Kuluçka makinesi kümes hayvanları yetiştiriciliğinde önemli bir röle sahiptir. bu yüzden kalitesi ve sergilediği performans kullanıcılar için son derece önemli olmaktadır. Altın kuluçka firması 30 yılın tecrübesi ile son teknolojiye sahip akıllı kuluçka makinesi modellerini farklı kapasitelerde halkımıza sunmaktadır.

Altın kuluçka makineleri yeni nesil akıllı termostatı sayesinde yüksek randıman ile birlikte daha kolay kullanım sağlamaktadır. daha dikkatli ve dayanıklı SHT sensörü ısı ve nem değerlerinin en düşük sapma oranı ile ölçmesi fiziki koşulların daha dikkatli bir şekilde temin edilmesine neden olmuştur.

Kuluçka makinesi modelleri

Kuluçka makinesi modelleri farklı amaçlar için tasarlanmıştır. bazı makineler düşük kapasiteli olarak üretilmiştir. bu makineler genel olarak süs kuşları üretimi için kullanılır. ama hobiciler ve küçük işletmelerde ise hobi modeller kulanılmaktadır. bu modellerin küçük boyutu evde kolay bir şekilde kullanılmasına olanak sağlamıştır. ticari modeller ise küçük işletmelerde kullanılmaktadır. ticari makineler genel olarak 100 adetten fazla yumurta kapasitesine sahipler.

Altın kuluçka firması tarafından üretilen makinelerin profesyonel modelleri ise kuluçkası zor olan kuş yumurtaları için ve profesyonel çiftçiler tarafından tercih edilir. turna serisi olarak biline kuluçka makinesi modelleri gelişmiş özellikleri nedeni ile kaz ve ördek yumurtasında yüksek çıkım oranına sahiptir. aşağıda makinelerin özellikleri hakkında bilgiler paylaşılmıştır.

Hobi serisi makineler :

Akıllı kuluçka makinesini diğer makineler ile farklı yapan, termostatı olmaktadır. Bu makinelerde kullanılan termostat yüzey montaj teknolojisi ile üretilmektedir. Bu teknoloji sayesinde kuluçka makinelerinde bilgisayarlarda kullanılan işlemcilerden faydalandık .

en düşük kapasite 12 adet tavuk yumurtası ve en yüksek kapasite ise 94 adet tavuk yumurtası 4 farklı modelde tasarlanmıştır. makinelerde akıllı termostat kullanılmıştır. termostatların kullanıcı panelinde dokunmatik tüşlar bulunmaktadır. hobi serisinde 3.nesil SHT sensörler kullanılmıştır. bu sensör aynı zamanda ısı ve nem değerlerini en düşük hata payı ile ölçebilir.

makinede bulunan ısıtma, nemlendirme ve çevirme mekanizmaları akıllı termostat tarafından yönetilir. bu yüzden ısı ve nem değerlerinde hata olasılığı son derece düşüktür.

makinelerin yalıtımı ise üretilen fiziki koşulların dışarı sızmamasına ve randımanın artmasına neden olmaktadır. Hobi makinelerin kabin yapısında ABS platik kullanılmıştır. bu plastik düşük sıcaklıklarda dahi güçlü ve dayanıklı olan yapısı sayesinde ısı ve kimyasallara karşı iyi direnç gösterir.

Altın kuluçka hobi modellerinde multifonksiyonel (çok amaçlı) viyoller kullanılmıştır. böylece devekuşu hariç tüm kuş yumurtalarından civciv çıkarabilirsiniz.

Hobi modeller hakkında daha detaylı bilgiler ürün açıklamasında bulunmaktadır. satın almadan önce ürün açıklaması ve tanıtım videolarını izlemenizi tavsiye ederiz.

ticari serisi makine modelleri :

ticari kuluçka makinesi modelleri 100  adetten fazla kapasitelerden üretilmiştir. ticari makinelerin en bariz özelliği İG-2020 akıllı termostatıdır. İG-2020 üretiminde yüksek hızlı ARM işlemciler kullanılmıştır. bu işlemciler sayesinde makineler otomatik olarak çalışmaktadır. ve kullanıcıların sürekli makine çalışmasını kontrol etmelerine gerek yoktur.

çünkü bir ısı ve nem oranlarında bir sorun olursa alarm çalmaya başlar. İG-2020 için kabin dışında bir çevre sensörü tasarlanmıştır. hem ana sensör ve hem çevre sensörü 3.nesil SHT sensör kullanılmıştır. eğer kuluçka odasında ısı veya nem değerlerinde bir sorun varsa alarm çalmaya başlar.

kabin ve şası tamamen çürümeye dayanıklı materiyallerden yapılmıştır. ayrıca yüksek yalıtım özelliği ise ısı ve nem değerlerinin stabil olarak temin edilmesini sağlamaktadır. şası için anodize edilmiş alüminyum profiller ve PVC levhalar kullanılmıştır. bu yüzden makine temizliği ve dezenfeksiyonu ise daha iyi yapılabilir.

ticari kuluçka makinesi modellerinde kullanılan multifonksiyonel viyoller tüm kuş yumurtalarından (devekuşu yumurtası haric) kuluçka yapmanızı sağlar. ayrıca aynı anda gelişim ve çıkım özelliği sayesinde çıkım makinesi kullanmanıza gerek olmayacaktır. yani devamlı olarak kuluçka yapmak mümkündür.

Ticari kuluçka makinası modelleri 2 farklı kategoride üretilmiştir. profesyonel modeller turna serisi olarak kullanıcılara sunulmaktadır. turna kuluçka makineleri genel olarak profesyonel kullanıcılar tarafından tercih edilir ve kuluçkası zor olan kuşlar için kullanılmaktadır. kaz, ördek veya hindi gibi kuşların yumurtasından bu makineler sayesinde yüksek randıman alabilirsiniz.

Kuluçka makinesi çıkım oranı

Kuluçka makinesi randımanı bir çok faktöre bağlıdır, ve sadece birisi makine kalitesidir. çevre koşulları, yumurtaların kalitesi ve döllü olması, damızlık sürünün sağlığı ve beslenmesi civciv çıkım oranını etkileyebilir. ayrıca kaz ve ördek gibi su kuşları yumurtalarında bazı teknikleri bilmeniz gerekir.

makine kullanımında, havalandırma kapaklarının ayarlanması, yumurtaların taze olması çıkım oranında etkili olan faktörlerdir. eb sitemizin blog sayfasında kuluçka makinası kullanımı kategorisinde suni olarak kuluçka yapımı için tüm bilimsel araştırmaların sonuçları ve uygulanması gereken teknikler detaylı bir şekilde paylaşılmıştır.