Kanarya Yetiştiriciliği

Hangi meyveler kanarya için zararsızdır ?

Kanarya Hangi Meyveleri Yer ?

Kanaryaların ruh hallerini, tüy gelişimini ve genel sağlıklarını iyileştirmek için dengeli bir beslenmeye ihtiyaçları vardır. Bazı sahipler tohumların yeterli olduğuna inansa da kanaryaların ayrıca sebzelere, tahıllara ve meyvelere de ihtiyacı vardır.

Diğer doğal yiyeceklere göre daha yüksek şeker içeriğine sahip olsalar bile meyveler, kanaryanızı baştan çıkaracak lezzetin yanı sıra vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve diğer besin maddeleri açısından harika bir kaynaktır.

Ancak kanarya yetiştiricilerinin aklını kurcalayan soru kanaryala hangi meyveleri yer, hangi meyveler onun için faydalıdır ve onları sever.

Bizimle kalın çünkü sizi kanaryalar için en popüler ve en iyi meyvelerle tanıştıracağız.

Kanaryalar Hangi Meyveleri Yiyebilir?

Kanaryalar, Kuzey Atlantik Okyanusunda bulunan Makaronez Adaları’ndan gelmektedir. Yabani kanaryaların kullanabileceği meyvelerin çoğu tropikal meyvelerdir:

 • Muz
 • Guava
 • Papaya
 • Mango
 • Lychee
 • Portakal

Bir Kanarya Ne Kadar Meyve Yemelidir?

Bir Kanarya Ne Kadar Meyve Yemelidir?

Meyve ve sebzeler bir kanarya diyetinin %20’sini oluşturmalıdır. Bu, günde 1-2 küçük parça meyve anlamına gelir.

Bunu taze, dondurulmuş veya kurutulmuş meyve kullanarak öğünlerinize dahil edebilirsiniz. Bu bütçenize, depolama planlarınıza ve kanaryanızın neyi tercih ettiğine bağlıdır.

Kanaryalar İçin Hangi Meyveler En İyisidir?

İster kanaryanız için sabit bir yemek hazırlıyor olun ister evcil hayvanınızla bir atıştırmalık paylaşmak istiyor olun, kanaryaların yemesi için iyi olan bazı meyveler şunlardır :

Muz

Muz A, B6, C vitaminleri ve potasyum açısından zengindir. Kanaryalar genellikle doku ve lezzetten hoşlanırlar.

Bununla birlikte, çok az besin içermediklerinden ve kanaryalar aşırı lif yükünü iyi sindiremediğinden, derinin çıkarılması en iyisidir. Muz kabukları pestisitleri de emebilir ve bu da tehlike oluşturur.

Çilekler

Çilek C ve K vitaminleri ile potasyum içerir. Özellikle kemik sağlığına ve hastalıklardan iyileşmeye iyi gelen folat içerirler. Folat aynı zamanda yavru kuşlar için sağlıklı hücre büyümesine yardımcı olan önemli bir besindir.

Bazı meyvelerin aksine çilek tohumları kanaryalar için güvenlidir, düzgün sindirilebilecek kadar küçüktür ve toksin içermez. Ayrıca çileklerin üst kısımlarını da ekleyebilirsiniz, bunlar ilave besinlerle doludur.

Ahududu

Ahududu A, B ve C vitaminlerini içerir ve potasyum ve magnezyum açısından yüksektir. En önemlisi, çok fazla antioksidan içerirler.

Ahududu ayrıca proteinler, hormonlar ve nörotransmiterler oluşturmak için gerekli olan amino asitler açısından da zengindir.

Kiraz

Kiraz besin açısından yoğundur. Düşük kalorili bir meyve olarak potasyum, magnezyum ve kalsiyumun yanı sıra A, C ve K vitaminlerini de içerir.

Kuşlar, kemik gücü, tüy büyümesi ve yumurta kabuğu oluşumu için büyük ölçüde kalsiyuma ihtiyaç duyar. Ayrıca kanaryalar strese yatkındır, dolayısıyla kirazın antioksidan bakımından zengin doğası bunu gidermeye yardımcı olabilir.

Her biri farklı tada sahip birçok kiraz çeşidi vardır. Kural olarak kiraz ne kadar koyu olursa o kadar çok antioksidan içerir. Bunları ayrıca iki kategoriye ayırabilirsiniz: tatlı ve ekşi. Kanaryanızın diyetine yenilik katmak için çeşitleri değiştirin.

Not: Beslemeden önce çekirdeklerini çıkardığınızdan ve her birini iyice yıkadığınızdan emin olun.

Böğürtlen

Böğürtlen, C vitamini, K vitamini, lif ve manganez açısından yoğundur. Yaban mersini, ahududu ve narın yanı sıra böğürtlen de harika bir antioksidan kaynağıdır.

Yaban mersini

Zhejiang Üniversitesi Dergisi’ne göre yaban mersini, yaygın meyveler arasında en yüksek düzeyde antioksidanlara sahiptir. Kanaryanızın yemeklerine lezzet ve çeşitlilik katmak için normal yaban mersininin iki katı antioksidan içeren yabani yaban mersini tercih edin.

Kızılcık

Kızılcıklar C, E ve K1 vitaminleri açısından zengindir. Aynı zamanda manganez, bakır ve polifenoller ve flavonoller gibi antioksidanların kaynağıdırlar.

Kızılcıkların %90’ı sudan oluşur ve antioksidan açısından diğer meyveler kadar zengin değildir ancak vitamin takviyesi sağlayabilir ve nemlendirici bir tedavi görevi görebilir. Tadı ekşidir; bazı kanaryalar onları severken bazıları onlardan kaçınır.

Guavalar

Kanarya için Guavalar

Turunçgiller kadar popüler olmasa da guava, portakalın iki katı miktarda C vitamini içeren en zengin C vitamini kaynaklarından biridir. Ayrıca kanaryanıza lezzet katan ve oksidatif strese karşı yardımcı olan antioksidanlarla da doludurlar.

Üzüm

Üzümler, kanaryaların oynaması veya gagalaması için ideal boyut ve dokuya sahiptir. Vücudu sağlıklı tutan C vitamini ve antioksidanlarla doludurlar.

En önemlisi, K vitamini, kalsiyum, magnezyum ve potasyum ile kemik sağlığını destekler.

Not:Kanaryanızı üzümle beslerken kabuğunu soymanıza gerek yoktur.

Elma

Kanaryalar, elmanın dilimler veya parçalar halinde doğranmasının verdiği çıtırlığı ve tatlılığı seveceklerdir. Eser miktarda siyanür içerdikleri için tohumları çıkarmayı unutmayın.

Nar

Nar tohumları, polifenoller gibi antioksidan bileşiklerle dolu olduğundan kanaryalar için sağlıklıdır. Bunlar anti-kanser ve antiinflamatuar etkilerle ilişkilendirilmiştir. Nar, kanaryanızı yaşa bağlı sağlık sorunlarına karşı koruyabilir.

Kayısı

Kayısı besin açısından yoğun meyvelerdir. Kalorisi düşük olmasına rağmen A ve C vitaminleri açısından zengindir.

Kayısı kalsiyum açısından en zengin meyvelerden biridir ve flavonoidler içerir. Çalışmalar flavonoidlerin anti-diyabetik etkilere sahip olduğunu buldu.

Portakal

Kanarya için Portakal

Portakallar en iyi C vitamini kaynaklarından biridir ve bu da onları hastalıkları önlemek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için ideal kılar. Sulu, lifli dokusu ve güçlü tadı, kanaryanızı hem atıştırmalık hem de oyuncak olarak bir dilimin tadını çıkarmaya ikna edebilir.

Kavun

Kavun A ve C vitaminleri, potasyum, çinko ve kalsiyum içerir.

Tatlı özsu

Ailedeki diğer bitkiler gibi tatlı özsu da kuşunuzun sindirim sistemine faydalı olan lif açısından zengindir. tatlı özsu ayrıca B6, C, K vitaminleri, potasyum ve magnezyum mineralleri açısından da zengindir.

Tatlı özsu tohumları kanaryalar için güvenlidir ancak çekirdeksiz çeşitleri de bulabilirsiniz.

Hurmalar

Hurmalar genellikle kuru olarak satılır, bu da onları bu listedeki diğer meyvelere göre besin açısından daha yoğun hale getirir. Hurmalar çiğnenebilir ve tatlıdır ve benzersiz bir dokuya sahiptir.

Hem taze hem de kurutulmuş hurma aşağıdaki vitamin ve mineralleri içerir :

 • B6 Vitamini
 • Magnezyum
 • Copper
 • Demir
 • Potasyum

Erik

Erikler vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla doludur; bunların kemik kaybını azalttığı ve bazı durumlarda yaralı dokuyu iyileştirdiği gösterilmiştir.

Ancak çoğu meyve çekirdeğinde olduğu gibi, erik çekirdeğini kanaryanıza sunmadan önce çıkarın.

Mandalina

Mandalina, A vitamini, lif ve özellikle C vitamini gibi besinleri içerir. Portakal ailesinin bu dalı beta-kriptoksantin ve flavonoidlerle doludur, bağışıklığı güçlendirir, kanseri önler ve beyni sağlıklı tutar.

Ananas

Kanarya için Ananas

Ananas aşağıdaki gibi besinler açısından zengindir:

 • B6 Vitamini
 • C vitamini
 • Tiamin
 • Folat
 • Copper
 • Potasyum
 • Magnezyum
 • Demir

Ancak ananas, bol miktarda doğal şeker içerdiğinden, kanaryanıza aşırı miktarda ananas vermeyin. Benzer şekilde, kuşlar için sağlıksız içerikler içerdiğinden mağazadan satın alınan ananas suyundan da kaçının.

Mango

Mango dengeli bir oranda omega 3 ve 6 yağ asitleri açısından zengindir. Ayrıca mango, derisinde antioksidanlar ve liflerin yanı sıra ette de proteinler ve vitaminler içerir.

kivi

Kivi, aşağıdaki vitaminler açısından zengindir:

 • C vitamini
 • E vitamini
 • K vitamini

Kivi ayrıca bol miktarda bakır, potasyum ve magnezyum içerir. Kivi, kanaryanızın sevdiği şeye bağlı olarak taze veya kurutulmuş olarak dilimlenebilir.

Papaya

Papaya A, B9 ve C vitaminleri açısından zengindir. Ancak sağlık açısından asıl faydaları antioksidanlardan gelir. Özellikle papayalar, papaya etine turuncu rengini veren karotenoidler açısından zengindir.

Papayalar yalnızca kabuğu turuncuya döndüğünde olgun olarak servis edilmelidir. Yeşil kabuklu olgunlaşmamış papaya kuşlara sunulduğunda tehlikeli olabilir.

Papaya tohumları kanaryalar için güvenlidir; Ancak tamamen organik olmadığı sürece kabuğunun kullanılmasından kaçınılmalıdır.

Armut

Armutta C ve K vitaminleri, potasyum ve bakır bulunur. Ayrıca antioksidan bakımından da zengindirler, özellikle flavonoid açısından.

Passionfruit

Passionfruit, kanaryaların yemeyi sevdiği sulu bir forma sahiptir. En yaygın çeşidi olan, küçük, oval ve dışı mor olan Passiflora edulis’i seçebilirsiniz. Diğer bir tür ise daha büyük ve sarı olan Passiflora flavicarpa’dır.

Passionfruit, A ve C vitaminleri ile demir ve potasyum gibi mineralleri içerir.

Karpuz

Karpuzlar A, B1, C vitaminleri, fosfor ve potasyum açısından zengindir.

Yüksek su içeriğine sahip olduğundan ve kanaryalarda akan kakalara yol açabileceğinden, kanaryayı karpuzla yalnızca ölçülü olarak beslediğinizden emin olun. Aynı şekilde kanaryanızı beslerken karpuz çekirdeğini de eklemeyin.

Karpuzun suyunu çıkarıp suya alternatif olarak kanaryanıza verebilir, ona vitamin ve tazelik katan bir tat değişikliği sağlayabilirsiniz.

Lychee

Lychee, Asya süpermarket reyonunda sıklıkla bulabileceğiniz meyvelerdir. Kanaryalara ilginç bir doku sağlayan üzüm benzeri bir et içerirler.

Lychees C vitamini ve demir açısından zengindir. Lychee ayrıca manganez, magnezyum, fosfor, demir ve bakır gibi kemik sağlığı minerallerini de içerir.

Kanaryanız İçin Meyve Hazırlamak

Kanaryanız için yiyecek hazırlarken, servis yapmadan önce tüm meyveleri iyice yıkamanız en iyisidir. Bu, kuşunuzu olumsuz yönde etkileyebilecek toksik kimyasalları veya bileşenleri ortadan kaldırır. Meyveleri yıkadıktan sonra sıra küp küp doğramaya gelir. Yeme deneyimini kolaylaştırmak için tüm meyveler ısırık büyüklüğünde parçalar halinde olmalıdır.

Kanaryanızın her zaman bol miktarda kanarya yemi aldığından emin olun, böylece dengeli, besin açısından zengin bir beslenmeye sahip olurlar. Meyveler, sebzeler ve tahıllar günlük beslenmenin yaklaşık %20 ila %25’ini oluşturmalıdır. Aksi takdirde, onların beslenme ihtiyaçları için özel olarak tasarlanmış standart ticari kuş yemlerine sadık kalmalısınız.

Son Söz

Artık kanaryalarınızla paylaşabileceğiniz pek çok leziz meyvenin olduğunu biliyorsunuz. Meyveler, doğru şekilde hazırlandığı sürece genel sağlıklarına fayda sağlayacak ve damak zevklerini tatmin edecektir.

Meyvenin günlük beslenmenin sadece küçük bir kısmını oluşturduğunu unutmayın. Çok fazla meyve yemek, kanaryanızın temel besinlere olan iştahını köreltebilir.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu