Herşey dahil

Güvercin kuluçka makinesi

Kuluçka makinesi ile güvercin kuluçkası yapılır mı ?

Güvercin yumurtası ile dişi güvercin olmadan civciv çıkarmak mümkün olmaktadır. Ve eğer ticari olarak güvercin yetiştiriciliği yapmak isterseniz, bir adet kuluçka makinesi ile hızlı bir şekilde üretim yapmanız mümkün olmaktadır. 

Ama genel olarak güvercin yetiştiriciliği için geleneksel yöntemler kullanılmaktadır. Ve ne yazık ki bu durumda üretim hızı düşük olacaktır. Bazı profesyonel yetiştiriciler pahalı güvercin yumurtaları için normal güvercinleri kullanırlar ve bu güvercinler, maddi değere sahip değiller. Sadece safkan ve pahalı kuşlarının yumurtalarının üzerinde yatmak için beslenmektedirler. Ama bu yöntemin ise bazı zorlukları ve riskleri bulunmaktadır. Ve Altın kuluçka firması olarak tavsiyemiz bir adet hobi kuluçka makinesi kullanmanız olmaktadır. 

Bu yazdı kuluçka makinesi ile güvercin yumurtasından kuluçka yapımı konusunda işinize gelecek bilgiler paylaşılmaktadır. Ve okumanızı tavsiye ederiz.  Bu bilgiler deneyimli ve tecrübeli kişilerden alınarak sizler için paylaşılmaktadır. Ve işinizi daha kolaylaştırmaktayız. 

Kuluçka makinesi kullanmak güvercin kümesi kurmak için son derece yüksek oranda para kazanmanıza neden olabilir. Ve bu dönemde bildiğiniz gibi geleneksel yöntemler ile ticari yetiştiricilik yapmak pek mantıklı olmamaktadır.  Eğer bu konu ile alakalı daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, yorumlarda yazabilirsiniz. Ve personelimiz en kısa sürede sorularınızı cevaplayacaklar. 

Güvercin kuluçkasına nasıl başlamalıyız ?

Her şeyden önce işinizi sevmeniz ve kanatlı meraklısı olmanız gerekmektedir. Eğer kuşçuluk ve kuşları seven ve ilgilenen biriyseniz, bu işte başarılı olabilirsiniz.

Güvercin kuluçkasına nasıl başlamalıyız ?

İlk adım güvercin yavruları için sakin ve huzurlu bir yer hazırlamanız gerekmektedir. Ve güvercin yavrularını stres ve korkudan uzak tutmanız gerekmektedir. Tahsis ettiğiniz kümesin temiz olması ise önemli olmaktadır. Ve kuşların hasta olmasına önlem almanız gerekmektedir. Evin balkonu, çatı üstü veya evinizin bahçesi, yavru güvercin beslemek ve üretmek için uygun değildir. Ve nedeni ise soğuk mevsimlerde yavruların ısı şokuna maruz kalması olmaktadır. Bu ise yavruların hasta olması ve telef olmasına yol açabilir. 

Ayrıca kuluçka makinesi çalışması için ise çevre sıcaklığının her zaman 20-25 derece arasında olması gerekmektedir. Bu yüzden bu yerler kesinlikle yavrular için tavsiye edilmiyor. 

Güvercin kuluçka makinesi satın alma :

Güvercin civcivleri için uygun bir yer belirledikten sonra, ikinci aşamaya geçebilirsiniz. Genel olarak bu işe yeni başlayanlar pahalı bir kuluçka makinesi satın almak yerine, masrafları düşürmek için el yapımı kuluçka makinesi kullanmayı tercih ederler. Veya kendileri yapmaya başlarlar. 

Ama el yapımı bir kuluçka makinası, profesyonel kuluçka makinesi gibi gerekli koşulları sağlayamaz ve çıkım oranı düşük olacaktır. Kısacası, geleneksel yöntemler ile güvercin üretimi el yapımı kuluçka makinesinden daha mantıklı olmaktadır. 

Ayrıca masrafları düşürmek yerine, beklenilen sonuç olmayınca, yeniden para harcamak zorunda kalıp ve kuluçka makinesi satın almak isteyecekler. İlk başta kaliteli bir kuluçka makinesi almak, yatırım yapmak gibidir. Ve bir süre sonra kuluçka makinesine harcadığınız parayı geri alacak ve hatta karlı bile olabilirsiniz. 

Güvercin kuluçka makinesi satın alma

Aynı zamanda istediğiniz zaman makineyi satarak paranızın çok kısmını geri alabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz güvercin üremesi için Altın kuluçka hobi serisi makineleri kullanmanız olmaktadır. Bu makineler ile istediğiniz kuş türünden kuluçka yapmanız mümkün olmaktadır. Ve akıllı çalışma özelliği ise yüksek randıman almanıza neden olacaktır. Makineler hakkında detaylı bilgiler için web sitemizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. 

Eğer düşük kapasiteli bir makine isterseniz, EB-6 modelini öneririz. Bu model süs kuşları üretimi için tasarlanmaktadır. Ve profesyonel bir kuluçka makinesi olmasına rağmen, son derece uygun fiyata sahip olmaktadır. Bu model özellikleri web sitemizde ürün açıklamalarında yer almaktadır. 

Güvercin kuluçka makinesi test aşamaları :

İstediğiniz kapasiteli kuluçka makinesini satın aldıktan sonra, yumurtaları yüklemeden önce test etmeniz ve tüm mekanizmalar ve parçalarının tam olarak çalışmasından emin olduğunuzdan sonra yumurtaları makineye aktarmanız gerekmektedir. 

Bir kuluçka makinesinde dikkat edilmesi gereken mekanizmalar ve parçalar, ısıtma, nemlendirme, sensörler ve çevirme sistemi olmaktadır. Ayrıca en önemli mekanizma kuluçka makinesi termostatı ve kullanıcı paneli olmaktadır. Çünkü tüm diğer sistemler ise bu mekanizma komutu ile çalışmaktadırlar. 

Bu yüzden kuluçka makinesi aldığınız zaman ilk önce temizlenmeli ve dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Ve sonra 8 – 24 saate kadar boş olarak çalışması gerekmektedir. Kuluçka makinesi kurulumu ve kullanımı için mutlaka kullanım kılavuzunu dikkatli bir şekilde okumanız ve yazılanları uygulamanız gerekmektedir. Aksi halde makine çalışmasında sorun yaşamanız mümkün olmaktadır. Bu öneri tüm elektrikli ve elektronik eşyalar için geçerli olmaktadır. 

Ama güvercin yumurtası kuluçka koşulları ise kullanıcı panelinden makinede ayarlanması gerekmektedir. Güvercin yumurtası için gelişim dönemi sıcaklığı 37.5 derece ve nem oranı ise %60 olmaktadır. Ve bu değerler stabil olarak temin edilmesinden sonra, yumurtaların makineye yüklenme zamanı gelmiştir. 

Güvercin kuluçkalık yumurtası satın almak :

Kuluçka makinesi çalışmasından emin olduktan sonra sıra güvercin yumurtası satın almaya gelmektedir. Ve döllü yumurta satın almak ise dikkat gerektiren bir aşama olmaktadır. Genel olarak kanatlı üremesi için kuluçkalık yumurta satın alırken, her zaman vurgulayarak tekrar ettiğimiz noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Bu konuda daha detaylı bilgi için kuluçkalık yumurta satın alma rehberi makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Ama tavsiyemiz güvenilir bir yetiştiriciden yumurta satın almanız olmaktadır. 

Kuluçka odası hazırlığı ve kuluçka yapımını başlatmak :

Bu önerileri dikkate almanız yüksek sayıda civciv çıkara bilmenizde etkili olmaktadır. Ve sağlıklı civcivler elde edebilirsiniz.

  • Kuluçka odasında bir adet termometre ve bir adet nem ölçer olması gerekmektedir. Ve kuluçka odasında sıcaklığın 20-25 derece olması gerekmektedir. Ve nem oranı ise %40 – 50 olması gerekmektedir. 
  • Eğer yaz mevsiminde kuluçka yapıyorsanız, havalandırma fanı ile hava sirkülasyonu oluşturmanız ve oda sıcaklığını düşürmeniz gerekmektedir. Ve tam aksine eğer kış mevsiminde kuluçka yaparsanız, odada ısıtıcı olması gerekmektedir. 
  • Türkiye’de iklim olarak rutubetsiz ve kuru bölgeler yoktur. Ama yinede eğer aşırı sıcaklıktan dolayı odanın nem oranı düşük olur ise bir adet nemlendirme cihazı odada bulundurmanız gerekmektedir. 
  • Oda boyutuna uygun havalandırma fanları olması gerekmektedir. Ve kirli havayı def ederek emici fan dışarıdan taze havayı kuluçka odasına aktarmaktadır. Ayrıca fanların yardımı ise odada ısı ve nem dengesini sağlayabilirsiniz. 
  • Mutlaka odada acil elektrik cihazı bulundurmanız gerekmektedir. Ve elektrik kesintilerinde makinenin çalışmasını sağlamanız gerekmektedir. Aksi halde, elektrik yeniden bağlanana kadar, civcivler telef olabilir. 
  • Kuluçka odası ve hatta civcivlerin bulunduğu odaya siz hariç başkalarının girmemesi tavsiye edilmektedir. Çünkü giysileri ile bilmeden odaya mikrop bulaştırabilirler. 
  • Kuluçka odası ve kümesin hijyenik olması sağlıklı civcivler elde etmenize neden olmaktadır. Ve bu yüzden sıhhi koşulların sağlanması önemli olmaktadır. 
  • Hijyenik olarak düşük seviyede olan, kümes ve kuluçka odası, üretilen civcivlerin hastalıklı olması ve kısa bir süre sonra telef olmasına neden olacaktır. Hatta sağlıklı civcivler üretilir ise bile bu koşullarda hasta olmaları kaçınılmaz olmaktadır. 

Güvercin kuluçkası aşamaları :

Güvercin kuluçkası aşamaları

Evet değerli takipçilerimiz, bu kısımda her şey hazır olmaktadır. Ve sıra yumurtaları kuluçka makinesi viyollerine dizmeye gelmiştir. Ve başarılı bir kuluçka yapımı için aşağıda yazılan aşamaları adım adım uygulamanızı isterim :

İlk Adım : kuluçka makinesi satın alındıktan hemen sonra özel dezenfekten ile temizlenmesi gerekmektedir. Eğer bu konuda bilginiz yoksa 👉🏻 kuluçka makinesi nasıl dezenfekte edilir, makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. 

İkinci Adım : yumurtalar ise makineye aktarılmadan temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Yumurtaları dikkatli bir şekilde kuru bir bez ile temizlemeniz yeterli olmaktadır.

Üçüncü Adım : yumurtaları yüklemeden önce makinenin çalışmaması gerekmektedir. Ve kapağının bir saate kadar açık kalması gerekmektedir. Kabin içi oda sıcaklığına geldiği zaman yumurtaları makineye koyabilirsiniz. 

Dördüncü Adım : makineyi çalıştırmadan önce, oda sıcaklığı ve nem oranını kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer sıcaklık ve nem oranı standart değerlerden daha fazla ise havalandırma fanlarını çalıştırmanız gerekmektedir. 

Beşinci Adım : güvercin yumurtası için ısı ve nem ayarlarını makinede kontrol ediniz. Isı 37.5 ve nem oranı ise %60 olması gerekmektedir. 

Altıncı Adım : her kaç saatte bir, makineyi kontrol ediniz ve ısı ve nem değerleri ve çevre koşullarının normal olduğundan emin olun. 

Yedinci Adım : kuluçka dönemi başlamasından 7 gün sonra döl kontrolu yapmanız gerekmektedir. Ve dölsüz yumurtaların kuluçka makinesinden çıkarılması gerekmektedir. Döl kontrolunu nasıl yapacağınıza dair bir makale paylaşılmaktadır. 👉🏻 Döl kontrolu hakkında detaylı bilgiler için tıklayınız. 

Sekizinci Adım : dölsüz yumurtaların makinede kalması, zararlı gazlar üretmeye neden olacaktır. Ve diğer yumurtaların ise kaybedilmesi muhtemel olmaktadır. 

Dokuzuncu Adım : Güvercin yumurtasının kuluçka süresi 19 gün olmaktadır. Ve bu süreden son 3-4 gün ise çıkım dönemi olarak bilinmektedir. 

Yani 16.günün sonunda yumurtaların çıkım sepetlerine aktarılması gerekmektedir. Ve aynı zamanda ısı değerinin 37.2 olması ve nem oranı ise, %70 olarak ayarlanması gerekmektedir. 

Onuncu Adım : yumurtadan çıkan civcivler 24 saate kadar makinede kalması gerekmektedir. Ve bu sürede ise yem veya mama verilmemesi gerekmektedir. Çünkü vücutlarında kalan sarı kese içeriğinin sindirilmesi gerekmektedir. 

24 saatten sonra, civcivleri hazırladığınız kümes aktarmanız ve düzenli olarak bakımları ve beslenmelerine dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Güvercin yavrusu için uygun çevre koşulları :

Kuluçka makinesinden yeni çıkarılan civcivler, son derece hassas bir vücut yapısına sahip olmaktadırlar. Ve bu yüzden sıcaklık ve rutubet oranına dikkat edilmesi gerekmektedir. Yavrular için uygun sıcaklık 30 – 32 derece olması gerekmektedir. Ve aksi durumda ısı şoku nedeni ile hasta olmaları mümkün olmaktadır. 

Civcivlerin bulunduğu yuvada kızılötesi ışık kullanılması sağlıkları ve hızlı gelişmeleri açısından etkili olmaktadır. Yuvalarında altlık olarak mutlaka yumuşak talaş kullanılması gerekmektedir. Ve nedeni ise ayak kemiklerinin daha kıkırdak olması ve daha kemiklerin oluşmaması olmaktadır.  Yerin sert ve eğimli olması yavruların felç olmasına neden olabilir. 

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu