tavukçuluk masraflarını düşürme yöntemleri

tavukçuluk salonu masraflarını ve üretimi maliyetini düşürmek

tavuk kümesi maliyetini nasıl düşük tutabiliriz ?

Bir tavuk çiftliğinden beklenilen verimliliği alabilmek için önce masraflarını hesaplamak gerekmektedir. Ve sizin yaptığınız iş ekonomik açıdan değer kazanması için üretim maliyetini kontrol edebilmeniz gerekmektedir. Ve olabildiği kadar bu maliyeti düşük tutabilmeniz, başarılı olmanız yolunda önemli bir faktör olmaktadır. 

Aksi halde bu sektörde başarılı olmanız mümkün olmamaktadır. Ve son zamanlarda dünya ekonomisini düşünürsek iflas etmeniz bile mümkün olmaktadır. Ayrıca kanatlı yetiştiriciliği sektöründe ortaya çıkan yeni değişimler hakkında güncel bilgilere sahip olmanız ise önemli olmaktadır. 

Dikkat ederseniz günümüzde, 10 yıl öncesine göre tavukçuluk sektörü çok değişmiştir ve daha mekanize ve modern bir hal almıştır. Tüm bu değişimler, bu sektörün hızlı gelişmesine ve daha verimli olmasına neden olmaktadır.  Kanatlı yetiştiriciliğinde masrafları kontrol etmek ve üretim maliyetinin yönetimi sizin en önemli hedefiniz olmaktadır. Ve bu yazıda nelere dikkat etmeniz gerektiği ile alakalı gereken bilgiler paylaşılmaktadır. 

Tavukçuluk için kafes sistemi kullanmak :

Tavuk yetiştiriciliği yapanların birçoğu günümüzde bile geleneksel yöntemleri kullanmayı tercih etmektedirler. Ve maalesef bu yöntem günümüzde ekonomik açıdan pek verimli olmamaktadır. Ve en iyisi yetiştiricilik için kullanılan sistemin değişmesi ve daha güncel bir yöntem kullanılması gerekmektedir.  Kümes verimliliğini arttırmak için, kafes sistemi kullanmanız uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Özelliklede tavuk ve bıldırcın yetiştiriciliği için kafes sistemi en iyi seçenek olmaktadır.

Tavukçuluk için kafes sistemi kullanmak

Kafes sistemi, masrafların düşük tutmasında etkili olmaktadır ve yem tüketiminin daha iyi olması ve yemlerin ve suyun israf edilmemesi ve aynı zamanda personel sayısının daha az olması, masraflarınızın düşük olmasına neden olmaktadır.  Ve kümes yönetimi ile daha az uğraşmanız ve yönetim için zaman harcamanız daha az olacaktır. Bu durumda pazarlama ve satış için, daha fazla zamanınız olacaktır. 

Kafes sistemi kuşların daha sağlıklı yaşamalarına neden olur. Ve viral, enfeksiyonel ve mantar hastalıklarına yakalanmaları daha az olacaktır. Tavukların bakımı daha kolay bir hale gelecektir. Ve kümes masraflarının dikkat çekecek kadar düşük olmasına neden olacaktır. 

Salon sistemleri ve malzemelerinin her hafta kontrol edilmesi :

Salon için kullanılan sistemler ve mekanizmaların her hafta kontrol edilmesi gerekmektedir. Çünkü bu mekanizmalar ve sistemlerden birinin bozulması, sizin için zarara neden olabilir, ve aynı zamanda tamir masrafı ise daha fazla olur. 

Salon için kullanılan, elektrik ve mekaniksel sistemlerden bir liste hazırlamanız tavsiye edilmektedir. Ve her hafta liste üzerinde kontrol edilmeleri tavsiye edilmektedir. Bu durumda eğer sistemlerde bir arıza olursa daha fazla bozulmadan fark etmeniz mümkün olmaktadır ve tamiri için harcayacağınız para ise daha düşük olacaktır. 

NOT : verimli bir kümes sahibi olmak için mutlaka kaliteli malzemeler kullanmanız tavsiye edilmektedir. Aksi halde sürekli salon, mekanizmaları ile uğraşmanız gerekmektedir. Bu kuluçka makinesi ve üreme ile ilgili diğer sistemler için ise geçerli olmaktadır. 

Tavukçuluk salonu yalıtımı :

Tavukçuluk salonunun doğru bir şekilde izolasyonu, yapılması önemli olmaktadır. Ve ısıtma ve soğutma için enerji tüketiminin %10 – 15 oranında düşük olmasına neden olmaktadır. Bildiğiniz gibi kanatlı yetiştiriciliği salonlarında, ısı, nem ve havalandırma en önemli faktörler olmaktadır. 

Ve salonun yalıtım açısından düşük bir seviyede olması, bu faktörlerin doğru bir şekilde temin edilmesine engel olacaktır ve hatta nem ve ısı değerlerini istabil tutmak ise mümkün olmayacaktır.  Özellikle kış aylarında, salon yalıtımı ısıtma sisteminin daha tasarruflu çalışmasına neden olmaktadır. Ve neticede yakıt ve enerji maliyetleriniz daha düşük olacaktır. 

Tavukçuluk salonu yalıtımı

Ama salonun izole olmasının başka faydaları ise vardır. Örnek olarak eğer salon doğru bir şekilde izole edilmez ise, bazı sistemlerin gereğinden daha fazla çalışması gerekmektedir. Ve bu yüzden daha kısa dönemlerde tamir ve onarım işlemi yapılması gerekmektedir. Ve makinelerin ömrünün kısalmasına neden olacaktır. 

Yem masraflarının düşük olması :

Bir tavuk yetiştiriciliğinin masraflarının %70 oranı yem masrafları olmaktadır. Ve kafes sisteminde otomatik yemlik ve suluk kullanılması, masrafların %5 düşük olmasına neden olmaktadır.  Otomatik yemlikler diğerlerinde daha pahalı olmaktadır. Ama uzun dönemde otomatik yemlik sayesinde yemlerin doğru bir şekilde tüketilmesi nedeni ile maliyetiniz düşecektir. Aynı zamanda yemlerin ziyan olması ise en düşük seviyeye gelecektir. 

Size bir örnek verelim, bir etlik tavuk kesime kadar yaklaşık 5 kg yem tüketmektedir. Ve eğer bir salonda 500 adet tavuk besliyorsak, toplam olarak kesime kadar 2.5 ton yem tüketilecektir. Otomatik sistemde %5 tasarruf edersek, her dönem 125 kg yemin heder olmasına engel olacağız.  Daha büyük yetiştiriciliklerde bu rakam daha dikkat çekici bir miktar olmaktadır. Ve bu yüzden önemli olmaktadır. Otomatik yemliklerin diğer avantajı, daha az işçiye ihtiyac olmasıdır. 

👁‍🗨 NOT : Tavukların bakımı ve beslenmesi verimli olmalarında etkili olmaktadır. ve bu yüzden bu konu ile alakalı bazı detaylar uzmanlarımız tarafından paylaşılmaktadır. Tavukların hızlı büyümesi için gerekli mineraller önemli konulardan birisi olmaktadır.

Tavuklar için standart yem rasyonu :

Diyetin dengesi enerji seviyeleri, protein, vitamin ve mineraller gibi besinler açısından çok önemlidir. Tavukların beslenmesi dengeli değilse, kuş besleyici ihtiyaçlarını karşılamak için daha fazla yiyecektir. 

Ya sürülerdeki yumurta tavukları yumurtalarını yemeye başlarlar ya da tavuklar birbirlerinin tüylerini yerler ve bunun sonucunda yamyamlık hastalığına yakalanırlar. Bütün bunlar üretim maliyetlerini artırır ve üretim verimliliğini düşürür.

Salon sıcaklığının stabil olması :

Dönüşüm faktörü doğrudan oda sıcaklığı ile ilgilidir. Yüksek sıcaklıklarda kanatlı iştahı azalır ve yem alımı azalır. Sonuç olarak, kuş daha hızlı büyür ve periyodun uzunluğu artar. Dönemin uzunluğunun arttırılması, aynı zamanda maliyetlerin artması ve üretim karlarının azaltılması anlamına gelir.

Salon sıcaklığının stabil olması

Soğuk havalarda kuşun enerji tüketimi artar ve daha fazla tahıl tüketir ve yem tüketiminin artması üretim maliyetlerinin artması anlamına gelir. Bu nedenle üreme salonunun sıcaklığı kuşun yaşına göre ayarlanmalıdır.

Kümesin bakımı ve dezenfeksiyonu :

Kümesin her dönem dezenfekte edilmesi önemli bir konu olmaktadır. Ve tavukları salona aktarmadan önce temizlik yapılması gerekmektedir. Salonın hijyeni tavukların hastalıklara yakalanmasına engel olmaktadır.  Bu önlemler tavukların daha sağlıklı olmasına neden olur ve telefat oranı ise oldukça düşük olacaktır. Bir diğer makalemizde, salon dezenfeksiyonu ile alakalı bilgiler paylaşılmaktadır. Ve avantajları ise uzmanlarımız tarafından sizin için paylaşılmaktadır. 

Kümes hayvanları, kontamine ortama maruz kaldıklarında çeşitli solunum ve bulaşıcı hastalıklar geliştirebilir. Bronşit, Newcastle, grip, koksidiose vb.. çeşitli hastalıklar üreme ünitelerine her yıl ciddi zararlar vermektedir. 

Bu hastalıklarla mücadele için salonun hijyen ve dezenfeksiyonuna dikkat edilmesi ve kanatlı aşılama takviminin doğru kullanılması gerekmektedir. Kanatlı hayvanların aşıları belirli zamanlarda veteriner hekim gözetiminde yapılmalıdır.

bu bilgiler Altın kuluçka uzmanları tarafından başarılı olmanız için paylaşılmaktadır. ve tamamen bilimsel araştırmalar ve deneyim sahibi kişiler tarafından teyid edilen bilgiler olmaktadır. bu yüzden okumanızı tavsiye edereiz ve umarız sizin için faydalı olmuştur.

2 Comments

  1. güzel bilgiler paylaşmışsınız, emeğinize sağlık, ben kaç senedir, tavukçuluk yapıyorum, ve bu paylaşımda yazılanların etkisini gördüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu