Kuluçkalık yumurta satın alma rehberi

Kuluçkalık yumurta satın alma rehberi

Döllenmiş yumurta satın alma rehberi :

Bildiğiniz gibi, kanatlıların üremesi için, kuluçkalık yumurta temin etmeniz gerekmektedir. Ama bazı kuşların döllenmiş yumurtaları kolay kolay bulunmaz. Ve bazı yetiştiriciler, istedikleri kuşun yumurtasını bulmak için uzun süre aramak zorunda kalırlar. 

Bu yüzden daha kısa sürede yumurtaları bulmak için mecburen internetten satın almaya karar verirler. Ama kuluçkalık yumurta satın almak için dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta vardır. Ve söz konusu olan önemli nokta döllü yumurtaların özel koşullarda üretilmesi, depolanması ve taşınması gerekmektedir. 

Maalesef internetten satın alınan, yumurtalar konusunda bu konulara dikkat edilmemektedir. Ve bu yumurtaların, nasıl depolandığı ve taşındığı ile alakalı, şüpheler vardır. Döllü yumurtalar son derece hassas olmaktadır ve bu yüzden güvenilir satıcılardan alınması gerekmektedir. Çünkü bazı süs kuşları yumurtaları son derece pahalı olmaktadır. 

Bu makalemizde kuluçkalık yumurtaların nereden ve nasıl alınacağı ile alakalı detaylı bilgiler paylaşılmaktadır. Ve altın kuluçka uzmanları tarafından dikkate alınması gereken faktörler detaylı olarak paylaşılmaktadır. 

💭 kuluçkalık yumurta kalitesi ve sağlığı kuluçka makinesi randımanında oldukça etkili olmaktadır. ve bu yüzden sağlıklı yumurtaları satın almak önemli olmaktadır. bu yazıda bu konu ile alakalı öneriler paylaşılmaktadır.

Kuluçka için kullanılan yumurtalar nasıl olmalıdır ?

kuluçkalık yumurtaların depolanma süresi, önemli olmaktadır ve çıkım oranında son derece etkili olmaktadır. Yumurtaların ne kadar az süre depoda bekletilmesi daha çıkım oranının yüksek olmasına neden olmaktadır. 

Kuluçka için kullanılan yumurtalar nasıl olmalıdır ?

Ama en ideali yumurtaların 3 günden fazla depoda kalmamasıdır. Ve bu süreden geçen her gün döl kalitesinin düşük olmasına neden olmaktadır. Bazı uzmanlara göre döllü yumurtalar 7 güne kadar, depoda tutulabilir. Ama şüphesiz döl kalitesi düşük olacaktır ve çıkım oranı ise en yaklaşık %30 düşecektir. 

İnternetten kuluçkalık yumurta almanın dezavantajları :

Birçok kullanıcı, çevrimiçi olarak döllenmiş yumurta satın alma konusunda iyi bir deneyime sahip değildir. Çünkü bu şekilde alıcıların dolandırıcılık ve suistimal edilme olasılığı yüksektir. Eğer yönetilmezlerse, yoldan çıkabilirler ve doğru yolu kaybedebilirler.

Döllenmiş yumurtaları çevrimiçi satın alırsanız, çok düşük kuluçka verimleri beklenmedik olmayacaktır. Online alışveriş, kuluçka makineleri ve diğer araçlar da dahil olmak üzere birçok ürün için güvenli bir satın alma işlemidir.

Ancak, döllenmiş yumurtalar için çevrimiçi alışverişte durum böyle değildir çünkü :

  • Online alışveriş yaparken satıcının gerçekten üretken bir sürü sahibi mi, yoksa sadece bir aracı mı olduğunu bilemezsiniz.
  • İnternetten kuluçkalık yumurta satın alırken, damızlık sürünün sağlığı ve kalitesi, yem kalitesi, erkek ve dişilerin oransal olarak uyumu vb.. Konularda bilginiz olmamaktadır. Aslında bu yumurtaların nerede ve nasıl üretildiği ile alakalı bir bilginiz yok. Ve bu yumurtaları satın alırken risk alıyorsunuz.
  • Kullanıcıların internet üzerinden kuluçkalık yumurtası satın alırken, yumurtalarının döllü olmaması, uygunsuz paketleme nedeniyle kırılma ve yüksek oranda kayıplar, satın alma sonrası desteğin olmaması gibi pek çok sorunla karşı karşıya kaldıkları birçok kez gözlemlenmiştir. Bazı vurguncular, deneyimsiz kullanıcıları tuzağa düşürerek özel kuşlar yerine başka kuş yumurtaları bile satarlar.
👁‍🗨 Tavuk hastalıkları ve üremesi ile alakalı detaylı bilgiler Altın kuluçka uzmanları tarafından detaylı olarak Blog sayfamızda paylaşılmaktadır. ve farklı kategorilerde evcil kuşlar ve kümes hayvanları bakımı ve beslenmesi ile ilgili faydalı bilgiler paylaşılmaktadır. tavuk yetiştiriciliği ile ilgilenenler için ise tüm bilgiler güncel olarak paylaşılmaktadır.

Kuluçkalık yumurtaları yakından görmeden satın almayınız !!

Döllü yumurta satın almak için damızlık sürünü yakından görmeniz ve incelemeniz gerekmektedir. Böylece sürünün sağlığı, bakımı, ve beslenmesi ile alakalı bilgiler elde edebilirsiniz.  Vitamin eksikliği veya yetersiz beslenme, döllenmiş yumurtaların kalitesi üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Ayrıca, üretken kuşlar hastaysa, kuluçka sırasında döllenmiş yumurtalarından çok fazla kayıp yaşarsınız.

Önemli !  Damızlık sürülerde erkek ve dişilerin orantısı önemli olmaktadır. Örnek olarak kaliteli kuluçkalık tavuk yumurtası için her 6 – 8 adet tavuk için bir horoz olması gerekmektedir. Ve kazlarda ise 3 dişi için bir erkek kaz olması gerekmektedir. Ve tabii ki bu süs kuşları ve özelliklede papağanlar için farklı olmaktadır.

Size fazla uzak çiftliklerden, yumurta almamanız :

Uzak mesafeden kuluçkalık yumurta satın almak riskli olmaktadır. Uzun süreli hareketlerde yüksek titreşimlerden dolayı döllenmiş yumurtanın zarar görme olasılığı çok yüksektir. Ayrıca uzaktan döllenmiş yumurta satın aldığınızda yumurtalar sıcaklık, nem ve olumsuz koşullarda dalgalanmalara maruz kalmaktadır.

Size fazla uzak çiftliklerden, yumurta almamanız

Ayrıca uzak illerden döllenmiş yumurta temin ettiğinizde, bunların teslim edilmesi için daha uzun süre beklemek zorunda kalıyorsunuz. Sonuç olarak, döllenmiş yumurta daha uzun süre saklanır. Daha önce de söylediğimiz gibi, döllenen yumurta 3 gün sonra kuluçka makinesine yerleştirilmelidir. 3 gün sonra yumurtanın içindeki besin kalitesini kaybeder ve fetüs tam teşekküllü bir civciv olamaz.

💭 tavuk çiftliği kurmak ve bu sektörde çalışmak bazıları için zevkli olabilir. ve aynı zamanda karlı bir sektör olmaktadır. ama başlamadan bazı konular ile alakalı bilgiler edinmek gereklidir. bu sebepten dolayı Altın Kuluçka uzmanları tavukçuluk salonu masraflarını ve üretimi maliyetini düşürmek yöntemlerini sizler ile paylaşmaya karar vermiştir. 

Satıcının aynı zamanda üretici olması gerekmektedir, aracı değil !!

Yeterince damızlık sürüsü olan bir yetiştiriciden döllenmiş yumurta alın. Örneğin 300 döllenmiş yumurta almak istediğinizde satıcının en az 150 ila 300 arası gübreye sahip olması gerekir. Aksi takdirde 300 döllenmiş yumurtanın üretilebilmesi için satıcının döllenmiş yumurtaları toplaması ve 3 günden fazla saklaması gerekir. Bu nedenle, yumurtaların büyük bir yüzdesinin eski olması ve kuluçka için gerekli kaliteye sahip olmaması gerekir.

Ancak satıcı yeterli miktarda verimli kuşa sahipse, ihtiyacınıza göre döllenmiş yumurtaları daha kısa sürede teslim eder ve taze döllenmiş yumurtaları kullanma fırsatınız olur. Satıcı, satın alma sırasında size aynı gün istediğiniz kadar yumurta sağlayabileceğini söylerse dikkatli olun. Çünkü ana yetiştiriciler müşterileri için zaman belirler. Yani gerçek damızlık, üreticisinin sayısına göre her gün kaç tane döllenmiş yumurta üretebileceğini beyan eder. Ancak müşteri çekmek için aracılar her zaman envantere sahip olduklarını iddia ederler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu