Mast kazı özellikleri bakımı ve beslenmesi

Mast kazı özellikleri bakımı ve beslenmesi

Mast kazı özellikleri :

Mast kazları Alman ırkı olan kazlar olmaktadır ve genel olarak et üretimi için yetiştiriciler tarafından tercih edilmektedir. Mast kazı dişi cinsleri canlı ağırlığı 4,5 – 6 KG arasında olmaktadır ve erkekler ise 6 – 10 KG kadar ağırlığa ulaşabilmektedirler.

Mast kazı özellikleri

Mast kazlarının diğer En iyi kaz ırkları ile önemli bir farkı olmaktadır. Bu kazlarda kursak organı olmamaktadır ve bu yüzden bakımı ve beslenmesi ise farklı olmaktadır. Altın kuluçka uzmanları olarak, mast kazı ile alakalı detaylı bilgiler bu paylaşımda yer almaktadır. Eğer kaz yetiştiriciliği yapmak isterseniz, bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. 

Mast kazı görünüm özellikleri :

Bu kazların görünüm özelliklerinden bahsetmek istersek, daha çok linda kazlarına benzerlikleri vardır. Ama bazı farkları, vardır, mast kazı gagası linda kazlarına göre, daha kısa olmaktadır ve gaga ve ayaklarının rengi daha koyu turuncu olmaktadır. 

Mast kazı genel olarak kasım ve aralık aylarında yumurtlamaya başlarlar ve haziran ayına kadar ise devam etmektedir. Ve yumurtlama performansının artması ise şubat ayında olmaktadır ve yumurta üretimi en pik seviyeye ulaşmaktadır. 

Ama kaz ırklarında genel olarak yumurtlama süreci aynı olmaktadır ve sadece yumurta üretimi sayısında farkları olmaktadır. Eğer net olarak söylemek istesek, kasım sonundan yumurtlamaya başlar ve haziranın sonlarına kadar devam etmektedir.

Mast kazı görünüm özellikleri

Ama mast kazı yıllık yumurta sayısı genel normal koşullar içinde 35 – 40 olmaktadır. Ama bazı yetiştiriciler tarafından, mast kazlarının 60-65 adet yumurta yapması gibi söylentiler olmaktadır. Ve bizden size tavsiye pek ciddiye alınmaması gerekmektedir. Bu olumlu ama tabi ki kazlar için zararlı olmaktadır. Yani eğer sistemi fazla zorlamaya çalışırsak yumurta sayısı 50 – 55 kadar ulaşabilir ama, kesinlikle yapılmaması gerekmektedir. 

Kazları yumurta yapmaya zorlamak, yumurta kanallarının zarar görmesine neden olmaktadır. Kaliteli yumurtaların elde edilmesi mümkün olmamaktadır. Ve damızlık tutmak için onları yıpratmamanız gerekmektedir.  Bu mesele çok önemli olmaktadır ve dikkat edilmesi gereken bir konu olmaktadır. Özelliklede mast kazlarında ciddiye alınması gerekmektedir. 

Mast kazlarının verimlilik süresi ne kadar ?

Mast kazları için yumurtlamaya başlamasından bir yıl geçmesi gerekmektedir. Yani yumurtlamaya başladığı yıldan sonra, hem yumurta sayısı açısından ve hem döl veriminden yüksek performans almanız mümkün olmaktadır. 

Bazı çiftlikler ise malesef kazları 7-8. Aydan yumurtlatmaya başlıyorlar, ve bu yanlış olmaktadır. Az önce dediğim gibi kazları zorlamak onlar için ve hatta yetiştirici için zararlı olmaktadır. Çünkü erken yapılan yumurtlarada döl kalitesi ve hatta yumurta kalitesi düşük olmaktadır. Ve sayı olarak ise daha düşük bir randıman olmaktadır.

Ve işin sonunda yetiştiricinin tüm hesaplamaları bozulur ve kazların randımanı ise gelecek senelerde bile düşük olabilir. Bu durumda bir atasözü var, evdeki hesap çarşıda tutmuyor.

Bu yüzden üstüne basa basa söylüyoruz erkek kazların mutlaka bir yaşı geçmesi gerekmektedir. Ve özelliklede mast kızlar için önemli olmaktadır. 

Mast kazlarının verimlilik süresi ne kadar

Erkek kazlar için ise aynı kural geçerli olmaktadır ve bir yaşı geçmeleri gerekmektedir. Ama erkeklerde ise tavsiyemiz damızlık tutmak için 1,5 veya 2 yaşı olan erkek kazlar kullanılması olmaktadır. Bu yaşta erkek kazlar daha tecrübeli olmaktadırlar. 

Ve bu tür kararlar mast kazı verimliliğinin artmasına neden olmaktadır. Diğer mesele kazlar için hazırlamak istediğiniz tesisin şehirden ve gürültüden uzak bir yerde olması gerekmektedir. Ve çevresinde başka kanatlı veya küçükbaş ve büyükbaş hayvan çiftliklerinin olmaması gerekmektedir. Bu hastalık kontrolü yüzünden önemli olmaktadır ve dikkat edilmesi gerekmektedir. 

bir diğer makalemizde Kaz yumurtası ve kuluçka yapımı tekniği ile alakalı detaylı bir makale paylaşılmaktadır. ve okumanızda fayda vardır. bildiğiniz gibi kaz kuluçka tekniği diğer kuşlar ile farklı olmaktadır. ve yüksek çıkım oranı elde etmeniz bu teknikleri bilmenize bağlı olmaktadır.

Mast kazı hastalıkları :

Mast kazlarında bulunan hastalıklar diğer kazların hastalıkları ile aynı olmaktadır. Su kuşlarında en çok yaygın olan hastalıklardan mantar hastalıkları olmaktadır. Ve nedeni ise bu kuşların sürekli ıslak olmaları ve rutubetli yerleri sevmeleri olmaktadır. 

Mantar enfeksiyonları kaz çiftliklerinde yaygın olan hastalıklar olmaktadır ve genel olarak ani ölümlere neden olmaktadır. Bazen kazlarda hiçbir hastalık belirtisi göstermeden, ölümler olabilir. 

Ama kazlarda derzi hastalığı olarak bilinen bir virüs bulunmaktadır ve özelliklede mast kazları çin tehlikeli olmaktadır. Tavsiyemiz bu hastalık aşılarının zamanında yapılması olmaktadır.  Kazlar için yapılması gereken ilk aşı iç paraziti aşısı olmaktadır. Ve bu aşıların mutlaka yumurtlamaya başlamadan 1,5 ay önce yapılması gerekmektedir. 

Son söz :

Mast kazları kaz yetiştiriciliği için ideal bir seçenek olmaktadır. Özellikle kaz eti üretimi için uygun bir ırk olmaktadırlar. Bu yüzden tercih edilenler arasında yer almaktadır. Ama verimlilik açısından kaz yetiştiriciliği için koruyucu hekimlik önemli olmaktadır ve bu yüzden mutlaka hastalıklara ve virüslere karşı gerekli önlemlerin alınması önemli olmaktadır. Umarız bu paylaşım sizin için faydalı olmuştur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu