Sıkça sorulan sorular

Sıkça sorulan sorular

Makinenin elektrik kablosunu makineye bağladım ama hiçbir bölümü çalışmıyor, Ne yapmam Gerek?

Bu sorunla karşılaştığınızda ilk önce prizi kontrol edip ve elektrik akımının olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Priz akımının doğru olduğundan emin olduysanız makinenin elektrik kablosuna bağlandığı kısmı kontrol edin, çoğu zaman nakliye nedeniyle elektrik kablosunun makineye bağlandığı yerden çıktığı görülmektedir.

Sorun çözülmedi ise eğer Altın Kuluçka destek hattını arayın.

Makine çalıştığı anda ekrandaki bütün sayılar sıfırı gösteriyor ve makine alarm çalmaya başlıyor, Ne yapmam Gerek?

Bu sorunu düzeltmek için makineyi bir kez kapatıp çalıştırın ve eğer yine çalışmazsa Elektronik kartın tamir edilmesi için Altın kuluçka destek hattını arayın.

Makinenin kabinine dokunduğumda elektrik kaçağı olduğunu fark ettim, Ne yapmam gerek?

Makinenin çoğu bölümleri elektrikle çalıştığı için, topraklama uygulaması doğru bir şekilde yapılmalıdır. topraklama sorununu giderin.

Makine kuluçka süresinde veya çalışmaya başladığında ısı ve nem sarsılmaları var bunun çözülmesi için ne yapmam gerek?

Makineyi çalıştırdığınızda nem ve ısı oranları yavaş yavaş artmaya başlayacaktır ve makine alarm çalmaya başlayacaktır. İlk başlardaki sarsılmalar normaldir ve zamanla sorunlar giderilir.

Ama kuluçka süresinde bu sarsılmalar yaşanırsa makine doğru çalışmıyor demektir ve eğer hata oranı ısı için 3-4 derece ve nem için 15-30 olursa makinenin tamir edilmesi için destek hattını aramalısınız.

Dikkat : Isı ve nem sorunları genelde ortam sıcaklığının doğru olmamasından kaynaklanıyor. Dolayısıyla makineyi kullandığınız ortamın sıcaklığı 20 ila 24 derece olması lazım.

Kuluçka makinesi yanlış oranları gösteriyor, Ne yapmam gerekli?

Bu durumlarda makineyi kapatın ve nem ve ısı sensörlerin soketlerini çıkarıp inceleyin ve tekrar bağlayın, makineyi çalıştırın ve biraz bekleyin. ısı ve nem oranları normal seviyelere gelmesi lazım aksi takdirde sensörler değişmelidir. Gereken talimatları ve bilgileri almak içi Altın kuluçka destek hattımızı arayabilirsiniz. Bazen fazla nem oranı yüzünden, sensörlerin üzerinde su damlaları birikebilir, makinenin elektriğini kapatıp sensörleri kuruladıktan sonra tekrar deneyiniz.

Nem ve ısı oranları çok fazla gösteriyor, ne yapmam gerek?

İlk önce makineyi kapatın ve elektrik prizinden çıkarın. Daha sonra nem ve ısı sensörlerinin bozulmadığına ve sağlam olduğuna bakın. Daha sonra sensörlerin soketlerini kontrol edin ve onları dikkatlice çıkarıp tekrar bağlayınız ve makineyi tekrar çalıştırın. Nem Oranı 0 ila 100 arası gösteriyorsa sensör sağlıklı bir şekilde çalışıyor demektir. Aksi takdirde sensörlerin değiştirilmeleri ve destek hattımızı aramanız gerekmektedir.

Bunun için makinenin garantisi nden yararlanabilirsiniz. Ayrıca ortam sıcaklığı çok önemlidir ve makinede meydana gelen hataların çoğu odanın çok sıcak veya çok soğuk olmasından kaynaklanıyor.

Dikkat : Sensörlerin belirli bir çalışma ömürleri vardır ve bir süre çalıştıktan sonra yenilenmelidirler.

Kuluçka makinesinin kapağının veya kapısının camında su damlacıkları toplandığını görürseniz bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir:

Kuluçka makinelerin hepsi nem üretim sistemlerine sahiptirler ve buhar üretirler. Makinenin herhangi bir yerinde su damlaları biriktiğini farkederseniz ilk önce oda sıcaklığını ve daha sonra nem oranını kontrol ediniz, normalde ortam sıcaklığı düşük olunca, bu durum ile karşılaşabilirsiniz, sorun çözülmedi ise, elektronik parçaların bozulmaması için, makineyi prizden çıkarıp, kuru bir bezle içini kurulayın, Daha sonra makinenin su kabındaki suyu azaltın veya otomatik nem üreticisi kullanıyorsanız daha düşük güçte çalışmasını sağlayın.

Dikkat : Geçen bölümlerde anlattığımız gibi makinenin içine ilaveten standart nem ve ısı termometresi yerleştirmeniz gerekir. Eğer makinenin kendi nem ve ısı oranlarıyla, ilaveten yerleştirdiğiniz nem ve ısı termometresinin gösterdiği oranlar farklı olursa ikisininde gösterdikleri oranları not alın ve destek hattımızı arayarak problemi bildirin. uzmanlarımız sorunun çözülmesi için gereken talimatları size vereceklerdir.

Ek olarak yerleştirdiğiniz ısı ve nem ölçerlerin, sensörlere yakın bir yere yerleştirmelisiniz, ve kesinlikle kaliteli ve standart bir ürün temin etmelisiniz.

Çevirme viyolü çalışmadığında yapmanız gerekenler :

İlk başta çevirme düğmesine basın ve ışığın yanıp yanmadığına bakın. Eğer yanmıyorsa düğme bozuk demektir ve tamir edilmesi gerekir. Eğer düğme bozuk değilse, düğmeyi bir süre basılı tutun ve viyolün rahatça hareket ettiğini görmeniz lazım, ve akabinde elinizi düğmeden kaldırınca durması lazım. Aksi takdirde motor bir yere takılmış veya bozulmuştur. Çeviri düğmesine basın ve viyol hareket ederken elinizle yavaşça baskı uygulayın. Eğer viyol boş hareket ederse sorunu vardır demek. Ayrıca viyolün sabit durduğu halde viyolde baskı uygulayın ve hareket ettirmeye çalışın. Eğer rahatça hareket ediyorsa motorun bozuk olduğu anlamına gelir. (bu talimat sadece ticari, endüstriyel ve Turna serileri için geçerlidir.)

çevirme motorunun sorun yaşaması genelde yumurtaların doğru dizilmediğinden kaynaklanıyor ve çevirme motoruna dengesiz baskı uygulandığından motor içindeki güç aktarma parçaları kırılıyor. Dolayısıyla yumurtaların diziminde dikkat etmeniz gerekir ve viyolün bir tarafına fazla baskı uygulanmadığına emin olmalısınız. Ayrıca çok amaçlı viyolleri kullanırken, çıkım döneminde kullanılan sepet kapağını, gelişim döneminde takmanız gerekmez.

Havalandırma fanı çalışmadığında yapmanız gerekenler :

Havalandırma fanı çalışmadığında ilk önce makineyi kapatın ve fanın soketlerini kontrol edin ve doğru bağlandığından emin olun ve doğru bağlanmadığını görürseniz soketi çekip tekrar bağlayın ve eğer yinede çalışmadıysa yeni bir fan temin etmeniz gerekir.

Havalandırma fanın düşük hızda çalıştığını ve anormal ses çıkardığını duyarsanız makineyi kapatın ve ıslak mendil ile fanı ve parçalarını temizleyiniz. Ayrıca fanı temizlemek için hava pompasını da kullanabilirsiniz.

Dikkat : Her türlü kontrol veya tamirden önce mutlaka makineyi prizden çekin ve onu kapatmayı sakın unutmayın.

Makinelerimiz şehir elektriği ile çalıştığı için ve bütün elektrikli parçalarda bu akımın bulunduğu için, prizden çektikten sonra makine üzerinde tamir veya bakım çalışmalarınızı gerçekleştirin.

Her türlü sorun veya problemle karşılaşırsanız makineyi kapatın ve prizden çekin ve Altın kuluçka destek hattını arayın.

Sakinliğinizi koruyarak ve sabırla destek birimine sorunu bildirin. Altın kuluçka ekibi her zaman sizlerin güvenli ve rahat bir kullanım sağlamanız için sizlere yardımcı olacaktır.

Kuluçka makinemin ısı ve nem ayarlarını yaptım ama kabin ısınmıyor ne yapmam gerekir?

kuluçka makinesi için ısı içinde bulunan elementler tarafından temin edilir ve kabin içi ısınmama sebebi elementlerde bir sorun olmasından kayanklanabilir. size tavsiyemiz markanızın destek hattını arayarak durumu onlara bildirmeniz.

NOT : kesinlikle kendiniz kuluçka makinesi tamirine kalkmayın çünkü başka arızalar ortaya çıkabilir, ve tamir işini uzmanlara bırakın.

Elektrik kesintilerine karşı neyapmam gerekir ?

Elektrik kesintileri kaçınılmaz bir sorundur ve her an bu sorun ile karşılaşma olasılığı bulunmaktadır, kuluçka yapımı esnasında ise bu sorun maddi zarara ve zaman kaybına sebep olabilir, bu yüzden kuluçka makinası kullanırken her zaman bir adet araba akusu ve bir tarafı kelepçeli elektrik kablosu bulundurmanızı tavsşye ederiz.

Altın kuluçka firması genelde kuluçka makinesi ile beraber bu kabloyu’da göndermektedir. (bazı modeller haric)

NOT : kuluçka makinesi hakkında bilginiz olmalıdır zira bazı kuluçka makineleri 12 V elektrik ile çalıştıkları için kolayca aku ve kablo yardımı ile çalışır halde tutabilirsiniz lakin Bazı makineleri şehir akımı ile yani 220 V elektrik ile çalışırlar ve bu durumda kablo ve akunun yanı sıra invertor da olmalıdır.

kuluçka makinesi ayarlarını yaptım, ama kabin içi ısınmıyor ne yapmam gerekir ?

kuluçka makinesi için gereken ısı değerini temin eden parça fanların önünde yer alan elementler tarafından gerçekleşmektedir. eğer elementlerde bir arıza olursa veya elektirik kablolarında bir kesinti olursa kuluçka makinesi gereken ısıyı temin edemez. bu durumda kuluçka makinesi firması destek hattını aramanız ve durumu anlantmanız tavsiye edilir.

Altın kuluçka ürünleri neden diğer markalar karşısında daha düşük fiyata sahiptir ?

Altın kuluçka firması ürünleri seri üretim olarak fabrikalarımızda üretilmektedir ve bu yüzden üretim maliyeti diğer firmalara göre daha düşük olmaktadır, ayrıca kuluçka makinası üretiminde kullanılan malzemeler tamamen yerel olmasına rağmen ürünlerimizin fiyatı konusunda tasarruf sağlamaktadır, çünkü kuluçka makinası için kullanılan kabin malzemesi diğer firmalardan farklı olmaktadır. ve kabin yapısı sadece kullanılan malzemelerin bir örneğidir. kuluçka makinesi fiyatı konusunda bir çok etkili parça ve malzeme bulunmaktadır ve bu malzemeler üretim sırı olarak maalesef paylaşılamaz.

Not : Altın kuluçka ürünleri tamamen AR-GE araştırmaları sonucunda ve bilimsel deneyler sonucunda üretim hattına ve en son kullanıcılara gönderilmektedir.

Kuluçka yaparken gelişim dönemi zamanına dikkat etmediğim için 17.günde yumurtaları çıkım sepetine aktardım bir sorun olur mu ?

gelişim ve çıkım dönemi için fiziki koşullar neredeyse aynıdır ve sadece çok az oranda nem yükselir ve ısı düşürülür, kuluçka makinası ile gelişim ve çıkım döneminde en önemli fark yumurtaların dönmesi olmaktadır ve sizin yaptığınız sadece yumurtaların bir gün erken dönmesini durdurmak olmaktadır. kuluçka makinesinde koşullar sağlandığı için bu hesaplama hatası çıkım oranınızı etkilemez ve eğer yumurtalar sağlamsa beklediğiniz çıkımı alacaksınız.

Hobi Kuluçka makinesi ile kuluçka yaptım ve sadece 15 yumurta civcive dönüştü sorun nedir ?

Hobi kuluçka makinesi bildiğiniz gibi küçük bir kuluça makinesi olmaktadır ve yumurtalar arasında en fazla 1 Cm ara var nasıl olurda bu kadar küçük bir alanda gelişim ve çıkım koşulları sağlanır da 10 Cm ötesinde sağlanmaz. bu durumda 2 konu oluşur, birisi döll kontrolu yapılmadığı veya gereken zamanlarda yapılmadığı olmaktadır veya kullanım kulavuzunda ve eğitim videolarında dikkat edilmesi gereken konulara dikkat etmemenizden kaynaklı olmaktadır.

Bir kuluçka makinesi aldım ama makine içinde sensörleri sürekli kireç tutuyor ne yapmam gerekir ?

kuluçka makinesi kullanmak için bazı konulara dikkat etmeniz gerekir ve bu konulardan birisi nemlendirme sistemi için kullandığınız su olmaktadır. eğer kuluçka makinesi nemlendirmesinde normal çeşme suyu kullanırsanız sensörlerin kireç tutması kaçınılmaz olmaktadır, bu sıkıntıya engel olmak için mutlaka damıtılmış su kullanmanız tavsiye edilir. özelliklede hobi kuluçka makinesi için çok önemlidir.

Altın kuluçka makinası garantisi

Altın kuluçka firması ürünleri kalite kontrol testlerinden onay aldıktan sonra paketlemeye geçer ve kullanıcıların güvenle alışveriş yapmaları için tüm ürünlerde 1 yıl boyunca koşulsuz ve şartsız garanti güvencesi sunulmaktadır, ayrıca muhtemel arızalara karşı altın kuluçka firması kuluçka makineleri için 5 yıl boyunca satış sonrası servis hizmetleri sunarak kullanıcıların memnuniyetini kazanmaya çalışmaktadır.

Kuluçka makinası yedek parçaları ve malzemesi

altın kuluçka makineleri için web sitemizden veya resmi bayiliklerden yedek parçaları temin etmeniz mümkün olmaktadır ve hatta web sitemizde bulunan destek hattını arayarak uzman personelimiz size yardımcı olacaktır.

altın kuluçka makineleri malzemeleri web sitemizde bulunmaktadır ve kolay bir şekilde sipariş edebilirsiniz.

Kış mevsiminde kuluçka makinemden çıkım alamıyorum ?

kışta kuluçka yapmak için farklı koşullar gerekmektedir, ve dikkat edilmesi gereken faktörler vardır. ilk mesele kuluçka makinesinin bulunduğu oda sıcaklığı olmaktadır ve diğer konu ise hava dolaşımı, bu konu ile alakalı detaylı bilgiler için blog sayfamızda kışta kuluçka yapımı nasıl olur konulu makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Kuluçka makinesinde civciv kaç güne çıkar ?

tavuk civcivleri için kuluçka süresi 21 gün olmaktadır. ve bu 21 günden 18 gün gelişim dönemi ve son 3 gün ise çıkım dönemi olmaktadır. ama bazı civcivler ise yumurtadan çıkması 5 güne kadar sürebilir.

Yumurtaları ne zaman çıkım sebetlerine koymalıyız ?

her kuşun kuluçka dönemi farklı olmaktadır. tavuk yumurtaları 18.günün sonunda çıkım sepetlerine aktarılır, ama diğer kuşlarda bu süre farklı olmaktadır. ve hatta kuşların alt türlerinde ise bu süre farklı olmaktadır. örnek olarak ördekler için kuluçka süresi 28 gün olmaktadır. ama amerikan ördeği için kuluçka süresi 35 gün olmaktadır.

bu yüzden kuluçkasını yapmak istediğiniz kuşun hakkında bilgi edinmeniz başarılı olmanıza neden olacaktır.

Main Menu