Kuluçka makinesi kullanımı

Kuluçka makinesi ile en çok civciv çıkaranlar

Profesyonel kuluçkacılık için gerekli malzemeler :

Verimli kümes sahibi olmak ve profesyonel bir şekilde kuluçka yapmak için bazı önkoşullar ve malzemelerin olması gereklidir. Ve en altın kural ise döllü yumurtaların üretimini kendiniz yapmanızdır.

Yumurtaların taze olması kuluçka makinesi randımanında son derece etkili bir faktördür ve mutlaka dikkate alınması gerekmektedir. Ama yumurtaların taze olması ile birlikte bazı cihazlar ve malzemelerin olması çıkım oranının yüksek olmasına olanak sağlayacaktır. Bu yazıda gerekli malzemeler ve tki oranı ile ilgili önemli noktalar paylaşılmaktadır. Eğer profesyonel çalışmak isterseniz, yazının devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Ama profesyonel bir şekilde kanatlı üremesi ve kuluçka yapımı için 2 adet kuluçka makinesi olması şarttır. 2 adet kuluçka makinesi kullanarak kuluçka randımanı oldukça yüksek olacaktır. 

Ayrıca eğer bir makinede her hangi bir sorun ortaya çıkar ise, yumurtaları diğer makineye aktarmanız mümkün olacaktır. Ve böylece diğer civcivlerin telef olmasına engel olabilirsiniz.

Ama eğer 2 adet kuluçka makinesi satın alamazsanız, mümkün değilse, 2.yol aynı anda gelişim ve çıkım özelliği olan, kuluçka makinesi kullanmanız gerekmektedir.

Profesyonel kullanıcının Testo gibi dikkatli bir sensöre sahip olması gerekir :

Kuluçka makinesi kalibrasyonu randıman açısından son derece önemlidir. Ve doğru bir şekilde kalibre edilmesi çıkım oranında direkt olarak etkilidir.

Testo markası ile üretilen sensörler yeni nesil SHT sensörlerden faydalanması son derece dikkatli ölçümler yapmasına ve kuluçka makinesini daha dikkatli ve en düşük hata payı ile kalibre edebilmenize neden olacaktır.

testo sensörü

Testo Bluetooth ile cep telefonunda bulunan özel uygulamasına bağlanır ve ani olarak ısı ve nem değerlerini gösterir. 

Aynı zamanda kuluçkahane sıcaklığı ve nem oranı ise dikkatli bir şekilde bu sensör tarafından kontrol edilir. Ve bu bilgiler profesyonel bir kuluçka makinesi kullanıcısı için değerlidir.

Kızılötesi ateş ölçer :

Diğer makalelerimizde metabolik sıcaklık ve kuluçka makinesi ve yumurta kabuğunun sıcaklık farkı ve nedenleri hakkında gerekli bilgileri aktarmaya çalıştık. 

Ama bu sıcaklığı kontrol etmek için bir adet kızılötesi ateş ölçere ihtiyaç vardır. Özelliklede iri yumurtalar için önemlidir. Eğer profesyonel kaz ve ördek yetiştiricilerinin paylaştıkları videolara dikkat ederseniz, bu cihazları kullandıklarını görebilirsiniz.

Metabolik sıcaklık kuluçkanın 7.gününden oluşmaya başlar ve çıkım dönemine yaklaştıkça artmaya başlar. Bazen bu sıcaklık 40 dereceye kadar yükselebilir. Ve amatör kuluçka makinesi kullanıcılarının düşük randıman elde etme nedenlerinden birisi budur.

kuluçka ekipmanları

Eğer çıkım dönemine yakın günlerde yumurta sıcaklığını kontrol ederseniz, ve kuluçka makinesi sıcaklığını yumurta sıcaklığına göre uygularsanız, randıman dikkat alıcı oranda yükselecektir. Zaten kaz yumurtasında soğutma işi bu sıcaklığı (metabolik sıcaklık) kontrol etmek için yapılır.

Yumurta kabuğu sıcaklığını düşürmek için yapabileceğiniz iş makine içine emilen hava hacminin artması (hava dolaşım hızı sabit kalacak ve sadece hacmi artacaktır) ve makine sıcaklığının az oranda düşürülmesi önerilir.

Acil elektrik sistemi :

Profesyonel bir kuluçka makinesi kullanıcısının mutlaka acil elektrik sistemi (UPS) sahip olması önemli faktörlerden biridir. Elektriğin haberiniz olmadan kesilmesi kuluçka makinesinde yumurtaların telef olmasına neden olur. Özelliklede soğuk mevsimlerde kuluçka makinesi sıcaklığının hızlı bir şekilde düşmesine ve ısı şoku nedeni ile civcivlerin telef olmasına yol açar. Bu sorunu çözmek için mutlaka kuluçka makineniz bir adet UPS cihazına bağlı olması gerekmektedir.

Eğer UPS sistemi temin etmek sizin için mümkün değilse aşağıdaki seçeneklerden kullanmanız tavsiye edilir :

1- jeneratör

2- invertör ve otomobil akusu

Eğer jeneratör veya normal inverter kullanırsanız, elektrik kesildiği zaman kendiniz, bu cihazları çalıştırmanız gerekir. Ve yeniden elektrik bağlandığı zaman kuluçka makinesini şehir elektriğine bağlamak zorunda olacaksınız.

Ama UPS otomatik olarak kuluçka makinesinin kesintisiz olarak çalışmasını sağlar. Ve gece haberiniz olmadan bile elektrik kesilir ise makineniz çalışır halde olacaktır.

Son söz :

Bu yazıda profesyonel bir kulucka makinesi kullanıcısının bilmesi gereken önemli faktörler hakkında bilgi aktarmaya çalıştık. Eğer yüksek randıman almak isterseniz az önce söylenilen konuları dikkate almanız tavsiye edilir.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu