Devekuşu yetiştiriciliği

Yavru devekuşu hastalıkları ve belirtileri

Devekuşu yavrusu hastalıkları ve tedavisi :

Devekuşu dünya genelinde en büyük kuş türü olmaktadır. Ve büyük cüsseli olması ile beraber hastalıklara ve farklı iklim koşullarına karşı dayanıklı olmaktadır. Ama tüm bunlara rağmen bir devekuşu çiftliğinde hijyenik koşulların sağlanması ve temizliğin yapılması gerekmektedir. 

Özelliklede devekuşu yavruları son derece hassas olmaktadırlar. Ve bu yazıda devekuşu civcivlerinin hastalıkları ve bulaşma yolları ile alakalı detaylı bilgiler paylaşılmaktadır. 

Altın kuluçka personeli ve uzmanları tarafından hazırlanan bu paylaşımda devekuşu yavrularını tehdit eden hastalıklar, bulaşma yolları ve tedavisi paylaşılmaktadır. 

devekuşu yavrusu

Devekuşu yavrularının ilk ayında ortaya çıkan hastalıklar :

Devekuşu yavrularının hayatlarının en hassas dönemi ilk ayları olmaktadır. Çünkü vücutlarının en güçsüz dönemi olmaktadır. Ve bağışıklık sistemlerinin daha gelişmemesi nedeni ile hastalıklara karşı savunmasız olmaktadırlar.  Aşağıda bu dönemde rast gelen hastalıklar hakkında detaylar paylaşılmaktadır :

Devekuşu yavrularında Sarı kese hastalığı :

Yumurtadan yeni çıkan devekuşu yavrularında sarı kese hastalığı yaygın hastalık türü olmaktadır. Bu hastalığın belirtileri civcivin karın bölgesinde şişme, göbek etrafında su toplanması, dengesiz yürüme ve yeşil renkte dışkı olmaktadır. 

Bu hastalığın tedavisi için genel olarak uzman bir veterinerden yardım almanız olmaktadır. Ve enfeksiyonel bir hastalık olması nedeni ile antibiyotik kullanılması gerekmektedir. Ama bu hastalık kesinlikle tedavi edilecek bir hastalık değildir. Ve yavrunun telef olma olasılığı ise bulunmaktadır. 

Bu hastalığın ortaya çıkma olasılığı 5-25 günlük civcivlerde olmaktadır. Ve bu süreden sonra sarı kese içeriği tamamen sindirilmiş olmaktadır. 

Devekuşu yavrularının ayak sorunları :

Devekuşu civcivlerinin ilk günlerinde ortaya çıkan sorunlarından bir diğeri ise, ayaklarının eğri olması veya felç olmasıdır. Ve genel olarak yavruların hayatlarının ilk ayında ortaya çıkmaktadır. 

Bu hastalık eğer zamanında tedavi edilmezse, zaman içinde yavrunun dengesiz bir şekilde yürümesine veya tamamen felç olmasına neden olabilir. 

Bu hastalığın tedavisi için veterinerden özel atel almanız gerekmektedir. Ve aynı zamanda, kalsiyum içeren yemler ile beslemeniz gerekmektedir. Bu hastalığın farklı nedenleri bulunmaktadır. Ve en önemli sebepleri, genetik sorunlar ve kümes için kullanılan altlığın uygun olmaması olmaktadır. Ve kümes tabanının ise düz olması önemli olmaktadır. 

devekuşu ayak hastalığı

Devekuşu yavrularında newcastle hastalığı :

Sallabaş veya newcastle hastalığı kanatlılarda en tehlikeli hastalıklardan olmaktadır. Ama bu güne kadar devekuşu yavrularında bu hastalık görülmemektedir. Ve bunun nedeni ise bu hastalığın antikorunun yumurta yolu ile yavruya aktarılması, onu hastalığa karşı korumaktadır.  Bu yüzden eğer damızlık sürünüzde newcastle hastalığı belirtileri varsa endişe etmenize gerek olmamaktadır. 

1 den 2.aya kadar devekuşu yavrusu hastalıkları :

Devekuşu hastalıkları farklı yaşlarda değişiklik göstermektedir. Yani yavrular ilk 30 günü sağlıklı olarak geçirdikten sonra 2. Ayda ortaya çıkan hastalıklara karşı korunmaları gerekmektedir. 

Ve profesyonel bir yetiştiricinin bu hastalıklara karşı önlemler alması gerekmektedir. Bu dönemde ortaya çıkan hastalıklar virüs menşeli olmaktadırlar. Ve tedavisi için antibiyotik kullanılması gerekmektedir. Ama bazı hastalıklar yem rasyonu değişimi ve multivitamin kullanılması ile tedavi edilebilir. 

Dengesiz büyüme :

Devekuşu yavrularında ortaya çıkan sorunlardan birisi, civcivlerin vücutlarının standarttan fazla kilo alması olmaktadır. Ve bu sorun nedeni yanlış yem rasyonu olmaktadır. Yanlış miktarda yem verilmesi yavrunun vücudu, ayaklarının kaldıramayacağı ağırlığa gelmesine neden olmaktadır. Bu yüzden devekuşu yürüyemez hale gelir. Ve bu hastalığın tedavisi olmamaktadır. Ve ilk baştan doğru bir diyet programı uygulamanız gerekmektedir. 

Devekuşu yavrularında enterotoksemi hastalığı :

Enterotoksemi hastalığı genel olarak 2 aylık yaşını geçen deve kuşlarında ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık belirtileri, kuşun hareketsiz bir köşede kalması, iştahsızlık, gagasının üst kısmının beyaz olması ve en kötüsü ani olarak telef olmasından ibarettir. 

Eğer devekuşu yavrusunda bu belirtileri farkederseniz, zaman kaybetmeden bir veteriner ile iletişime geçip ve gerekli ilaçların tarifi ve kullanım miktarını almanız gerekmektedir.  Ayrıca hasta devekuşuna verilen suya biraz sirke katmanız tavsiye edilmektedir.

Devekuşu yavrularının taşlığında kum ve yem birikmesi :

Devekuşu yavrularında ortaya çıkan sorunlardan bir diğeri ise yedikleri toprak ve kumun, taşlıklarında birikmesi olmaktadır. Yanlış yem karışımı devekuşu yavrularında bazı hastalıklara neden olmaktadır. 

Hastalık belirtileri, taşlığın sert olması ve kuşun yem tüketiminin düşük olması ve halsiz olarak bir köşede kalmasıdır. Ama bu hastalığın tedavisi için devekuşuna su ve sıvı yağ vermeniz gerekmektedir. Ve sonra kuşun koşmasını sağlamanız gerekmektedir. Devekuşu yavrusu koştuğu zaman mide kasları çalışmaya başlar ve yediği kum ve toprağı def edecektir. 

Enfeksiyonel Bronşit hastalığı :

Bronşit hastalığı genel olarak 8 aylık devekuşlarında bulunmaktadır. Ve bu hastalığın asıl nedeni soğuk hava ve fazla soğuk su içmeleri olmaktadır. Yaşadığınız iklimde su donacak kadar, hava soğuk ise mutlaka devekuşları için ılık su temin etmeniz gerekmektedir. 

Bronşit hastalığı belirtilerinden, nefes alırken hırıltı sesi, burun salgısı olmaktadır. Bu hastalığın tedavisi eğer zamanında yapılmaz ise kuşun telef olmasına neden olabilir. Bu hastalığa yakalanan devekuşları genel olarak gagaları açık olarak nefes alırlar. Ve solunum yaparken, hırıltı sesini fark etmeniz kolay olmaktadır. Eğer hastalığa karşı gerekli tedaviler yapılmazsa devekuşunun telef olması mümkün olmaktadır. 

Altın kuluçka firması olarak her zamanki tavsiyemiz, hastalıkların tedavisi için bir uzman veterinerden yardım almanız olmaktadır. Çünkü hangi ilaçların ne miktarda kullanılacağı ve ne zamana kadar kullanılacağı önemli olmaktadır.

Mikoplazma silvia hastalığı :

Mikoplazma silvia hastalığı maalesef devekuşlarında en çok ölüme neden olmaktadır. Bu hastalığın hiçbir belirtisi yoktur. Ve normal bir şekilde hayatlarına devam ederler. Ama sadece hareket edemezler. 

Bu hastalık sıcak mevsimlerde daha etkili olmaktadır. Ve bu yüzden bulaşma hızı ise artmaktadır. Bu hastalığın tedavisi için devekuşlarının yem rasyonunda bazı değişiklikler yapmanız gerekmektedir. Ve yemlerinde lizin miktarının 2 kat yapmanız gerekmektedir. 

Ayrıca uzman bir veteriner ile danışarak, antibiyotikler verilmesi gerekmektedir. Bu antibiyotikler genelde devekuşlarının sularına karışmaktadır. Ve kullanım süresi ve miktarı ise doktor tarafından belirlenmektedir.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu