Muhabbet kuşum Neden yumurta yapmıyor ?

Muhabbet kuşum Neden yumurta yapmıyor ?

Muhabbet kuşlarının yumurta yapmama nedenleri :

Muhabbet kuşlarınıza uzaktan baktığınızda her şey normal ve hatta eksiksiz görünebilir. Aydınlık bir ortam, standart bir kafes, kaliteli yem ve güzel bir yuvalık, ve baktığınız zaman hiçbir sorun yok gibi görünür.

Doğa hayatları kadar olmasa da tüm ihtiyaçlarının olduğu donanımlı bir kafes, ancak sonuç başarısız bir üretim denemesi ile karşı karşıya kalıyoruz. Paki neden ?

Altın kuluçka uzman danışmanları tarafından paylaşılan, Muhabbet kuşları hakkında bilgiler bu güzel kuşların sağlıklı yaşamalarına yardımcı olma amacı ile paylaşılmaktadır.

Muhabbet kuşu kuluçkası ve koşulları hakkında detaylı bilgiler paylaşılarak yeni başlayanlar için, güvenilir bilgiler aktarmaya çalışmaktayız. Ama muhabbet kuşları her şey uygunken neden yumurta yapmaz ? öğrenmek için yazının devamını okumanızı tavsiye ederim.

Muhabbet kuşlarında bazen gözden kaçırdığımız bir küçük detay nedeni ile heyecanla beklediğimiz bu süreç olumsuz sonuçlanabilir. Ama kuşlarımızın yumurta yapmamasına sebep olan bu detaylar neler olabilir. Bu yazıda hep birlikte öğreneceğiz.

İlk konu muhabbet kuşlarının yaşı olmaktadır. Muhabbet kuşları yavru yapma yeteneğine 7-8 aylarında kavuşurlar ve bu yaştan önce yumurta yapsalar bile bu yumurtalar dölsüz olmaktadır ve civcive dönüşemez.

Ama 7-8 aya gelen kuşlar, kendine beğendiği bir eş tutarak yumurta hazırlığı yapar. Bu yüzden kuşlarınızın yumurta yapmama sebebi biri veya her ikisinin erişkinliğe ulaşmaması olabilir.

Bu yüzden yuvalık takacağınız kuşlarınızın yaşlarından emin olmanız tavsiye edilmektedir. Ama küçük yaşta olan kuşlarda yumurta denemesi başarısız olacağı gibi yaşlı kuşlarda ise aynı sonuç olacaktır. 13 yaşlarına kadar yaşayabilen muhabbet kuşları 7-8 yaşlarına geldiklerinde üreme güdüleri azalır. Ve bu yüzden üretim denemesi başarısız olabilir.

Muhabbet kuşlarının eşlerini beğenmemeleri :

Muhabbet kuşları gördükleri her kuş ile eş olamazlar. Ve insanlar gibi eşlerini beğenerek seçerler. Ama sultan papağanları veya sevda kuşları gibi tek eşli değillerdir. Ve her kuluçkada farklı kuşlar eş tutması mümkün olmaktadır.

Muhabbet kuşlarının eşlerini beğenmemeleri

Eğer muhabbet kuşlarınız da yumurta yapmama gibi bir sorun varsa bunun sebebi eşini beğenmemesi olabilir. Eş olan muhabbet kuşlarında, kafa kaşıma, yem kusma, ve yan yana durmaları gibi davranışlar görülür.

Eş olmayan kuşlar ise birbirlerinden uzak durmayı tercih ederler. Ve hatta aralarında kavgalar olması ise sık sık görülebilir. Bu yüzden kuşlarınızın birbirlerini beğendiklerinden ve eş olmalarından emin olmanız gerekmektedir.

eşi olmayan dişi muhabbet kuşları ise yumurta yaparlar ama yumurtalar dölsüz olmaktadır. döllü yumurtalar elde etmek için Muhabbet kuşu çiftleşmesi için gereken koşullar temin edilmesi gerekmektedir.

Gün ışığı alan bir ortam :

Muhabbet kuşları yumurta yapmasında aydınlık önemli bir faktör olmaktadır ve aydınlık bu kuşları yumurta yapmaya teşvik eder. Ama aydınlık bir ortamdan kastımız lamba ile aydınlanan bir ortam değil güneş ışığı ile aydınlanan bir ortam olmaktadır.

Yapılan araştırmalar göre muhabbet kuşları, insanların göremediği UVB ışınlarını görebilirler. Ve bu ışınların onların eş seçiminde etkili olduğunu göstermiştir.

Muhabbet kuşlarının tüylerine yansıyan uvb ışınları onları birbirlerine karşı daha etkileyici olarak göstermektedir. Özelliklede erkek kuşlar kendilerini dişi kuşlara beğendirmek için, uvb ışınlarından faydalanmaktadırlar.

Bu ışınlar erkeklerin tüylerinin fosforlu görünmesine neden olmaktadır. Üretmekte istediğiniz kuşları güneş ışığı alan bir odaya koyarak kolay eş tutmalarını sağlayabilirsiniz.

NOT : muhabbet kuşu üremesi için genel olarak düşük kapasiteli profesyonel kuluçka makinesi kullanılmaktadır. Altın kuluçka firması tarafından üretilen Hobi kuluçka makinesi serisi süs kuşları üremesi için tasarlanmıştır ve otomatik olarak yumurtalar için gereken koşulları temin etmektedir.

Muhabbet kuşları için küçük yuvalık :

Muhabbet kuşları için küçük yuvalıklar yumurta yapmamasına neden olmaktadır. Dişi kuşlar yumurta yapmamadan önce yuva keşfi yaparlar. Ve yuvanın uygun olup olmadığını kontrol ederler.

Muhabbet kuşlarına almak istediğiniz yuvalık ebeveyn ve yavruların sığabileceği bir boyutta olması gerekmektedir. Muhabbet kuşu yumurta yapmama sorununda başka bir neden ise kuşların kızışmamış olmasıdır. Muhabbet kuşlarının yavru yapabilmesi için  her iki kuşun kızışmış olması gerekmektedir. Yani yavru yapmak için kendilerini hazır hissetmeleri gerekir.

Kızışan kuşların cere renkleri koyulaşır. Ve dişi kuşlarda ise açık tonlardan koyu tonlara kadar dönüştüğünü görebilirsiniz. Kuşlar arasında kur davranışları bu dönemde artar. Ve dişiler ise yumurta yapmak için yuva aramaya başlar. Kızışmamış olan kuşlar ise bu davranışları sergilemezler.

Eğer kuşlarınız yuva yapmıyorsa bunun sebebi birinin veya her ikisinin kızışmamış olması olabilir. Bu durumda kızışmayan kuşlarınıza haşlanmış yumurta veya yumurta maması ve nijer tohumu gibi kızıştırıcı besinler vererek, yavru yapmaları için teşvik edebilirsiniz.

Muhabbet kuşlarının yetersiz beslenmesi :

Yetersiz beslenen muhabbet kuşlarının bağışıklık sistemleri zayıf olmaktadır. Ve enerjik olmayan görünümleri vardır. Yavru yapmalarını istediğimiz kuşların enerji ve vitamin, mineral eksikliği olmayan kuşlar olması gerekir.

Bu nedenle üretmek istediğiniz kuşların tohum çeşitliliği orantılı olan yemleri ve ekstra olarak haşlanmış yumurta ve yumurta maması ve meyve ve sebze gibi besinleri yemeleri gerekmektedir. Dengeli beslenen bir kuş mutlaka enerjik olacaktır.

Bu durum ise onu yumurta yapmaya teşvik edecektir. Ama muhabbet kuşu beslenmesi ile alakalı başka bir konu vardır ve oda kalsiyum eksikliği olmaktadır.

Muhabbet kuşlarının yetersiz beslenmesi

Bildiğiniz gibi tüm kuşların yumurtasının kabuğunun oluşması için kalsiyum gerekmektedir. Ve vücutlarında düşük kalsiyum ise kuşların yumurta yapmamasına neden olmaktadır. 

Ama kuşların kalsiyum ihtiyacını karşılamak için kafeste kalamar kemiği olması gerekmektedir. Ama eğer kalamar kemiği yok ise yumurta kabuğu vermeniz tavsiye edilmektedir. 

Muhabbet kuşlarında tüy dökümü :

Sağlıklı bir muhabbet kuşu yılda iki kez tüy dökümüne girebilir. Ve eski tüyleri dökerek yenilerini çıkarır. Bu dönemde halsiz ve durgun olan muhabbet kuşları eşlerine karşı çok ilgi göstermezler.

Bu yüzden kuşunuz tüy dökümü dönemine girdiyse tüy dökümü denemesi başarısız olabilir. Ve yumurta yapmamasına neden olur. Ama tüy döneminden sonra tekrar yuvalık takabilirsiniz.

Muhabbet kuşlarında sağlık sorunları :

Muhabbet kuşunuzda eğer genetik veya sonradan oluşan bir sağlık sorunu varsa, bu onun yavru yapmasını engelleyebilir. Mesela örnek olarak bazı kuşlarda yumurta yapmalarını doğrudan etkileyen kısırlık sorunu olmaktadır.

Diğer hastalıklar, kuruma hastalığı, tüy hastalığı gibi  ve kuşların bağışıklık gücünü zayıflatacak diğer hastalıklar da kuşların yavru yapmasına engel olabilir. Eğer kuşlarınızın yumurta yapmasını istiyorsanız sağlıkları konusunda dikkatli olmanız tavsiye edilmektedir.

Muhabbet kuşlarının yumurta yapmamasına neden olan faktörlerden bir diğeri ise kafesin oyuncaklar ile dolu olması ve kalabalık bir kafes olmasıdır. Bu tür kafesler muhabbet kuşlarının üremesine engel olmaktadır.

Çok kalabalık bir kafes eşler arasında ilgiyi azaltır. Bu yüzden muhabbet kuşlarının çiftleşme dönemine yaklaştığınız zaman kafeste bulunan oyuncakları çıkarmanız gerekmektedir.

Ve kafeste sadece bir tünek olması yeterli olacaktır ve dişi kuşun kaçmaması ve eş olmalarını sağlar. Eğer kalabalık bir kafese sahipseniz minimum eşyaya sahip olan bir kafes dönüştürmeniz tavsiye edilir.

Oyuncaklar ise beraber diğer sorun bir kafeste çok sayıda kuşların, bulunması olmaktadır. Eğer bir kafes içinde kaç adet kuş besliyorsanız, diğer kuşlar çift kuşu rahatsız eder ve yumurta yapmamalarına ve üremelerine engel olur. 

Bu yüzden yumurta yapmasını istediğiniz kuşlar başka kafeste olmaları gerekmektedir. Ve sadece 2 kuşun kafeste kalması üreme yapmalarına neden olacaktır.

Ortamın rahatsız edici olması :

Kalabalık ve sesli ortamlar, muhabbet kuşlarının dikkatini dağıtır. Ve kendilerini güvende hissetmelerine engel olur. Bu yüzden muhabbet kuşları stres nedeni ile yavru yapmazlar.

Üretilmek isteyen kuşlar sakin ve sessiz bir odaya konulmalıdır. Ve bu dönemde yam ve su değiştirme dışında kafese çok bakılmaması tavsiye edilmektedir. Diğer mesele üreme döneminde muhabbet kuşlarının sık sık kafesten çıkarılması olmaktadır.

Kuşların sürekli kafesten çıkarılması onların dikkatini dağıtır ve bu8 yüzden yavru yapmazlar. Bu yüzden kuşların kafesten çıkarılmamsı tavsiye edilmektedir.

Kuşların yeni alınması :

Eğer kuşlar yeni alınmış ise onların birbirlerine alışması için zaman tanımalısınız. Ve ilk alındıkları zaman çekimser davranışlar sergiler. Ve 3-4 hafta geçtikten sonra ortama tamamen alışır ve eşi ile ilgilenmeye başlar. Ve kendine eş tutarak yuva hazırlığına başlar. Bu yüzden yeni alınan kuşlar için adaptasyon süresi tanımalısınız.

Son söz :

Bu paylaşılan bilgiler ile artık muhabbet kuşlarınızın yumurta yapmama nedenini tespit ederek sorunu giderebilirsiniz. Daha kaliteli ve detaylı paylaşımlar için yorumlarınız ile bize yol gösterebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu