Çiğdeci kuşu

Mayna kuşu Banyo yapması için gereken koşullar

Mayna kuşu banyo yapması için gereken koşullar :

Mayna kuşları küçük cüsseli kuşlar olmalarına rağmen, son derece hareketli ve sesli kuşlar olmaktadır. Mina kuşları ise diğer kuşlar gibi çeşitli ırklara sahip olmaktadırlar. Ve genel olarak evlerde süs kuşları olarak beslenilir. 

Mayna kuşu beslemek için büyük bir kafes ve özel yemlik ve suluk temin etmeniz gerekmektedir. Ama bu kuşları insanlar arasında sevimli yapan özellik olağanüstü konuşma ve taklit yetenekleri olmaktadır. Ve yabani kuşlar olmalarına rağmen onları evcilleştirmek mümkün olmaktadır. 

Ama bu yazıda mina kuşlarının banyo yapması için gerekli koşullar hakkında detaylı bilgiler paylaşmaktayız. Çünkü bu kuşlar evcil olarak hassas kuşlar olmaktadırlar. Ve sağlıklarına dikkat edilmesi gerekmektedir. 

Bir mayna kuşu sahiplendiğiniz zaman, evinize alışması için zaman tanımalısınız. Ve genel olarak bu kuşlar yeni eve geldikleri zaman stresleri vardır. Ve çevreye alışmaları 1-2 hafta sürebilir.  Mayna kuşları banyo yapmayı severler. Ve bu yüzden banyo yapması için gereken malzemeleri hazırlamanız gerekmektedir. Çiğdeci kuşlarının her gün banyo yapması onların neşeli ve mutlu olmasına neden olur. 

İlgili Makaleler

Ayrıca banyo yapma, mayna kuşlarının tüylerinin parlak renkli ve temiz olmasına neden olmaktadır. Kuşunuz her saatte isterseniz banyo yapmasını sağlayabilirsiniz. Ama çiğdeci kuşu banyo yapması için gereken en iyi zaman sabah olmaktadır. 

Ve tavsiyemiz akşam ve gece banyo yapmamalarıdır. Az önce söylediğim gibi mayna kuşları hassas kuşlar olmaktadırlar. Akşam veya gece banyo yapması, vücudunun tam olarak kurumamasına neden olur ve ıslak tüyler ile uyuması kuşun hasta olmasına neden olmaktadır. 

Mayna kuşu banyo yapması nasıl olur ?

Konuşan kargaların veya mina kuşlarının banyo yapması kuşun yıkanması için hazırlık yapmak ve gerekli malzemeleri ve koşulları hazırlamak olmaktadır.  Ama bazı kişiler yanlış yöntemler kullanılmaktadır ve bu yöntemler kuşların hasta olmasına neden olmaktadır. Ve kesinlikle tavsiye edilmemektedir. 

Mayna kuşu banyo yapması nasıl olur ?

Yanlış yöntemlerden birisi kafesin içinde sürekli su kabı bulundurmaktadır. Ve bu yapılan bir çok açıdan yanlıştır. Çünkü hem kafesin kirlenmesine ve hem kuşun hasta olmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda dışkıların ıslak kalması bakteri ve mikropların oluşmasına neden olmaktadır. 

Mayna kuşu için banyo kabı :

Genel olarak petshoplarda evcil kuşlar için üretilen özel banyolar bulunmaktadır. Ve eğer fazladan para harcamak istemezseniz. Evinizde bulunan bir kabı kullanabilirsiniz. Ama kullanılan kabın içinde derinliğin 5 cm den fazla olmaması gerekmektedir. Aksi halde kuşun boğulmasına neden olur.

Mayna kuşu banyo yapması hakkında birkaç tavsiye :

  • Mayna kuşlarının kuluçka dönemi başladığı zaman banyo yapması tavsiye edilmiyor. Çünkü nem oranının artmasına neden olmaktadır. Ve aynı zamanda kuşun yumurtalar üzerinde kalkması ve uzun süre yuvaya dönmemesine neden olabilir. Zaten kuluçka döneminde mayna kuşunun yuvasına yaklaşmanız pek tavsiye edilmemektedir. Çünkü bu dönemde saldırgan olurlar. 
  • Kuşunuzun banyo yapması için sabahlar uykudan kaltığınızda hazırlık yapınız. Ve bunun kafes temizliği yapmadan önce olması tavsiye edilmektedir. 
  • Mayna kuşları için kullanılan kafesler, genel olarak metalden olmaktadırlar. Ve ıslak kalması paslanmaya neden olmaktadır. Bu yüzden banyodan sonra kafesi kurulamayı unutmayınız.
  • Kafes temizliğinin kuşun banyosundan sonra yapılması, nedeni kafesin ıslak kalmaması ve kurutulması olmaktadır. 

Mayna kuşunun banyo yapma zamanı :

Uzmanlar ve deneyimli kişilerin tavsiyesi, mayna kuşlarının günün en sıcak saatlerinde banyo yapmasıdır. Çünkü sıcaklığın düşük olması veya kuşun en ufak hava akımına maruz kalması, soğuk algınlığına neden olacaktır. 

Bu yüzden kış mevsiminde kuşlarınızın banyo yapmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer mümkün ise kış mevsiminde banyo yapması tavsiye edilmemektedir. 

Mayna kuşlarının banyo yapmasında yapılan yanlışlar :

Mayna kuşu sahiplenmeden önce, bakımı ve beslenmesi ile alakalı bilgi edinmeniz gerekmektedir. Bu bilgiler Altın kuluçka web sitesi blog sayfasında ve çiğdeci kuşu kategorisinde paylaşılmaktadır. 

Çoğu mayna kuşu sahipleri kuşlarının her zaman banyo yapmaktan keyif aldıklarını söylerler ve kuşun kurulanması için baya zaman ayırırlar. Ama kış mevsimi geldiğinde bu işlerden sıkılır ve banyodan sonra kuşun kurulamasını ihmal ederler. 

Netice, zavallı mayna kuşunun çeşitli hastalıklara yakalanması olmaktadır. Ve eğer şansınız yaver giderse bir çok para harcadıktan sonra kuşunuzun iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Ama birçok durumda ise kuşun telef olması mümkün olmaktadır. 

Evcil kuşların banyo yapması için şampuan kullanmayınız !

Evcil hayvanlar hakkında yeterli bilgisi olmayanlarda bazı yanlış davranışlar vardır. Ve bu davranışlar kuşlar için ise yapılmaktadır. Ve kuşun hasta olması ve hatta telef olmasına neden olmaktadır. 

Bazı evcil kuş sahiplerine göre banyo yapmak kuşlarda ise kirden arınmak anlamına gelmektedir. Ve nasıl biz insanlar, banyo yaparken, sabun ve şampuan kullanırsak, kuşlar için ise kullanılması gerekmektedir. 

kuşlar , ve özelliklede mayna kuşları, için sabun veya şampuana gerek olmamaktadır. Kuşların kuyruk kısmında yağ bezleri bulunmaktadır. Ve mayna kuşları her gün bu yağdan gagaları ile tüylerine sürer ve tüylerinin parlak olmasını sağlarlar. 

Ayrıca bu tür kuşlar her gün 5-8 saatlerini tüylerini düzenlemek temizlemek için ayırırlar. Ve hatta yıpranmış tüylerini çıkarırlar.

Çiğdeci kuşu vücuduna sürülen yağ, nasıl temizlenir ?

Tüyler üzerinde kuruyan bu yağları temizlemenize gerek yoktur. Bu yağlar çevre sıcaklığı etkisinde kurumaya başlar ve o günün yarını kuşunuz bu yağları temizlemeye başlar ve yeniden yağ sürer. Kuruyan yağlar son derece ince ve kepek şeklinde kopmaya ve dökülmeye başlar. 

Çiğdeci kuşu vücuduna sürülen yağ, nasıl temizlenir ?

Kuş sahipleri arasında bu dökülen yağların kuşların vücutlarının tozu olarak bilinmektedir. Ve kuşunuz vücudunu titrettiği zaman bu yağlar ile beraber tozlar ve kirler ise dökülmeye başlar. Ve bu olay her gün mayna kuşlarında tekrarlanmaktadır. 

Mayna kuşunu şampuan ile yıkamanın zararları :

Eğer mayna kuşunu ılık su ve şampuan ile yıkamaya kalkırsanız, tüylerinde bulunan yağların tamamen silinmesine neden olur. Ve kuşun strese yakalanmasına ve tüy yolma sorunu gibi davranış bozukluğuna neden olur. 

Çiğdeci kuşları her gün sadece bir kere tüylerini yağlarlar. Ve düzenleme yaparlar. Bu yağların silinmesi kuşun strese girmesine neden olur.

Bu yüzden kuşun banyo yapması için sadece ve sadece normal su kullanmanız yeterli olmaktadır. Ama eğer su ile temizlenmeyecek bir madde üzerine dökülmüş ise mecburen kullanmanız gerekmektedir. Ama çok az miktarda kullanmanız tavsiye edilmektedir. 

Mayna kuşu banyo yapmasında dikkat etmeniz gereken konular :

  • Eğer odada klima çalışıyorsa, kesinlikle kapatmanız gerekmektedir. Çünkü sıcak hava akımı ise kuşun hasta olmasına neden olmaktadır. 
  • Kuşun kuruması için kesinlikle saç kurutma makinesi kullanmayınız. Çünkü tüylerinin gelişmesinde gecikmeye neden olmaktadır.
  • Hasta kuşların banyo yapmaması tavsiye edilmektedir. 
  • Çiğdeci kuşu banyosundan sonra mutlaka kafesi temizlenmelidir. Ve kurutulması gerekmektedir. 
  • Eğer kafes içinde kuşunuz için özel banyo kullanıyorsanız. Uzun süre kafeste bırakmayınız. Çünkü kuşun dışkısı suya karışabilir ve kuşun hasta olmasına neden olabilir. 

Sonuç :

Değerli Altın kuluçka takipçileri, evcil hayvan sahiplenmek, bir canlının sorumluluğunu üstlenmek demektir. Ve bu yüzden sahiplenmeden önce, hayvanlar hakkında detaylı bilgiler edinmeniz tavsiye edilmektedir. 

Personelimiz tarafından gerekli bilgiler, detaylı olarak paylaşılmaktadır. Ve kuş sahiplenmeden önce okumanızı tavsiye ederiz. Hatta eğer bu konular ile ilgili sorularınız varsa yorumlarda yazarak, uzmanlarımız size destek olacaklar.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu