Muhabbet kuşunun yuvadaki talaşları atması

Muhabbet kuşunun yuvadaki talaşları atması

Muhabbet kuşu neden talaşları dışarı atar ?

Muhabbet kuşları papağanlar ailesinden en sevilen ve fiyat açısından uygun olan evcil kuşlar olmaktadırlar. Ve bu yüzden bu sevimli ve sempatik kuşları birçok evde görmeniz mümkün olmaktadır. Ama muhabbet kuşu bakımı ve beslemesi ve bakımı ile alakalı bilgi edinmeniz önemli olmaktadır ve bu canlıların hasta olmadan ve telef olmadan yaşamalarını sağlamak için gereken koşulları sağlamanız gerekmektedir.

Altın kuluçka firması olarak web sitemizde kanatlılar ile alakalı bir bilgi kaynağı oluşturmaya karar verdik ve özelliklede evcil kuşların doğru bakımı ve hastalıkları ile alakalı detaylı bilgiler paylaşmaya başladık.

Ama sıkça gelen sorulardan birisi muhabbet kuşlarının yuvalarındaki talaşları ve altlık olarak kullanılan materiyelleri dışarı atması olmaktadır.  Bu paylaşımda bu konu ile alakalı detaylı bilgiler ve yöntemleri sizinle paylaşacağız ve umarız faydalı olmuştur.

Muhabbet kuşu yuvalığı ve altlık materyalleri :

Muhabbet kuşları genel olarak çiftleşme den sonra yumurtlamak için yuvalığa ihtiyaç duyar, yumurtaları yaptıktan sonra kuluçkaya yatar. Bu yüzden normal olarak muhabbet kuşu sahibi yumurtaların kırılmasına engel olmak için ve yuvanın sıcak olması için altlık olarak kuş kumu veya evcil kuş talaşı kullanır.

Muhabbet kuşu bu dönemde sürekli yuvasına girip çıktığı için, yumurtaların hareket etmesine neden olmaktadır ve birbirlerine çarpılma kırılma olasılığı bulunmaktadır. Bu yüzden yuvalarında altlık malzemesi kullanmak önemli olmaktadır.

Muhabbet kuşu yuvalığı ve altlık materyalleri

Kuş kumu muhabbet kuşlarının yemlerini sindirmek için gerekmektedir ve özel olarak evcil kuşlar için üretilmektedir. Petshoplardan kolay bir şekilde temin etmeniz mümkün olmaktadır. Evcil kuş talaşları ise özel olarak evcil kuşlar için üretilmektedir. Bu talaşlar temiz ve sıhhi koşullara uygun olmaktadır ve kuşlar için zararlı olmamaktadır.

Bizim tavsiyemiz yuvalık için altlık malzemesi olarak talaş kullanmanız olmaktadır. Çünkü yeni doğan yavruların dışkıları sıvı olmaktadır, ve bu talaşlar sıvıyı emerek yuvanın kuru kalmasına ve bakterilerin oluşumuna engel olmaktadır. 

Böylece yavru muhabbet kuşlarınızı hastalıktan bile korumuş olursunuz. Çünkü yuvanın kuru olması kuşların sağlığı için önemli olmaktadır ve dikkat edilmesi gerekmektedir.

Genel olarak kuşların ısınması için kış aylarında hem kuş kumu ve hem talaş kullanabilirsiniz, kuş kumu ve talaş aynı zamanda yuvanın sıcak kalmasına neden olmaktadır ve özelliklde kış aylarında her ikisininde kullanılması tavsiye edilmektedir.

Ama altlık konusunda genel olarak bir sıkıntı olmaktadır, ve muhabbet kuşlarının yuva hazırlığı sırasında, tüm altılık malzemelerini dışarı atar, ve ilginç konu şu, bu işi çok kısa bir sürede yapmaktadırlar. 

Yani en fazla 20 dakikalık bir sürede tüm talaşları yuvalıktan dışarı atar ve tamamen temizler, nasıl yapıyorsa artık benim içinde bir soru …

Ama muhabbet kuşlarında huları farklı olmaktadır ve bazıları genel olarak sizin yuvada kullanmış olduğunuz altlık malzemesini yuvaları için kullanırlar, ama bazıları ise tüm talaşları dışarı atarak kendi tüyleri ile yuva yapmayı tercih ederler.

Muhabbet kuşları ile alakalı bazı bilgileri edinmeniz kuşunuzu daha iyi tanımanıza neden olacaktır. mesela en sık sorulan sorulardan birisi Muhabbet kuşum Neden yumurta yapmıyor ? bu konu ile alakalı gerekli bilgiler paylaşılmaktadır.

Muhabbet kuşlarının talaşları dışarı atmaması için ne yapmamız gerekir ?

Az öncede söylediğim gibi muhabbet kuşlarının huyları farklı olmaktadır, ve eğer kuşunuz sizin yuvalıkta kullandığınız talaşları dışarı atıyorsa kesinlikle talaşları yeniden yuvasına koymak için ısrar etmeyiniz. Çünkü kuşun sinir olmasına ve yumurtalara zarar vermesine neden olur. Ayrıca depresyon olması ve size güvenini kaybetmesi ise kaçınılmaz olmaktadır.

Muhabbet kuşlarının talaşları dışarı atmaması için ne yapmamız gerekir

Bu yüzden eğer kuşunuz talaşları dışarı atıyorsa kesinlikle ısrar etmeyiniz. Kuluçka döneminde ise eğer yuvaya talaş koyarsanız kuşun yumurtalar üzerinde yatmaması mümkün olmaktadır ve bu yüzden yavrular yumurtadan çıkana kadar müdahale etmemeniz tavsiye edilmektedir.

Kuluçka dönemi bittikten sonra ve yavrular yumurtadan çıktıktan sonra, yuvalığa talaş koymak zorundasınız. Çünkü yavru kuşların dışkıları ilk günlerde sıvımsı olmaktadır ve follukta birikmesi yavruların ıslanmasına ve bakterilerin birikmesi ile hasta olmalarına neden olmaktadır.

Ama yavruların yumurtadan çıkmasından sonra nasıl talaşları yuvaya koymak gerekir ?

Anne kuş karnını doyurmak ve yavrularına yem vermek için yuvadan dışarı çıkar. Bu fırsattan faydalanıp ve elinize poşet eldiven takarak, yavruları yavaş ve dikkatli bir şekilde folluktan çıkarmanız ve bir temiz ve yumuşak havlu üzerine koymanız gerekir. Sonra folluğun temizliğini yapıp ve talaşları koyabilirsiniz.

 

NOT : yuvalığa ve yavrulara dokunmak isterseniz, ve hatta döl kontrolu için, kesinlikle elinize eldiven takmanız tavsiye edilir. Eğer elinizin kokusu yavruların üzerinde kalırsa anne kuşu yavruları terk eder ve hatta bazı kuşların yavrularını öldürdüğü görünmektedir.

 

Sonra yavruları yeniden folluğa geri koyup ve yuvalığın içine yerleştirmeniz gerekmektedir. Böylece yavrular için hiç bir sorun olmaz ve talaşlar ise yuvalarının kuru olmasını sağlayacaktır. Kuş kumu ise aynı şekilde yuvanı kuru tutabilmektir ve hangisi sizin için uygunsa kullanabilirsiniz.

Son söz :

Değerli okurlarımız, gördüğünüz gibi bazı muhabbet kuşları hassas olmaktadırlar ve bu yüzden her şeyden önce kuşunuzun huyunu bilmeniz gerekmektedir. Ve eğer yuva hazırlığında sizin koymuş olduğunuz talaşları dışarı atıyorsa kesinlikle ısrarla yeniden yuvasına talaş koymayınız.

Çünkü sinirlenip ve kuluçkadan kalkması mümkün olmaktadır ve yumurtaların ve yavruların, telef olmasına yol açabilir. Daha fazla bilgi için bizi takip etmeyi unutmayınız ve paylaşımlarımızın daha kaliteli ve daha iyi olması için yorumlarınız ile bize yol gösterebilirsiniz. Eğer muhabbet kuşları ve başka kuşlar hakkında sorunuz varsa yorumlarda yazarak uzmanlarımızdan aradığınız çözümü bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu