Tavuk yetiştiriciliği

Ayam Cemani Tavuğu Özellikleri Ve Yetiştiriciliği

Ayam cemani tavukları :

Ayam cemani tavuk ırkı, genelde süs tavukları olarak yetiştirilir. bu tavukların tüyleri ve hatta eti ise siyah renkte olmaktadır. ama bazı videolarda ayam cemani tavuklarının yumurtalarının da siyah olduğu gösterilmektedir. bu tamamen yanlış, ayam cemani tavuklarının yumurtaları diğer normal tavukların yumurtaları gibidir. yani siyah değildir.

yazımızn devamında ayam cemani tavukları ile ilgili detaylı bilgiler paylaşılmıştır. sizi yazımızı okumaya davet ediyorum.

Ayam Cemani tavukları ile alakalı bazı, efsaneler ise yayılmıştır ve bu tavukların eti bazı değişikliklere neden olmaktadır. Endonezya halkı arasında bu tavukların eti ve yumurtasının onlara güç verdiği düşünülmektedir. ve bu yüzden bir ara en pahalı tavuk eti olarak satılmaya başlamıştır. ve siyah tavuk eti müşterileri genel olarak turistler olmuştur.

Bu siyah tavukların anavatanı neresidir ?

Ayam cemani tavukları, ilk olarak endonezya’da ve 1920 yılında hollandalı gezginler tarafından keş edildi ve dünyanın diğer bölgelerine ihracatı yapıldı. Ayam cemani Bahasa Endonezya’da tavuk anlamına gelmektedir. Ve cemani kelimesi ise bu tavukların bulunduğu kasabanın yakınlarında bir köy olmaktadır. Ama ayam cemani tavuklarının asıl merkezi, sumatra bölgesinde bulunan madura isminde bir ada olmaktadır. Bu ada tam olarak cava adalarının tam doğusundadır.

Bu siyah tavukların anavatanı neresidir

Bu tavukların bu renkte olması ile alakalı farklı düşünceler vardır. Bazı araştırmacılara göre bu tavukların tamamen siyah renkte olması bir hastalık nedeni ile olmaktadır. Bu hastalık fibro melani size ismindedir ve deri pigmentlerinin değişmesine neden olmaktadır ve bu hastalık etkisinde ayam cemani tavuklarının vücutlarında bulunan tüm pigmentler siyah renge dönüşmüş ve yavrularına da intikal etmiştir. Ve bazı araştırmacılar ise bu tavukların Ayam bekisar tavuk ırkından olmasını düşünüyorlar. Her halde bu tavukların değişik görünümü ve özellikleri fiyatlarının yüksek olmasına neden olmaktadır.

Ayam cemani tavuk ve horozlarının özellikleri :

Bu siyah tavuklar tüylerinden kemik iliğine kadar siyah renkte olmaktadırlar ve büyüme hızı ise orta bir seviyede olmaktadır. Bu yüzden endüstriyel yetiştiricilik için uygun bir ırk olmamaktadır. Ayam cemani tavukları en fazla 1,5 kg ve horozlar ise 2 kg kadar ağırlıkları olmaktadır.

Ayam cemani tavuklarının kanı ve yumurtasından sonra tüm organları siyah olmaktadır. Bazı yanlış paylaşımlarda ayam cemani tavuklarının yumurtalarının siyah olduğu gösterilmektedir. Halbuki yumurtalarının rengi kremsi beyaz olmaktadır.

Ayam cemani tavuk ve horozlarının özellikleri

Bu ırklarda tavuklar ve horozların arasındaki en belirgin fark, horozların ibiklerinin daha büyük olmasıdır. Siyah tavuklar son derece sakin bir ırk olmaktadırlar ve insanlar ile bağ kurabilirler. Ve saldırgan bir huyları yoktur.

Ayam cemani tavukları civcivleri için iyi bir ebeveyn olmaktadırlar ve gurk olma konusunda ise uygun olmaktadırlar. Bu tavukların civcivleri ise tam olarak siyah renkte olmaktadır. Civcivler ise 5-6 aylık bir sürede olgunluğa varırlar ve üremeleri mümkün olmaktadır.

Ayam cemani tavuk eti özellikleri :

Bu tavukların etinin siyah olmasına rağmen tadı normal tavukların eti ile aynı olmaktadır. Ama bu tavukların etinde bol miktarda antioksidan bulunmaktadır. Ve bu yüzden endonezya’da sihirli bir yemek olarak bilinmektedir. Ayam cemani tavuğunun etinde ve yumurtasında bulunan vitaminler ve antioksidanlar Kanser hücreleri ile savaşıp ve vücut sağlığını korumaktadırlar. Bu yüzden insanlar uzun ömürlü olmasına neden olurlar.

Bu tavukların eti yüksek fiyata sahip olmaktadır ve genel olarak arap emirleri ve avrupanın zenginlerinin sofralarında yer almaktadır. Ve lüks bir yemek olarak bilinmektedir. Ayam cemani tavuk etinde bulunan bol miktarda, fosfor, magnezyum, A vitamini ve B grubu vitaminleri çocuklar ve sporcular için son derece faydalı ve sağlıklı bir yemek olmaktadır. Ama her ihtimale karşı bı tavukların etinin kontrollü tüketilmesi gerekmektedir.  Ve dikkat edilmesi gerekir.

Ayam cemani tavuğu yetiştiriciliğinin avantajları :

Bu tavukların farklı özellikleri ve eti ve yumurtasının sağlık açısından faydalı olması insanların ilgisini çekmektedir ve bu yüzden fiyatı yüksek oranda artmaktadır. Birçok kişi bu tavuk ve horozları süs olarak evinde beslemek ister. Avrupa ülkelerinde ayam cemani tavuğu ve horozu, 5000 dolara kadar fiyatı vardır. Ve ülkemizde ise bu tavukların fiyatı ortalama 100 – 150 TL arasında olmaktadır.  Ama eskiden fiyatları daha yüksekti.

Bazıları ise bu fırsattan faydalanarak, bu tavukları çok sayıda yetiştirip ve arap ve avrupa ülkelerine göndermektedirler. Ve bu yoldan iyi seviyede para kazanmaktadırlar. Bu siyah tavukların diğer avantajı iklime göre adapte olmalarıdır ve zorlu hava koşullarında diğer ırklardan daha dayanıklı olmaktadırlar.

Endonezya hava koşulları sıcak ve nemli olmaktadır ve bu yüzden bu tavuklar sıcak bölgelere daha kolay uyum sağlamaktadırlar. Ve genel olarak hastalıklar karşısında ise daha dayanıklı bir vücut yapıları vardır. Eğer tavukların yem rasyonunda vitaminler kullanılırsa ve aşıları zamanında yapılırsa kolay bir şekilde yetiştirilmeleri mümkün olmaktadır. Ve ekonomik değere sahip bir tavuk ırkı olmaktadırlar.

Ayam cemani tavukları yetiştirmek için gereken hazırlıklar :

Bu tavukların yetiştirilmesi ise 3 yöntem ile yapılabilir. İlk yöntem döllü yumurtalarının satın alıp ve bir kuluçka makinesi yardımı ile civcivler çıkarmanız ve büyütmeniz olmaktadır. 2. Yöntem günlük civcivler satın alıp ve besleyerek büyütmeniz olmaktadır ve son yöntem ise üretken tavuk ve horozlar satın alıp ve yumurtaları ile sayılarını arttırmanız olmaktadır. Ama son yöntemde ise yinede kuluçka makinesi kullanmanız tavsiye edilmektedir. Çünkü doğal kuluçka yapımı ile ticari anlamda size bir faydası olmayacaktır.

Son söz :

Ayam cemani tavukları hem süs tavukları olarak ve hem et üretimi için kullanılması mümkün olmaktadır. Ve bu tavuklardan kendine has müşterileri olmasına rağmen iyi para kazanılabilir. Çünkü yurt içinde ve yurt dışında bu tavukarın sevenleri vardır. Değerli takipçiler ve okurlarımız altın kuluçka firması olarak bu siyah tavuklar hakkında size bilgi vermeye çalıştık ve umarız sizin için faydalı olmuştur.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu