 veya 3 saat boyunca kuluçka makinesi çalışmaz ise, yumurtalara zarar verebilecek faktör düşük sıcaklık olmaktadır. Kuluçka makinesi kabini eğer yalıtımlı ise kasada oluşan nem çabuk tükenmez ve hatta yumurtalar ise 3 saat boyunca sabit kalırsalar ve çevirme sistemi çalışmaz ise bir sorun olmaz, ama bu sürede sıcaklığın düşük olması yumurtaların civcive dönüşmesinin başarısız olmasına neden olacaktır.

Bu nedenden dolayı kuluçka makinası kullanırken sıcaklık değerine her zaman dikkat etmeniz gerekmektedir. Kabin içi ve kabin dışı sıcaklık değerleri diğer makalelerimizde anlattığımız gibi standart değerlerde olması gerekmektedir.

Kuluçka yapımında sıcaklık ne kadar etkili olmaktadır

Kuluçka makinası ile kuluçka yapımında eğer yumurtalar çevrilmezse ve hatta nemlendirme işlemi yapılmazsa, ve sadece kuluçka makinesi kabininde yumurta için gereken değerde sıcaklık temin edilir ise, yumurta içinde bulunan embriyo gelişmeye başlayacaktır.

Çünkü embriyonun yumurta içinde gelişimi ve civcive dönüşmesi direkt olarak sıcaklık değerine bağlı olmaktadır. Yani çevirme ve nemlendirme olmazsa bile yumurta içinde civciv oluşacaktır ve sadece yumurtadan çıkamaz.

Çünkü nem değeri yumurta kabuğunun daha yumuşak olması ve kırılgan olmasına neden olmaktadır, ve çevirme ise embriyonun kabuğa yapışmasına engel olmaktadır.

Bu yüzden bazı kuluçka makinelerinde sıcaklık sarsıntıları nedeni ile çıkım oranı ya düşük veya sıfır olmaktadır. Altın kuluçka firmasının mühendisleri tarafından kuluçka makinesinin sıcaklığının sabit kalması için ultrasonik nemlendirme sistemi yerine atomizer sistem kullanmaktadırlar. Bu sistem sıcak nem üretmesi nedeni ile kuluçka makinesinde sıcaklığın düşmesine engel olmaktadır.

Kuluçka döneminde eğer bir grafik üzerinde sıcaklık ve civcivin gelişimi ile ilgisine bakarsak sıcaklığın ne kadar etkili olduğunu görebiliriz.

Yüksek randımanlı kuluçka makinesi :

Değerli okurlarımız gördüğünüz gibi sıcaklık kuluçka yapımında en etkili ve önemli faktör olmaktadır. Yani eğer kuluçkasını yapmak istediğiniz kuşun yumurtası için 37,2 ℃ sıcaklık gerekirse, ve kuluçka makinesinde sıcaklık bir anda 37 ℃ inerse çıkım oranı en az %50 düşük olacaktır.

Kuluçka makinesi sensörlerinin dikkati ise bu yüzden önemli olmaktadır. Çünkü kalitesiz sensör doğal olarak hatalı ölçümler yapar ve kuluçka makinesi termostatı ise bu yüzden ısıtıcı rezistansları yanlış olarak yönlendirir. Ve sonuç başarısız bir kuluçka dönemi olmaktadır.

Sıcaklık konusunda bazı sıkıntılar ve düşük randımana neden olan faktör nemlendirme sistemi olmaktadır. Genellikle kuluçka makineleri için tercih edilen kuluçka makinası ultrasonik  nemlendirme sistemi soğuk nem üretmektedir ve özelliklede Ticari kuluçka makinesi modellerinde kullanılmaktadır.

Ticari kuluçka makinesi için uygun nemlendirme sistemi sıcak nem üretebilecek sistemler ve mekanizmalar olmaktadır. Ultrasonik nemlendirme mekanizmasında buhar girişine yakın olan yumurtaların civcive dönüşmesi bir mucize gibi olur. 

Çünkü her zaman soğuk buhar nedeni ile o kısım düşük sıcaklığa sahip olmaktadır. Ve bu nedenden dolayı genel olarak kuluçka makinesi randımanı düşük olmaktadır. Altın kuluçka üretimi olan tüm kuluçka makinelerinde sıcak nem üretimi sağlanmaktadır ve bu yüzden daha fazla çıkım oranı sunmaktadır. 

Kabin sıcaklığı ölçümü :

Eğer kullandığınız kuluçka makinesi sensörleri hatalı ise dışarıdan bir kaliteli termometre satın alarak kuluçka makinesi üzerinde bulunan sensörün hata payını ölçebilirsiniz. Bir önceki makalelerimizde kuluçka makinesi kalibrasyonu ile alakalı gereken bilgiler paylaşılmaktadır.

Kabin sıcaklığı ölçümü

Bazen kullanıcılar basit termometreler ile kuluçka makinasının kabin sıcaklığını ölçüp ve kalibrasyon yaptıklarını düşünürler. Halbuki dışarıdan aldığınız termometrede zaten hata payı var ve kuluçka makinesi üzerinde olan sensörün hata payını da düşünürsek kalibrasyon işi yaklaşık 1-1,5 ℃ hata ile sonuçlanmıştır. Hatta bu kadar hata iyi bile sayılır. Bazılarında daha fazlası bile oluyor.

 

Özelliklede altın kuluçka firmasının üretimi olan kuluçka makinelerinde SENSİRİON markası SHT sensörler kullanılmaktadır ve bu sensörlerin hatasını ölçmek için basit termometreler uygun olmamaktadır ve kesinlikle ve kesinlikle normal termometre ile bu sensörleri kalibre etmeyiniz.

NOT : Altın kuluçka tarafından kullanılan sensörler en az 2 yıla kadar kalibre olmasına gerek olmamaktadır ve eğer makinenizin kalibresi bozulmuş ise mutlaka destek hattı ile irtibata geçmeniz tavsiye edilmektedir.

Belki hobi olarak kuluçka yapımında fazla dikkat etmezler ama bu konular ticari kuluçka yapımında ve kanatlı yetiştiriciliğinde son derece önemli olmaktadır. Ve dikkate alınması tavsiye edilmektedir. Kuluçka makinesi için sıcaklığın temin edilmesi ve sabit kalmasında, kabin yapısı ise önemli olmaktadır. Kabin yalıtımı ve izolasyonu kuluçka makinesi randımanında önemli olmaktadır. Yalıtımlı bir kabin fiziki koşulları korumanın yanı sıra, aynı zamanda enerji tüketiminde ise tasarruflu olmanızı sağlayacaktır.

Son söz :

Değerli kullanıcılarımız, gördüğünüz gibi sıcaklık kuluçka sürecinde yüksek derecede önemli bir faktör olmaktadır ve yüksek çıkım oranı ile direkt olarak alakalı olmaktadır.

Diğer makalelerimizde  ise her zaman vurgulayarak fiziki koşullar konusunda dikkatli olmanızı tekrar etmekteyiz. Çünkü sizin başarınız bizim başarımızdır. Bu yüzden bizi takip ederek ve tavsiyelerimizi uygulayarak, verimli kuluçkalar tecrube edebilirsiniz.

Ayrıca yazılarımız hakkında yorumlarınız ile bize yol gösterebilirsiniz ve eğer sorularınız varsa bize yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu