Yumurta tavukçuluğu nasıl yapılır ?

Yumurta tavukçuluğu nasıl yapılır ?

Yumurta tavukçuluğu :

Yumurta tavukçuluğu genel olarak 2 yöntem ile yapılmaktadır. Ve bu makalede bu konu ile alakalı detaylı bilgiler, sizin için paylaşılmaktadır ve altın kuluçka firmasının uzmanları tarafından nasıl yumurta tavukçuluğu yapılması ile alakalı gereken bilgiler paylaşılmaktadır.

İlk yöntem tavukların, salon tabanında yetiştirilmesi ve olgunlaştıkları zaman kafeslere aktarılması olmaktadır. Yani tavuklar yumurtlama yaşına geldikleri zaman kafeslere aktarılır. 2.yöntem genel olarak endüstriyel yetiştiriciliklerde tercih edilmektedir ve tavuklar civciv döneminden büyüyene kadar kafeslerde beslenmektedirler.

Bu yöntem diğer yöntemden daha iyi olmaktadır ve ilk söylenilen yöntem artık kullanılmamaktadır. Ama siz seçtiğiniz yönteme göre gereken malzemeleri temin etmelisiniz. Altın kuluçka firması danışmanları tarafından paylaşılan bilgiler yardımı ile kolay bir şekilde çalışmaya başlayabilirsiniz.

👉 Tavukların sayısını arttırmak yumurta tavukçuluğunda önemli olmaktadır. ve bu iş ne kadar hızlı olursa kar oranınız artacaktır. bu yüzden kesinlikle kaliteli bir Ticari kuluçka makinesi kullanmanız tavsiye edilmektedir. makineler hakkında detaylı bilgi için web sitemizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Neden yumurta tavukçuluğu ?

Ekonomik açıdan daha uygun olduğu için döllü yumurta üretimi için iyi bir seçenek olmaktadır. Hatta bazı zamanlarda kuluçka makinası yardımı ile günlük civcivler üreterek ve 7 ila 15 gün besledikten sonra yarka olarak satmanız mümkün olmaktadır.

damızlık tavuk, yetiştiriciliği son derece önemli bir faktör olmaktadır, ve sağlıklı olmaları için, hijyenik, kuru, ve standart fiziki koşullara uygun bir ortam sağlamanız gerekmektedir. Eğer salonda sıcaklık düşük olursa ve nem oranı yükselirse tavukların yem tüketimi düşük olacaktır,ve bunun karşılığında yumurta üretimi ise düşük olacaktır.

Neden yumurta tavukçuluğu

Üretken tavuk yetiştiriciliği için tavuk ve horozların oransal sayısı 1 horoz için 10 tavuk tavsiye edilmektedir, bu yüzden elde edilen civcivlerin, %50’si tavuk ve %50 si horoz olacaktır. Unutmayınız, çevre koşulları randımanda son derece etkili olmaktadır ve standart değerde olması gerekmektedir.

NOT : kuluçka makinası kapasitesinde yumurta yükleseniz bile elde edilen civcivlerin sayısı, yumurtaların sayısından az olacaktır ve bu randıman kuluçka makinesi kalitesi ve randımanı ile alakası olmamaktadır. Tavukların çiftleşmesi ve döllerin kalitesine bağlı olmaktadır.

bir başka makalemizde Tavuklarda yumurta üretimi artması ile alakalı bazı önemli noktalar paylaşılmaktadır, Altın kuluçka uzmanları tarafından yazılan bu makaleler başarılı olmanızda etkili olmaktadır.

Yumurtaların dölsüz olması aşağıdaki nedenlerden kaynaklanır :

  • Horozların sayısının az veya çok olması 
  • Horozların sağlık açısından sorunlu olması ve cinsel güçlerinin düşük olması ve yaşlı veya fazla genç olması
  • İbiklerinin siyah olması 
  • Tavukların yaralanması, bu sorunu çözmek için horozların mahmuzlarının 10 günlükken kısatılması 
  • Sürüye yeni horozların eklenmesi, bu iş diğer horozlarla kavga etmelerine neden olacaktır ve döllü yumurta üretimi düşük olacaktır.

Yumurta tavukçuluğu yapmak için uygun yer :

Üretken tavukler genel olarak 2 seneye kadar yumurta üretebilirler ve sonra randımanları zaman geçtikçe düşer, bu yüzden her 2 yıldan bir, yeni tavuklar eklenmektedir. Ve daha önemlisi tavukların yetiştirildiği yerin sesten ve gürültüden uzak olması ve yapabildiğiniz kadar şehirden ve arabalardan uzak olması önerilmektedir.

İklim koşullarının uygun olması tavukların randımanında etkili olmaktadır ve bu yüzden yetiştiriciliğin uygun bir yerde olması gerekmektedir. Ayrıca salonun ısıtması veya soğutması için ise fazla para harcamanıza gerek olmaz.

Yumurta tavukçuluğu yapmak için uygun yer

Tesisin etrafında, ağaçlar ekmeniz çevre güzelliğine ve havanın temiz olmasına neden olacaktır ve tavuklar için gereken oksijen temin edilecektir. Hatta çalışanlar için psikolojik açıdan faydalı olmaktadır. Diğer mesele yetiştiriciliğin, şehir merkezine fazla uzak veya fazla yakın olmaması gerekmektedir.

Tavuk yetiştiriciliği kesinlikle kimyasal ürünler üreten fabrikalardan uzak olması gerekmektedir ve elektrik, su, doğal gaz, ve diğer imkanlardan faydalanabileceği bir yerde olması önemli olmaktadır.

Aksi halde bu imkanları, temin etmeniz için yüklü para harcamanız gerekmektedir. Diğer mesele tesisin fazla yüksek bölgelerde olmaması tavsiye edilmektedir, çünkü bu tür bölgelerde sert rüzgar esintileri özelliklede soğuk mevsimlerde salonun ısıtmasını zorlaştıracaktır.

Tavuk yetiştiriciliği için kullanılan salonlar :

Genel olarak tavuk yetiştiriciliği için 2 yöntemde salonlar tercih edilmektedir, normal açık sistemli salonlar ve kapalı salonlar (windowless) olmaktadır, salon sistemi iklim koşullarına göre tercih edilmektedir ve genel olarak ülkemizde kapalı salonlar tercih edilmektedir, ama gezen tavuk yetiştiriciliği için durum farklı olmaktadır. Bu salonların kapasitesine göre gereken sistemler temin ve montaj edilir ve etlik ve kafes içinde yumurta tavukları için uygun olmaktadır.

Kafeste yumurta tavuğu yetiştiriciliği :

Genel olarak tüm gelişmiş ülkelerde tavuk yetiştiriciliği için kafeslerden faydalanmaktadırlar, bu yöntemin ekonomik açıdan faydalı olması ve üretim maliyetlerinin düşürülmesi nedeni ile yaygın bir yöntem olarak tavuk yetiştiriciliğinde kullanılmaktadır. 

Bu nedenlerden dolayı, bu sistem etlik tavuk üretiminde ise kullanılabilir. Zaman içinde bu yöntem tüm kanatlı yetiştiricilik lerinde yaygın olarak kullanılmaya başladı. Ülkemizde ise yumurta tavukçuluk ların %90 oranı bu sistemden faydalanmaktadır.

Tavuk kafeslerinin yapısı :

Tavuk kafesi üretimi için kullanılan malzemeler ağırlık olarak hafif ve aynı zamanda dayanıklı olması gerekmektedir ve özellikleri kolay dezenfekte edilmesi en önemli özelliklerinden olmaktadır.

Kafeslerin boyutu standart ölçülerde olması gerekmektedir ve tavukların kafes içinde, rahat bir şekilde hareket etmeleri sağlanmalıdır.

Kafeslerin tabanı ise tavukların hareket etmesine engel olmamsı gerekmektedir ve aynı zamanda tavukların dışkıları kolay bir şekilde, geçip ve altlık üzerine düşmesi gerekmektedir. Diğer mesele kafeslerin tabanı tavukların ağırlığına uygun olması önemli olmaktadır.

Tavuk kafeslerinin yapısı

Follukların eğimi standart olmalıdır ve yumurtaların hızla yuvarlanmasına engel olması gerekmektedir, aksi halde yumurtalar kenarlara veya birbirlerine çarpılmaları nedeni ile kırılabilir. Kafes tellerinin mesafeleri uygun olmalıdır ve tavukların kaçmasına engel olması gerekmektedir. Yemlik ve suluklara tavukların erişimi sağlanmalıdır ve aynı zamanda uygun bir tasarım ile yem ve suyun israfına önlem alınması gerekmektedir.

Tavuklar için ışık programı :

Eskiden, tavukların kış mevsiminde dinlenmeye geçtikleri, ve ilkbahardan, yeniden yumurtlamaya başladıkları düşünülürdü, lakin modern yetiştiricilikte ışık programları ile tavukların sinirlerinde etkilenme gerçekleşmektedir ve tüm mevsimlerde yumurtlamaya devam ettikleri sağlanmaktadır. Işık programları ile tavukların cinsel organlarında bazı hormonlar üretilmeye başlar ve bu yüzden erken zamanda olgunlaşıp ve yumurtlamaya başlarlar.

Ama yumurta tavuğu için uygulanan ışık programında ise bazı aksilikler ortaya çıkar, yani tavuklar çok sayıda yumurta üretmelerine rağmen yumurtaların boyutu küçük olur ve bu yumurtalar, için piyasada alıcı bulmanız zor olacaktır.

Bu tür olaylar genel olarak ilkbaharda doğan civcivlerde ortaya çıkmaktadır ve bunun için ışık programının değişmesi gerekmektedir, çünkü bu civcivlerin olgunlaşması ilkbaharın sonlarına doğru denk gelmektedir.

Son söz :

Günümüzde yumurta tavukçuluğu son derece karlı bir sektör olmaktadır ve kısa bir zaman içinde sermayeniz geri döner ve kar dönemi başlar, ama bunun için yeterli bilgiye sahip olmanız gerekmektedir.

Diğer mesele iyi ve kaliteli ticari kuluçka makinesi satın almanız ve tavukların hızlı bir şekilde sağlamanız gerekmektedir. Kuluçka makinesi satın almak için Altın Kuluçka uzmanları ile irtibata geçmenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu