Kanarya Yetiştiriciliği

Kanarya kafesi nasıl olması gerekir ?

Kanarya Kafesi Nasıl Olmalıdır?

Kanaryalar küçük kapalı alanlarda yaşamayı sevmezler ve mümkün olduğu kadar özgürlüğü tercih ederler.

Kanaryalar, boş zamanlarında bir uçtan diğer uca serbestçe hareket etmelerine olanak tanıyan büyük, geniş kafeslerden keyif alırlar. Kanarya, eğer büyük bir kafes alabilirseniz, egzersiz yapmak ve keşfetmek için daha fazla alandan faydalanacaktır. Büyük kafesler ayrıca içine daha fazla tünek, sulama kabı ve oyuncak yerleştirmenize de olanak tanır. Bunlar kuşunuzun yaşamını daha heyecanlı, mutlu ve sağlıklı hale getirecektir.

Ancak daha küçük bir kafes satın almanız kanaryaya kötü davrandığınız anlamına gelmez. Minimum boyut gereksinimlerini karşıladığınız sürece, kanarya alanının keyfini çıkaracaktır; özellikle kanaryanın ara sıra güvenli bir odada uçmasına izin verirseniz.

Bir Kanarya İçin En İyi Kafes Boyutu Nedir?

Bir Kanarya İçin En İyi Kafes Boyutu Nedir?

Bir kanarya için ideal kafes boyutu her taraftan 90 santimetre (veya daha fazlası) olmalıdır.

Bu, kanaryanın rahatça uçabilmesini sağlar ve egzersiz yapmasına yardımcı olur. Ayrıca aynı derecede önemli olan, bu alanın kanaryanın uçarken kafese veya dekorasyona çarpması gibi kazaları en aza indirecek olmasıdır.

Elbette böyle bir kafesi yakınınızdaki evcil hayvan mağazasında bulmak zor olabilir ancak genişliği 45-80 santimetre, yüksekliği ise 60 santimetreden fazla olan bir kafes yeterli olacaktır ve bu kuş kafesi boyutunu bulmak daha kolaydır.

Yabani kanaryalar 360 derece tamamen serbest hareket kabiliyetine sahiptir. Scientific American’a göre kanaryalar bir ağacın çeşitli seviyelerinde ve ağaçların arasında bir tünekten diğerine uçarlar; Bu yüzden kafesin, kanaryanın farklı katmanlar arasında yukarı ve aşağı uçabilmesi için yeterince yüksek olması gerektiğine dikkat edin. Kafes çok kısaysa kanaryanız kendisini sıkışmış ve kapana kısılmış hissedecektir.

Kanarya İçin Önerilen Kafes

Kanarya kafesi seçerken en önemli husus boyut olsa da, son seçimi yapmadan önce dikkate almanız gereken başka faktörler de vardır:

Şekil

İster kare ister dikdörtgen olsun, köşeli kafesler yuvarlak olanlardan daha iyi bir seçimdir çünkü kanaryalar dinlenirken veya korkarken köşeden köşeye hareket etmeyi ve köşelerde saklanmayı severler.

Yuvarlak şekilli bir kafes, onlara güvenlik noktaları sunmuyor, onları huzursuz, açıkta ve savunmasız bırakıyor.

Demir Parmaklıklar Arasındaki Mesafe

Kafeslerin çoğunda birbirine yakın düzenlenmiş demir parmaklıklar bulunurken, bazı modeller daha büyük kuşlar için tasarlanmıştır, özellikle de oldukça büyüklerse. Bu nedenle kafeslerin demir parmaklıkları çok geniş aralıklı olabilir, bu da kanaryanın güvenliği açısından iyi değildir.

Kanarya kafesinin demir parmaklıkları arasındaki boşluklar 1 santimetreyi geçmemelidir. Aksi takdirde kanarya kaçmaya çalışabilir. Bunu yaparak başarısız olsa bile bir bacağını demir parmaklıkların arasına sıkıştırabilir ve kendine zarar verebilir.

Temizleme Kolaylığı

Temizleme sürecini optimize etmek için açılması, sökülmesi ve içine erişilmesi kolay bir kafes alın.

Geniş kapılı veya çekilebilir tabanlı bir kafes tercih edin. Böylece günlük temizlik ve haftalık derinlemesine temizlik sırasında kanaryayı strese sokmadan kafesi boşaltıp sterilize edebilirsiniz.

Derinlemesine temizlik için çıkarılabilir tabanlar ve geniş kapılar, demir Parmaklıkları temizlemek, dekorasyonları almak ve alanı sterilize etmek için içeriye ulaşmayı kolaylaştıracaktır.

Kanarya Kafesine Ne Koymalı

Kanarya Kafesine Ne Koymalı

Kanaryanız geniş bir kafese sahip olsa bile, içinde herhangi bir zenginleştirme eşyası yoksa sıkılır ve bunalıma girer. Eğlenmek ve temel ihtiyaçlarını karşılamak için oyuncaklara ve bazı ek şeylere ihtiyacı vardır:

Tünekler

Kafes kanaryanın doğal ortamını taklit etmelidir, bu nedenle farklı boyutlarda, şekillerde ve dokularda birkaç tünek sağlamak önemlidir.

Halat tünekleri ve ahşap tünekleri tercih edebilirsiniz. Ağaç tünekleri gagalarını gagalayarak keskinleştirmeyi seven kanaryalar için idealdir ve halat tünekler tırmanma fırsatları sağlar.

Kafes boyunca farklı seviyelerde asılı tünekler, kanaryaların bir ağacı keşfederken yaptıkları gibi bir tünekten diğerine atlamasına olanak tanır.

Yemek Kapları

Tek bir kanaryanız varsa tek bir mama kabı yeterlidir. Ancak tek bir kafeste birden fazla kuş barındırıyorsanız ekstra kaplar eklemelisiniz. Bu, yemekler konusunda kavga etmemelerini sağlar ve yiyeceklerin çok çabuk bitme olasılığını azaltır.

Yemek yemek savunmasız bir çabadır ve yerde oturmak yabani kanaryaları yırtıcı hayvanlar tehlikesiyle karşı karşıya bırakır. Kanaryalar yüksek pozisyonları tercih ettiğinden yem kaplarının kafes tabanından daha yükseğe yerleştirilmesi tavsiye edilir. Ayrıca kanaryanız birinden diğerine atlarken veya kanat çırparken kendisini daha güvende hissetmesini sağladığı için bunları çeşitli yüksekliklerde yerleştirebilirsiniz.

Su Kapları

Kanaryalar içmek, temizlik yapmak ve sıkıldıklarında oynamak için suya ihtiyaç duyarlar. Yani kafese 2-3 adet su kabı koymalısınız; Bazıları yalnızca içmek için kullanılacak, diğerleri ise banyo yapmak için kullanılacak.

birden fazla su kaynağı suyun çok erken tükenmemesini veya kirlenmemesini sağlar.

Kanaryalarınızı su kaplarını doğru kullanmaya teşvik etmek için, içme suyu olarak asılı bir su şişesi, banyo yapmak ve eğlenmek için ise bir su kasesi sağlayın.

Kanarya Kafesi Nereye Yerleştirilmeli?

Odanın ortasına bir kafes yerleştirmek kanaryanın korunmasız ve tehdit altında hissetmesine neden olacaktır.

Kanaryalar korkak kuşlar olduğundan kafeslerini duvar kenarına yerleştirmelisiniz. Bu, her yönden gelen tehlikelere karşı dikkatli olmalarına gerek kalmamasını ve duvara yaslandıklarında sırtlarının güvende olduğuna güvenebilmelerini sağlayacaktır.

Kanaryalar dışarıdaki diğer hayvanları gördüklerinde korkabilecekleri için kafesi asla bir pencere veya kapı yakınına yerleştirmeyin. Ayrıca bunu yaparsanız cereyanlara ve düşen sıcaklıklara maruz kalacaklardır.

Kafesi minimum sıcaklık değişimi olan ve mutfaktan uzak bir odada tutun. Hızlı sıcaklık değişiklikleri, yemek pişirme dumanları ve duman kanaryanızın solunum sistemine zarar verebilir.

Kanaryanızı yerde veya yere yakın tutmaktan kaçının çünkü içgüdüsel olarak yırtıcı hayvanların yer seviyesinde avlandığını varsayarlar. Yalnızca yüksekte kendilerini güvende hissederler, çünkü yüksekte bir görüş açısı vardır, yırtıcı hayvanların ulaşması daha zordur ve güvenli bir yere kolayca uçabilirler.

Kafesi yükseltmek için bir stand bile kullanabilirsiniz; böylece kanaryanız çevresini gözlemleyebilir.

Son Söz

Kanaryaların bakımı çok kolaydır ve eğer evcil hayvan olarak bir kanaryaya sahip olmak istiyorsanız, kanaryalarınızın iyi ve mutlu yaşamaları için sağlamanız gereken bazı temel ihtiyaçlar vardır.

Genel refahı için aynı derecede önemli ve hayati olan kanaryaların beslenmesi veya diyetinin yanı sıra, kuşların tutulduğu kafesin de belirli standartlarda olması gerekir.

Bu yazımızda kanarya kafesinin nasıl olması gerektiğini detaylı bir şekilde anlattık. Yukarıdaki ipuçlarının sizin için yararlı olacağını umuyoruz. Görüş ve önerilerinizi yorum kısmına paylaşmanızı bekliyoruz

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu