Herşey dahil

süs kuşları ve kümes hayvanları için multivitamin faydaları ve kullanımı

Neden süs kuşları ve kümes hayvanları için multivitamin verilmesi gerekmektedir ?

Kanatlı yetiştiriciliğinde en önemli konulardan birisi kuşların sağlıklı olmasıdır. Ve bunun için ise kanatlıların kaliteli yemler ile beslenmesi ve vücutları için gereken besin değerlerinin temin edilmesi gerekmektedir. 

Bu konu aynı zamanda süs kuşları ve kümes hayvanları için geçerli olmaktadır. Kümes hayvanlarının sağlıklı olarak büyümesinin yanı sıra daha verimli olmasını sağlamaktadır. Ve süs kuşlarında ise daha sağlıklı ve aktif olmalarına neden olmaktadır. 

Altın Kuluçka web sitesinde paylaşılan bu makalede multivitaminlerin kanatlılar için ne kadar faydalı olduğu ve kullanımı ile alakalı bilgiler paylaşılmaktadır. 

Genel olarak multivitaminler ne zaman kullanılır ?

Vitaminlerin çoğu zaman kullanılması tavsiye edilmektedir. Aşağıda en çok kullanılması gereken durumlar paylaşılmaktadır :

 • Kuşların başka bir yere taşınması gerektiği zaman
 • Aşılamadan önce ve sonra 
 • Çiftleşme zamanında döl kalitesinin artması için
 • Kuşların kızıştırmak ve çiftleşmelerini sağlamak 
 • Üretilen yumurtaların daha uzun süre depolanması için
 • Yumurta kabuğunun daha kalın olması için
 • Hastalıklara karşı daha dayanıklı olmaları için 
 • Hasta kuşların daha hızlı iyileşmesi için
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için
 • Kuşların daha hızlı büyümesi için
 • Stresi düşürmek için

Vitamin özellikleri :

Vitaminler organik bileşiklerden olmaktadırlar. Ve kanatlıların daha az ihtiyaçları olduğuna rağmen mutlaka yemlerinde olması gerekenlerden olmaktadır. Ve kanatlıların sağlığı ve gelişiminde son derece etkili olmaktadır. Özelliklede kümes hayvanlarının daha verimli olmasına olanak sağlamaktadır. 

Ayrıca bir veya kaç vitaminin vücutta eksik olması, kuşun farklı hastalıklara yakalanmasına neden olabilir. Bu hastalıklar, sinir hastalıkları, kuşların aksak olması ve hatta felç olması, ve bazı sendromlardan ibaret olmaktadır. 

Vitamin özellikleri

Bazen kanatlıların yem rasyonunda çeşitli meyve ve sebzelerin bulunması gerekmektedir. Ama sadece bu yeterli değildir ve multivitamin ilaçları ise kullanılması tavsiye edilmektedir. 

Vitaminler iki farklı kategoride yer almaktadırlar. İlk kategori, yağda çözünen vitaminler olmaktadır. Ve ikinci kategori ise suda çözünen vitaminler olmaktadır.  Yağda çözünen vitaminler, A, D, E, K vitaminlerinden ibaret olmaktadır. Ve suda çözünen grup ise B ve C vitaminleri olmaktadır. 

Suda çözünen vitaminlerin yemlerine eklenmesi gerekmektedir. Ve eğer kuşunuzda veya kümesinizde stres belirtileri varsa bu vitaminlerin kullanılması gerekmektedir. Yazımızın devamında, bu vitaminlerin etkisi ve özellikleri hakkında bilgiler paylaşılmaktadır. 

A vitamini :

A vitamini genel olarak kanatlı yetiştiriciliği ve süs kuşları için önemli olmaktadır. Ve kuşların kaliteli üremesi ve çiftleşmesinde etkili olmaktadır. A vitamini eksikliği kanatlılarda çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Ve bu hastalıklardan bazıları, konjonktivit hastalığı, kuşların kirpiklerinin yapışması, ve göz ve burun mecralarından enfeksiyon akması olmaktadır.  A vitamini, balık yağı ve sebzelerde bol miktarda bulunmaktadır. 

D3 vitamini :

D3 vitamini kümes hayvanları ve süs kuşlarında kalsiyum ve fosfor minerallerinin cezb edilmesine neden olmaktadır.  Ve bu mineraller ise kemiklerin oluşumu ve güçlenmesinde etkili olmaktadır. Ve yetişkin kuşlarda ise yumurta kabuğunun oluşması için önemli olmaktadır. 

D3 vitamini güneşin deriye yansıması ile üretilmektedir. Ve bu vitaminin eksik olması, vücutta kemiklerin yumuşak olmasına ve yetişkin kuşlarda ise yumurta kabuğunun ince olmasına neden olmaktadır. Böylece yumurtalar kuluçka makinesi ve hatta doğal kuluçka yapımı için kullanılmaya uygun olmayacaktır. Kabuğu ince olan yumurtalarda çıkım oranı oldukça düşük olmaktadır. 

D3 vitamini eksikliği kanatlıların dengede duramamalarına ve hatta ayak felçliklerine neden olmaktadır. Ve kuşların gagalarında deforme olma ise olabilir.  Balık yağı zengin bir D3 vitamini kaynağı olmaktadır. Ve özelliklede kümes hayvanlarına verilmesi gerekmektedir. 

E vitamini :

E vitamini son derece faydalı antioksidan olmaktadır. Ve canlıların sinir sistemlerinin sağlığı ve gelişmesinde etkili olmaktadır. Ayrıca kanatlıların cinsel güçlerinde ise etkili olmaktadır. Ve cinsel hormonların üretiminde etkili olmaktadır. 

Bu vitaminin eksikliği farklı kuş türlerinde farklı sorunlara ve hastalıklara neden olmaktadır. Ve hatta yetişkin veya genç kuşlarda değişik hastalıklara neden olmaktadır.  E vitamini eksikliği genç yavrularda Ensefalomali hastalığına neden olmaktadır. Bu hastalık nedeni ile kasların dokularında sorunlar ortaya çıkar ve vücut gelişimi ise zaman için düşük olacaktır. 

K vitamini :

Bu vitamin protrombin üretimi için gereklidir. Dolayısıyla bu vitamin kanın pıhtılaşma sürecinde önemli bir rol oynar. Kuşlarda bu vitaminin eksikliği yumurtalarda daha fazla kan lekesi oluşmasına, bacaklarda ve göğüste kanamalara ve kanın pıhtılaşmasında bozukluklara neden olur. K vitamini için balık yağı, çimlendirilmiş buğday, yonca ve diğer sebzeler verilmesi gerekmektedir. 

B grubu vitaminleri :

Vücut metabolizmasında en önemli etkiye sahip olan vitaminler olmaktadırlar. Ve genel olarak kanatlı yetiştiriciliğinde dikkate alınması gereken vitaminler olmaktadırlar. 

 • B1 vitamini 

Bu vitaminin diğer adı tiamin olmaktadır. Tiamin vücut metabolizmasında ve karbonhidratların üretiminde etkili olmaktadır. Ve bu vitaminin eksik olduğu kuşlarda, ağırlığın azalması, iştahsızlık, kanatların düşük olması, ve felç olma gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.  B1 vitamini buğday, ve diğer tahıllarda bol miktarda bulunmaktadır. 

 • B2 vitamini 

Bu vitaminin diğer ismi riboflavin olmaktadır. Bu vitamin vücut için gerekli enzimlerin üretiminde ve metabolizmasında son derece önemli olduğu bilinmektedir. Ve eksikliği civcivlerde 2 haftaya kadar, baş dönme ve ishale neden olmaktadır. Hatta ayaklarda deforme olma ve felçlik ise ortaya çıkmaktadır. 

Yetişkin kuşlarda ise yumurtlama oranı ve kalitesinin düşük olmasına ve hatta yavruların yumurta içinde telef olmasına neden olmaktadır. Ayrıca tüylerin dökülmesi ise B2 vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır. 

 • B12 vitamini :

Bu vitamin, nükleik asitlerin, karbonhidrat metabolizmasının ve yağların sentezinde önemli bir rol oynar. Bu vitamin hayvansal kaynaklı tüm gıdalarda bulunur. Kanatlılarda bu vitaminin eksikliği büyümeyi yavaşlatır ve yumurtadan çıkmayı büyük ölçüde azaltır.

Multivitamin ilaçlarının kullanımı :

Bazen yetiştiriciler kuşların yem veya sularına bazı maddeleri ekleyerek vücutlarına gerekli vitaminleri eklemeyi düşünürler. Halbuki bu maddelerin veya ek gıdaların etkisi olmamaktadır. Ve yine de multivitamin kullanılması gerekmektedir. 

Multivitamin ilaçlarının kullanımı

Ama vitamin kullanmak için en mantıklı yol bir veteriner hekim ile danışmanız olmaktadır. Çünkü kümes hayvanları ve süs kuşları için kullanılması gereken ilaç miktarı farklı olmaktadır. 

Kanatlılar için çeşitli vitamin ilaçları bulunmaktadır. Ve bu yüzden 2 önemli noktaya dikkat etmek gerekir. Birincisi ilacın üretim ve tüketim tarihine dikkat etmeniz gerekmektedir. Ve ikinci ise her markanın kullanım tarzı farklı olmaktadır. Bu yüzden mutlaka kullanmadan önce kullanım kılavuzunu okumanız tavsiye edilmektedir. 

Son söz :

Bu yazıda çeşitli vitaminlerin etkisi ile alakalı bilgileri sizinle paylaşmaya çalıştık ve gördüğünüz gibi vitaminlerin eksikliği kuşlarda bir çok hastalığa neden olmaktadır.  Bu yüzden eğer kanatlı yetiştiriciliği yapıyorsanız, süs kuşları veya kümes hayvanları fark etmez, vitamin kullanmanız tavsiye edilmektedir. Ve mutlaka bir veteriner ile danışmanız gerekmektedir. 

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu