Herşey dahil

Manisada hangi kuluçka makinesi kullanılır ?

Manisada kümes hayvanları üremesi :

Manisa batı anadolunun deniz kıyısına yakın olan illerinden olmaktadır. Manisa da genel olarak yumurtalık tavukçuluk yapılmaktadır. Bu bölge kümes hayvanları yetiştiriciliği için uygun iklim koşullarına sahiptir. Ve bu yüzden en çok yumurta tavukçuluğu yapılan şehirler arasında yer almıştır. 

Manisada yılda 162 gün yaz günü olarak tespit edilmiştir. Ve sadece 28 gün sıcaklığı sıfırın altında olur. Yıllık ortalama sıcaklık değeri ise 17.5 °C dir. Batı anadolu bölgesi akdeniz iklim tipinin yağışlı özelliğine sahiptir. yağmur lar genel olarak, kış mevsiminde başlar, ve yaz mevsimi başlaması ile kuraklık olur.

Eğer bir tavukçuluk kurmak isterseniz, iklim özelliklerini dikkate almanız gerekmektedir. İklim koşulları, hem olgun tavukların bakımında, ve hem kuluçka yapımında son derece önemlidir. Kuluçka makinesi için, yüksek yalıtımı olan bir kuluçka odası gerekmektedir. Hava dolaşımı ısıtıcı, ve klima kuluçkahanede bulunması gerekmektedir.

Manisada kuluçka makinesi kullanımı :

Yağmurlu aylarda doğal olarak havada nem oranı artacaktır. Ve bu değişim kuluçka makinesi çalışmasında sorunlara neden olabilir. Bu sorunlardan birisi makinede nem oranının standarttan daha yüksek olması, civcivlerin boğulmasına yol açabilir.

Bu yüzden kuluçka odasında bir adet nem alıcı özelliği olan klima bulundurmanız tavsiye edilmektedir. Özelliklede ticari işletmelerde bu cihaz son derece önemlidir. Manisa ilinin bitki örtüsü ve hava koşulları salma tavukçuluk için uygundur. Ve bu yüzden bu bölgede yumurta tavukçuluğu yaygın olarak yapılmaktadır.

Manisada yumurta tavukçuluğu geliri ne kadar ?

Tavuk yetiştiriciliği yapmaya başlamadan önce bölge koşulları ile ilgili bilgi edinmeniz tavsiye edilir. En yüksek sıcaklık seviyesi ve soğuk mevsimlerde en düşük sıcaklık seviyesi ne kadar olur. Yağışlı mevsimlerde hava nem oranı ne kadar olur. Ve hatta bölgede bulunan kümes hayvanları hastalıkları bil önemlidir. Ama standart koşullarda 2020 bilgilerine göre, 1000 adet tavuktan elde edilen net gelir 5000-7000 TL dir.

manisada yumurta tavukçuluğu

Hangi kuluçka makinesi manisa iklim koşulları için uygundur ?

Bu kısımda amacımız özel bir markanın reklamını yapmak değildir. Herhangi bölgede olursanız olun, bu kısımda paylaşılan özelliklere dikkat etmeniz gerekmektedir :

Birinci özellik – kuluçka makinası kabin yalıtımı :

Kabinin yüksek yalıtımlı olması, her koşulda üretilen ısı ve nem değerlerini koruyacaktır. Ama bazı makinelerde yalıtım seviyesi yüksek olmasına rağmen, kabinin ömrü düşük olur ve nedeni ise makine ısı ve neme karşı dayanıklı bir materyal kullanılmamasıdır.  Bu yüzden kabin yapısını her açıdan dikkate almanız gerekmektedir. Kabinin çürümesi ve pas tutması hijyen açısından kuluçka makinası için bir dezavantajdır.

İkinci özellik – kuluçka makinası sensörü :

Sensörün dikkati kuluçka makinelerinde son derece önemlidir. Çünkü sensör verileri üzerinden termostat ısıtma ve nemlendirme ve hatta havalandırma sistemlerini yönetmektedir. 

Bu yüzden sensörlerin markası ve dikkati önemlidir. Genel olarak yeni nesil kuluçka makinelerinde ve özelliklede ticari makinelerde ve mini modellerde SHT tipi sensör kullanılmaktadır. Bu sensörler en düşük hata payına sahip modellerdir. Ve aynı zamanda ısı ve nem değerlerini kontrol edebilir.

Üçüncü özellik – makinede hava dolaşımı :

Hava dolaşımı, kuluçka makinalarında ısı, nem ve oksijenin eşit olarak dağılmasına neden olur. Daha doğrusu kabin içinde sirkülasyonu sağlar. Eğer kabinde farklı kısımlarında farklı sıcaklık ve nem varsa, sirkülasyon doğru bir şekilde yapılmamaktadır.

Kabinin farklı bölgelerinde farklı ısı ve nem değerleri randımanın düşük olmasına neden olur. Bu yüzden makine satın alırken araştırmanız gerekmektedir.

Sizden önce kullananların deneyimi bu konuda size yardımcı olabilir. Kabinin aşağısı ile üst kısmının sıcaklık ve nem açısından farklı olması, bazı civcivlerin yumurta içinde telef olmasına yol açabilir.

Dördüncü faktör – kullanıcı deneyimi :

Manisada kanatlı yetiştiriciliği sektöründe faaliyet edenlerin sayısı fazladır. Ve özelliklede yumurtalık tavukların yetiştiriciliğinin en çok bulunduğu bir ildir. Bu yüzden her zaman araştırma halinde olup ve bilginizi artırmanız tavsiye edilmektedir. Özelliklede kuluçka makinası kullanımı ile ilgili bilimsel teknikleri öğrenmek ve uygulamak hızlı bir şekilde gelişmenize ilerlemenize olanak sağlar.

Web sitemizde profesyonel kuluçkacılık teknikleri kategorisinde araştırmalar sonucunda elde edilen bilgiler ve kuluçka makinaları randımanını artırma yolları paylaşılmıştır.

Son söz :

Elimizde olan bilgiler 2019 yılına ait ve şüphesiz, bugüne kadar, kümesler ve tavuk çiftliklerinin sayısı artmıştır. Bu tavukçuluk sektörünün her zaman daha fazla gelişmeye ve büyümeye yeri ve potansiyeli olduğunu gösterir.

Siz ne kadar bu sektörde yeni olsanız bile yinede kendi müşterilerinizi bulacaksınız, yapmanız gereken tek iş ürünlerinizin kaliteli olmasını sağlamanızdır.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu