Herşey dahil

Kümes hayvanları beslenmesinde meyve ve sebzelerin etkisi

Kümes hayvanlarının yem rasyonunda sebze ve bitkilerin faydaları :

Sebzelerin kuşların beslenmesinde kullanılması onlar için insanların beslenmesinde sebzelerin kullanımı kadar önemlidir. Çünkü kuşlar bizim gibi sağlıklarına ve zindeliklerine önem verirler ve daha başarılı sindirim için sindirim sistemlerine daha fazla lif almak isterler!

Tabii ki, odak noktamız süs ve evcil kuşlardır ve açık havada yaşayan yabani kuşlar için yabani otları temizlemeyi öneremeyiz. Kendi yemeklerini hazırlamakta özgürdürler ve kendi kendine yeterliliğe ve bağımsızlığa kavuşmuşlardır.

Hatta o kadar yorgunlar ki sindirim sistemleri hemen hemen her şeyi sindirebiliyor. Özel bir diyet uygulamazlar ve sahipleri günün 24 saati yiyeceklerini düşünmezler!

Sebzelerde ne tür elementlerin ve özelliklerin bulunduğunu ve ne ölçüde sağlığı garanti edebileceğini herkesten daha iyi bilirsiniz. Kuşların sindirim sistemi küçüktür ve bu kısalık onlara bu tür etleri ve yiyecekleri daha iyi yeme fırsatı verir.

Ancak süs ve evcilleştirilmiş kuşlar et yemezler ve ete ilgi göstermezler. Birincisi, kendilerinin aristokrat olmaları, et yemenin etlerini haram kılması, ikincisi ise mide asitlerinin eti sindirememesidir.

Bu yüzden onlara vücut için gerekli tüm besinleri tohum, kabuklu yemişler, baklagiller, sebzeler ve meyveler şeklinde vermeye çalışmalıyız. Kuşların yemeklerinde sebze ve meyvelerin kullanılmaması sonunda yetersiz beslenmeye ve hazımsızlığa yol açacaktır. 

Herhangi bir sebzeye güvenmezler. Sadece koyu sarı ve koyu yeşil rengi olan sebzeler beğenir ve sizden kabul ederler. Kuşunuza çeşitli şekillerde ve farklı şekillerde sebze vermeyi unutmayın.

Kuşların diyetine dahil edilmesi gereken en önemli sebzeler

Bazı sebzelerin adını hep o kadar çok duymuşuzdur ki, kullanımlarının mucizesini inkar edemeyiz. Havuç, patates, brokoli, pancar, şalgam, maydanoz, yeşil fasulye, tatlı biber, karnabahar, patlıcan, kabak, marul (az miktarda), mısır ve salatalık birçok süs ve evcil kuşun en sevdiği sebzelerden bazılarıdır.

Kereviz :

Sebzelerin de saplarını yemesi nadirdir. Kereviz gibi kereviz de demir, protein, karbonhidrat ve potasyum açısından zengindir ve önemli miktarda kalsiyum içerir. 

Kereviz

Kereviz, kuşunuzu solunum problemlerinden ve aşırı kilodan koruyabilir. Unutulmamalıdır ki aşırı kullanım kuşta tükürük salgılamasına neden olabilir ve nane teri ile pek işe yaramaz!

Salatalık ve kabak :

Kuşlarınızın parlak tırnaklara ve tüylere sahip olmasını istiyorsanız bu mucizevi malzemeleri öğünlerine dahil etmeyi ihmal etmeyin. Salatalık ve kabak, kuşun vücut ısısını yumuşatır ve soğutur. Tabii ki, çok fazla kullanmamaya dikkat edin, çünkü dışarı çıkmak ve dönüşmek kesinlikle aşırılıklarının cezası olacaktır! 

Kuşların tüy adı verilen bir periyodu vardır ya da daha doğrusu tüylenme periyodu. Kuşun beslenmesinin bu döneminde, soğuk olması süreyi uzattığı için balkabağı ve salatalığın hesaba katılması tavsiye edilir.

Havuç :

Havuç kümes hayvanları ve hatta diğer kuşların sağlığında son derece etkili ve faydalıdır. Çünkü B vitamini, C vitamini, ve E vitamini kaynağıdır. Ve aslında kanatlılar için en önemli sebze türüdür.

Yükselen karoten nedeniyle havuç, evcil kuşların tüylerinin renklendirilmesinde ve parlatılmasında önemli bir rol oynar. 

Kanarya yetiştiricileri bu sebzeyi kuşlarının beslenmesinde kullanmalıdır. Üreme mevsiminde pek tavsiye edilmeyen kabak ve hıyarın tam tersi bu günlerde kuş için çok uygundur. Havucu kuşa rendelenmiş olarak verirseniz daha çok yeme isteği gösterecektir.

Brokoli :

Kuşunuzun George Clooney kadar fit olmasını istiyorsanız brokoliyi unutmayın!

Brokoli

Bu sevimli sebze kuşunuza ıspanak ve kereviz ile hemen hemen aynı vitaminlerle yardımcı olur ve yine kahramanca kuşunuzun obezitesini ve malformasyonunu önler. Brokoli kuşlar için daha lezzetli ve yemesi daha çekici görünüyor!

Turp :

Turp, hali vakti yerinde olanlar için iyi bir sebzedir.Bu kırmızı elmasta bulunan karbonhidrat, kalsiyum ve diğer zengin vitaminlerin kuşların tırnak ve tüylerinin sağlığına ve solunum sistemine ne kadar olumlu etki yapabileceğini herkes bilir. Turpları ağızda kullanmadan önce soğuk suyla yıkamanız ve rendelenmiş modeli tekrar kuşunuza vermeniz önerilir.

Lahana :

Kırmızı lahana, doğal pigmentasyonu ve değerli pigmentlerin zenginliği nedeniyle kuşların garantili renklendirmesi için şiddetle tavsiye edilir. Kırmızı bile beyaz lahanadan çok daha yaygındır. Lahana her şeydir ve kuşunuzun sağlığını ve karaciğerinin toksinlerden arındırılmasını garanti eden kalsiyum, fosfor, kükürt, potasyum ve çeşitli vitaminler bakımından zengindir.

Limon :

Limon

Hasta bir kuşun fiziksel durumunu önlemek veya iyileştirmek için en faydalı meyve sularından biridir. Bir kase kuş suyuna her gün iki damla limon suyu damlatabilir ve kuşun vücudunun farklı bölgelerinin performansında mucizesini görebilirsiniz.

Limon, içerdiği kalsiyum ve fosfor ile önemli miktarda B vitamini, karbonhidrat ve protein içermesi nedeniyle kuşun iç organlarının dezenfekte edilmesinde faydalıdır. Genel olarak limon suyunun insan vücudunun bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılması kadar kuşlar için de tavsiye edilmektedir.

Yosun :

Önemli bir kişiliğe sahip olan ve vücut sistemini geliştirmek için her şeyi yapabilen bir algı olarak adlandırılamaz. Algler, kuşların beslenmesinde sebzelerin kullanımına bir başka örnektir.

Toz algler, besin piramidinde diğer alg türlerinden daha fazla uygulamaya sahiptir. Bahsettiğimiz tüm sebzeler gibi bu bitki de bol miktarda vitamin ve faydalı element kaynağıdır. Kuşunuzun vücudunda mineral eksikliği varsa günlük olarak yosun yemeyi ihmal etmeyin. tüydökülme tedavisi, yosunların bir başka mucizesidir.

Pancar :

Pancar ve tohumlarının mucizesi o kadar çok şaşırtıcı özelliğe sahip ki, onun için ayrı bir yazı yazmalısınız! Pancarda zengin fosfor, demir, kalsiyum, B ve C vitaminleri ve diğer proteinlerin varlığı yadsınamaz.

Genel olarak en popüler ve elbette faydalı sebzelerden biri kuşun besin piramidinde yer almaktır. Bu bitki aynı zamanda kuşların sindirim bozuklukları için de garantili bir çaredir.

Ispanak :

Kuşlar arasında en faydalı ve elbette pek popüler olmayan sebzelerden biri de ıspanaktır. Ispanak, kuş tüylerinin sağlığını ve parlaklığını garanti eden çeşitli vitaminleri ile ünlüdür. Ispanak kalsiyum, demir, fosfor, B vitamini, K vitamini ve karbonhidratlar açısından zengindir.

Unutulmamalıdır ki, ıspanak, kereviz ve pancar gibi demir içeriği yüksek sebzelerin kullanılması, mayna kuşu beslemek için uygun değildir ve bu kuşlarda demir depolama hastalığına ve karaciğer sorunlarına neden olur. Ancak kuşların beslenmesinde sebzelerin kullanılması sağlıklarının garantisi olabilir.

Sonuç :

uzman personelimiz tarafından paylaşılan bu makaleler, kümes hayvanları ve hatta süsü kuşları yetiştiriciliğine başlamak isteyenler için iyi bir bilgi kaynağıdır. ve işinizde başarılı olmanız için olabildiği kadar önemli bilgileri sizin için paylaşmaya çalışmaktayız. ve umarız faydalı olmuştur.

Altın kuluçka firması kuluçka makinesi üretiminin yanı sıra başka yollardan ise kanatlı yetiştiriciliği sektörünün gelişimine destek sağlamaya çalışmaktadır.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu