Herşey dahil

tavukçuluk için kullanılan havalandırma sistemleri

Kanatlı yetiştiriciliği kümesi için havalandırma sistemi önemi :

Tavukçuluk için neden havalandırma sistemi önemlidir ? neden havalandırma sistemlerini dikkate almak gerekir? Neden tavukçulukta havalandırma sistemi kullanılır? Bu yazıda detaylı olarak bu konular hakkında bilgi vermekteyiz ve bu yazıyı mutlaka okumanız tavsiye edilmektedir.

Genel olarak tavukçulukta sirkülasyonu sağlamak için 4 önemli hedef vardır :

  • Sıcaklığın standart olarak kontrol edilmesi 
  • Nem oranının kontrol edilmesi 
  • Tavuklar için oksijen temini
  • Zararlı gazların salondan def edilmesi

Kümes sıcaklığının kontrol edilmesi :

Kümes hayvanları yetiştiriciliğinde en önemli faktörlerden birisi sıcaklık seviyesi olmaktadır. Ve daha önemlisi bu kuşların her yaşta farklı seviyede sıcaklığa ihtiyaçları olmasıdır. Böylece yem tüketimi ile vücut metabolizmaları ve enerji temini ise kontrol edilmektedir. 

Kümes sıcaklığının kontrol edilmesi

Örnek olarak yeni doğan civcivler için ideal sıcaklık 32 derece olmaktadır. Ve yetişkin tavuklar için ise 21 derece sıcaklıkta olmaktadır. Ve eğer bir salonda sıcaklık standart seviyede stabil olarak temin edilir ise kanatlıların et ve kemik gelişimini olumlu olarak etkileyecektir. 

Aşağıdaki tabloda tavukların yaşlarına uygun sıcaklık değeri yer almaktadır. Ve bu değerler her kuş türü için farklı olmaktadır :

Kuş türü Yaş (haftalık) Salon sıcaklığı (C°)
Tavuk civcivi 1 31-33
Tavuk civcivi 2 28-30
Tavuk civcivi 3 24-27
Tavuk civcivi 4 21-23
Tavuk civcivi 5 20-22
Tavuk civcivi 6 18-20
Tavuk civcivi 7 18-20
Tavuk civcivi 8 18-20
Tavuk civcivi 8-22 15-18
Tavuk civcivi 22 den fazla 15-18

Tavukçulukta nem oranı kontrolu :

Kanatlılar solunum ve dışkı yolu ile rutubet def etmektedirler. Ve özelliklede kış mevsiminde, salonun fazla nem oranının def edilmesi ve altlıkların kuru tutulması gerekmektedir. Ve kesinlikle tavukların salonunda bulunan altlığın kuru tutulması gerekmektedir. 

Tahminen bir 20 binlik tavukçuluk salonunda ve tavukların 2 kg ağırlığında olması şartı ile vücutlarından toplam olarak 3800 – 4000 litre su salona def edilmektedir. Ve bu rutubetin salonda def edilmesi gerekmektedir. Özelliklede soğuk mevsimlerde rutubet nedeni ile üretilen amonyak gazının ise def edilmesi için havalandırma sistemlerinin çalışması gerekmektedir. Amonyak gazı kümes hayvanları için son derece tehlikeli olmaktadır. Ve bir çok hastalığa yol açabilir. 

Tavuk salonu için oksijen temini :

Kuşlar aerobik canlılardır. Bu, yemdeki organik molekülleri parçalamak ve yemdeki enerjiyi çıkarmak için yeterli oksijene ihtiyaçları olduğu anlamına gelir. Bu nedenle tavuk çiftliklerinde gerekli oksijenin sağlanması için düzenli olarak temiz hava sağlanması havalandırmanın önemli hedeflerinden biridir.

Zararlı gazların salondan def edilmesi :

Zararlı gazların salondan def edilmesi

Hava Sirkülasyonu ve zararlı gazların, salondan def edilmesi, özelliklede CO2 ve amonyak gazı, önemli bir konu olmaktadır. Ve bu iş ise havalandırma fanları tarafından yapılmaktadır. 

Havalandırma için tavukçuluk yöntemine göre farklı sistemler ve mekanizmalar kullanılmaktadır. Salon özelliklerine göre minimum havalandırma,kombi havalandırma ve tünel havalandırma sistemi kullanılmaktadır. Ve bu sistemlerin kümese uygun olması araştırılması gerekmektedir. Havalandırma işlemi hangi yöntem ile yapılırsa yapılsın, amacımız kontrollü bir şekilde hava ve rutubetin temin edilmesi olmaktadır. Ve zararlı gazların def edilmesidir.

Son söz :

Tavukçulukta bazı faktörlerin dikkate alınması gerekmektedir. Ve havalandırma sistemi ise bu faktörlerden birisi olmaktadır. Bu sistem tavukların ve diğer kanatlıların sağlığı ve randımanı ile direkt olarak ilgisi olmaktadır. Ve bu yüzden küçük kümeslerde bile bu sistemin kullanılması gerekmektedir. 

Köy tavuklarında ani olarak telef olma nedeni bazen bu tür sorunlar olmaktadır. Ve özelliklede kış mevsiminde rutubetli bir kümeste tutulması ve hava dolaşımı için bir yer bırakılmaması önemli olmaktadır.  Altın kuluçka firması uzmanları tarafından bu konu ile alakalı detaylı bilgiler paylaşılmıştır ve umarız sizin için faydalı olmuştur. 

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu