muhabbet kuşlarına karşı yapmamanız gereken davranışlar

muhabbet kuşlarına karşı yapmamanız gereken davranışlar

Muhabbet kuşunuzu sizden soğutacak davranışlar :

Muhabbet kuşları ise insanlar gibi farklı duygulara sahip olan canlılardır. Ve bu yüzden sergilediğimiz davranışlar muhabbet kuşlarında duygu değişimine neden olabilir. Bu yüzden bazı davranışların muhabbet kuşlarına karşı yapılmaması gerekmektedir. 

Bu yazımızda muhabbet kuşlarınıza karşı yapmamanız gereken 11 önemli davranışı paylaşmaktayız ve bunların yapılmaması kuşun size hızlıca alışmasına yardımcı olacaktır. Öğrenmek için yazının devamını okumanızı tavsiye ederim.

  • Banyo yapma :

Muhabbet kuşları banyo yapmayı seven kuşladır. Ve hatta yavru kuşlar bile su gördüklerinde içgüdüsel olarak yıkanmaya çalışırlar. Ancak muhabbet kuşları kendi istekleri ile banyo yapmaları gerekmektedir. 

Eğer kuşunuzu zorla yıkamaya çalışırsanız onların travma yaşamasına neden olabilir. Hatta bu yüzden hayatı boyunca sudan ve sizden korkması mümkün olmaktadır. Muhabbet kuşlarının banyo yapması ile alakalı detaylı bir makalemiz bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili bilgi edinmek için tıklayınız. Muhabbet kuşu banyo yapması

  • Elle yakalamaya çalışmak :

Muhabbet kuşlarını zorla yakalamaya çalışmak onların hoşlanmadığı davranışlardan biri olmaktadır. Muhabbet kuşlarını avuçlayarak yakalamak ve avuç içinde tutmak onların strese girmesine neden olur ve daha önemlisi kuşun elinize ve size karşı soğumasına neden olur.

Elle yakalamaya çalışmak

Bunun yerine kuşlara daha kibar davranarak, önlerine parmağınızı uzatmanız tavsiye edilmektedir. 

  • Tırnak kesimi :

Tırnak kesimi kuşları ürküten durumlardan biridir. Bu işlem sürecinde sıkı bir şekilde tutuldukları için travma yaşayabilirler. Buda kuşlarınızın size karşı güven kaybetmesine neden olabilir. 

Bu yüzden özelliklede yeni alınan veya eğitim aşamasında olan kuşlarda tırnak kesimi ertelenmelidir.

  • Parazit spreyi :

Muhabbet kuşlarında parazitlere karşı sprey yapmanız, onlarda zorla banyo yapma hissini uyandırır. Ve bu yüzden strese girmeleri ve sizden kaçmasına neden olacaktır. Hatta spreyi gördüğü zaman, ise size yaklaşmayacaktır. 

Parazit spreyi

Sprey yapmak ise tırnak kesimi gibi yeni alınan ve eğitim aşamasında olan kuşlar için ertelenmemesi gerekmektedir. 

  • Ayakları ve kuyruklarına dokunma :

Muhabbet kuşlarının ayaklarına dokunmanız onların kendilerini savunmasız hissetmelerine neden olmaktadır. Muhabbet kuşlarının kuyrukları ise dokunulmasını sevmedikleri yerlerdendir. Hatta göğüsleri ve yüzlerine üflemeniz onları rahatsız eder ve silkinirler. Ve bu davranışı tekrarladığınız zaman sizden kaçarak uzaklaşırlar.

Tavsiyemiz bu davranışların yapılmaması olmaktadır. Çünkü sık sık tekrarlanırsa yanınıza gelmek istemeyecektir.

Muhabbet kuşları kıskanç canlılar olmaktadır ve alışkın olan kuşlar, sizi başka kuşu sevdiğinizi görürse size küsebilir. Çünkü zamanla size alıştıkça, aileden bir üye gibi olurlar.

Onların duygularını görmezden gelerek, seyahate giderken, onları yalnız bırakmanız veya, tanımadıkları başka bir kişiye bırakmanız sizden küsmelerine neden olabilir. Ve döndüğünüzde size karşı eskisi gibi ilgili olmayabilir. 

Ayakları ve kuyruklarına dokunma

obur canlı olan muhabbet kuşları farklı yiyecekleri denemek isterler. Onların yanında bir şey yerken kafesten çıkmaya çalışarak, veya ileri geri giderek onada vermenizi isteyebilir. Ve vermediğiniz takdirde, sizden küsmesi mümkün olmaktadır. 

Muhabbet kuşları zaman içinde kafeslerini ve eşyalarını sahiplenirler, ve kafeslerine başka kuş bıraktığınız zaman sert davranmaları ve kavga etmeleri mümkün olmaktadır. Ve hatta size karşı davranışları değişebilir. 

Eşi olmayan erkek kuşlar zamanla oyuncakları ve eşyaları eş gibi görüp ve sahiplenirler. Bu yüzden bu eşyaları ellediğinizde size olan tutumları değişebilir. 

Son söz :

Kuşlarınız ile zaman geçirirken bu davranışları yapmamanız tavsiye edilir ve bu durumda onların güvenini kazanmanız daha hızlı olabilir. Ayrıca onların hoşuna gitmeyecek davranışları yapmanız, kuşların sizden uzaklaşmasına neden olabilir ve eğitim vermenizin ise bir faydası olmaz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu