Papağan yavrusu ne yer ?

Papağan yavrusu ne yer ?

Papağan yavrusu besleme :

Papağan yavrusu bakımı ve beslemesi kolay bir iş değildir, ve eğer bir papağan yavrusu beslemek isteseniz bazı önemli noktalar ve konulara dikkat etmeniz gerekir.

Papağanlar bildiğiniz gibi sıcak bölgelere ait kuşlar olmaktadırlar ve bu yüzden yavruları ise soğuk ve rüzgara hassas olmaktadırlar. Bu yüzden papağan yavrusu için özel cihazlar bulunmaktadır ve büyüyene kadar, civciv için sıcaklığı sabit oranda temin etmektedir.

Eğer papağan yavrusu için böyle bir cihazınız yok ise yavru için temiz, hijyeni, ve standart sıcaklığa sahip bir ortam hazırlamanız gerekir.

Papağan yavrusu için, ideal bir yuva hazırlama :

Papağan yavrusu için yuva yapmak için bir küçük akvaryum kullanabilirsiniz. Ama akvaryum kapağını tamamen kapatmamanız tavsiye edilmektedir. Çünkü yavru papağanın dışkısı ve sıcaklık ve nem nedeni ile bakteri, mantar ve hastalık etkenleri oluşmasına yol açar ve daha önemlisi, yavru papağanın, solunum organlarında arızalara ve hastalığa neden olabilir.

Papağan yavrusu için, ideal bir yuva hazırlama

Ayrıca bu kutu şeklinde yuvanın cidarlarının yüksek olması gerekir, çünkü bazen yavrular biraz büyüdüklerinde kendilerini yuvadan dışarı atabilirler ve bu ise telef olmalarına neden olabilir.

Papağan yavrusu için yuva yapmak veya bulmak zor değildir ve asıl konu yuvanın temiz ve bakımlı olmasıdır.

Yavru papağan yuvası için kullanılan altlık :

Papağan yavrusunun dışkısı genel olarak sıvı olmaktadır ve bu yüzden kullanılan altıkta sıvıyı cezbetme kabiliyeti olmalıdır.

Yuvada kullanılan altlık için en uygun malzeme hasır çuval kumaşı olmaktadır, hem hijyenik açısından ve hem sıvıyı cezbetme açısından uygun olmaktadır.

Bazı kişiler ise talaş ve ağaç yontusu ve hatta ufalanmış gazete parçaları kullanmayı tercih ediyorlar ama bu malzemelerin bazı dezavantajları vardır ve hatta papağanın hasta olmasına ve bazı zaman telef olmasına neden olabilir.

Altlık için talaş kullanmanın zararları : talaşlarda ağaç tozu bulunması yavru papağan için zararlı olmaktadır, çünkü bu tozun kuşun solunum organlarına zararlı olması hastalıklara yol açar, ayrıca daha büyük yavru papağanlar tarafından aç oldukları zaman yenilmesi mümkün olmaktadır. Bu yüzden talaş kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Gazete kullanmanın tehlikesi : gazetelerin mürekkeplerinde kimyasal maddeler kullanılmaktadır, bu bu maddeler papağanın zehirlenmesine neden olabilir. Bu yüzden kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Papağan civcivi yuvasında altlık kullanmanın önemi :

Papağan yavrusunun ayağının altı yani yuvanın zemini kaygan olursa, yavru otururken ayakları kayacaktır, ve ayakları sürekli açık bir şekilde kalırsa büyüdüğü zaman ayaklar aynı şekilde açık olarak kalacak ve bir alışkanlık gibi olacaktır. Bu yüzden yuva zemeni kesinlikle kaygan olmaması gerekmektedir.

Ayrıca ayağa kalkmak istediği zaman dengesini korumak zor olacaktır ve yürümeyi öğrenmesinde bir engel oluşacaktır.

Yavrunun yuvasının bakımı ve temizliği :

Papağan yavruları büyüyene kadar sürekli sıvı yemler ile beslendikleri nedeni ile dışkıları ise sıvı olmaktadır ve bu yüzden en az her gün 2 kere altlığın değişmesi gerekir. Ama dikkat edin yuvanın bakımı ve temizliği önemli olmaktadır, papağan yavruları tarafından dışkı def edildiği zaman ister istemez makat dışkı ile temasta olacaktır ve makatın kirli olması sindirim sisteminde hastalıklara neden olabilir. 

Ayrıca papağan yavrusunun ayak derisi son derece hassas olmaktadır, ve dışkıları ile temas etme sebebi ile hızlı bir şekilde deri hastalıklarını oluşmasına neden olması mümkün olmaktadır.

Papağan yavrusu için uygun sıcaklık +28 derece olması gerekir, daha yüksek veya daha düşük sıcaklık yavrular için zararlıdır.

Eğer papağan yavruları için özel makine kullanıyorsanız, nem oranını biraz yükseltmenizde fayda vardır.

Eğer çevre sıcaklığı sizin için uygunsa bu sıcaklığın papağan yavrusu içinde uygun olması anlamına gelmez ve bu yüzden bir termometre kullanmanız daha doğru olmaktadır.

Yavru papağanın temizliği :

Yavru papağana yem verdikten sonra ıslak ve yumuşak bir bez ile dikkatli bir şekilde gagası ve gaga nın etrafını temizlemeniz gerekir. Tabiki profesyonel bir yetiştirici çok nadiren yem verirken gaga nın etrafına yayılmasına izin verir.

Yavru papağan ile ilgilenmeden önce ellerinizin temiz olmasından emin olun, çünkü eğer eliniz temiz olmazsa ve papağanın gözleri ile temas ederse enfeksiyon kapmasına neden olur ve birde hastalık ile uğraşmanız gerekebilir.

Papağan yavrusu için verilen ek gıda anne ve babasına verilen yemin toz haline getirilmesi ve ılık su ile karıştırılması şeklinde olmalıdır ve bir enjektör yardımı ile yavru papağana verilmesi gerekir.

Yavru papağanın temizliği

Yem için kullandığınız enjektörün her zaman temiz olması önemli olmaktadır ve her yemek verdikten sonra iyice yıkamanız gerekir.

Yem hazırlarken yeterli miktarda hazırlamanız gerekir, çünkü eğer yem kalırsa zaman içinde papağanda hastalığa neden olabilir.

NOT : her kullandığınız enjektörü bir günden fazla kullanmayınız, ve yem hazırlamak için kullandığınız kab ve kaşığı temiz tutmanız ve dikkat etmeniz gerekir.

Papağan yavrusu beslemek için kaşık :

Papağan yavrusuna eğer kaşık ile yem vermek isterseniz, tabiki normal kaşık ile yapmak zor olacaktır ve yemin papağanın yüzüne dökülme olasılığı bulunmaktadır.

Bunun için küçük bir çay kaşığının uc kısmını bir Pense ile sıkmanız gerekir, böylece kaşığın ucundaki genişlik azaltılarak ve kenarları yükselerek yemin kenarlardan dökülmesine engel olacaktır.

Papağan yavrusu için yem karışımı :

Papağan yavrusu için vermek istediğiniz yem önemli olmaktadır ve bu yüzden karışımında dikkat etmeniz gerekir. Pet shoplarda hazır olarak yavru papağanlar için yem bulunmaktadır ve eğer hazır yem kullanacaksanız üretim tarihine ve karışımına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Eskiden bazı kişiler papağan yavrusunun yeminin nasıl olması gerektiği konusunda bilgileri olmadığı için ellerine ne gelirse zavallı yavruya yediriyorlardı, örnek olarak, nohut unu ile hamur yapıp papağana yem olarak vermek, elma suyu, ezilmiş muz vb.., ama son zamanlarda bilgi ve teknoloji sayesinde çok az insan bu tür yanlış yemleri evcil hayvanlarına vermektedir.

Bir papağan yavrusunu nasıl sağlıklı büyütebiliriz ?

Eğer yavru çok küçük ise yem verirken dikkatli olmanız lazım çünkü yem verirken boğulma olasılığı bulunmaktadır. Bu yüzden ilk haftalarda yem için enjektör kullanmanız gerekmektedir ve bunun için aşağıdaki konulara dikkat etmeniz gerekir :

  • İlk haftalar için 20 cc lik bir enjektörün ucuna serum borusu takmanız tavsiye edilmektedir. Borunun enjektör ucunda sıkı bir şekilde durduğundan emin olunuz, çünkü yem verirken eğer boru çıkarsa ciddi sorunlara yol açabilir. 
  • Borunun Enjektöre takılan ucunu bir çakmak ile hafifçe ısıtmanız gerekir, çünkü borunun kesildiği yer ise keskin olabilir ve kuşun ağzına zarar verebilir.
  • Enjektör ve serum borusunu her gün değiştirmeniz gerekir, çünkü yem kalıntılarında bakteri oluşumu olabilir ve kuşunuzun hasta olmasına neden olabilir.
  • Eğer enjektöre montaj ettiğiniz, borunu hızla kuşun ağzına salarsanız kuşun ağzının yaralanması mümkün olmaktadır. Bu yaralanma zaman içinde enfeksiyona yol açar ve kuşun sağlığı için bir tehdit olmaktadır. Hatta bazı kuşların telef olmasına neden olmaktadır.
  • Yavru papağanın tüyleri çıkmaya başladığı zaman artık enjektör kenara koyup ve papağan için hazırladığınız kaşık ile yem verebilirsiniz.
  • Papağan yavrusuna yem verirken, fazla yem vermeyi iltifat sanmayın, ve kısa aralıklarda devamlı yem vermek daha iyidir.
Papağan yavrusunun yemi nasıl hazırlanır ?

Papağan civcivi için toz yemi temiz ve kaynatılmış su ile karıştırmanız gerekir ve iyice kıvama geldikten sonra iyice soğumasını bekleyeceksiniz.

Papağan yavrusunun yemi nasıl hazırlanır 

Eğer hazırladığınız yem ılık bile olursa papağanın midesini delip ve dışarı dökülebilir. Bu yüzden kesinlikle yine söylüyorum kesinlikle sıcak yem veya ılık yem bir papağan yavrusuna vermeyiniz.

Yeni doğulan papağana yem vermenin doğru ve yanlışı :

Yavru için hazırlanan yem enjektör ile yavaş ve dikkatli olarak ağzına enjekte edilmelidir, yavrunun bağırmasını fazla umursamayınız ve yemi az miktarda ve dikkatli olarak verin, ama kendisi yem yerken nefes alma gerektiğinin farkında değildir ve sizin dikkatli olmanız gerekir.

Bu yüzden yemin hepsini aynı anda enjekte ederseniz nefes alamaz ve boğulabilir.

Yemin papağanın ağzına bir anda aktarılması ile solunum esnasında yemin, akciğere dolması mümkün olmaktadır ve bu durumda papağanın hayatta kalması zor olmaktadır.

Yem akciğere dolduğu zaman, burun hücrelerinde sıvı maddenin akmasına şahit olursunuz ve bu yemin yanlış verilmesi için bir belirti olmaktadır.

Maalesef bazı, satıcılar yavru papağan alanlar için gereken bilgileri vermedikleri için, bu sevimli kuşların telef olmasına neden olurlar. Ve bazıları ise şans eseri hayatta kalabiliyorlar .

Papağan yavrusu beslerken bir dijital tartı olması tavsiye edilmektedir ve belirli aralıklarda papağanın ağırlığını tartmanız tavsiye edilmektedir. Papağanlar için genel olarak her gün 3 ila 4 kere yem vermeniz tavsiye edilmektedir.

Örnek olarak küçük iskender papağan için her yem verdiğinizde 5 cc miktarında vermeniz yeterli olmaktadır. Ve büyük iskender papağanı için ise 10 cc yeterlidir.

Unutmayın papağan yavruları göründüğü kadar hassas değildir ve kolay kolay telef olmazlar sadece yanlış yemlerin verilmesi, kalitesiz veya bozuk yemler yavruların telef olmasına neden olmaktadır.

Yavru papağan bir süre sonra artık kendisi yem yemek isteyecektir ve gagasının hala yumuşak olması nedeni ile bu durumda suda pişirilmiş yumurta, muz ve incir gibi meyveler ve bazı tahılların filizlerini vermeniz lazım. Buğday, mercimek, ve nohut gib tahılları suda bekleterek, yeni filizlendikleri zaman, çıkan filizleri ayırıp ve kuşunuza verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu