Herşey dahil

Mersinde kuluçka makinesi kullanımı

Mersinde nasıl bir kuluçka makinası kullanmalıyız ?

Mersin kuluçka yapımında ve tavukçuluk sektöründe gelişim kaydeden illerden birisidir. Özelliklede etlik ve yumurtalık üretiminde faaliyet eden birçok işletme ve firma bulunmaktadır. Mersin akdeniz kıyısında yer alan bir şehirdir. Ve doğal olarak bu bölgede nem oranı yüksek olur. Bu yazıda mersinde kuluçka makinası kullanımı ve kuluçka koşulları hakkında bilgi paylaşacağız. 

Önce bir adet kaliteli kuluçka makinesi satın almanız gerekir. Makine satın almak için bazı önemli faktörleri dikkate almanız gerekmektedir. Çünkü makinenin düşük randımanı işletmenize zarar verebilir. 

Bu faktörler ile ilgili detaylı bilgiler web sitemizde paylaşılmaktadır. Ve mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. Özelliklede yeni başlamak isteyenler ve deneyimi olmayanlar için son derece faydalı olacaktır.

manisada tavukçuluk

Mersin iklim koşulları ve kuluçka yapımı :

Denize yakın olan bölgelerde genel olarak nem oranı diğer bölgelerden daha fazladır. kuluçka makinası kullanımında ve kanatlı yetiştiriciliğinde bu önemli bir konudur. Bu yüzden kuluçka odası veya kuluçkahane yalıtımına dikkat etmeniz tavsiye edilir. Özelliklede ticari olarak eğer tavukçuluk yapıyorsanız, civciv üretimi için bazı standartlar ve koşullar gerekmektedir.

Kuluçka makinası kullanımı için her şeyden önce bir adet yüksek yalıtımlı ve standart kuluçkahane hazırlamanız gerekmektedir. Odanın hijyenik koşullara uygun olması ve havalandırma, ısıtma ve hatta soğutma sistemlerine sahip olması gerekir.

Bir adet nem alma özelliği olan, klima olması gerekmektedir. Temmuz ayında mersin’in nem oranı %73 kadar yükselir. Bu oranda nem kuluçka makinesi kasasında bile yok. Bu yüzden kuluçka odasında nem oranını düşürmeniz gerekmektedir.

Mersin iklimine sahip olan bölgelerde, kuluçka odasında bir adet termometre olması, tavsiye edilir. Makine için çevre nem seviyesi en %40-50 oranındadır. Bu değerden daha fazla nem oranı makine çalışmasında soruna neden olabilir. Ve hatta çıkım döneminde civcivlerin telef olmasına neden olabilir.

tavuk çiftliği

Oda sıcaklığı kuluçka makinesi çalışması için 20-25 derecedir. Bu sıcaklıktan daha fazlası makine çalışmasında birçok soruna neden olacaktır. Yalıtımı yüksek olan bir odada sıcaklık ve nemin kontrol edilmesi daha kolaydır. Ama aksi halde makine doğru çalışamaz. Ve kabul edilir bir çıkım elde edemezsiniz.

Mersinde kullanmak için kuluçka makinası :

Nem oranı yüksek olan şehirlerde ve bölgelerde, kabin malzemesi önemlidir. Çünkü galvanize ve metalden üretilen kabinlerin zaman içinde çürümesine hiyen açıdan civcivlerin sağlığını tehlikeye atmasına neden olacaktır. 

Tavsiyemiz, paslanmaya ve çürümeye karşı dayanıklı olan makineleri tercih etmenizdir. Çünkü bu tür makinelerin ömrü ise daha fazla olur. Diğer önemli konu sensörlerin dikkati ve kalitesidir. Hatalı sensör ısı ve nem değerlerinin ise hatalı üretilmesine neden olur. Ve neticede makinede çıkım oranı düşük olur.

Son zamanlarda akıllı kuluçka makineleri üretimi ile SHT sensör kuluçka makinelerinde kullanılmaya başlamıştır. Bu sensörlerin son derece düşük sapma oranı ile birlikte, aynı anda ısı ve nem oranını ölçme özelliğine sahiptir.

Diğer önemli özellik ise hava dolaşımı ve sirkülasyon dur. Sirkülasyon fanları, ıs ve nem değerlerinin kabinin tamamında dağılmasına neden olur. Ve tüm yumurtalara ısı ve nem aynı seviyede yetişer. Bazı makinelerde özelliklede ticari modellerde kabinin tabanına yakın sıcaklık düşük olur ve bu kısımda olan yumurtalar, geç çıkarlar veya bazıları ise telef olurlar.

Bunun için makineyi 7-8 saat çalıştırmanız ve testo gibi bir termometreyi makinenin farklı raflarında yerleştirmeniz gerekir. Ve cep telefonunda bulunan testo uygulaması ile her sensörden gelen verileri kontrol etmeniz gerekmektedir.

Son söz :

Kuluçka yapımına başlamadan bulunduğunuz şehirin iklim koşullarını dikkate almanız tavsiye edilir. Çünkü kuluçka makinesi çalışması için bazı standart çevre koşulları gerekmektedir. Çevre fiziki koşullar ve bazı standartlar sadece özel bir makine için değildir. Bu koşullar her markada kuluçka makinesi için gereklidir.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu