Kanarya Yetiştiriciliği

Kanarya kalsiyum takviyesi nasıl yapılır ?

Kanarya Kalsiyum Takviyesi Nasıl Yapılır ?

Kalsiyum eksikliği kanaryalarda kırılgan kemik sendromu, tüy yolma, yumurta tıkanması, zayıf kalp fonksiyonu ve felç gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kalsiyum metabolik süreçlerde çok önemli bir rol oynar; bu nedenle kanaryanızın bu minerali taze meyveler, yumurta kabukları, yeşil yapraklı sebzeler ve mürekkep balığı kemiği yoluyla yeterince aldığından emin olun.

Bu doğal besinlerin yanı sıra özellikle üreme mevsiminde dişi kanaryalar için önemli olan kalsiyum takviyesini de sağlayabilirsiniz.

Kalsiyum Nedir?

Kalsiyum vücutta en çok bulunan mineraldir ve kalsiyumun %99’u kemiklerde ve iskelet sisteminde bulunur. Kemikler kalsiyum deposu görevi görür ve gerektiğinde kana daha fazla kalsiyum salar. Uluslararası Farmasötik ve Biyomedikal Bilimler Araştırma Dergisi’ne göre kalsiyum, çoğu canlı organizmanın ihtiyaç duyduğu bir mineraldir çünkü şunları destekler:

 • Kalp atışı düzenliliği
 • Kanın pıhtılaşması
 • Sinir dürtüsü
 • Hücre şişkinliği
 • Metabolik süreçler

Kuşların vücutları kalsiyum üretemediğinden, rezervleri yenilemenin ve hipokalsemiyi önlemenin tek yolu kalsiyum açısından zengin bir diyet veya takviyedir.

Kanaryalarda Kalsiyum Eksikliğinin Belirtileri

Kanaryalarda Kalsiyum Eksikliğinin Belirtileri

Kanarya Kalsiyum eksikliği, çözümlenmediği takdirde ciddi bozukluklara, anormalliklere ve ölüme neden olabilir. Semptomlar farklılık gösterse de kanaryalarda kalsiyum eksikliğinin yaygın belirtileri şunlardır:

 • Titreme
 • Nöbetler
 • Zayıf Koordinasyon
 • Denge kaybı
 • Yumuşak veya kırık yumurta kabukları
 • Yumurta Tıkanması
 • Üreme sorunları
 • Uçma, tırmanma veya hareket etme zorluğu
 • Kemik kırıkları
 • Raşitizm veya parantez bacaklar
 • Tüy yolma

Kanaryalar Neden Kalsiyuma İhtiyaç Duyar?

Kalsiyum, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli metabolik süreçlerde önemli bir rol oynar:

İskelet Desteği

Kalsiyum kemik ve iskelet oluşumu için gereklidir. Özellikle genç kanaryalar, sağlıklı kemik büyümesi ve gelişimi için kalsiyum açısından zengin bir diyete ihtiyaç duyarlar.

Ancak kanarya olgunlaştıktan sonra bile bol miktarda kalsiyuma ihtiyaç duyar. Kalsiyum eksikliği yaşayan yetişkin kanaryalarda iskelet dekalsifikasyonu riski yüksektir. Bu durum kemiklerini zayıflatabilir, dolayısıyla kırılmaya yatkın hale gelebilir.

Kas Fonksiyonu

Kalsiyum, düzenleyici proteinlere (tropomiyosin ve troponin) bağlanıp reaksiyona girerek kas kasılmalarını düzenler. Bu nedenle, kalsiyum eksikliği olan kanaryalarda zayıf motor koordinasyon ve kas zayıflığı görülür.

Yumurta Kabuğu Oluşumu

Kalsiyum, kanaryaların üremesi ve yumurta kabuğu oluşumu için gerekli bir mineraldir. Yumurta kabuğunun ana bileşeni, yumurta kabuğunun yaklaşık %50-90’ını oluşturan kalsiyum karbonattır.

Bu hayati mikro besin, yumurta kabuğunun kalitesini belirler ve magnezyum, sodyum, nitrojen ve fosfor gibi diğer minerallerle birleşerek yumurta kabuğunu güçlü ve geçirimsiz hale getirir.

Güçlü, sağlam yumurta kabukları patojenlerin yumurtalara nüfuz etmesini önler, gelişen embriyoya kalsiyum sağlar ve kuluçkadaki kanaryaların yumurtalarını ezmesini engeller.

Yumurta Tıkanması (Distosi)

Kanaryaların yumurta tıkanmasını (distosi) önlemek için yeterli kalsiyuma ihtiyaçları vardır. Distosi, bir kuşun üreme sistemindeki veya yumurtanın kendisiyle ilgili bir sorun nedeniyle doğal olarak normal oranda yumurta bırakamamasıdır.

Kalsiyum eksikliği distosi’nin başlıca nedenidir; çoğu zaman hatalı biçimlendirilmiş veya yumuşak kabuklu yumurtalarla sonuçlanarak yumurtlama zorluklarına yol açar. Ayrıca uygunsuz kas kasılmalarına neden olarak kuşun yumurtalarını bırakmasını zorlaştırır.

Kanaryalar gibi küçük kuşlar, fiziksel anatomileri nedeniyle distosiye yatkındır. Yumurta tıkanması olasılığını artıran daha zayıf yumurta kanalı kaslarına sahiptirler.

Nörolojik Fonksiyon

Kalsiyum kanaryalarda doğru beyin fonksiyonu için kritik öneme sahiptir çünkü nöronları uyarır. Bu, sinirler, kaslar ve beynin farklı bölümleri arasındaki sinirsel iletişimi geliştirir.

Kalsiyum Gereksinimleri Yaş ve Gelişime Göre Değişir mi?

Bir kanaryanın ihtiyaç duyduğu kalsiyum, yaşa, kiloya, cinsiyete, üreme evresine ve sağlığa bağlıdır.

Yetişkin kanaryaların kalsiyum gereksinimleri daha fazladır ve civcivlere ve genç kanaryalara göre daha yüksek alıma ihtiyaç duyarlar. Civciv geliştikçe, kemik ve kas gelişimine yardımcı olmak için daha fazla besine ihtiyaç duyduğundan kalsiyum gereksinimleri de artar.

Üreyen dişi kanaryalar yumurtlama amacıyla daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duyar. Düşük kalsiyum, zayıf ve hatalı biçimlendirilmiş yumurtalara yol açar.

Kanaryalar İçin İyi Kalsiyum Kaynakları

Kanaryalar İçin İyi Kalsiyum Kaynakları

Kanaryalar kalsiyumu doğal olarak sentezleyemezler, bu nedenle bu minerali yenilemenin tek yolu kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketmek.

Bir kanaryanın diyetindeki kalsiyum eksikliği hipokalsemiye neden olabilir. Ne yazık ki bu durumda kanaryanız bunu telafi etmek için kemiklerindeki kalsiyumu kullanacaktır.

En iyi kalsiyum kaynakları şunlardır:

Yapraklı Yeşiller

Bir kanaryanın diyetine dahil edilecek sebzeler şunları içerir:

 • Maydanoz
 • Çin lahanası
 • Kara lahana
 • Hardal yeşilliği
 • Karahindiba yeşillikleri

NOT : Ispanak da iyi bir kalsiyum kaynağı olmakla birlikte yüksek miktarda oksalik asit içerir. Oksalik asit kalsiyum emilimini sınırladığı için kanaryalara ıspanak verilmemelidir.

Meyveler

Yüksek kalsiyum içeriğine sahip meyveler şunları içerir:

 • Kayısı
 • İncir
 • Kuru üzüm
 • Portakal
 • Çilekler
 • Ananas
 • Papaya
 • kivi

Meyvelerin şeker ve su oranı yüksektir, bu da kilo alma ve ishal riskini artırır. Bu nedenle aşırı meyve tüketiminden kaçınılmalıdır ancak ara sıra meyve tüketimi faydalıdır.

Yumurta kabukları

Yumurtalar kanaryalar için oldukça besleyici olmasına rağmen, yumurta kabukları özellikle iyi bir kalsiyum kaynağıdır.

Vahşi doğada bile, kalsiyum eksikliği olan dişi kuşlar, bu temel besin maddesinin eksikliğini telafi etmek için daha önce yuva yapan kuşların yumurta kabuklarıyla büyük bir istekle beslenirler.

Kalsiyum karbonat, yumurta kabuğunun toplam ağırlığının %50-90’ını oluşturur; bu da kanaryanızın diyetine neden ezilmiş veya öğütülmüş yumurta kabuklarının dahil edilmesi gerektiğini açıklar.

Fasulyeler

Kalsiyum açısından zengin fasulye örnekleri şunlardır :

 • Kara fasulye
 • barbunya
 • Soya fasulyesi

Çiğ fasulye hafif derecede zehirlidir ve kuşlarda mide sorunlarına neden olabilir. Pişmemiş fasulye, kanaryanızın vücudunun belirli besin maddelerini emme ve kullanma kapasitesini azaltabilen ve beslenme dengesizliklerine yol açabilen enzim inhibitörleri içerir.

Mürekkep kemiği

Mürekkep kemiği, mürekkep balığının mineral açısından zengin iç kabuğudur, dolayısıyla adı da buradan gelir. %90 kristalize kalsiyum karbonat içerdiğinden kuşlar için ideal besin takviyesidir.

Mürekkep kemikleri 10 inç uzunluğa kadar büyük boyutlarda mevcut olsa da, her zaman 4 inç uzunluğunu aşmayan küçük ve orta büyüklükteki mürekkep balıklarını tercih edin.

Mürekkep kemiğini toz haline getirmek için bir havan ve havan tokmağı kullanabilir ve alımını kontrol etmek için kanaryanızın yemeğinin üzerine serpebilirsiniz.

Kalsiyum Takviyeleri

Üreme mevsimiyse veya kanaryanızda kalsiyum eksikliği varsa, kalsiyum seviyelerini artırmak ve iyileşmeye yardımcı olmak için diyetine kalsiyum takviyeleri ekleyin.

Kalsiyum takviyeleri, magnezyum ve D3 Vitamini gibi vitamin ve minerallerle zenginleştirilir. Kalsiyum takviyeleri toz halinde mevcuttur, bu da onların kullanımını kolaylaştırır. Kalsiyum tozunu yiyeceklerin üzerine koyabilir ya da içme suyunda eritebilirsiniz.

Kanaryalar İçin Çok Fazla Kalsiyum Kötü mü?

Kalsiyum temel bir besin maddesi olduğu kadar fazlası da kanaryanızın sağlığına zarar verebilir.

Aşırı kalsiyum, mineral dengesizliğine neden olabilir ve genç kanaryalarda en sık görülen sorunlar olan böbrek sorunlarına ve mineralizasyona yol açabilir.

son söz

Bu yazımızda kanaryaların beslenmesinde esansiyel bir mineral olarak kalsiyumun rolüne ve önemine değindik ve kanaryalarda kalsiyum eksikliğinin yol açabileceği olası sorunları sıraladık.

Ayrıca kanaryanın ihtiyaç duyduğu kalsiyumu sağlamanın yollarını ve kalsiyum açısından zengin ve kanaryaya uygun besinleri de listeledik. Bu makalenin sizin için yararlı olduğunu umuyoruz. Kanaryanızın kalsiyum ihtiyacını yaşına, cinsiyetine ve kilosuna göre karşılamayı unutmayın!

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu