Muhabbet kuşu yetiştiriciliği Kurmak istiyorum

Muhabbet kuşu yetiştiriciliği Kurmak istiyorum !!

Muhabbet kuşu yetiştirme salonu kurmak için 7 Altın kural :

Muhabbet kuşu yetiştirmesi kanaryalardan daha kolay olmaktadır, ve hatta karlı bir sektör olmaktadır, çünkü muhabbet kuşları insanlar arasında en çok sevilen kuşlardan olmaktadır. Ve bir çok insan bu sempatik ve sevimli kuşların evlerinde olmasına istekli olmaktadırlar.

Muhabbet kuşları genel olarak, yaramaz ve utangaç kuşlar olmaktadırlar ve eğer küçük yaşlarından bir muhabbet kuşu beslerseniz, sizinle duygu bağı kuracaktır.

Muhabbet kuşları boyutu genel olarak 23 ile 26 Cm arasında olmaktadır, ve en önemli özelliklerinden, kuşların, hızlı bir şekilde çoğalması olmaktadır. Muhabbet kuşları en ideal koşullarda 7 ile 8 yıl arası yaşayabilirler ve ağırlıkları ise 40 ile 45 gram arasında olmaktadır.

Muhabbet kuşları her yumurtlama döneminde 4 ile 6 adet arasında yumurta yapar ve bazılarında ise 8 adete kadar yumurta yapmışlardır.

Muhabbet kuşu kuluçka süresi 18 gün olmaktadır, ama diğer kuşlar gibi ırklarına göre farklılık göstermektedir, ve bazı ırklarda kuluçka dönemi 21 gün olmaktadır. Bu yüzden beslemek istediğiniz ırklar ile ilgili detaylı bilgiler sahip olmanız gerekmektedir.

Civcivler çıktıktan sonra, 24 ila 28 gün yuvada kalırlar ve ebeveynleri yardımı ile beslenirler. Ama bu yazıda ticari amaçla bir muhabbet kuşu yetiştiriciliği salonu kurmak ile alakalı gereken, bilgileri detaylı bilgiler aktarmaya karar verdik ve umarız faydalı olmuştur.

Muhabbet kuşu yetiştiriciliği salonu kurmak için önemli adımlar :

Başarılı ve profesyonel muhabbet kuşu yetiştiriciliği kurmak için dikkate almanız ve uygulamanız gereken bazı koşullar olmaktadır ve sizin başarılı olmanız bu koşullara bağlı olmaktadır.

Bir işe başlamadan önce yapmak istediğiniz iş hakkında detaylı bilgilere sahip olmanız gerekmektedir, ve işin püf noktaları ve kuralları hakkında bilgi edinmeniz, gerekmektedir.

Hayvanların yetiştiriciliği ise aynı şekilde olmaktadır ve yetiştirmek istediğiniz canlılar hakkında bilgili olmanız gerekmektedir. Unutmayın bu sektörde kuşların canı size emanet olmaktadır ve en ufak yanlış ile telef olmaları olasılığı bulunmaktadır.

Kanatlı yetiştirme sorumluluk gerektiren bir iş olmaktadır ve özelliklede papağanlar gibi kuşlar psikolojik açıdan sizin için iyi gelecektir ve kendinizi neşeli ve huzurda hissedeceksiniz.

Muhabbet kuşu yetiştiriciliği salonu kurmak için önemli adımlar

Şimdi kendiniz ile düşünmüşsündür, bu işte hiç bir deneyimim yokken nasıl yapabilirim, ya başarısız olursam ?

Bu sektörde başarılı olabilmenin tek sırrı deneyimli kişilerin bilgilerinden faydalanmak olmaktadır. Ve sürekli araştırmalar yapıp ve yeni bilgiler edinmeye çalışmanız olmaktadır.

Maalesef ülkemizde, muhabbet kuşları yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgiler, bulmak zor olmaktadır ve bu yüzden altın kuluçka uzmanları bu konu ile alakalı araştırmalar yapıp ve yeni başlamak isteyenler için paylaşılmaktadır.

Altın kuluçka blog bölümü kanatlı yetiştiriciliği sektörünün gelişmesinde bir katkıda bulunmak için başlatılmıştır ve kuşların beslenmesi ve yetiştirilmesi hakkında uzmanlardan detaylı bilgiler, paylaşmaktadır.

Asıl konumuza dönelim, değerli okurlar muhabbet kuşu yetiştirmek için her şeyden önce düzenli bir program hazırlamanız gerekmektedir. Kafanızın karışmasına izin vermeyiniz ve adım adım ilerlemeniz tavsiye edilmektedir.

Aşağıda yazılan 7 evreyi sıra ile uygulayarak bir başarılı yetiştirici olabilirsiniz, öğrenmek için yazının devamını okumanızı tavsiye ederim.

 • Muhabbet kuşu yetiştiriciliği için uygun bir salon :

Muhabbet kuşu yetiştiriciliği 2 şekilde yapılmaktadır ve seçtiğiniz yönteme göre uygun bir salon olması gerekmektedir.

Muhabbet kuşları bazen, büyük kafeslerde toplu olarak beslenirler ve bazen çiftler halinde veya tek olarak küçük ve standart kafeslerde yetiştirilir.

Bizim tavsiyemiz standart kafesler kullanmanız olmaktadır, ve nedeni ise, hastalıklara karşı kolay bir şekilde önlem alabilmek olmaktadır.

Tabi ki her yöntemin avantajları ve dezavantajları olmaktadır, ama kafes kullanmak, sıhhi koşullara daha uygun olmaktadır. Yetiştirme yöntemine karar verdikten sonra muhabbet kuşları için gereken malzemeler ile ilgili bir liste hazırlamanız gerekmektedir, ve temin ettiğiniz malzemeler, seçtiğiniz yönteme uygun, olması gerekmektedir.

Ve tüm bu malzemeler üretken muhabbet kuşları alınmadan önce hazırlanması gerekmektedir. Unutmayınız tesis ettiğiniz salonda kuşların huzuru ve güveni sağlanmalıdır ve sağlıklı olmaları açısından önemli bir nokta olmaktadır.

 • Üretken muhabbet kuşları satın almak :

Üretken muhabbet kuşları almak konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir, ve son derece hassas bir aşama olmaktadır. Eğer sağlıklı kuşlar seçmezseniz, gelecekte başarılı olmanız biraz zor olmaktadır ve hatta en fazla kaç ay çalışabilirsiniz.

Sizin salonunuz için gelecek nesiller, bu üretken kuşlar tarafından sağlanacaktır ve eğer sağlık açısından düşük bir seviyede olursalar, gelen yavrular ise aynı kalitede olacaktır.

Sağlıklı muhabbet kuşları seçimi profesyonellik gerektiren bir iş olmaktadır. Ve deneyimli yetiştiriciler bir bakışta kaliteli muhabbet kuşlarını fark edebilirler. Muhabbet kuşları seçiminde, bazı noktalar vardır ve bu noktalar ile alakalı detaylı bilgilere sahip olmanızda fayda vardır.

Üretken muhabbet kuşları satın almak

Bazı belirtilerden muhabbet kuşlarının sağlıklı olması veya hasta olmasını teşhis etmeniz mümkün olacaktır. Örnek olarak sağlıklı muhabbet kuşlarının gözleri her zaman parlak olmaktadır ve son derece aktif olmaktadırlar, hasta olan kuşlarda gözler genel olarak yarı açık ve tüyleri kabarık bir şekilde olmaktadır. Ve genel olarak tünek yerine halsiz bir şekilde kafesin, tabanında bir köşeye sıkışırlar.

Ayrıca üretken muhabbet kuşlarının mutlaka aşılanması gerekmektedir. Çünkü viral hastalıkların bazen nasıl ve nereden geldiği belli değildir.

Bu yüzden üretken muhabbet kuşu temin etmek için, güvenilir satıcılardan almanız tavsiye edilmektedir.

 • Salonun ve malzemelerin dezenfekte olması :

Muhabbet kuşu yetiştiriciliğinde önemli faktörlerden diğeri ise salonun temizliği ve hijyenik olmasıdır.

Ve kuşlarınızın sağlığı tamamen bu konuya bağlı olmaktadır, bu yüzden kuşları salona aktarmadan önce zararsız dezenfektanlar ile salon ve malzemelerin dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Salon temizliği ise 2 aşamada yapılmaktadır, ilk aşama kuşların salona aktarılmadan öncesi ve diğer aşama ise kuşlardan sonra yapılması gerekmektedir.

Eğer salon temizliğinde ihmal ederseniz, salon mikropların ve zararlı mikroorganizmaların yatağına dönüşebilir ve kuşlarınız hasta olmasına neden olur. Bu yüzden her hafta salon temizliği yapılmalıdır ve tüm malzemeler yıkanmalıdır.

Ayrıca ayda bir kere ise tüm salon ve malzemelerin temizliği ve yıkanmasından sonra, dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

NOT : muhabbet kuşlarının hasta olmasına en etkili engel yaşam alanlarının temiz olmasıdır ve kuşların her zaman sağlıklı olmasına neden olacaktır. Unutmayınız önlem almak tedaviden daha iyidir.

 • Muhabbet kuşları için gereken malzemeler :

Muhabbet kuşu kafesinde bazı malzemelerin bulunması şarttır, yemlik, suluk, kuşlar için uygun yem, ince çakıl, mürekkep balığı kemiği, tünekler, ve oyuncaklar muhabbet kuşları için gereken malzemeler olmaktadır.

Kafesin altlığı için ise tavsiyemiz gazete parçaları ve yazılı olan, kağıtlar kullanmamanız, tavsiye edilmektedir, bu kağıtların üzerinde bulunan mürekkepler, kimyasal maddeler içermektedir ve muhabbet kuşları için zararlı olmaktadır. Ve sağlıklarını tehlikeye atabilir.

Tünekler konusunda ise kullandığınız tüneklerin farklı çaplarda olması gerekmektedir. Bu iş kuşların ayaklarında azda olsa, egzersiz yapmalarına neden olacaktır.

Muhabbet kuşları ağaç dallarına tırmanmayı seven kuşlar olmaktadırlar ve eğer kafeslerinde tünek ile beraber ağaç dalı kullanırsanız daha iyi olacaktır.

 • Muhabbet kuşu bakımı ve beslenmesi ile alakalı bilgi toplamanız :

Muhabbet kuşları ile ilgili tüm detayları öğrenmeden işe başlamayınız, çünkü sizin zararlı çıkmasının yanı sıra canlıların hayatı tehlikeye girer. Hatırlarsanız az evvel muhabbet kuşu yetiştiriciliğinin en önemli aşamasının üretken kuşların seçimi olduğunu söyledik.

Ama dünyanın en iyi üretken kuşlarına sahip olsanız bile, bakımı ve beslenmeleri ile alakalı bilginiz olmazsa, bırakalım karı elinizdeki sermaye bile kaybedersiniz.

Muhabbet kuşu yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gereken konular :
 • Yem kalitesi ve rasyonu 
 • Vitaminler ve vücut için gereken mineraller 
 • İçecekleri su 
 • Çevre sıcaklığı 
 • Nem oranı 
 • Işık ve aydınlatma 

Bir yetiştirici olarak kuşlar için uygun yemler ve karışımları hakkında bilgili olmanız gerekmektedir, ve muhabbet kuşları için fiziki koşullar hakkında, yeterli bilgiye sahip olmanız gerekmektedir.

Muhabbet kuşlarının sağlıklı olmaları ve en uzun süre yaşamaları yemlerini kalitesine ve besin değerleri açısından zengin olmasına bağlı olmaktadır.

Muhabbet kuşu için uygun yemler :

Muhabbet kuşları yemi için genel olarak, darı, ve keten tohumu, buğday filizi verilmektedir, muhabbet kuşları için keten tohumu ve darı vazgeçilmez bir yiyecek olmaktadır.

Uygun bir karışım elde etmek için, 1 kilogram, darıya 200 gram keten tohumu katmanız tavsiye edilmektedir. Ve yemlerinde her zaman buğday çimi olması gerekmektedir, buğday çimi veya filizleri muhabbet kuşları için oldukça faydalı olmaktadırlar ve maalesef, bazı yetiştiriciler bu konu ile alakalı yeterli bilgiye sahip olmamaktadırlar.

Muhabbet kuşu için uygun yemler

Muhabbet kuşu ne yer ? sorusuna cevap bulmanız için detaylı bir makale paylaşılmaktadır ve okumanızı tavsiye ederim. Bu yazıda muhabbet kuşları için faydalı olan yemler ve zararlı olan yemler hakkında detaylı olarak bilgiler paylaşılmaktadır.

 • Muhabbet kuşu kuluçkası ve çiftleşmesi :

Bu sektörden para kazanmak için kuşlarınızı çoğaltmanız gerekmektedir, bu yüzden çiftleşmeleri ve kuluçkaları için gereken koşullar ile alakalı bilgi edinmeniz gerekmektedir, muhabbet kuşu kuluçkası ve koşulları ile alakalı detaylı bilgiler makalemizi okumanızı tavsiye ederim.

 • Muhabbet kuşu hastalıklarına önlemler ve tedavisi :

Her zaman vurgulayarak söylemişimdir, sizin işiniz yetiştiricilik ve tedavi işini siz değil bir veteriner hekimlerin uzmanlık alanı olmaktadır. Bu yüzden odaklanmanız gereken konu hastalıklara karşı önlem almanız ve bakteri ve virüslerin oluşumuna engel olmanız olmaktadır.

Profesyonel bir yetiştirici her zaman, kuşlarının hasta olmasına engel olmaya çalışmaktadır, ve salonda sıhhi koşullar uygulayarak hijyenik bir ortam yaratmaya çalışmaktadır.

Unutmayın kuşların hayatından sorumlusunuz ve bu yüzden onlar için en iyi koşulları temin etmeniz gerekmektedir.

Son söz :

Gördüğünüz gibi muhabbet kuşu yetiştiriciliği yapmak için bazı evrelerin temin edilmesi gerekmektedir ve yeterli miktarda bilgi sahibi olmanız önemli olmaktadır.

Bu yüzden tavsiyemiz, işe başlamadan önce, deneyimli bir kişiden yardım almanız veya bir süre bir profesyonel yetiştirici ile çalışmanız olmaktadır.

Eğer bu sektörde çalışmak isterseniz, zorlukları, ve tatsız olayları göz önünde bulunmanız, gerekmektedir, bazen hastalıklar nedeni ile kuşlarınızdan bazıları telef olabilir, ve bu tür durumlarda ne yapacağınız hakkinda deneyim kazanmanız gerekmektedir.

Daha fazla bilgiler için sorularınızı yorumlardan bize yazabilirsiniz. Uzmanlarımız en kısa zamanda cevaplayacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu