Muhabbet kuşu çiftleşmesi için gereken koşullar

Muhabbet kuşu çiftleşmesi için gereken koşullar

Giriş :

Farklı kanatlı türlerinin çiftleşmesi için gereken koşullar ve nasıl yetiştirilmesi ile alakalı bilgiler, detaylı olarak Altın Kuluçka uzmanları tarafından, paylaşılmaktadır, ve kanatlı yetiştiriciliğinden para kazanmaları için veya evcil hayvan olarak, beslemek isterseniz, muhabbet kuşu bakımı ve yetiştirmesi ile alakalı detaylı bilgiler paylaşılmaktadır.

Muhabbet kuşlarının çiftleşme belirtileri 

Muhabbet kuşları çiftleşmeye hazır oldukları zaman davranışları değişmektedir, ve hatta vücutlarında bile önemli bir değişiklik bulunmaktadır.

Muhabbet kuşlarının çiftleşme zamanı olduğunda gagaları üzerinde bulunan burun hücrelerinin rengi değişir ve daha da koyu olur. Muhabbet kuşlarında dişi cinslerde burun rengi koyu kahve rengi olur ve erkeklerde ise açık maviye döner, çiftleşme dönemi geldiği zaman, kuşlar yüksek bir yerde birbirinin tüylerini düzenlemeye başlarlar.

Ve muhabbet kuşlarının çiftleşme döneminde her zaman banyo yapmaları için su hazır olması gerekmektedir.

Bu yazıda okuyacaklarınız :

Bu yazıda muhabbet kuşlarının çiftleşme zamanında ortaya çıkan belirtileri ve değişiklikleri hakkında bilgi verilmektedir, muhabbet kuşlarının çiftleşme zamanı gelmesinin en önemli belirtisi, burun kısmında renk değişimi olmaktadır.

Ve değer belirtilerden ise kuşun ötmeye ve dans etmeye başlaması olmaktadır. Ve erkek ve dişi kuş gagalarını birbirine sürterek resmen sevgi saçıyorlar. Aslında bazı ülkelerde muhabbet kuşları sevginin simgesi olarak bilinmektedirler ve bu yüzden genel olarak taraftarları yüksek olmaktadır.

Bir yaştan düşük olan muhabbet kuşlarının çiftleşmesi genel olarak başarısız olur ve yaptıkları yumurtalar ise dölsüz olmaktadır.

Erkek muhabbet kuşu ilan-ı-aşk için genel olarak yüksek sesle ötmeye başlar ve güzelliğini ve ne kadar yakışıklı olduğunu göstermek için tüylerini kabartır. Gözlerini tam olarak açık tutar ve karışık bir ötme tarzı ile dans etmeye başlar.

Dişi muhabbet kuşu ise bu davranışları izler ama yaklaşmaz, dişi kuş erkeği kabul edene kadar bu sesler ve gürültüler devam edecektir ve artık bir süre bu sese katlanmanız lazım.

Muhabbet kuşunun çiftleşme zamanı olduğunu nasıl fark edelim ?

Muhabbet kuşunun çiftleşme zamanı olduğunu nasıl fark edelim

Az önce de söylediğim gibi bu dönemde muhabbet kuşlarında bazı belirtiler ortaya çıkar ve bu belirtiler hakkında bilginizin olmasında fayda vardır :

 • Muhabbet kuşlarının, burun kısmında renk değişikliği (erkeklerde açık mavi ve dişilerde kahverengi)
 • Makat kısmında şişme belirtisi, genel olarak dişi kuşlarda yumurta yapmak istediğinde ortaya çıkar.
 • Çiftler birbirlerinin tüylerini düzenlemeye başladıkları zaman, ve birbirlerine yem verdikleri zaman.
 • Gagalarını birbiri ile temas ettirmeye başladıkları zaman.
 • Dişi muhabbet kuşu genel olarak yuvada kalır ve yuvayı düzenlemeye başlar.

Muhabbet kuşu çiftleşmesi için temin edilmesi gereken koşullar :

Muhabbet kuşlarının çiftleşmesi ve başarılı olması için bazı ihtiyaçları temin edilmelidir :

 • Yeterli miktarda beslenmelerini sağlamak.
 • Yumurta yapmaları için yuvalarını hazırlamak
 • Çevre sıcaklıkları, 22 ile 26 derece arasında olması 
 • Çevrelerinin sakin ve huzurlu olması (kedi ve köpek sesinin olmaması)
 • Kuş için oyuncaklar, zil, ayna, mürekkep balığı kemiği, ve tüneklerin olması.
 • Aydınlık süresi 17 ila 18 saate yükselmesi 
 • Kafeste ağaç dalı olması 

NOT : muhabbet kuşlarında ve hatta diğer kuşlarda kuluçka süresi farklı olmaktadır ve eğer suni olarak kuluçka yapıyorsanız, bu konuya dikkat etmeniz gerekmektedir. Tavsiyemiz muhabbet kuşu türleri ve çeşitleri ile alakalı araştırmalar yapmanız olmaktadır.

Muhabbet kuşları çiftleşmeye nasıl başlar ?

Memelilerin çiftleşmesi hakkında ne biliyorsanız kenara bırakın, çünkü muhabbet kuşlarında durum farklı olmaktadır, yani cinsel organları diğer canlılardan farklı olmaktadır. Muhabbet kuşlarında sadece bir mecra bulunmaktadır ve bu mecra dışkı def edilmesi ve çiftleşmek için kullanılmaktadır. Bu mecra kuyruk altında ve tüylerin arasında yer almaktadır ve sadece bu mecranın kullanımı erkek ve dişilerde farklı olmaktadır.

Çiftleşme zamanı geldiği zaman muhabbet kuşlarında bu mecrada şişme olur ve bu dönemde bir çıkıntı haline gelir. Bu dönemde spermler, erkek cinsinin mecrasına toplanır.

Muhabbet kuşlarının çiftleşme zamanında erkek muhabbet kuşu dişi kuşu çiftleşmeye ikna etmek için dans etmeye başlar ve, veya gagasını dişi kuşun gagasına temas ettirmeye başlar.

Erkek muhabbet kuşu gösteri yaparken, sonunda dişi kuş kanatlarını ve kuyruğunu kaldırır ve erkek kuşun çabalarının boşa gitmediğini ve kabul edildiğini anlatır.

Muhabbet kuşları ne zaman çiftleşmeleri başarısız olur ?

Muhabbet kuşları ne zaman çiftleşmeleri başarısız olur

Muhabbet kuşlarının çiftleşmemesi, farklı nedenlerden dolayı, olmaktadır :

 • Muhabbet kuşları, genel olarak çok genç veya çok yaşlı oldukları zaman, çiftleşmeye istekli olmazlar.
 • Muhabbet kuşları genel olarak, birbirleri ile, kavga ettikleri zaman çiftleşmezler.
 • Erkek muhabbet kuşunda hastalıktan dolayı çiftleşmeye meyilli olmadığı 
 • Kuşlardan herhangi birisi hasta olursa çiftleşme olmaz.
 • Genetik kaynaklı sorunlardan dolayı
 • Kuşların cinsel mecrası tüyler ile kapalı olmaktadır ve temas gerçekleşmiyor.
 • 6 aylık ve daha düşük yaşlarda kuşlar daha olgun olmamışlar (muhabbet kuşlarının cinsellik olgunluk yaşı 10 ila 12 aydan sonra olmaktadır.)
 • Muhabbet kuşlarında bazı ilaçlar kuşların geçici veya daim olarak kısır olmasına neden olmaktadır. Bu yüzden bu tip durumlarda mutlaka veteriner hekimi ile danışmanız gerekmektedir.

Muhabbet kuşlarının çiftleşme sorunları bazen geçici ve bazen kalıcı olmaktadır, bu yüzden nedenlerini araştırınız, ve bertaraf etmeye çalışın.

Muhabbet kuşlarının yuva yapması :

Muhabbet kuşlarının çiftleşmesinden sonra en önemli konu yuva yapmaları olmaktadır. Ve genel olarak yuva dişi kuş tarafından incelenir ve eğir düzenli değilse veya bir eksiği varsa yuvayı hazırlamaya başlar. Bazı papağan aileleri yuvalarını kendileri yapmak isterler ve ot kurucu ve saman ve diğer işlerine gelen malzemeleri toplayak kendilerine yuva yaparlar. 

Bu kuşlar için genel olarak kafes içinde ufalanmış kağıt şeritleri ve pamuk gibi malzemeler kafese koyarak kuşun kendisinin tarafından, yuvasının yapılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Çiftleşmeden sonra eğer kuşunuzu evde serbest bırakırsanız, evde, kitaplıkta veya herhangi bir yerde yuva yapması mümkün olmaktadır, bu yüzden tavsiyemiz bu dönemlerde kuşu kafesten çıkarmamanız olmaktadır.

Çiftleşmeden sonra muhabbet kuşlarının yem rasyonunda değişiklikler uygulamanız önemli olmaktadır, proteini yüksek yemler kuşların yuva yapmak için isteklerinin artmasına neden olmaktadır. Ve ayrıca bu dönemde yeterli miktarda erkek ve dişi kuşa besin değerleri temin edilmesi gerekmektedir.

Yumurta yapmadan önce muhabbet kuşunun davranışları :

Muhabbet kuşu çiftleşmeden sonra, dişi kuş yuvasını hazırlar ve çeki düzen verdikten sonra yemek için dışarı çıkar ve yem yedikten sonra, yuvaya geri döner ve yumurtalar üzerinde yatar. Artık kuluçka dönemi başlamıştır ve erkek kuş bu sürede yani civcivler yumurtadan çıkana kadar, dişi muhabbet kuşunu beslemek ile görevli olmaktadır. 

Yumurta yapmadan önce muhabbet kuşunun davranışları

NOT : papağanlar genel olarak yaramaz kuşlar olmaktadır ve özelliklede muhabbet kuşları ve sultan papağanlarda ise bir önemli sorun bulunmaktadır.

Cockatiel ailesinden olan papağanlar bazen yuvalarını yem için terk ederler ve yumurta üzerinde yatacaklarını unuturlar, bu yüzden yumurtalarda bulunan döl telef olur ve çıkım elde edilemez. Tavsiyemiz papağanların üremesi için kuluçka makinası kullanmanız olmaktadır.

Dişi muhabbet kuşunun bu dönemde dışkısı değişik olabilir ve bu dönemde normal olmaktadır. Endişe etmenize gerek yoktur.

Muhabbet kuşunu yumurtasının döllü olması :

Normal olarak muhabbet kuşlarında ve hatta diğer kuşlarda kuluçkaya yatmalarından bir süre geçmeden yumurtaların döllü olup olmadığı belirlenmez, bunu anlamak için, döl kontrolu yapılması gerekmektedir.

Döl kontrolu ile genel olarak kanatlı yetiştiricileri tanık olmaktadırlar ve bu konuda yeterli bilgiye sahip olmaktadırlar, ama bilmeyenler içinde açıklamak gerekmektedir.

Döl kontrolu kuşun kuluçkaya yatmasından bir hafta sonra yapılmaktadır ve bir hafta sonra odayı karanlık yaparak bir el fenerini yumurtanın sivri tarafından tutmanız ve açmanız gerekmektedir. Eğer yumurta döllü ise, yumurta içinde örümcek ağı gibi kan damarları bulunmaktadır. Bu yumurtanın döllü olmasından ve civcivin gelişmesinden bir belirti olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu