Mayna kuşu kuluçkası ve üremesi

Mayna kuşu kuluçkası ve üremesi

Mayna kuşu kuluçkası ve koşulları :

Myna kuşları son derece yetenekli ve zeki kuşlar olmaktadır. Ve çevrelerinde duydukları sesleri kusursuz bir şekilde taklit etmektedirler. Ve bu özellik mayna kuşlarının insanlar tarafından evcil kuşlar olarak beslemelerine neden olmuştur. 

Çiğdeci kuşlarının taklit konusunda ustalığı bu kuşların tacirler tarafından üretilmesi ve ihracatının yapılmasına neden olmuştur. Ve bu kuşların uluslararası ticareti ile yüksek oranda para kazanılmaktadır. 

Altın kuluçka firması olarak bu kuşların anavatanlarından ve doğadan ayırmanın yanlış olduğunu düşünsek bile yinede birileri bu sevimli kuşları evcil hayvanlar olarak bekleyecektir. Ama en azından tavsiyemiz, yasal satıcılardan bu tür kuşların satın alınması olmaktadır. Ve kesinlikle hayvan kaçakçıları tarafından yasak yollardan getirilen kuşları satın almayınız. 

Ama eğer bir çift mayna kuşunuz varsa ve çiftleşme ve üreme dönemleri gelmişse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Mayna kuşu üremesinde ister ticari olarak ve ister, evcil hayvan olarak bazı konulara dikkat etmek gerekmektedir.  Ve bu kuşların üretiminde oldukça önemli olmaktadır. Bu önemli faktörler hakkında bilgi için sizi yazının devamını okumaya davet ediyorum.

💭 myna kuşu üremesinde başarılı olmak için, dikkat etmeniz gereken konu çiftleşme mevsiminde kuşunuza kaliteli yemler, vermenizdir. bu dönemde besin değerleri açısından zengin olan yem çeşitleri vermeniz, yumurtaların döl kalitesinin artmasına ve civcivlerin sağlıklı ve güçlü olmasına neden olacaktır. bu yüzden uzmanlarımız tarafından 👉🏼Çiğdeci kuşu beslenmesi ve yem rasyonu hakkında makale paylaşılmaktadır.

Mayna kuşu kuluçka süresi ve koşulları :

Mayna kuşları ise diğer kuşlar gibi farklı ırklara sahip olmaktadır, ve ideal koşullarda yaklaşık 9-10 yıla kadar yaşaması mümkün olmaktadır. Çiğdeci kuşları 2 yaşlarında eşeysel olgunluğa gelir ve artık bu yaştan sonra çiftleşme ve üremeleri başlayacaktır. 

Mayna kuşu kuluçka süresi ve koşulları

Mayna kuşları üreme mevsiminde yumurtlamadan önce bir yuvaya sahip olmaları gerekmektedir. Ve doğal hayatlarında etraftan ince dallar ve çim ile kendilerine yuva yaparlar. Ve kafes hayatında ise sahiplerinin yuvalarını yapmaları için gereken malzemeleri kafese koyması gerekmektedir. 

💭Önemli : Mayna kuşu üretimine başlamadan önce bazı önemli bilgileri öğrenmeniz tavsiye edilmektedir. bu yüzden uzmanlarımız tarafından çiğdeci kuşu hastalıkları ve belirtileri hakkında bir makale paylaşılmaktadır ve sizi okumaya davet ediyoruz.

Mayna kuşu yavruları yumurtadan çıktıktan sonra yaklaşık 28 güne kadar yuvada anne ve babası tarafından beslenirler. Mayna kuşu yavruları ilk günlerde son derece zayıf ve çıplak olmaktadırlar. Ve aynı zamanda hızlı bir şekilde büyümektedirler. 

Yumurtadan çıkan çiğdeci yavruları, neredeyse kendi ağırlıkları ve hatta bazen daha fazlasını tüketebilirler. Bu kuşların yumurtlama mevsimi İlkbahar ve yazdır. Ve her yumurtlama döneminde 2-3 adet yumurta yapabilir. 

Yumurtaların civcive dönüşmesi için dişi kuşun yaklaşık 14-15 gün yumurtalar üzerinde yatması gerekmektedir. Ve bu süreç bittiği zaman yeni yumurtadan çıkan civcivler gagalarını yukarı doğru tutarak yem talep etmeye başlatacaklar. 

Yavrular ilk anlarda gözleri kapalı olmaktadır. Ve 2-3 gün sonra gözleri ise açılmaya başlar ve bağırarak ebeveynlerinden yem isteyecekler. 

Bir süre civcivler fazla bir şey yapamazlar ve yuvada sadece ebeveynlerinin onlara yiyecek getirmesini beklemek zorunda kalırlar. Civcivler tamamen büyüdükten sonra, yemek için ebeveynleri ile birlikte uçarlar. yavrular, ebeveynlerini taklit ederek ve tekrarlayarak nasıl yiyecek sağlayacaklarını öğrendiklerini bilmek ilginçtir.

Profesyonel yetiştiriciler, genelde kuşların sayısını hızlı olarak arttırmak için kaliteli mini kuluçka makineleri kullanmaktadırlar. bu makineler firmalar tarafından süs kuşları üretimi için tasarlanmıştır. ve yüksek randıman sergilemektedirler. bu makineler hakkında detaylı bilgiler için 👉🏼Hobi kuluçka makinesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çiğdeci kuşu yetiştirirken nelere dikkat edilmelidir?

Mayna kuşu yetiştirmek için önce bir kafes satın almalısınız; Kafes boyutu ne kadar büyük olursa, kuşun canlılığı için o kadar iyidir ve hint kargası için stres veya problem olmaz.

Çiğdeci kuşu yetiştirirken nelere dikkat edilmelidir?

Ayrıca kuşun tutulduğu ortam sıcaklığı iyi kontrol edilmeli ve ayarlanmalıdır. Soğuk ortam kuşta zatürreye neden olabilir ve aynı zamanda yüksek sıcaklıklar aşırı ısınma riskini artırır.

Mayna kuşları suyu sever ve sıcak mevsimlerde sulayabilmek için gerekli önlemleri almalısınız. bir hint kargasını evde besliyorsanız, kafesini kesinlikle klimaların, ısıtıcıların, kazanların vb. önüne yerleştirmekten kaçının.

💭NOT : çiğdeci kuşları kaliteli konuşma yeteneğine sahip olmaktadırler. ama taklit yapabilmeleri için doğru eğitim verilmesi gerekmektedir. hint kargası konuşturma teknikleri makalesinde bu sevimli kuşlara nasıl konuşma eğitimi vermeniz gerektiği detaylı olarak paylaşılmaktadır.

Kuluçka makinesi ile mayna kuşu üretimi 

Bu yöntemde çiğdeci kuşunun döllenmiş yumurtaları bir kuluçka makinesi tarafından tavuğa dönüştürülür. Unutulmamalıdır ki bu kuluçka yöntemi, yumurtalar standart koşullar altında güvenli bir ortama yerleştirildiği için daha verimli ve daha güvenlidir.

Çiğdeci yumurtalarının kuluçka süresi, iki dönem olmak üzere yaklaşık 14 gündür. Ayarlanan dönem için ideal sıcaklık 38°C ve nem %55, kuluçka döneminde sıcaklık 37,2 ve nem %61 olarak ayarlanmalıdır.

Mayna kuşlarının  süs kuşu olduğunu ve döllenmiş yumurtalarının kuluçka süresinin tavuk, bıldırcın, keklik ve ؛ gibi evcil kuşlardan daha hassas olduğunu unutmayın; Bu nedenle, %90’ın üzerinde bir verim elde etmek için profesyonel bir ev kuluçka makinesi kullandığınızdan emin olun. 

Bu cihazda iç kabinin küçük olması hem sıcaklığın hem de nemin en yüksek doğrulukta ve en az hatayla sağlanmasına neden olmuştur. Ayrıca süs kuluçka makineleri serisinde dönen yumurta döndürme sistemi 360 derecedir, bu da yumurtaların civcive dönüşme olasılığını artırır.

2 Comments

  1. merhaba, bu kuşlardan bir çift satın alırsam üremesini yapabilirmiyim. ve kuluçka makinesi kullanmak zorunda mıyım ?
    • merhabalar efendim, tabi neden olmasın, ama mayna kuşu satın alırken sağlıklı olmalarına ve yaşlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. diğer konu çiğdeci kuşu bakımı ve beslenmesi olmaktadır. ve bu konu ile ilgili bilgiler blog sayfamızda paylaşılmıştır. ayrıca kuluçka makinesi kulanmadan da üreme yapmanız mümkün olmaktadır. ama bazen bu tür kuşlar kuluçka dönemi bitmeden yumurtaları terk ediyorlar ve üzerinde yatmadıkları için, civcivler telef oluyor. bu yüzden yetiştiriciler kuluçka makinesi kullanıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu